Bedem bahçem

Merhabalar Cenap bey,

Ben Istanbul'da yaşıyorum ancak ailem Kütahya'da, orada köylü akrabalar da var. Uzun süredir tarım ile ilgili bir yatırım yapmak istiyorum, bu yatırım uzun vadeli ve mümkün ise çok zahmetli olmasın istiyorum. Buradaki amacım hem babama bir meşgale olsun hem ilerisi için bir yatırım olsun.

Kütahya'da 10-20 dönüm arsa alıp bir yatırım düşünüyorum. Bana Badem önerdiler. Ne dersiniz, 15-20 dönüm yeter mi? Bölge olarak mantıklı mı? Ayrıca nasıl bir arsa bakmam gerekir. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Bu konuda hangi kaynaklardan yararlanabilirim, önerilerin nelerdir?

Öncelikle foruma hoş geldiniz.
Badem şu an için karlı bir yatırıma benziyor,çünkü meyveye yatma dönemi kısa ve kabuklu fiyatida randımana göre 5 ila 10 lira arasında.
Yalnız badem her bölgede yetişmez ve yetişsede iyi bir verim sağlanamaz. Bu yüzden bedemin dikilecegi yerlerde iklim şartları müsait olmalı. Örneğin: sıcağı çok seven bir meyvedir,kepir topraklardan pek hoşlanmaz. Daha çok taşlık ve kahverengi ya da kırmızımsı topraklarda yetişir. Kışları soğuk geçen iklimlerde bahar geç geldiği için bademin meyve yapıp olgunlaştırma süresi yetersiz kalır. Yani ağır bünyeli toprakları sevmediği gibi ağır kış şartlarında sevmez.

Bölgenizde deneyipte başarılı olan varsa yapılabilir...

Çok güzel maşallah geçtiğimiz 2 yilda çok verim yapti,bütün meyveler bu senede iyi görünüyorlar.
Ağaç olayi sizlerinde söyledikleriniz gibi.;Çok verimli topraklara değilde tarima pek uygun olmayan yamaç ve kır yerlere ekilirse,daha uygun olur.
Çok verimli taban tabir ettiğimiz yerlerde sulu tarim da endustri bitkileri ve yem bitkileri ekilerek çok daha fazla gelir ve fayda ve ülkemize ve bizlere katma değer sağlamaktadır.
Bu yüzden kıt kaynaklarimiz daha iyi kullanılmış olur.Kanimca.
Bizim de misir tarlamizin kuzey sinirina badem ağaçları var.Mısıra atilan gübrelerden ve mısıra verilen sudan faydalaniyor. Bakim dahi istemiyor.
Misir ürünümüzü rüzgâr perdesi yaparak kuvvetli rüzgarlardan koruyor.Cinslerini bilmiyorum.Bazi sert kabuklu olan acı olanlarda var.Büyükçe ağaç oldular.Gençleştirme yapilmalimi bilmiyorum.Pek kontrolümüzde değiller.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Çok güzel maşallah geçtiğimiz 2 yilda çok verim yapti bu senede iyi görünüyorlar.
Agac olayi sizlerinde soyledikleriniz gibi.;Çok verimli topraklara değilde tarima pek uygun olmayan yamaç ve kır yerlere ekilirse,daha uygun olur.
Çok verimli taban tabir ettiğimiz yerlerde sulu tarim da çok daha fazla gelir ve fayda saglamaktadir.
Bu yuzden kit kaynaklarimiz daha iyi kullanilmis olur.

Kesinlikle size katılıyorum abi, bol kireçli, hafif bünyeli ve sulamanın olmadığı yerler tam da bu iş için.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
hocam adıyamanın neresi ..daha doğrusu rakımı kaç metre?kaç kaça diktiniz? verimi nedir?ben de dikmek istiyorum ama her kafadan ses çıkıyor.. verim alamazsın müşterisi yok masraflı iş..

Rakım: 700 civarı
Yer: Kâhta/Adıyaman
Dikim mesafesi: 6×4

Soğuk iklimlerde ağaç olarak yetişse bile meyve bakımından çeşitli riskleri vardır. Bölgenize uygun çeşitlere bakmanızda fayda var.

• Beğen
Tepkiler: ahmtıl
Öncelikle foruma hoş geldiniz.
Badem şu an için karlı bir yatırıma benziyor,çünkü meyveye yatma dönemi kısa ve kabuklu fiyatida randımana göre 5 ila 10 lira arasında.
Yalnız badem her bölgede yetişmez ve yetişsede iyi bir verim sağlanamaz. Bu yüzden bedemin dikilecegi yerlerde iklim şartları müsait olmalı. Örneğin: sıcağı çok seven bir meyvedir,kepir topraklardan pek hoşlanmaz. Daha çok taşlık ve kahverengi ya da kırmızımsı topraklarda yetişir. Kışları soğuk geçen iklimlerde bahar geç geldiği için bademin meyve yapıp olgunlaştırma süresi yetersiz kalır. Yani ağır bünyeli toprakları sevmediği gibi ağır kış şartlarında sevmez.

Bölgenizde deneyipte başarılı olan varsa yapılabilir...

arazimin üç tarafı nehirle çevrili kumsal arazi kış 4,5 yılda bir kar yağar, yer diyarbakır, burada badem ceviz fıstık ekilirimi. Teşekkür edeim şimdiden.

arazimin üç tarafı nehirle çevrili kumsal arazi kış 4,5 yılda bir kar yağar, yer diyarbakır, burada badem ceviz fıstık ekilirimi. Teşekkür edeim şimdiden.

Kumsal araziler; besin bakımından fakir, organik maddece az ve su geçirgenliği yüksek olan verimsiz topraklardır. Araziniz aşırı derecede kumsal ise, öncelikle hayvan gübresi ve bol bol yeşil gübreleme yaparak verimliliğini arttırın. Daha sonra bahçe kurun. Yoksa istediğiniz sonucu alamazsınız.

Suyunuz varsa, kışlarınız pek soğuk değilse ve rakımınız 1000 metrenin altında ise ceviz olur.