OT silaj makinası seçimi hakkında..

Abi konuyla alakalı tecrüben fazla yardımcı olursan sevinirim.eski tip tek kıyım ot silaj makinesi ile sudan otunu biçip günlük yedirebilir miyiz? otun boyu iki metreyi aşıyor. biçip römorka yüklemek zahmetli oluyor. silaj makinesi ile bu iş pratik olur mu? traktör jd 5050e çalıştırır mı?
Sudan için çift sıra silaj makinası varsa onu da kullanabilirsiniz

Özbudak bu işin piri oldu. Hem çift sıra hem çift kıyım özbudağın işi. Şanzımanı motora uydurana kadar uğraşıyorlar ve ne motoru yoruyor ne de makineyi. Geçen sene tamburla biçilmiş ekini özsan çift kıyım ile yaptıklarını duymuştum. Denemek lazım

Resimlerdeki makinaları türkiye şuan tedarik etmiyormuş ben geçen firmalarla görüştüm bende alıcam şuan sıra bağımsız silaj makinası alıyoruz öz budak makina güzel internetten araştır istersen videoları var hem mısır hemde tiritikale sılajı yapıyorlar traktörede fazla yüklenmiyor
Ot içinde kullanılabiliyor mu? Biçimde yerde kalan çok oluyor mu?

Yurtdisinda yaygin bir uygulama otu bicip taze yedirmek icin.

Resimler ve ekler

• images.jpeg
    images.jpeg
    11.3 KB · Görüntüleme: 15
Uygulamalardan birkac resim, rye-grass varsa cok iyi, yem bezelyesi karisimi da olur.

Resimler ve ekler

• 563819_501208436594136_584257771_n.jpg
    563819_501208436594136_584257771_n.jpg
    60.1 KB · Görüntüleme: 12
  • images (11).jpeg
    images (11).jpeg
    11.6 KB · Görüntüleme: 11
  • images (10).jpeg
    images (10).jpeg
    12.1 KB · Görüntüleme: 10
  • zerograzing_4.jpg
    zerograzing_4.jpg
    606.3 KB · Görüntüleme: 9
  • images (10).jpeg
    images (10).jpeg
    12.1 KB · Görüntüleme: 9
  • zerograzing_4.jpg
    zerograzing_4.jpg
    606.3 KB · Görüntüleme: 11
Bu sistem Ismail arkadasin isine yarar, yeri meraya komsu. Koyuncular da yarar, buyukce yeri telle cevir , taze otu iki romorkla getir ver hem dolassinlar hem yesinler. Cobansiz, bir kisiyle hallolur.
Hayvancilikta ot gibisi yok hocam
Ama ülkemizin çok yerinde böyle ot yok
Ottan silajda yapilabilir
Sulama olursa daha başka
Iki gün once cektim koyunlarin fotosunu kimse yok başında
Imkan gibisi yok
Imkan olursa oluyor bu iş
Ot olacak ilk önce

Resimler ve ekler

• 20210402_183906.jpg
    20210402_183906.jpg
    297 KB · Görüntüleme: 15
Bir yer bulup rye-grass ekeceksin, bir yere de yem bezelyesi karisimi ekeceksin. Tazesini yedir, kalanki balya ya da silaj yap. Aklima yatan bu.
Bizim bölgede bir kac ay yeşil biçip yedirme imkani var
Çok kötü olur böyle çok yeşil yiyen hayvanin dışkısı çeşme gibi fışkırır kürek fakan almaz 😊
Tabi en ucuz hayvanın kendi otlamasi
Dediğiniz gibi bir yıl yetecek kadar ot silaji bir yanında karmayı dengelemek için bir yil yetecek kadar bezelye silaji yemin büyük kısmı tamam
Yada mısır silaji yonca imkanı olan
Karma makinesi varsa uygun şekilde dengeleyip karip karıştırıp dolduracaksin önüne hayvanın
Uygun sekilde karma yapınca dışkısıda dengeli oluyor yanı biraz kuru saman karıştırınca
Değerli günler var tam otlar yetişince o günleri kaçırmamak gerek maliyeti düşürmenin yolu bu

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN