Deutz mu perkins mi

Evet Türkiye de dediğiniz gibi bu olay yok. Bir ürünü almadan sahada yapacağın işlerle ilgili denemek lazım. Yabancı ülkelerde bu var her modeli her ekipmanla deneme şansı. Bence bu markaların Türkiye piyasasında sadece para kazanma amacı gütmesine bağlı. Yabancılar bu olaya sadece para kazanmak değil, güç+yeterlilik+deneyim= verim olarak baktıkları için bu piyasada daha başarılılar bence. Gerçi şimdi şimdi ben Türkiyede de görmeye başladım çeşitli markalar tanıtım günleri yapmaya başladı traktörlerine. İstersen birkaç markayı takip ederek bu etkinlikleri yakalayabilirsin diye düşünüyorum.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Sizde haklısınız ama çiftçi alacağı motorla tek iş yapmıyor ki aldığı deutz motorla balyada bağlıyor çiftde sürüyor yoldada kullanıyor.Örneğin deutz motor sabit devirli işlerde mesela kuyruk mili ile çalışmada iyidir perkins yolda iyidir.Mecburen karakteristik özelliklerine bakıyoruz.Sadece motor özelliklerine bakarsak bence perkins daha iyi düşük devirlerde daha güçlü olması tork ve tork yedeğinin daha fazla olması sonra parça ve maliyetinin daha düşük olması gibi önemli avantajları var.Euro 3 lerde deutz un tek avantajı yakıt sistemi farklı olduğundan daha az yakıtlı olması crd sistemde bu avantajı egale olmuş oluyor.Ama en iyisi sahada tarfsızca değerlendirmek ama türkiyede öyle şeyler pek mümkün olmuyor maalesef.

Deuthz çap/strok:98/120 mm perkins 99/110 mm , deuthz un motoru 105/127 mm perkins motora benziyor, perkins in crd motoru fpt motora benziyor.Tork yedekleri Deuthz %20 Perkins %30 civarları, balyede Perkins CRD orta yumuşak motorla farklı olması lazım, denemek lazım.

[MENTION=77721]Kaan_K[/MENTION] balye ve silaj makinesinde çoğu kullanıcı atik ve sırada dolu gidebileceği traktör arıyor.Atiklik (ivmelenme) fazla olan traktör sırada daha iyi gidiyor.Özellikle ben sallanarak iş yapmayı hiç sevmem.Motorun gaz tepkileri iyi olacak, tork yedeği yüksek olacak ki, fazla vites değiştirme ihtiyacı olmasın, motor toplasın.Vitesle fazla oynamayalım.Uygun devirlerde gaza basarak işleri halledelim.Tercihlerin yarısı bundadır.:)
Vites sayısı azmış, önemi yok 12*12 şanzıman motor karakteristiğine göre fazlasıyla yetiyor.
Bizim iş durumumuza göre fpt cazip geliyor, zaten forumda motor alacaklara ilk sorumuz ne iş yapacaksınız oluyor, kuru,sulu,orman v.s. tarımda tercihler değişiyor, ana motor yardımcı motor, her işi tek motora yaptırmaya kalkıyoruz aslında pekte uygun değildir.

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K
Deutz kaliteli motor.En soğuk havada tek marş sıkıntısız.20.000 saatten önce motor istemez.Sağlam motor.Perkıns ise güçlü ve ekonomiktir.Perkıns Deutz'a göre daha güçlü ve daha az yakıtlı.Ama Perkıns 'ın Deutz kadar sağlam ve kaliteli olacağını sanmıyorum.Ben Deutz daha iyi derim.

• Beğen
Tepkiler: FENOMEN
Perkins İngiliz motor şirketidir doğru da artık son zamanlarda başka ülke dökümlerinin de olduğunu sanıyorum:MF zaten perkinsi bıraktı artık:Aggo diye bir motor kullanıyor.Diğer yandan CRD. Motor EUro 4 ten başlar.Daha önce bilinen dizel sistemiyle alakası yoktur.Daha dayanıklı silindir ve piston ile yüksek hava basıncı ve daha fazla toz haline gelen yakıtla daha fazla enerji ortaya çıkartarak yüksek güç ve yakıt ekonomisi oluşturur.Diğer yandan C.R.D Common. Rail.Diesel anlamına gelir.Bu da bildiğimiz dizel pompa değil basitçe hidrolik yağ pompası gibi bir sistemle sürekli mazot pompalayarak zamanlama gelince de elektronik valf ile enjektörlere gelen mazotu açıp kapatarak ateşlemeyi oluşturmasıdır.Türbo basıncı mazotun püskürtme zamanı ve miktarını bu elektronik beyin yardımıyla yapar.Tıpkı yeni model dizel otomobillerde olduğu gibi.O yüzden bu tür motorlarda daha düşük silindir hacmi yeterli olur.Diğer yandan piston çapının küçük strok mesafesinin uzun olması daha fazla güç anlamına gelmez.Çünki patlamanın oluşumundan sonra alt ölü noktaya ulaşması ve daha sonra üst ölü noktaya gelene kadar aldığı mesafenin uzunluğu tork eğrisinin fazla düşmesine sebep olur.Tam tersi düşük devirden yüksek devre zorlanmadan çıkılmak isteniyorsa çap geniş strok(derinlik) kısa olmalıdır.Çok eskiden dar ve derin olurdu aradaki boşluk zamanı ağır volantlarla kapatılırdı.Alçak devirli ağır motorlar için bu doğru bir yöntem ve yakıt tasarrufu sağlar.Ama artık sistem çok değişti.Bilenler için örnek vereyim Bir B.M.W. otomobilde strok çok kıdsa silindir çapı küçük silindir sayısı fazladır.İki piston arasında zaman boşluğu olmasın diye silindir sayısı bir pistonun alt noktası ile üst noktası arasındaki zaman uzamasın diye de kısa strok.Buradan fikir çıkartabilirsiniz.Bu arada Deutz çoook eski bir Alman motor fabrikasıdır.Almanya Köln de bulunduğu mevkiye adını vermiştir.İkinci dünya savaşından sonra dünyada ilk hava soğutmalı motorları yapan fabrikadır.Bilinen pek çok Alman taktöründe Bu motorlar vardır.

3085 fantom var yakıtı çiftte iyi fakat yolda fazla 2006 model motordan hiç arıza almadık en güzel yönü kesinlikle duman atmaması landini 5h 100 aldık yanına perkins motor daha yakıt ölçemedim fakat sessiz ama gücü fantomdan aşağı değil gibi çizelde kullandım ama ilk çalışmada ve yüke binerken duman atıyor buna alışamadım nadaslardan sonra yakıt koyaslamasını yapacağım inşallah ama her iki motorda iyidir

Arkadaşlar haşmet 110 lüks almak istiyorum sizce deutz motorlu olanmı perkins motorlu olanımı alsam sizce aralarndaki farklar nelerdir çekiş farkı varmı yada kalite farkı yakıt tüketiminde fark vamı cevaplarsanz sevinirim
3085 lik var deutz motorlu çok güzel yakıtı felan çok iyi 85 bg olmasına rağmen 11 li çizeli 32 ızgarayı felan çok rahat çekiyor ızgarayı seri 2 'le hiç duymuyor perkinste güzel bence ikiside güzel yani yakıt durumları güzel üzmez

trakya gibi 50 dekar suruyor asagi yukari 20180106_131032.jpgIMG-20180106-WA0004.jpegIMG-20180126-WA0004.jpeg