Besicilik maliyet

Merhaba en son 15 mart da alım yaptık 8 ile 10 aylık arası tanesi 5.500 e geldi.şu an kaba yem ağırlıklı besleme yapıyoruz.kesif yem günlük ortalama 60 kg falan gidiyor 30 hayvana. Onun haricinde yonca, saman, pancar küspesi ve kepek veriyoruz

size tavsiyem 350 kg ye kadar yonca ve mısır silajı verin 350 den sonra yoncayı minimuma indirin. Bu arada aldığınız hayvanların cinsi nedir ortalama canlı ağırlıkları nedir bide her ay düzenli tartıyor musunuz ? sonuçta ne verdim ne aldım çok önemli.

Fikir olsun diye yazıyorum. 220 gün önce ortalama 9 aylık ortalama 200 canlı kilosu olan danaları 4800 liradan almıştım limuzin melezi, simental. 220 günde ortalama toplam maliyetleri bana 2600 liraya geldi alım fiyatı ilaç masrafı vb (işci kendim maliyetten saymadım) toplam 7600-7700 gibi oldu bugün kesime gönderdim ortalama canlı ağırlıkları 520 karkas 280 randıman % 54* kesim fiyatı 30 lira bize kalan dana başı 700-800 lira .kendi danalarımı besliyorum ama ilk kez dışarıdan alarak beslediğim için ilk geldiklerinde üst solunum yolu enfeksiyonundan çok çektik 15 gün kadar sonra komşu kurbanlık getirdi şaplıymış bizimkilere bulaştı 10 gün kadar onunla uğraştık sonda da rasyondan dolayı bazı danaları topal yaptık ilk tecrübeye göre şükür diyoruz danaları iç piyasadan aldım bunca soruna rağmen günlük 1.5 kilo canlı ağırlık artışı yakalamışız.

• Beğen
Tepkiler: serkan1530
Fikir olsun diye yazıyorum. 220 gün önce ortalama 9 aylık ortalama 200 canlı kilosu olan danaları 4800 liradan almıştım limuzin melezi, simental. 220 günde ortalama toplam maliyetleri bana 2600 liraya geldi alım fiyatı ilaç masrafı vb (işci kendim maliyetten saymadım) toplam 7600-7700 gibi oldu bugün kesime gönderdim ortalama canlı ağırlıkları 530 karkas 280 randıman % 53 kesim fiyatı 30 lira bize kalan dana başı 700-800 lira .kendi danalarımı besliyorum ama ilk kez dışarıdan alarak beslediğim için ilk geldiklerinde üst solunum yolu enfeksiyonundan çok çektik 15 gün kadar sonra komşu kurbanlık getirdi şaplıymış bizimkilere bulaştı 10 gün kadar onunla uğraştık sonda da rasyondan dolayı bazı danaları topal yaptık ilk tecrübeye göre şükür diyoruz danaları iç piyasadan aldım bunca soruna rağmen günlük 1.5 kilo canlı ağırlık artışı yakalamışız.
Maliyeti nasıl hesaplaniz geçmiş olsun bir sürü hastalıkla ugrasmissibiz. Maliyeti ilaçlar mi arttırdı birde yem olarak ne kullandınız

SM-G361H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sağolun hayvan başı 200-300 lira kadar ilaç masrafım oldu yem ilk 3 ay 3 kilo 2650 enerji besi yemi daha sonra besi bitirme 3-4 kilo arpa 2 kilo 1 kilo buğday 1 kilo mısır başlarda 1 kilo ayçiçeği küspesi 8 kilo mısır silajı yem karma makinem olmadiğından altlarına çektiklerinden ot 300 gr'dan fazla kullanamadım birdaki sefere İNŞALLAH alacağim ve rasyonda hata yapmamaya calışacağım