Bedem bahçem

02.01.2016
2,334
3,121

3 yaşında,6×4 dikim ve 450 ağaç.

8e94881eb0e9fdaddd228eb1cc6e1c38.jpg

eb43a02aa142bf05dddb04756687c06f.jpg

Maşallah, bereketi olsun.

Badem ağacinin yıllık verimi kaç kg oluyor, bakımı nasıl oluyor? Nasıl bir toprak yapısına ihtiyaç var?
Ideal iklim şartları nedir?

Trakya'da yetistirsek nasıl olur acaba?

Valla Trakya da tam olarak nasıl olur bilemiyorum. 10 yaşında ki bir ağaç 10 ila 20 kilo arası kabuklu meyve vermesi gerekiyor. Toprak seçici değildir. Yoğun ilaçlama programları vardır ama zevklidir.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Valla Trakya da tam olarak nasıl olur bilemiyorum. 10 yaşında ki bir ağaç 10 ila 20 kilo arası kabuklu meyve vermesi gerekiyor. Toprak seçici değildir. Yoğun ilaçlama programları vardır ama zevklidir.

Bizim buralarda eskiden badem yetistiriciligi yayginmis. Edirne nin meşhur badem exmesi tatlidi var. aynı zamanda bademin kullanıldığı tatlılar da var.

Eğer getirisi iyi ise alternatif olarak yapılabilir.

Mahsuru yoksa; Kabuklu olarak satış fiyatı ne kadar,kaç tl te satiyorsunuz, alıcısı kim, yaklaşık 1 dönüm için yıllık toplam ne kadar maliyeti var?

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Bölgemizde 1.000.000. Lira ve üzeri satış yapan büyük çiftçiler de var. 1.000 liraya satanda var. İç meyve randımanı iyi olan kabuklu meyvenin fiyatı:10 lira. Maliyet olarak bahçe kurulumu dışında yetişkin bir bahçe nin yıllık dönemde maliyeti 100 lira ve üstü olur. Şu an çok parlak bir durumda ilerisi nasıl olur bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Merhabalar Cenap bey,

Ben Istanbul'da yaşıyorum ancak ailem Kütahya'da, orada köylü akrabalar da var. Uzun süredir tarım ile ilgili bir yatırım yapmak istiyorum, bu yatırım uzun vadeli ve mümkün ise çok zahmetli olmasın istiyorum. Buradaki amacım hem babama bir meşgale olsun hem ilerisi için bir yatırım olsun.

Kütahya'da 10-20 dönüm arsa alıp bir yatırım düşünüyorum. Bana Badem önerdiler. Ne dersiniz, 15-20 dönüm yeter mi? Bölge olarak mantıklı mı? Ayrıca nasıl bir arsa bakmam gerekir. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Bu konuda hangi kaynaklardan yararlanabilirim, önerilerin nelerdir?