MISIR VE SOYA FASULYESİ SLAJI

Kuru madde tayinini en kolay yoldan nasıl yapabiliriz?

etüvde(fırında), bir miktar (100 gram) numune, 100-105 derecede, 12-24 saat kurutulur, sabit ağırlığa geldiğinde, tartılır.

Kuru madde oranı%=100x(kap ağırlığı+kuru ağırlık)- kap ağırlığı/(kap ağırlığı+yaş ağırlık)-kap ağırlığı
bağıntısından hesaplanır

örnek,

100 gramgelen bir kaba, 100 gram yaş yem konur. tartılır, 200 gram
kuruduktan sonra tartılır, diyelim 135 gram geldi.

kuru madde%=100x(135-100)/(200-100)=100 x 35/100=35 bulunur yani %35

ya da, bu iş için, bir mikro dalga fırın kullanılır.

ya da ziraat fakültelerinde, veteriner fakültelerinde (üniversitelerde), hayvan besleme bölümlerinde, yemlerde, kuru madde tayini yapılır.

İlk ekim yaptığımda Soya/Mısır olgunlaşma sürelerini denk getirememiştim.
Şimdi Agrova tohumculuğun PLANET çeşitini (2. ürün soya tohumu) aldım bakalım nasıl olacak.
WhatsApp Image 2020-06-22 at 12.11.28 (2).jpeg
WhatsApp Image 2020-06-22 at 12.11.28.jpeg
WhatsApp Image 2020-06-22 at 12.11.28 (1).jpeg

Tohumu kaça aldınız bende bi 7 dekar ekicem deneme amaçlı seneye mısırın yanına ekmeyi düşünüyorum
225 lira tohum artı 40 lira kargo ücreti.
1 torba tohum 3 dönüm yer ekiyor.
1.ürün olarak polen Tohumculuğun Mona çeşitini önerebilirim bundan çok daha verimli ama slaj yapımı için mısır ile olgunlaşmasürelerini denk düşürmek amacı ile mısır çeşitini FAO700 FAO800 falan alın. Yoksa denk gelmez.

225 lira tohum artı 40 lira kargo ücreti.
1 torba tohum 3 dönüm yer ekiyor.
1.ürün olarak polen Tohumculuğun Mona çeşitini önerebilirim bundan çok daha verimli ama slaj yapımı için mısır ile olgunlaşmasürelerini denk düşürmek amacı ile mısır çeşitini FAO700 FAO800 falan alın. Yoksa denk gelmez.
Ben mısır olarak pioner ektim çeşid aklımda değil mısırın yanında 7 dekar tiritikalem var o nu silaj yapıp yerine ekicem bu yıl

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70
maşaallah, silaj yapacaksınız heralde. Kendinizemi yoksa piyasaya satacakmısınız. Bende bu sene denemelik 10 dekar ektim fakat silaj için pazarımız yok dane olarak almayı düşünüyoruz. 5 haziran da ekmiştim progenin tohumu, sanki sizinkilerle aynı gibi. Yetişirmi acaba.
Ben kendi hayvanlarıma yem maksatıyla ekiyorum.
Ne zaman ekmiştiniz? Ekim tarihiniz ne?
Erken ekimse yetişir ama 2. üründe benim bölgem için söylüyorum daneyi alamayız ama silaja yetişir.

Maşallah... Birde bir sıra soya bir sıra mısır ekimi var. Sizce o yöntem nasıldır. Hem soya mısır birbirini destekler gübreleme yönünden?
O şekilde de ekilebilir ama şöyle bir durum var soya kısa boylu olduğu için mısırın gölgesinde kalır ve güneşten faydalanamaz o da boyunun kısa kalmasına sebep olur.
Bir diğer sıkıntı da ekimi yapabilmek mısırı 16 cm ye ekerken soyayı 4 cm sıra üzeri mesafeye ekiyoruz. Makineyi ayarlayamazsınız .
Yoksa ot ilacı falan bulunuyor ikisine de atılabilen.
Bende öyle ekmeyi düşündüm ama böylesi daha iyi.

• Beğen
Tepkiler: Stronger

Sizi ve konuyu takip edeceğim. Verimleri merak ediyorum. Birde yapmış olduğunuz ve yapacağınız gübreleme ilaçları. Aslın bunlarla ilgili bilgilendirme yapsanız. Bizlerde bilgi sahibi olsak.

Sizi ve konuyu takip edeceğim. Verimleri merak ediyorum. Birde yapmış olduğunuz ve yapacağınız gübreleme ilaçları. Aslın bunlarla ilgili bilgilendirme yapsanız. Bizlerde bilgi sahibi olsak.
Gübreleme ekimle birlikte 20kg kadar 20-20 verdim. (Normalde DAP verilse daha iyi oluyor.)
Tohum 4-5 cm derinliğe ekildi.
Bu defa aşılama yapmadım.
Ekim yaptığımız makine en düşük 9 cm ye ekebiliyordu aynı sıraların üzerinden 2 defa ektik. (1. ekimdeki tohumları kontrol ettik , üzerine birdaha ekim yapınca yüzeye çıkıyor mu diye.)
Ot ilacı ekim sonrası BASF Stomp Extra attım.
Üst gübre 15kg 2. yağmurlama ile verdim.(Her baklagil gibi soya için de üst gübreye ihtiyaç yok deniyor.)
3 defa yağmurlama sulama yaptım.
Şuan yine bir sulama yapmam gerekiyor ama derelerde su yok. (sular melen barajına gidiyor. O 3 sulamayı da melen barajında çatlaklar olması sebebiyle suyu oraya göndermemeleri sayesinde yapabildim yoksa 2. ürün olarak ne soya ne mısır bir şey yetiştiremezdim bu sene. Ekimi yaptığım günden bu yana 1 defa yağmur yağmadı.)
Yazmadığım eksik kalan bişey varsa sorabilirsiniz.
konuyu baştan okudunuz mu bilmiyorum daha önce de ektim yanlışlarımı, çıkardığım dersleri yazmıştım. Hatta ekim yapmadan önce ben bile açtım tekrar birhatırladım öyle ekim yaptım.
Trakkulüp bir nevi arşiv görevi de görüyor benim açımdan. :) (birde şu eski fotoğraflar kaybolmasa.)