MISIR VE SOYA FASULYESİ SLAJI

Ot silaji yonca silaji misira göre daha çok bozulmaya elverişli
Paket silaj olursa aç bitir olur bu yonden iyi
Obek yaparsan uygun yapmali acilan yer hava alan yer yedirilmezse yine bozulur
Obegi dar uzun yapmalı kalin örtmeli üzerine hayvan çıkmayacak şekilde olmali örtüyü delebilir
Pakette olsa Öbek te olsa silaj katkısı kullanılmalı
Soya yı iyi arastirmak gerek benimde tecrubem yok hangi şekilde iyi değerlenir
Proteini yüksek ürün koku yapar çabuk bozulur silaj da
Kuru maddesini vaktini iyi ayarlamak gerek
Yem olarak yedirirkende besin değerlerine göre dengeli yedirmek gerek

Tarımsan firmasından mıcrobios extra ürününü 250 Tl ye aldım.
İçeriği 5 bakteri ve 5 Enzim ile en zengin ve en uygun fiyata bu inokulantı bulabildim.
Baklagiller için pioneer ın 11A44 ürünü var ancak tek bakteri var içeriğinde (yanmayı engelleyen) 200 TL fiyatı var.
İnteğronun yonca için olan bir inokulantı var o da 250 TL ancak onunda içeriği bu kadar zenğin değil.
Hayırlısı olur inşallah. Ekli dosyayı görüntüle _20180815_121741.JPGEkli dosyayı görüntüle DSC_0293.JPG

Tarımsan firmasından mıcrobios extra ürününü 250 Tl ye aldım.
İçeriği 5 bakteri ve 5 Enzim ile en zengin ve en uygun fiyata bu inokulantı bulabildim.
Baklagiller için pioneer ın 11A44 ürünü var ancak tek bakteri var içeriğinde (yanmayı engelleyen) 200 TL fiyatı var.
İnteğronun yonca için olan bir inokulantı var o da 250 TL ancak onunda içeriği bu kadar zenğin değil.
Hayırlısı olur inşallah. Ekli dosyayı görüntüle 30163Ekli dosyayı görüntüle 30164
Hayırlı olsun başkan, ne zaman slaj yapacaksınız.guncel fotoğraf varmı tarlanın merakla bekliyorum

Kayasevkett bey bictinizmi soya fasulyesini verim nasıl

Biçtim.
Verim kğ olarak bişey diyemiyorum ancak şöyle bir hesap yapabilirim. Römorkum 7500 kğ mısır silajı alıyor. 3 römork slaj aldım buda 20-22,5 ton çivarında verim yapar. Arazi 5 dönüm denebilir.
Slajı güzel oldu tünel yaptım. Tarımsandan microbios extra slaj inokulantı aldım onu kullandım. 15 gün sonra tüneli açtım bi 16 çuval doldurdum süt ineklerine yedirmeye başladım. Yemyeşil duruyor. Bence süt verimi üzerinde kesinlikle hissedilir bir artış yaptı.
Ekerken dikkat edilmesi gereken konular.
1)Ne ekerseniz aynı şart geçerli toprak ile tohumu uygun tavda buluşturmanız gerekiyor.
2)Tarla kesekli olmamalı ekim derinliği 4-5cm olduğu için hava alma ihtimali çol yüksek oluyor.
3)Tarla nemli olmalı bakteri aşılaması yapıldığı için bakterinin ölmemesi gerekli buda kuruya ekilen tohumda mümkün değil.
4)Üst gübreleme ve çapa yapılmazsa da olur denmişti ancak ben yapma ihtiyaçı duydum.
5)Toprak altı gübreyi 13 kğ atalım derken makinenin gözleri çok dar ayarlandığı için tıkandı ve atmadı. Bu konuya dikkat edelim gelişimi çok etkiliyor. Ben ara çapa ve üst gübrelemeyi bu yüzden yaptım.
6) Ve su, ihtiyaç duydukça suyunu vermelisiniz. Kesinlikle yaşam aşılamış olursunuz. Ben her sulama yapmamdan 1 hafta sonra yağmur yağmasına rağmen genede iyi olmuştur sulamam.
7)Keşke ektikden sonra yağmurlama yapsaydım. [emoji45] çıkamayan tohumlarım da çıkardı verimim artardı.
8) O çıkamayan tohumlar çıkamadığı için bitki o bölgelerde uatmaya meyilli oluyor ama boncuk gibi çıkan yerler dimdik ayakta duruyor.
9) Bir tarlayı ortadan ikiye ayırarak yarısına mısır diğer yarısına soya ekerek çok başarılı bir iş yapılabilir. Bu şekilde bir uygulamada soyayı ekip 15-20 gün ara verip mısırı o şekilde ekmelisiniz yada benim ektiğim tohum için bu olmazsa olmaz denebilir yoksa slaj zamanları denk gelmez mısırınız çok kurur. Mısırı ektiğinizde soya sıraya dizilmiş olmalı en azından. Bu çok önemli.
9)Ektikten sonra toprak kuruysa çıkmaz diye düşünüyorsanız yağmurlama yapın hiç durmayın, zarar etmezsiniz.
Denedim beğemdim. Seneye ekermisin? Evet ekerim. Aynı tarlaya yarı yarıya mısır-soya, soya ekeceğim tarafın işçiliği daha ince olmak şartıyla mısırla arasında 20 gün olacak şekilde. İnokulant kesinlikle kullanmam. İyi bir sıkıştırma en iyi inokulantı 1000 defa satınalır (bence).
Yardımım dokunduysa Allah Senden Razı Olsun demeniz yeterlidir. [emoji5]

Allah razi olsun bilgiler için
Takip ediyoruz
Ot silaj ilemi yada sira bagimsiz ilemi bictiniz soyayi
Birde tavsiyem
Siz biliyorsunuz ama hatırlatmada yarar var , dengeli yedirmeye cok dikkat edin soya silajini
Biliyorsun kuvvetli yemler rasyon hesap istiyor
Dengesiz beslemenin sonucu hemen cikmaz büyük başta
Uzun zaman sonra cikar
Bereketli olsun

İzmir de "Osmanlı Deneme Çiftliği" adı ile; hayvanlarını yıllardır "SADECE" silaj ile besleyen bir arkadaş var. Bereket tv de programlarını izledim.

Beside ve süt de; hayvanlarını her türlü silaj ile besleyip maksimum verim elde ettiğini iddia eden bu arkadaş..... "ARAYIN BENİ. BİLDİKLERİMİ 1 KURUŞ ÜCRET TALEP ETMEDEN PAYLAŞACAĞIM. ÜLKENİN KALKINMASINDA KATKIM OLURSA O BENİM İÇİN YETERLİ" diyen birisi. Kendi çiftliğinde hayvanlarını, sadece silaj (NE SAMAN NEDE ARPA BUĞDAY VS. İLE DEĞİL) besliyor.

https://www.facebook.com/artisilaj/ adresinden kendisine ulaşabilir siniz. Doğru bilgi belki herkese, "SADECE" bir e-mail (veya telefon) kadar uzak.

Allah razi olsun bilgiler için
Takip ediyoruz
Ot silaj ilemi yada sira bagimsiz ilemi bictiniz soyayi
Birde tavsiyem
Siz biliyorsunuz ama hatırlatmada yarar var , dengeli yedirmeye cok dikkat edin soya silajini
Biliyorsun kuvvetli yemler rasyon hesap istiyor
Dengesiz beslemenin sonucu hemen cikmaz büyük başta
Uzun zaman sonra cikar
Bereketli olsun
Bende Fimaks tek sıra mısır sılaj makinesi var onunla biçtim.
Rasyon konusunda çok haklısınız, o kadar ince hesap yapamıyorum ancak 50-50 mısır soya vermeye özen gösteriyorum. Gerisi milli yiyeceğimiz saman ve süt yemi.

İzmir de "Osmanlı Deneme Çiftliği" adı ile; hayvanlarını yıllardır "SADECE" silaj ile besleyen bir arkadaş var. Bereket tv de programlarını izledim.

Beside ve süt de; hayvanlarını her türlü silaj ile besleyip maksimum verim elde ettiğini iddia eden bu arkadaş..... "ARAYIN BENİ. BİLDİKLERİMİ 1 KURUŞ ÜCRET TALEP ETMEDEN PAYLAŞACAĞIM. ÜLKENİN KALKINMASINDA KATKIM OLURSA O BENİM İÇİN YETERLİ" diyen birisi. Kendi çiftliğinde hayvanlarını, sadece silaj (NE SAMAN NEDE ARPA BUĞDAY VS. İLE DEĞİL) besliyor.

https://www.facebook.com/artisilaj/ adresinden kendisine ulaşabilir siniz. Doğru bilgi belki herkese, "SADECE" bir e-mail (veya telefon) kadar uzak.
Evet Sait hocam takip ediyorum fırsat buldukça bu adami
Silaj konusunda ve kendi bölgenin imkanlarını değerlendirme konusunda guzel fikirleri var
Yoksa görüyoruz elden gelen öğün olmuyor
Bende Fimaks tek sıra mısır sılaj makinesi var onunla biçtim.
Rasyon konusunda çok haklısınız, o kadar ince hesap yapamıyorum ancak 50-50 mısır soya vermeye özen gösteriyorum. Gerisi milli yiyeceğimiz saman ve süt yemi.
Şevket bey bu soya şakaya gelmez dengeli besleme konusunu araştırın yanlış yapmayin derim
Mısırda fazla sikinti olmaz
İmkanlar çok simdi bilgiye ulasmak kolay

Soya slajı laboratuvar analiz sonuçları.
Yorumlayabilecek arkadaşların fikir ve görüşlerini paylaşmaları çok güzel olacaktır. IMG-20181128-WA0000.jpgIMG-20181128-WA0001.jpg

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Soya slajı laboratuvar analiz sonuçları.
Yorumlayabilecek arkadaşların fikir ve görüşlerini paylaşmaları çok güzel olacaktır. Ekli dosyayı görüntüle 32997Ekli dosyayı görüntüle 32998

olgunlaşmış, iyi kaliteli silajlarda pH 3,8-4,2 arasındadır, silaj hoş kokuludur. kalitesiz silajlar ise, kötü kokuludur, pH 4,5 dan büyüktür. yüksek bütirik asit ve bazı bozulma maddeleri yüzünden.

verilen analizde, silajın pH değeri 5,77. silaj ya tam olgunlaşmamış ya da düşük kaliteli, bozuk olabilir. yapılan çalışmalarda, inokulant kullanılmayan soya silajında pH 5,7, inokulant kullanılanda ise, 4,3 bulunduğu tespit edilmiş.

kuru madde oranı düşük, 30-35 aralığında olsa, daha iyi olurdu. ayrıca, yüksek protein de silaj yapımını zorlaştırır.

silaj analizi sonuçları, numune alma ile analiz arasında geçen süreden de etkilenir.

analize, gönderilen silaj numunesinin vakumlu, havasız bir kapta gönderilmesi gerekir.

olgunlaşmış, iyi kaliteli silajlarda pH 3,8-4,2 arasındadır, silaj hoş kokuludur. kalitesiz silajlar ise, kötü kokuludur, yüksek bütirik asit ve bazı bozulma maddeleri yüzünden.

verilen analizde, silajın pH değeri 5,77. silaj ya tam olgunlaşmamış ya da düşük kaliteli, bozuk olabilir.

kuru madde oranı düşük, 30-35 aralığında olsa, daha iyi olurdu. ayrıca, yüksek protein de silaj yapımını zorlaştırır.

silaj analizi sonuçları, numune alma ile analiz arasında geçen süreden de etkilenir.

analize, gönderilen numunenin vakumlu, havasız bir kapta gönderilmesi gerekir.
Soyayı slaj yaparken bizar daha beklemeliydi ama acemilik ve tez canlılık bize slaj yaptırdı. buna rağmen koku ve renk olarak herhangi bir sıkıntı yok. Ph konusunda uzun yol şartları etkilemiş olabilir. Her ne kadar 4 buz aküsü ve fotoğraftaki taşıma kabıyla göndermiş olsamda vakumlu olmayışı ve uzun yol şartlarında buz akülerinin eridiğini düşünürsek Ph etkilenmiş olabilir.
biotransporter-cool-l-buyuk.jpg
Kuru maddenin düşük çıkma nedeni gene erken biçim kaynaklı.
Soya slajının fotoğrafını atacağım renk görünüş olarak değerlendirmeniz için.
Sizce kuru maddeyi %30-35 lerde çıkarmayı başarsaydık sonuçlar (protein, ADF, NDF oranlarında) ne gibi bir değişiklik olurdu?

Soyayı slaj yaparken bizar daha beklemeliydi ama acemilik ve tez canlılık bize slaj yaptırdı. buna rağmen koku ve renk olarak herhangi bir sıkıntı yok. Ph konusunda uzun yol şartları etkilemiş olabilir. Her ne kadar 4 buz aküsü ve fotoğraftaki taşıma kabıyla göndermiş olsamda vakumlu olmayışı ve uzun yol şartlarında buz akülerinin eridiğini düşünürsek Ph etkilenmiş olabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 33068
Kuru maddenin düşük çıkma nedeni gene erken biçim kaynaklı.
Soya slajının fotoğrafını atacağım renk görünüş olarak değerlendirmeniz için.
Sizce kuru maddeyi %30-35 lerde çıkarmayı başarsaydık sonuçlar (protein, ADF, NDF oranlarında) ne gibi bir değişiklik olurdu?

silajlık bitkilerin kuru maddesi hasad edildiği evreye bağlı. çiçekte, tuhum kapçığı belirdiğinde, tohumlar olgunlaştığında, kuru madde artar, sindirilme oranı azalır. yani bitki olgunlaştıkça, kurumadde verimi (yem verimi) ve kuru madde oranı artar, buna karşılık sindirilme oranı (yem enerjisi, 1 kg yemdeki kullanılır enerji) azalır.

bu sebeple, uygun olgunlaşma evresinde, hasat yapmak önemli. bu durum, bitki türlerinde farklıdır. buğdayda, mısırda vs.

bitkinin kuru maddesini tespit etmek bir günü alır.

en iyisi, kuru madde miktarını tespit edip, istenen seviyede ise, biçmek gerekir.

silajlık bitkilerin kuru maddesi hasad edildiği evreye bağlı. çiçekte, tuhum kapçığı belirdiğinde, tohumlar olgunlaştığında, kuru madde artar, sindirilme oranı azalır. yani bitki olgunlaştıkça, kurumadde verimi (yem verimi) ve kuru madde oranı artar, buna karşılık sindirilme oranı (yem enerjisi, 1 kg yemdeki kullanılır enerji) azalır.

bu sebeple, uygun olgunlaşma evresinde, hasat yapmak önemli. bu durum, bitki türlerinde farklıdır. buğdayda, mısırda vs.

bitkinin kuru maddesini tespit etmek bir günü alır.

en iyisi, kuru madde miktarını tespit edip, istenen seviyede ise, biçmek gerekir.
Kuru madde tayinini en kolay yoldan nasıl yapabiliriz?