Buğday arpada DAP+Amonyum Sülfat uygulaması

Herkese selamlar,
Harman sezonumuz çok şükür bitti. Yeni sezon için hazırlıklar başladı. Verim artışı sağlamak için çalışma, araştırma ve denemelerimiz devam ediyor. Sizlere sorum şuki, bazı arkadaşların ekimde daban gübresi olarak, DAP ve amonyum sülfat karıştırarak attıkları, tohum çıkışlarının daha iyi olduğu söylediler. Biz dabana 18 kg civarında DAP kullanıyoruz sizce AS da kullanılmalı mı faydasını gören var mı kaç kg karıştırma yapılmalı, AS üst gübresi değilmi, neden dabana atılıyor, onun yerine üst gübrede bahar döneminde üre ve as olmak üzere 2 uygulama yapmak daha faydalı olmaz mı? Kıraç tarımı yapıyoruz, ona göre yorum veya tecrübe aktarımında bulunursanız sevinirim.

Herkese bol bereketli sezon geçirmeniz dileğiyle İyi çalışmalar...

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Ortalama veriminiz ne 300-350 kg arası ise 18 kg dap yeterli dapın kg düşürüp sülfat atıp örnek 13kg dap 5 sülfat atıyorlar maliyet düşünmek için daha çok çıkışta fark olmuyor biz arada tırmık çekmeden önce atıyoz deneme amaçlı protein artışı oluyor sadece kıraç tarım

• Beğen
Tepkiler: ASARCIKLI
Çıkışta fark olmaz hatta daha kötü bile olabilir. Gübre çıkışı her zaman okumsuz etkiler tuzluluk yapar yakın çevresinde. Tohum toprağa düştüğünde ilk yaprak çıkana kadar kendi enerjisi ile çimlenir topraktan herhangi bir besin elementi almaz. Bu yüzden taban gübresiz ekilen yerlerde çıkış daha güzel olur ama sonradan gübre okmadığı için geriler :) Kıraç tarımda 15-18 kg dap yeterlidir birde bu dapa granül çinko sülfat karıştırabilirsniz dekara 1 kg düşecek şekilde.

Bitki kış boyunca fazla azot kullanmayacağı için azotu ekimde vermenin fazla bir getirisi olmaz. Güz ekimlerinde kışı iyi geçirip baharda hızlı gelişmesi için kök gelişiminin iyi olması gerekir. Bu da fosfor ile olur. Azot ihtiyacını da DAP içindeki azottan karşılar.

Çıkışta fark olmaz hatta daha kötü bile olabilir. Gübre çıkışı her zaman okumsuz etkiler tuzluluk yapar yakın çevresinde. Tohum toprağa düştüğünde ilk yaprak çıkana kadar kendi enerjisi ile çimlenir topraktan herhangi bir besin elementi almaz. Bu yüzden taban gübresiz ekilen yerlerde çıkış daha güzel olur ama sonradan gübre okmadığı için geriler :) Kıraç tarımda 15-18 kg dap yeterlidir birde bu dapa granül çinko sülfat karıştırabilirsniz dekara 1 kg düşecek şekilde.
Çinkonun faydası oluyormu. Verime katkısı ne kadar oluyor

Humik asiti ben uyguladim bi faydasını görmedim (blackstorn) kütahya kimya nin dekara 2lt. Organiksada kullandım onunda faydası olmadı

2 yıldır bahar gübrelemesi yapmiyorum.Ekimden önce 600 gram civarı humik asit ( humikcan ) atıyorum üzerine tırmık çekip Ekim yapıyorum . Ekimde 12 kg civarı 20.20.cinko kullanıyorum Baharda da herbisit ile beraber 300 gram civarı humikcan kullanıyorum ...

Verim artışı 30 40 kg civarı artış oldu maliyetleri düşürmüş oldum
Önceden 18 kg gübre ekimde atiyordum 10 kg baharda üst gübreleme yapıyordum .
15 kg gübreden kar ettim buda yaklaşık 20 TL
1000 gram humikcan yaklaşık 1 TL ...
Bu uygulamayı Arpa için yapıyorum Ankara şartlarında verim ortalamasını bu yıl 330 kg ( 400 verende oldu 270 verende toprak yapısıda önemli )

2 yıldır bahar gübrelemesi yapmiyorum.Ekimden önce 600 gram civarı humik asit ( humikcan ) atıyorum üzerine tırmık çekip Ekim yapıyorum . Ekimde 12 kg civarı 20.20.cinko kullanıyorum Baharda da herbisit ile beraber 300 gram civarı humikcan kullanıyorum ...

Verim artışı 30 40 kg civarı artış oldu maliyetleri düşürmüş oldum
Önceden 18 kg gübre ekimde atiyordum 10 kg baharda üst gübreleme yapıyordum .
15 kg gübreden kar ettim buda yaklaşık 20 TL
1000 gram humikcan yaklaşık 1 TL ...
Bu uygulamayı Arpa için yapıyorum Ankara şartlarında verim ortalamasını bu yıl 330 kg ( 400 verende oldu 270 verende toprak yapısıda önemli )
Hiç bir uygulama yapmasaydında aynı verimi alırdın.

kabakçı

Hiç bir uygulama yapmasaydında aynı verimi alırdın.

kabakçı

Hiç bir uylama yapmadigim da 20 kilo Fazladan Gübre atiyordum haklısınız ...100 dönümde 1000 TL'ye yakın tasarruf ...
İklim faktörü illaki etkili Ancak yaklaşımıniz yanlış Genel olarak hümik asitlere karşısiniz ...
Siz Gübrede kullanmayın aynı verimi alirsiniz neden kullanıyorsunuz ? Deyim bende size

2kez üst üste buğday yerine sertifikalı arpa tohumu ektim tarla 3.7 dönüm 4 yok 100 kg tohum attım 50 kg dap 2 parti toplamda 100 kg üre 1270 kg mahsul kalktı tarladan artı tavında ekim yapamadık hava çok kurak gitti tarlada çok iri kesekler vardı nasip dedik çıkan mahsul bu oldu

Toprak analizi yaptirdigimda muhendis kumlu tarlalarim icin sulfat onerdi.Bende tohum olarak kirac kumlu tarlamda dekara 23 24 kg sonmez tohum dekara 10 kg dap ve 15 kg sulfati karistirip ektim.Yaklasik 3 yildir boyle ekim yapiyorum ve memnunum. sulfat bitkiyi serin tutarmis muhendis oyle soyledi.bizimle birlikte ayni toprak yapisina sahip komsu tarlalarda bu sene yagis azligi sebebiyle kisim kisim kumlu yerlerde yanma oldu ama bizimkinde hicbisey olmadi.ust gubresi olarakta sadece 15 kg can gubresi attim suan icin bugdaylar cok guzel Allah sonunu hayir etsin.

• Beğen
Tepkiler: avugur
Selamlar. Tohum yeşerene kadar besine ihtiyaç duymaz. DAP gübresiyle bitkiye enerji için fosfor (P) vermek istiyoruz ama bu gübredeki %46 oranındaki fosforun acaba kaçını bitki alabiliyor, %25? %40? Amonyum Sülfat ise toprağın pH’sını düşürmek için epey pahalı bir yöntem. Nitrat azotu içeren, uzun ömürlü fosfor (P-Extend) formülasyonları olan YaraMila taban gübreleri ile deneme yapmak isteyen varsa bu sezon Trakya’da farklı ilçelerde deneme kurmayı planlıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: abdül34
Selamlar. Tohum yeşerene kadar besine ihtiyaç duymaz. DAP gübresiyle bitkiye enerji için fosfor (P) vermek istiyoruz ama bu gübredeki %46 oranındaki fosforun acaba kaçını bitki alabiliyor, %25? %40? Amonyum Sülfat ise toprağın pH’sını düşürmek için epey pahalı bir yöntem. Nitrat azotu içeren, uzun ömürlü fosfor (P-Extend) formülasyonları olan YaraMila taban gübreleri ile deneme yapmak isteyen varsa bu sezon Trakya’da farklı ilçelerde deneme kurmayı planlıyoruz.

Silivri de tarim ile ugrasiyoruz. Yapraktan YaraVita Mancozin ve Safe N yaprak gubrelerini kullaniyoruz. Acikcasi YaraMila topraktan uygulanan gubrelerinizi de merak ediyoruz. Acikcasi sizinle deneme yapmak isterim.