Buda bizim sezondan kalanlar

arazi küçük olunca iki saatte bitirip traktörün ömrünü yemek yerine üç saat gerine gerine rahatla çalış malında yıpranmasın en iyisi

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Cok haklisin fakat istanbulda yasadigim icin anca haftasonlari calisiyorum. Dusunsene traktoru alali tam bir yil oldu yaptigi saat 180 🤣🤣🤣 aletin yipranmaya firsati yokki

ustam eğer işim sıkışırsa arkadaşların ikinci üçüncü bilemedin dördüncü traktörü alıyorum bana böyle yakıtı az tarlayı ürünü ezip çıkmayan traktörler daha iyi yonca ve buğday var geçen yıl kİş sürümünü hep emanet traktörle yaptım ama emanet romork bulmak neredeyse imkansız bizim köyde

Anladim kardesim biraz imkan sikintisi var sanirim. Bu sik8ntilari cok zaman hepimiz yasiyoruz. Birde kotu komsu ibsani mal sahibi yapar derler bizim komsularda tam bu tarz oldugu icin bu sene tarim ek8pmanina bir traktor parasi vermek zorunda kaldik neredeyse. Bizim koyde kimseden emanet traktor alamazsin mesela. Tirmigim yoktu komsudan istedim bana dedi bebimki yeni falancininki eski git ondan iste. Yuzum tutmadi tarlayi capayla tirmikladim baya maliyetli oldu. Ama artik tirmigim var cok sukur😊😊

Ben tarim yapmiyorum hayvancilikla ugrasiyorum ben sahsen hayvanciligi tercih ederim zannedersem seneye yerlesecegim koye😉😉

ustam bizim biraz inek vardı babamın yaş ilerledi bakamaz oldu inekleri sattım ama tarım ve hayvancılık küçük çaplı yapıldığında kısır döngüye giriyor hayatınızı çalmaya başlıyor geçim kaynağı olacak miktarda yaparsanız çok iyi ama azsa işinize devam etmek en iyisi

• Beğen
Tepkiler: sordu34
ustam bizim biraz inek vardı babamın yaş ilerledi bakamaz oldu inekleri sattım ama tarım ve hayvancılık küçük çaplı yapıldığında kısır döngüye giriyor hayatınızı çalmaya başlıyor geçim kaynağı olacak miktarda yaparsanız çok iyi ama azsa işinize devam etmek en iyisi

Baslangicta 10 adet manda aldik yaklasik 10 adette annemin vardi uzerine bi 7 tane daha aldik bu mandalarinda 6 si yavruladi su an 30un ustunde manda var. Extradan koy tavugu yapmayida dusunuyoruz yumurta icin

ustam merakımdan soruyorun inek kadar yem yiyormu verdiği süt yediği yem arasında getiri oranı nasıl

Manda yem aramaz. Verilirse iyidir fakat kuru samanla bile sut uretimi yapilabilir. Inek gibi narin degildir ne verirsen onu yer. Italyanlar bu k9nuda iyidirler bir italyan belgeselinde manda icin en dusuk maliyetle sut uretimi saglayan hayvan olarak bahsettiler. Sutu degerli 8 tl litresi bi italyan mandasi ortalama 10 lt sut verir gunde. 80 tl tek mandadan hesabi sen yap

Manda yem aramaz. Verilirse iyidir fakat kuru samanla bile sut uretimi yapilabilir. Inek gibi narin degildir ne verirsen onu yer. Italyanlar bu k9nuda iyidirler bir italyan belgeselinde manda icin en dusuk maliyetle sut uretimi saglayan hayvan olarak bahsettiler. Sutu degerli 8 tl litresi bi italyan mandasi ortalama 10 lt sut verir gunde. 80 tl tek mandadan hesabi sen yap

peki ustam bu naletliği insan seçmesi hakkındaki söylenenler doğrumu sağımı yapan kişiyi seçer süt indirmez deniyo aslı varmı

Ustam masallah firfirla ekilmesine ragmen bugdaylar iyi görunuyor hangi bugdaydan ektiniz donume ne kadar ve hangi gubreden kullandiniz

fırfır ve mibzer ekimi o kadar fark edermi bilemiyorum ama tarla soğandan çıkmaydı soğanada allah ne verdiyse destek atılıyor sonrasında buğday iyi oluyor.
ben ekerken hiç gübre atmadım cumartesi yeri sürdüm pazar günü ektim. şubat sonu 5 çuval gübre attım toplam 7 dönüme mart sonu gibi ot ilacı bütün attığım bu.

tohum yatağını iyi hazırlayamadım geçen yıl o yüzden bu sene yazdan sürdüm. Ekim zamanı bu tarla pulluklara vantuz gibi yapışıyor.