İneğimde gebelik sorunu

14.01.2017
728
757
36
Samsun

Merhaba arkadaşlar bi sıkıntım var size danışmak istedim

İneklerimden biri geçtiğimiz kış 2. Buzasını yaptı doğumdan 45 50 gün sonra kızgınlık gösterti ve tohumlattım.

Tohumlamadn Yaklaşık bir sonra tekrar kızgınlık gösterdi almamış diyerek tekrar tohumlattım
2. Tohumlamanın ardındN 20 gün sonra yine kızgınlık oldu ve bu defa boğaya verdim derken 15 gün arayla 3 defa daha kızgınlık gösterdi ve hepsinde de boğaya verdim en son tohumlamada ertesi gün koyu renkli kan gibi bişi geldi bu defa tamam oldu sandım ama nafile
yine azdı bizim inek vet. Aradım durumu anlattım rahmi ilaçlayalım dedi
Nolucak bilmiyorum ineği gözden çıkarıcaz gibi geliyor bana

Sorun nedir acaba bilgisi olan arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var
Saygılar

Sorunları anlatmak için kitap yazmak lazım.
Zor doğum, eten atamama, rahim iltihapları , vitamin mineral eksiklikleri, hormonal düzensizlikler ve gizli kızgınlık, güneş ışığı alamama, beslenme yetersizlikleri veya tahıl(arpa,buğday,mısır) kırması ile fazla besleme, yumurtalık yağlanması,asidoz, ketozis,
Tohumlama doğumdan sonra 60-100 gün içinde yapılsa iyi olur.Kızgınlığın ikinci yarısında tohumlama yapılır, tohumun güneş ışığına direk maruz kalmaması gerekir,hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir.
Rahim iltihapları tedavi edilir, yumurtalık yağlanması besleme ile düzeltilir.En iyisi veterinere benim dediğimi söyle, tedavi masrafları 1000 TL yi geçecekse hemen kasap, tedavi masraflarıyla buzağıyı satın alacaksak durum değerlendirilir.Süt 5 kg altına düştü mü gene kasap yolu gözükür.Yediğini korumaz.
Et üretimini böylelikle arttırmış oluruz.:) Vatandaş ucuza et yer.

Bu yıl kışı ağır geçen bölgelerde çoğu yetiştirilen sığırlarda üreme problemi var ama ii bir besleme ile çözülebilir bazende tedavi gerektirir herzaman takip etmek gerekiyor hayvanları
Takibin en ii yolu ise sağmal ineklerde günlük süt verimleridir hareketleridir günde sabah öğle akşam yarım saat sürüyü izlemek yeterli olur sorunu daha ii anlamak yada değişik bir hal olunca müdahale için araştırmak çok önemlidir
Zooteknist

Tohumlama için inek kizginlik gosteriyorsa 6 saat gecmesini tavsiye ediyoruz diyordu veteriner. Bizimde iki inek doğurdular 7 aylik oldu yavruları büyüdü daha yeni boğasadılar bekliyoruz bakalım [emoji3]

Tohumlamada en büyük hata veterinerin bu uygulamasıdır
Yıllardır içindeyim bu işin kendin tohumlama yapıyorum ve edindiğim deneyimde ineğin Kızgınlık belirtisi yani birbirleri üzerine atlama ve başka hayvanın atlayınca durma pozisyonu görüldüğünde 1 saat içinde tohumlanması döl tutmasını %60-70 lere yükseltiyor
Sebebi çok basittir bu duruş o anda boğayı kabul ettiği anlamı taşır yani döllenme için artık hazırdır ne yazık 6 saat geçikilen tohumlamadan çoğu kez yanıt alınamıyor dikkat etmek gerekli
Zooteknist

Ben 20 yil oncede yapiyordum bu işi
Gercekten eskiden bu kadar Üreme sorunu yoktu
Simdi fark verimler daha yuksek galiba bu verimlerin karşılığıni veremiyoruz

Çok doğru İsmail abi artan verim ve genetik ıslah hayvanlarda sağlık ce üreme sorunlarına yol açıyor daha hızlı yıpranıp deforme oluyor canlı olmasına rağmen ömrünü erken tüketiyoruz fabrika yemleri doğal olmayan besleme koşulları ve aşırı üretim erken elden çıkmasına sebep oluyor

Rahimi ilaçladık sonrasında arkasından bir avuç pıhtılaşmış bişiler düştü

Sonrasında yine tohumladık nafile yine aynı almıyor

Artık bıraktım yakasını boğaya gelip duruyor vermiyorum boğaya

Satsam para etmiyor 3 liraya alalım diyorlar satmıyorum da

Bakalım napıcaz

Rahimi ilaçladık sonrasında arkasından bir avuç pıhtılaşmış bişiler düştü

Sonrasında yine tohumladık nafile yine aynı almıyor

Artık bıraktım yakasını boğaya gelip duruyor vermiyorum boğaya

Satsam para etmiyor 3 liraya alalım diyorlar satmıyorum da

Bakalım napıcaz

Büyük ihtimalle Doğum sonrası plesenta (eş) parçası kalmış rahimde o da kist oluşturmuş eğer tedaviyi düşünüyorsan önereyim bir ay içinde iileşip gebe kalır

• Beğen
Tepkiler: altanasc