Montofon-simental melezi

Montofon düveler için simental dana aldık. Hayvanların gebeliğinin başlamasından sonra araştırma yaptım. Olumlu bir şey göremedim genelde ya buzağı ölüyormuş ya da düve. Şimdi 1 ay kaldı doğuma acaba sorun yaşarmıyız doğumda.

Montofon düveler için simental dana aldık. Hayvanların gebeliğinin başlamasından sonra araştırma yaptım. Olumlu bir şey göremedim genelde ya buzağı ölüyormuş ya da düve. Şimdi 1 ay kaldı doğuma acaba sorun yaşarmıyız doğumda.
Yapmayın kardeşim, saf ırkları koruyalım. Neden böyle bir maceraya giriyorsunuz? Çıkan buzağı nasıl/hangi cinsinden devam ettireceksiniz ki? Çıkmaz sokaktan başka bir şey değil. Her ırk kendi cinsinde koruyalım.

Bu forumda en bilgili montofoncu Ertuğrul 25 isimli Erzurum lu üye
Bu gunlerde pek katilmiyor işleri yoğun herhalde
Iki tane melez benimde var montofon güçlü hayvanlar bende simental denemedim ama doğururlar tahminimce
Ilkine duvelerde biz kolay dogum özelliği olan düveye uygun tohum seceriz
Dana ozellikleri bilinmedigi icin daha riskli
Pek yapilacak birsey yok besleme konusunda belki birseyler yapilabilir buzagilar iri olmasin diye
Uygun gebe duve yemi yada kuru donem yemi
Hayvanlar bagli degildir umarim

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Bu forumda en bilgili montofoncu Ertuğrul 25 isimli Erzurum lu üye
Bu gunlerde pek katilmiyor işleri yoğun herhalde
Iki tane melez benimde var montofon güçlü hayvanlar bende simental denemedim ama doğururlar tahminimce
Ilkine duvelerde biz kolay dogum özelliği olan düveye uygun tohum seceriz
Dana ozellikleri bilinmedigi icin daha riskli
Pek yapilacak birsey yok besleme konusunda belki birseyler yapilabilir buzagilar iri olmasin diye
Uygun gebe duve yemi yada kuru donem yemi
Hayvanlar bagli degildir umarim

Cevap için teşekkürler,
Yok merada salık durumdalar

Yapmayın kardeşim, saf ırkları koruyalım. Neden böyle bir maceraya giriyorsunuz? Çıkan buzağı nasıl/hangi cinsinden devam ettireceksiniz ki? Çıkmaz sokaktan başka bir şey değil. Her ırk kendi cinsinde koruyalım.

Şansımızı denemek istedik. Araştırma yapmadığız için pişman olduk maalesef. Allah nasip ederde sağlıklı buzağılarımız olursa resimleri paylaşırım.

Şansımızı denemek istedik. Araştırma yapmadığız için pişman olduk maalesef. Allah nasip ederde sağlıklı buzağılarımız olursa resimleri paylaşırım.

Bizim burada 3-4 yıldır montofon inek ve ham düvelere simental boğa cıkarıyoruz. (300baş) Doğum sıkıntısı cok düşük oluyor. Eskiden montofon boğamız varken daha zordu doğumlar. Yalnız şöyle bir durum var doğan melezlerde, Kafalar beyaz geri kalan siyah doğuyorlar erkekleri besiye alınca fena değil 15-20 kg karkas artıyor fakat dişileri hem pazarda hem damızlıkta iyi olmuyor küçük kalıyorlar..

• Beğen
Tepkiler: ÇatalcaÇiftlik
Keşke montofon olarak devam etseydiniz
Melezlemeyide beğenmediğimiz ırktaki hayvanların cinsini değiştirip değerlendirmek.

Keşke montofon olarak devam etseydiniz
Melezlemeyide beğenmediğimiz ırktaki hayvanların cinsini değiştirip değerlendirmek.

Montofon ineklerimiz tam anlamıyla montofon değil bu yüzden ırkı değiştirmek istedik ancak yanlış yaptık besi ırkları tercih etmemiz gerekiyordu bir dahakine angus veya hereford aşılatmayı düşünüyoruz.

bunu bende merak ettim sonuçlar nasıl oldu doğumlar bittimi

c65ea1baebcd3d900bcbee6ffcbf2a30.jpg

Doğumlar çoktan oldu birinin fotoğrafı
Çok beklediğimiz gibi olmadı ama tatlılık açısından baya iyiler
Hepsi tip olarak aynı

Artık ırkları bozmamaya karar verdik montofonlar için aşı yaptırıcağız
30-40 tanede simental düve alıp Erzurumlu abi 2 cinsten gideceğiz
Ama abicim simdi soyle bisey var simental de montofon da oyle hayvanlar ki simental var senede 3 ton sut verir simental var 7 ton verir. Montofon var senede 4 ton verir montofon var 9 ton verir. Bunlari iyi saglayabilmeniz lazim. Eger illa melesleme yapacaksaniz angus sarole limuzin tohumlayin cikan yavru da karismis irk olacagi icin sadece besiye alin damizlik kullanmayin benim hayvanim yok yalnizca arastirmaciyim yaniltmak istemem ama sahsi fikirlerim bu sekilde.

Abi galiba sende etcilerle melezleme yapiyordun senin dogumlar oldumu

ilk doğum martta ama onun ne olduğu belli değil gebe gelmiş mal. 7 tanesi piyangodan çıkacak. 5 tanasi angus. 10 taneside boş içine simental dana aldım. begenmessem simentalden vazgeçerim. aklımda aslında montofonu bozmamak vardı ama iyi bir tosun bulamadım.