Arpaları biçiyoruz

Vallahi dogru hemde her kelimesi. Birde bizim buralarda toprak mahsulleri ofisini kapttilar,bu yil tuccara alin ciftciler sizindir dediler bakalim halimiz ne olacak

Konya ovasında olup Ben buğdaydan kar ediyorum diyen ya hesap yapmıyordur yada araziye kira vermiyordur :) Halimiz kötü allah sonumuzu hayreylesin elimizde kar ettiğimiz bi mısır kaldı onu da taban suyu yüzünden yasaklamaya çalışıyorlar hayırlısı olsun bakalım.

Kuru tarımla arpa ekiyorum sadece hesap aslında çok karmaşık hatta karma karışık yillik 80 dönüm filan yıl bazında verim ortalama 250 300 kg civarında kurulu düzen ata toprağı olmazsa yapılacak iş değil hiç bir iş adamı yılda 5 10 bin para kazanmak için 20.000 e traktör 2000 e römork 8000 e mibzer v.s alıp evin önünde yatırmaz... Bı haber vardı ne kadar gerçek bilinmez Niğde de iki çiftçi borçları nedeniyle ile böbreklerini satılığa çıkartmış ...

İç Anadolu'da kuru tarımla ev geçindirmek isteyen 500 dönüm
Suluda 200 dönümden aşağı yer işliyorsa para kazanacak diye ugrasmasin boşuna para baglamasin
Küçük çaplı meyve sebze v.s uretenler de malını son tüketici ile kendisi bulusturamiyorsa Para Kazanmaz !!!

Re: Cevap: Arpaları biçiyoruz

Arpanın cinsi iklim isteği yağış yükseklik farkı toprak yapısı etkiler Okan toprak her bölgenin Ekim hasat zamanı farklılık gösterir

Teşekkürler.ben Erzincan da 500 dönüm ramata cinsi arpa ektim bu cinsi ilk defa ekiyorum .erkenci diyorlar .20 Mart da ektim verim nasıl olur bilmiyorum. Fotoğraf yukluyecem ama bir türlü bu siteye nasıl fotoğraf yüklenir bulamadım. Yardımcı olursanız sevimirim.

Cevap: Re: Cevap: Arpaları biçiyoruz

Teşekkürler.ben Erzincan da 500 dönüm ramata cinsi arpa ektim bu cinsi ilk defa ekiyorum .erkenci diyorlar .20 Mart da ektim verim nasıl olur bilmiyorum. Fotoğraf yukluyecem ama bir türlü bu siteye nasıl fotoğraf yüklenir bulamadım. Yardımcı olursanız sevimirim.
Yalnız dikkat edin ramata erkenci bi çeşid

Verimler çok güzel 657 ort geliyor

Önümüzdeki yıl kısmet olursa bende 6 sıralı ramata cins arpayı ekmek istiyorum.
Bildiğim kadarıyla Aydın'ın iklimi Adıyaman ile aynı sayılır.
Ramata arpanin ortalama dekar verimi ne kadar?
Aynı yıl hasat edilen arpa tohumluk olarak kullanılabilir mi?
Bu konuda sizden bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: musa341
Önümüzdeki yıl kısmet olursa bende 6 sıralı ramata cins arpayı ekmek istiyorum.
Bildiğim kadarıyla Aydın'ın iklimi Adıyaman ile aynı sayılır.
Ramata arpanin ortalama dekar verimi ne kadar?
Aynı yıl hasat edilen arpa tohumluk olarak kullanılabilir mi?
Bu konuda sizden bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.
Ortlama yapmadık çünkü daha bitmedi
Geçen sene bi yere 14 dönüm ektik bunlar onun tohumları

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96