Besicilik maliyet

bereketli olsun cümleten

hayvancılıkta kar hesaplamak zor en fazla öngörü olur
beslersin son sözü kantar söyler 400 kg gelende olur 280 kg gelende kötü iyinin karını alır götürür
12 ay bak 4000 e mal al 4000 yedir 8000 kestir 9000 tutsun binlira kar ettim dersin pazara gidersin
4000 lik mal 5000 olmuş kar falan yok bu işte şuan itibarıyla ithal besi danası dışında yurt içinden temin ederek para kazanılmaz bence
inekçilerin malı dişi olunca üzülür oldular bir oturup düşünmek lazım niye
15 inek 60 besiden çok kazandırıyorsa sizce besicilik yapılır mı
birde üretici maliyet hesabı yapmıyor ne işçilik ne yediği ne mazot ne ilaç ne kira ne amortisman şuna aldım şu tuttu kısacası kendimizi kandırıyoruz hesaplar hep en iyi hayvana göre yapılıyor totalde durum bu

bereketli olsun cümleten

hayvancılıkta kar hesaplamak zor en fazla öngörü olur
beslersin son sözü kantar söyler 400 kg gelende olur 280 kg gelende kötü iyinin karını alır götürür
12 ay bak 4000 e mal al 4000 yedir 8000 kestir 9000 tutsun binlira kar ettim dersin pazara gidersin
4000 lik mal 5000 olmuş kar falan yok bu işte şuan itibarıyla ithal besi danası dışında yurt içinden temin ederek para kazanılmaz bence
inekçilerin malı dişi olunca üzülür oldular bir oturup düşünmek lazım niye
15 inek 60 besiden çok kazandırıyorsa sizce besicilik yapılır mı
birde üretici maliyet hesabı yapmıyor ne işçilik ne yediği ne mazot ne ilaç ne kira ne amortisman şuna aldım şu tuttu kısacası kendimizi kandırıyoruz hesaplar hep en iyi hayvana göre yapılıyor totalde durum bu

En nihayetinde dışarıda amelelik yapmaktan iyidir. Öyle de çalışıcaz böylede.

Herkese hayırlı ramazanlar
Biz konya da küçük bir açık besi işine başladık.13 adet (4 adet montofon+9 adet holstein) dana aldık.ortalama 10-12 aylıklar.yonca ve samanı kendi tarlamızdan temin ediyoruz.hayvanları aldığımız fiyat ortalama 4.750 e denk geldi.

Sanırım 10 veya 12 ay bakıp kesime vercez. Fakat benim aklıma takılan tanesi ortalama 4.750'e gelen hayvanların ayda ortalama 200 TL yem masrafı olacak.Bu da 10 ayda 2.000, 12 ayda 2.400 ediyor.veteriner vs hiç katmıyorum içine. Form da yazılanları takip ediyorum genelde 300 kg karkas et ile kesime gidiyor heyvanlar.300×26(ortlama olarak aldım)=7.800 yapıyor.
12 ay bakarsak 7.800-(4.750+2.400)=650
10 ay bkrsak 7.800-(4.750+2.000)=1.050
Hayvan başına düşen kâr.
Sizce bu hesapta mi yanlışlık var?
Biz mi yanlışlık yapıyoruz?
Herkes mi böyle kâr ediyor?
Teşekkürler hayırlı işler

sizin elinizde bu hayvanların günlük kl artışı iyi bir yemlemeyle 1,3-1,4kl arasında gelir.
tahminim hayvanlarınız 270-280kl ağırlığında. resimlerinizden oyle gözüküyor. 12 aylık besi süresi oldukça uzun bir süre makul olan 8 ila 10 aylık besi. sizin bu mallarınız 10 aylık beside ortalama 1,3 günlük kl alsa (300*1,3+270)/(100*56)/100*8 = 345 kg tahmini kargas et gelmesi gerekir. burda önemli olan beslem rasyonunuz proteinle başlayıp enerjiyle bitirirseniz vede iyi bir rasyonsa 365-370kg gelebilir.

• Beğen
Tepkiler: fthtkz01
sizin elinizde bu hayvanların günlük kl artışı iyi bir yemlemeyle 1,3-1,4kl arasında gelir.
tahminim hayvanlarınız 270-280kl ağırlığında. resimlerinizden oyle gözüküyor. 12 aylık besi süresi oldukça uzun bir süre makul olan 8 ila 10 aylık besi. sizin bu mallarınız 10 aylık beside ortalama 1,3 günlük kl alsa (300*1,3+270)/(100*56)/100*8 = 345 kg tahmini kargas et gelmesi gerekir. burda önemli olan beslem rasyonunuz proteinle başlayıp enerjiyle bitirirseniz vede iyi bir rasyonsa 365-370kg gelebilir.
Hesaplamada mi yüzde 8 i ne için aldınız?

başkan ne yaPTIN DANALAR NOLDU NE FİYATT ETTİ KAR ZARAR NOLDU ANLAT MERAK ETTIK
Kesime göndermedik ayakta sattık.
Tanesi 9.250 'ye gitti.
İlk tecrübeye göre zarar etmedik çok şükür
Hayvan başı ortalama 1.5 falan kaldı...
Bundan sonra önce yayılım son 3 ay kala besiye çekmeyi düşünüyoruz.bu konu hakkında düşüncelerinizi de almak isterim.
Yayılım yapsak iyi olur mu sizce?

Kesime göndermedik ayakta sattık.
Tanesi 9.250 'ye gitti.
İlk tecrübeye göre zarar etmedik çok şükür
Hayvan başı ortalama 1.5 falan kaldı...
Bundan sonra önce yayılım son 3 ay kala besiye çekmeyi düşünüyoruz.bu konu hakkında düşüncelerinizi de almak isterim.
Yayılım yapsak iyi olur mu sizce?
canlı baskülün varmı 9250 ye gidenler nasıldı kaç kilo gelırdı

Montofon daha iyidi ama biz besiye erken çekmişiz ve bundan dolayı boyları tam büyümeden kilo almışlar.o yüzden çok kar edemedik.
Şaman ve yonca kendi tarlamızdan çıkmasına rağmen aylık 260 lira falan yem yemişler.yani biraz masraflı oldu.biz ilk defa yapıyoruz bu işi biraz acemilik oldu.
Yenileri henüz gelmedi almadık henüz ama simental almayı düşünüyoruz ve besiye kadar yaymayı düşünüyoruz...

Montofon daha iyidi ama biz besiye erken çekmişiz ve bundan dolayı boyları tam büyümeden kilo almışlar.o yüzden çok kar edemedik.
Şaman ve yonca kendi tarlamızdan çıkmasına rağmen aylık 260 lira falan yem yemişler.yani biraz masraflı oldu.biz ilk defa yapıyoruz bu işi biraz acemilik oldu.
Yenileri henüz gelmedi almadık henüz ama simental almayı düşünüyoruz ve besiye kadar yaymayı düşünüyoruz...
bayagıda masrafın olmuş aslında sattıgın fiyat kötü değil adam daa 9250 ye aldıysa kilo koyarak almıştır

Merhaba Muhammet kardeş. Yeni hayvan aldınız mı eğer aldıysanız. Yasa yeni alan var ise bilgi verebilirmi kaç aylık alındı kaça alındı. Ve günlük dışarıdan yem alınıyorsa masrafı nedir. Çok soru oldu affedin

Merhaba Muhammet kardeş. Yeni hayvan aldınız mı eğer aldıysanız. Yasa yeni alan var ise bilgi verebilirmi kaç aylık alındı kaça alındı. Ve günlük dışarıdan yem alınıyorsa masrafı nedir. Çok soru oldu affedin
Merhaba en son 15 mart da alım yaptık 8 ile 10 aylık arası tanesi 5.500 e geldi.şu an kaba yem ağırlıklı besleme yapıyoruz.kesif yem günlük ortalama 60 kg falan gidiyor 30 hayvana. Onun haricinde yonca, saman, pancar küspesi ve kepek veriyoruz

• Beğen
Tepkiler: KIvrak