Fiat 640 asansör çeki (pehlivan çeki) uygulaması

Hayırlı olsun.
Tek dingile kanca çeki gider.

Bu çeki, adı üstünde pehlivan çeki 4 tekerlekli römorklara alttan hidrolik kolu ile müdahele için kullanılır.. 4 tekerli römorkun ok ile çeki aynı seviyede olsun diye üste takılır. Bu pehlivan çeki olmuyor, bu düz çeki.. Pehlivanı Enes abi taktı, gecen sene açmıştı bir konu hatta..

Bizim bölgede ağır yük taşıma için bu tarz çekiler popülerdir. Çeki oku, asansör çeki, üstü açık sofralı çeki gibi çeşitlerler de çalıştım. Kancalı çekiye belki hiç rastlamadım. En güvenilir ve sağlam, hatta en çok yük tartan çekiler bunlardır kendi gözümde.

Üstü açık çekiye hiç güvenmem, ya da herhangi bir şekilde kendiliğinden boşanabilen çekiye

70 56da orjinal buna benzer çekisi var ama içerde olduğundan dolayı sarma yapıyor lastiklere.Ama bu çok güzel olmuş. Şu videodaki odun yüklü araba nasıl yamayı görmeden devrildi anlamış değilim.
70-56 çekilerinin biraz uzunu, zaten onlardan istetip böyle getirdiler.

Videodaki arabanın nasıl devrildiğine gelince;

-Yükleme zaten sakat ve aşırı istif yapılmış.

-Tek dingil tek teker 180 cm dingil açıklığındaki arabaya bu yüksekliğindeki yükleme yapmak sıkıntıdır. Orman gibi eğimli arazide çalışan römorkların dingil açıklığı en kötü 200cm ve üzeri olmalıdır. Böylece çok ağır yükleri fazla yukarı istiflemeden denge noktasını aşağı çekebilirsiniz.

-Böyle sakat bir yükle rampadan çapraz iniş çıkış en büyük hata. Dikine inmek, yada çıkmak lazım.

-Römork traktörün hükmedebileceği kadar sanki ama yine de bu tarz ufak motorlarda 4 ton ve üstünü önermem. Ufak bir silkelenmede motoru bile yoldan çıkarabilir.

Çeki kanca tarzı değil de sabit olsa belki motoru da beraberinde götürebilirdi fakat sanki römorkun çekiden kurtulması devrilme sürecini hızlandırmış. Daha büyük ve ağır motorla da devrilir miydi bilemem.

• Beğen
Tepkiler: srtys
Kanca'nın resmini atarım, yarın gideceğim memlekete nasipse. Tek dingil römorkta okun ucu dönerli değil sabit ise risk çok fazla.. Yatma durumunda yüke göre traktörü de devirebilir(Allah esirgesin) ki engebeli arazide genelde olur. Kancada ok çekiden pırtıyor.. Bir tane 60 cm lik 3 e 6 düz demir alıyorsun fiyatı 60-70 tl civarı birşey olsa gerek, onu demirciye götürüyorsun ateşe atıp ucunu cevirip kanca yapıyor.. Duruma göre uzun ya da kısa kullanamabilmek için demirin diğer tarafına da iki tane delik atıyorsun. Sonra römorku kancaya oturtuyorsun.. :)

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Bahsetiğiniz devrilme anında römorkun çekiden kurtulma olayı bu sanırım. Güzel görünse de bazı bir takım riskleri de beraberinde getiriyor. Daha önce üstü açık çeki olan traktör ile de çalıştım.

Bir sorum olacak, sizce bu normal yani olamsı gereken bir durum mudur?, başka bir anormallik varmı sizce bu videoda.

-Dar dönüşlerde arka tekerin arışa takılıp üste ittirmesi sonucu arışın çekiden istem dışı kurtulması. Başıma geldi. Dar manevrada.

-Sert rampa inişleinde arışın normalden fazla yükle traktöre yükleneceğini düşünürsek römorkun sendelemesi durumunda ne olacağını bilemeyiz.

-Yine sert rampa çıkışlarında tük geriye yaslanır, dolayısıyla arış çekiden yukarı fırlayıp kurtulabilir.

-Damperle yük boşaltma esnasında yine yük geriye vurur, arışta denge arkaya kaydığı için yukarı fırlayıp, çekiden kurtulabilir.

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı bence en güvenli çeki hiçbir durumda traktörden kurtulmayan çekidir. Sizin de deneyim ve tecrübenize saygı duyuyorum.

[video=youtube;Ocj3sPjBADs]https://www.youtube.com/watch?v=Ocj3sPjBADs&index=18&list=LLHGOHT2DyU8kTHobrEDdCmQ&t=10s[/video]

Eski çeki ile kelle koltukta geziyorduk Gürcan. 5 ton yükledim daha önce ama ömrünü doldurdu, bir yerde sakatlık çıkarması işten bile değildi.

Ön ağırlık şart fakat piyasada fazla yok, olan da pahalı.

12 ton doğru teknik ile 640 ile de çekilir abi. 90'lı yılların başında çiftçekerler bu kadar yaygın değilken amcamda yine başka bir 73 model 640 varmış. Ormanda kimsenin cesaret edemediği yerlerden römork ile tomruk çıkarırmış. Hem de 11-12 ton tomruk yüklü römorkları. O 640 ile 11 ton tomruk çıkardığı yerlerden nasıl çıkarmış halen aklım almıyor. Ormanın en zorlu yerleri. Burada video paylaşan çok kişi o yerlerden o yükü 640 çıkarsın inanmaz emin ol.

640'ın arka lastikler yere sağlam bassın yük tanımaz. Geçen yıl 10 ton tandem ile çiftçekerlerin yanında silaj taşıyan 480'i görmen lazımdı.

Teşekkür ederim Yaşar abi.
sijaj işinde 4 tekerlekli romörk ile 480 tam bir fiyasko 480 imiz yıllardır var daha motoru açılmadı hurdaya çıkana kadarda satmayız ama silajda yakasım geliyor

• Beğen
Römork oku dönerliymiş, şimdi dikkatimi çekti. Senin motora hepsi gider :) kanca da extradan pırtma oluyor az yamulunca römork ayrılıyor trakörden.
Bizde hep öyledir. Çeki sabit, römork oku dönerli. İkisinde sabit olsa vay haline..

Sizin çekileri merak ettim gerçekten​. Fotoğraf çok iyi olur.
sijaj işinde 4 tekerlekli romörk ile 480 tam bir fiyasko 480 imiz yıllardır var daha motoru açılmadı hurdaya çıkana kadarda satmayız ama silajda yakasım geliyor
1700 küsur kilo bir motor sofralı römorkta arka tekerlekler çok kaçırır. Tek dingil damperli olsa bir nebze daha tutunur.

Bundan 3 yıl önce çok dik rampadan çıkılan bir tarlada harman yapıyorduk. 480 ile 4 ton tek dingil damperli full dolu römork takılıyken hiç zorlanmadan o rampadan çıktı. Yine arkadan gelen steyr 768, 4 ton 4 tekerlekli sofralı römork full dolu çıkana kadar bir dünya patinaj çekti, en sonunda karşı yoldan geçen bir 285 e takıp çekip çıkardılar.
Güzel olmuş. Güle güle kullanın. Bizde MF 135' e göre bir asansör çeki bulsak alacağız. Ama daha rastlayamadım. Ona uygun işlevsel birşeye...
Teşekkürler. [MENTION=106]iskender[/MENTION] abide 135 için orjinal asansör çeki yani pehlivan çeki vardı galiba. Yanlış hatırlamıyorsam 2 ton tek dingil römork takılıyordu 135 e. Normal çeki oku bile gider muhtemelen. 3085 çeki okuna 6 ton bağlayanları da gördüm.

hayırlı olsun yeni parçaların İsmail Abi, fiyatlar bol tuzluymuş :)
Teşekkürler Görkem, fiyatlar uçuk fakat üstü açık sofralı çeki için bile 400 ₺ dediler. Geçen aylarda aynı çeki sormuştu Enes abi. 250 ₺ demişlerdi sanki ama piyasada daha ucuzu yok. Çıkma landini asansör çeki vardı uydurmadık.

Bir de bu çeki civar dükkandaki demircilere ilham oldu. Çok incelediler. Muhtemelen dükkanda klonlayıp başka motorlara yapacaklar [emoji2]

• Beğen
Tepkiler: GörkemÇetin
Hayırlı olsun çatlatma olayının sebebi nedir. Tek dingilli römorkun sarsıntılarda çekiye vurması etkili midir. Bizim orda hidrolik kollara bağlı şekilde kullanılır. Sartıntılarda hidrolik yaylanır.
Teşekkürler. Çatlama durumu özellikle uzun çeki demirlerinde tek dingil römork ile ağır yük taşınması sonucunda yükün üçte ikisi traktöre denk geliyor. Çeki demiri de uzunsa yolculukta sürekli esneme yapıyor. Zamanla cıvata deliklerinde veya malzemenin sert kıvrım bölgelerinde çatlama yada yırtılma olabiliyor.

Tek dingil römork için en iyisini yapmışsın. Çeki ideal uzunlukta, günlük kullanıma uygun.
Sarı işaretli yere en alt delik hızasına bi lama koyulursa yan kuvvetlerden dolayı esneme azalır, esneyince pimler çok sıkı oluyor, ceki pozisyonu degistirirken pimler zor çikip takiliyor.
Römork takma büyük pimini römork yokken koyabilmek icin kirmizi isaretli yere kucuk boru kaynaklarsan orda durabilir.
Mavi isaretli yerde büyük cep gibi olmuş, romork takarken sehpa takozu kaysa bile yere düsmez, geri itmek icin pimi takmasan bile romork arışı kenara kayamaz.

• Beğen
Tek dingil römork için en iyisini yapmışsın. Çeki ideal uzunlukta, günlük kullanıma uygun.
Sarı işaretli yere en alt delik hızasına bi lama koyulursa yan kuvvetlerden dolayı esneme azalır, esneyince pimler çok sıkı oluyor, ceki pozisyonu degistirirken pimler zor çikip takiliyor.
Römork takma büyük pimini römork yokken koyabilmek icin kirmizi isaretli yere kucuk boru kaynaklarsan orda durabilir.
Mavi isaretli yerde büyük cep gibi olmuş, romork takarken sehpa takozu kaysa bile yere düsmez, geri itmek icin pimi takmasan bile romork arışı kenara kayamaz.
Teşekkürler, sarı ile işaretlenmiş yeri için hem alt hem üst tarafında malzeme ile aynı kalınlıkta bir lama ekleyerek doldurmak çok iyi olurdu, hatta çeki sisteminin en büyük eksikliği bu bence de.

• Beğen
Tepkiler: sakaryalienterci
Hidrolik kolların kökünde iki delik var, pullukta veya çizelde üst delikte kullandın mı hiç? Çekişte faydası olabilir.
Geçen sezon sonunda o deliklerden biri dökümden çatlamıştı, hatta çeki ile birlikte arka kovanın kapağıda değiştirdik. Zaten o çatlak kulak vesile oldu bu çekiye.

O deliklerden biri çatladığı zaman hemen bir üstüne takıp devam etmek istedik. Biraz sol kolu toplasak uyacaktı da.

Sonra ustama sordum, olur mu diye.
- Kolların pozisyonunu ayarlaman zor olur.. müsait bir zamanda gel komle kapağı değiştirelim, en garanti yol..

Dedi.
Ben de ikna olup, kapağı değiştirdim. Bir de çeki tabiki.

Orada üst üste 2 adet saplama gözü konmasının bir nedeni vardır elbet. Fakat kesin nedenini bilmiyorum. Denemedim hiç. Kesin olarak şudur diyemem..

Güzel olmuş ismail.yanliz biraz fiyat pahalı geldi bana.nh 56 serisinin çeki sistemi bizimkilere de oluyor.o tıp cekiden seninkinin avantajı var mı ?
Sağol​ Eyüp piyasada hazır halde bulunan çekiler buna göre daha kısa. Alt komşunun 640 ta yine daha önceki yıllarda takılmış bununla aynı gönyede, fakat buna nazaran daha kısa kalan bir çeki sistemi var. Zaten onun fotoğrafını çekip parçacı ya gösterdik. İşte böyle;

398f4a9fefb992f9de309c1e17e52e8a.jpg

Bizim motorlarda malûm cer dişlileri arka tekerlekleri gövdeye göre daha geriye konumlandırıyor. Bunun sonucunda gövdeye yapışık kısa bir çeki sistemi tek dingil römorkta turu çok azaltıyor. Ben mümkünse bundan daha uzun bir sistem istedim, bunu yolladılar.