Defransiyel sistemli romork

Traktörün ön lastiği ile remork lastiği aynı boyutlarda olsa bile uyumlu olmayabilir. Arka kuyruk mili ile dört çeker şaftının aynı devirlerde olması lazım ki uyum sağlansın.
Öncelikle traktörü kriko ile havaya kaldırın,dörtçekerde düşük bir hızda lastiklere güç aktarın,Arka kuyruk miline dairesel bir nesne takın ve daha sonra lastik devrine bağlı kuyruk mili tercihinde bulunup canlı olarak bir gözlemde bulunun.
Sonuç aynı çıkarsa traktörün ön dingilini kullanbilirsiniz. Aksi bir durum çıkarsa bu sefer ayrıntılı hesap yapın traktör lastiğinin bir küçüğü ya da bir boy büyüğü uyabilir. Baktınız ki arada büyük bir fark var işte o zaman traktörün dingilinden vazgeçip başka bir aracın dingil yapısını inceleyin.

20170808_212646.jpg

20170808_213110.jpg

Görüntülerdeki gibi çok basit birşey ama malzeme olmayinca olmuyor.

Bugunden beri surekli bu konuda bende kafa yordum acaba nasil olur diye kanimca en mantiklisi tekerlek devrine senkronize kuyruk mili ozelligi olan bir traktor sart kullanacaginz zaman dewreye sokup cikartilmali gelelim diger meseleye difransiyel olayina fotosunu attiginz kamyonetin difransiyeli olabilir as250 de ama onemli olan tabiki hiz degerlerini hesaplamak bu nasil cozulur diye takildim kaldim cift şaft sistemiyle olabilir nasil dersenizde kuyruk milinden gelen saft bir disli sistemini harakete gecirir bu disli romorkun tekerini harakete geciricek olan saftn basinda olucak capi buyuk kucuk ona gore ayarlancak bunu isinin ehli isleme merkezi olan tornacilar yapabilir

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: kubilay 85
Arkadaslar hepimiz ayni noktaya takilmisiz. Hepimiz bazi islerle ugrasiyoruz her urun belli vir standarda gore uretilir benim dusuncem benim dusunçem tekerlek ebati ne olursa olsun saft devirleri avrupa standartlarina gore yapiliyorsa cogu defransiyel kuyruk mili devrine 3 asagi 5 yukari denk gelecektir. Otomobilleri ele alalim 1 viteste ayni devirde butun araclar ortalama ayni hizlara cikarlar istisnai yuksek performaslilar haric. Ve dizel benzinli olarakta hizlar degismekte. Bizim dizel aractan cikma bir defransiyel bulmamiz yeterli olacsktir nacizhzne fikrim budur. Tartismaya aciktir bu dusuncem...

Serkan O

• Beğen
Tepkiler: kubilay 85
yağ basıncıyla hareket eden traktörlerin kuyruk mili bu işe girmez..
misal yokuş aşağı römorkun verdiği basınç keçeleri ve pompayı bozar..
ama mekanik olan..yani direkt diferansiyel ve şanzımandan dönen dişli miller ile ahenkli çalışma sonucu başarılı olabilir..