Besicilik maliyet

Herkese hayırlı ramazanlar
Biz konya da küçük bir açık besi işine başladık.13 adet (4 adet montofon+9 adet holstein) dana aldık.ortalama 10-12 aylıklar.yonca ve samanı kendi tarlamızdan temin ediyoruz.hayvanları aldığımız fiyat ortalama 4.750 e denk geldi.

Sanırım 10 veya 12 ay bakıp kesime vercez. Fakat benim aklıma takılan tanesi ortalama 4.750'e gelen hayvanların ayda ortalama 200 TL yem masrafı olacak.Bu da 10 ayda 2.000, 12 ayda 2.400 ediyor.veteriner vs hiç katmıyorum içine. Form da yazılanları takip ediyorum genelde 300 kg karkas et ile kesime gidiyor heyvanlar.300×26(ortlama olarak aldım)=7.800 yapıyor.
12 ay bakarsak 7.800-(4.750+2.400)=650
10 ay bkrsak 7.800-(4.750+2.000)=1.050
Hayvan başına düşen kâr.
Sizce bu hesapta mi yanlışlık var?
Biz mi yanlışlık yapıyoruz?
Herkes mi böyle kâr ediyor?
Teşekkürler hayırlı işler

Öncelikle aldığınız hayvanlar hayırlı olsun.İnşallah bereketini görürsünüz

1-) 10-12 ay bakıp kesime vereceğiz demişsiniz ama zaten 10 aylık alınan hayvanı 12 ay daha beslediğinizde 20-22 ay yapar.Genelde besi hayvanları ırkına göre 17-18 aydan sonra kilo alması düşer.Hayvanın ne zaman kesileceğini ay hesabı ile değil,hayvan kendisi belirler. Bir besi hayvanı ayda 40-45 Kg canlı ağırlık kazanmadığı zaman maliyeti kurtarmaz, birde hayvanı pazardan satın almışsak işler daha da zorlaşır.Yani 40-45 kg canlı ağırlık almadığı zaman hakkı bıçaktır çünkü ahırda durduğu zaman ayda 300 lira civarı para yer.

2-) Ortalama 20 ay beslenen besi hayvanı kesildiğinde 300 Kg karkas geliyorsa mutlaka bir yerde yanlış vardır.Kendi 17 aylık mondofon danamı kestirdiğimde 362 Kg karkas geldi.16 aylık hostein danayı kestirdiğimde ise 325 kg karkas geldi.lafın kısası herhangi bir hayvan 20 ay beslendiğinde 300 kg civarı karkas gelmesi çok az...

3-) Hayvanlarınızı yeni aldığınız için hemen veterine hekime mıknatıs attırın.Benim başıma geldi çünkü mıknatıs 20-30₺ idi ,önemsemedik hayvanın midesine metal battı tedavisi 200-300₺ masraf ettik ,kilo almaması ise cabası.

Öncelikle aldığınız hayvanlar hayırlı olsun.İnşallah bereketini görürsünüz

1-) 10-12 ay bakıp kesime vereceğiz demişsiniz ama zaten 10 aylık alınan hayvanı 12 ay daha beslediğinizde 20-22 ay yapar.Genelde besi hayvanları ırkına göre 17-18 aydan sonra kilo alması düşer.Hayvanın ne zaman kesileceğini ay hesabı ile değil,hayvan kendisi belirler. Bir besi hayvanı ayda 40-45 Kg canlı ağırlık kazanmadığı zaman maliyeti kurtarmaz, birde hayvanı pazardan satın almışsak işler daha da zorlaşır.Yani 40-45 kg canlı ağırlık almadığı zaman hakkı bıçaktır çünkü ahırda durduğu zaman ayda 300 lira civarı para yer.

2-) Ortalama 20 ay beslenen besi hayvanı kesildiğinde 300 Kg karkas geliyorsa mutlaka bir yerde yanlış vardır.Kendi 17 aylık mondofon danamı kestirdiğimde 362 Kg karkas geldi.16 aylık hostein danayı kestirdiğimde ise 325 kg karkas geldi.lafın kısası herhangi bir hayvan 20 ay beslendiğinde 300 kg civarı karkas gelmesi çok az...

3-) Hayvanlarınızı yeni aldığınız için hemen veterine hekime mıknatıs attırın.Benim başıma geldi çünkü mıknatıs 20-30₺ idi ,önemsemedik hayvanın midesine metal battı tedavisi 200-300₺ masraf ettik ,kilo almaması ise cabası.
Form da ve başka sitelerde incelerken 300 kg karkası geçen pek görmedim ondan dolayı en kötü hesabı yaptım.
Dediğinize göre montofon holstein e göre daha verimli.
Belki biraz cahilce bir soru olacak ama mıknatıs atma ne oluyor tam olarak birde faydası nedir?
Hayvanların başında babam duruyor o yüzden çok bilgim yok.
Cevabınız için teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul -25
Danalarımız da bunlar.Etrafımızdakiler güzel hayvan almışınız diyorlar ama sizlerinde yorumunu almak istiyorum.görüntüler çok net değil ama yapabildiğiniz kadar yorum yaparsanız sevinirim.
IMG-20170503-WA0013.jpgIMG-20170503-WA0015.jpgIMG-20170522-WA0024.jpgIMG-20170522-WA0026.jpg

Güzel hayvanlar ama keşke holstainlerin melez olsaymış daha ii olurdu iki tane montofonun onları kg da geçer ama boy konusunda holstain daha ii gelir fakat kemik değil et para ediyor [emoji6]
Ne yediriyorsun beside
Evet montofonlar daha iyi gelişecek gibi.
Bir ay oldu alalı şu anda besi başlangıç yemi yonca ve saman veriliyor.ilerleyen günlerde direk besi yemine geçilecek.en çok yoncayı yiyorlar

Evet montofonlar daha iyi gelişecek gibi.
Bir ay oldu alalı şu anda besi başlangıç yemi yonca ve saman veriliyor.ilerleyen günlerde direk besi yemine geçilecek.en çok yoncayı yiyorlar

Anladım ii bereketli olsun inşAllah
Fakat sade yonca ile yem yetersiz gelir rasyonda yoncayı düşürmelisin yerine ikame başka yemler bulmalısın ki ii bir besi elde edersin yoksa enerji yönünden hep eksik kalır

• Beğen
Tepkiler: ozgurozkan
Evet konya
Mısır silajı ve buğday ile arpa daha kolay olur sanırım.sizce en etkili olan hangisidir

Mısır sılajı pancar posası birde arpa kırması ile harika besi yaparsın. Besi yemi yonca mevcut zaten
Kırma ile yonca ca/ p yi dengeler yem ile posa yada sılaj hp ile enerjiyi tamamlar böylece sana çok süper bi besi ortaya çıkar [emoji6]
Zooteknist [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: avugur ve Serdar17
Mıknatıs atmak nedir diye sormuşsunuz şöyle söyleyim;

kaba yemlerin içerisinde yonca,saman ve otlar balyalanırken tarladan bazı yabancı cisimler balyanın içine girebilir.Bunlar çivi,bazı metaller,tel,traktörden düşen pimler,çöp,naylon,balya ipi vb. Bu malzemeler balyanın içerisine karışarak hayvanların önüne gelir.eğer hayvan bu tel,çivi veya bazı metal parçalarını yutarsa işkembesine çakılır.Hayvan rahat hareket edemez,yatıp kalkmada zorlanır veya koşamaz.Bunun için hayvan küçükken olası tehlikelere karşı veteriner hekimler tarafından yaklaşık başparmağımız kalınlığında bir mıknatıs parçası işkembeye atılır.

Bu yıl holstein besi danamız balya ipi yediği için yeterli kilo alamadı ve 18 ayda kesime göndereceğimiz hayvan 13 ayda kesime gitti ve 265 kg karkas geldi. İşkembeyi açtığımızda ise yumak yumak balya ipi çıktı. Bölgenizdeki en yakın bir veteriner hekime danışırsanız onlar yardımcı olur,zaten bir mıknatıs 20-30₺ arası değişiyor. ama herhangi bir tel ve çivi yutarsa tedavi+yaptığınız masraf+ kaybettiğiniz kilo=400-500₺ yapar hesap sizin.Çünkü benim canım yandı sizin yanmasın...

Bu arada hayvanlar güzel ve sağlıklı gözüküyor

• Beğen
Tepkiler: erhanoguzhan
Mıknatıs atmak nedir diye sormuşsunuz şöyle söyleyim;

kaba yemlerin içerisinde yonca,saman ve otlar balyalanırken tarladan bazı yabancı cisimler balyanın içine girebilir.Bunlar çivi,bazı metaller,tel,traktörden düşen pimler,çöp,naylon,balya ipi vb. Bu malzemeler balyanın içerisine karışarak hayvanların önüne gelir.eğer hayvan bu tel,çivi veya bazı metal parçalarını yutarsa işkembesine çakılır.Hayvan rahat hareket edemez,yatıp kalkmada zorlanır veya koşamaz.Bunun için hayvan küçükken olası tehlikelere karşı veteriner hekimler tarafından yaklaşık başparmağımız kalınlığında bir mıknatıs parçası işkembeye atılır.

Bu yıl holstein besi danamız balya ipi yediği için yeterli kilo alamadı ve 18 ayda kesime göndereceğimiz hayvan 13 ayda kesime gitti ve 265 kg karkas geldi. İşkembeyi açtığımızda ise yumak yumak balya ipi çıktı. Bölgenizdeki en yakın bir veteriner hekime danışırsanız onlar yardımcı olur,zaten bir mıknatıs 20-30₺ arası değişiyor. ama herhangi bir tel ve çivi yutarsa tedavi+yaptığınız masraf+ kaybettiğiniz kilo=400-500₺ yapar hesap sizin.Çünkü benim canım yandı sizin yanmasın...

Bu arada hayvanlar güzel ve sağlıklı gözüküyor
Çok iyi anladım mıknatıs o parçaları bir arada tutuyor ciğere vs gitmesini önlüyor sanırım. Veteriner hekimle görüşeceğiz bu konuyu çok saolun bereketli hayırlı işler

22d3c9add65463cde307b671929a5ca4.jpg
e0ca0b08c38819b8d8d2bc43460456be.jpg
529f66a0f00f999977656b7c55addd91.jpg

Bunlarda benim hayvanlarım çekeli 1 ay oluyor
Benim rasyanum
50 kg besi yemi
150 kilo arpa flakes
70 kilo mısır flakes
80 kilo yulaf buğday karışımı flakes
50 kilo mısır sılajı
50 kilo pamuk çekirdeği
2 kilo yonca bazen yulaf otu
Nasipse ayın 15 inde kesim yapıcaz
24 tane hayvanım var

Ben hayvanları bu tipte aldığımda 15 gün boyunca sılaj ve yonca ile baktık hemen iç diş parazit uygulaması yaptık sonra kaliteli vitamin iğnesi yaptırdık aşılardan 6 7 gün sonra hayvanların iştahı baya açıldı
Lafın kısası iç diş paraziti yapın vitamin iğnesi yapın ben dedektör ile hayvanların karnını her ay köntrol ediyorum Allaha şükür daha bişey olmadı bence mıknatıs atmadan önce dedektör ile bi tarama yapın derim

• Beğen
Tepkiler: MehmetGngr
22d3c9add65463cde307b671929a5ca4.jpg
e0ca0b08c38819b8d8d2bc43460456be.jpg
529f66a0f00f999977656b7c55addd91.jpg

Bunlarda benim hayvanlarım çekeli 1 ay oluyor
Benim rasyanum
50 kg besi yemi
150 kilo arpa flakes
70 kilo mısır flakes
80 kilo yulaf buğday karışımı flakes
50 kilo mısır sılajı
50 kilo pamuk çekirdeği
2 kilo yonca bazen yulaf otu
Nasipse ayın 15 inde kesim yapıcaz
24 tane hayvanım var

Ben hayvanları bu tipte aldığımda 15 gün boyunca sılaj ve yonca ile baktık hemen iç diş parazit uygulaması yaptık sonra kaliteli vitamin iğnesi yaptırdık aşılardan 6 7 gün sonra hayvanların iştahı baya açıldı
Lafın kısası iç diş paraziti yapın vitamin iğnesi yapın ben dedektör ile hayvanların karnını her ay köntrol ediyorum Allaha şükür daha bişey olmadı bence mıknatıs atmadan önce dedektör ile bi tarama yapın derim
Maşallah hayranlarınızda yerinizde güzelmiş Allah bereketli eylesin.tanesi 4.750 'ye denk geldi.kesim yapınca ortalama karkas kg ini paylaşabilir misiniz sakıncası yoksa

• Beğen
Tepkiler: birbey42