Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
20 sonuçtan 16 ile 20 arası gösteriliyor

Cevap: Buğday arpada DAP+Amonyum Sülfat uygulaması

2kez üst üste buğday yerine sertifikalı arpa tohumu ektim tarla 3.7 dönüm 4 yok 100 kg tohum attım 50 kg dap 2 parti toplamda 100 kg üre 1270 kg mahsul kalktı tarladan artı tavında ekim yapamadık hava çok kurak gitti tarlada çok iri kesekler vardı nasip dedik çıkan mahsul bu oldu

Toprak analizi yaptirdigimda muhendis kumlu tarlalarim icin sulfat onerdi.Bende tohum olarak kirac kumlu tarlamda dekara 23 24 kg sonmez tohum dekara 10 kg dap ve 15 kg sulfati karistirip ektim.Yaklasik 3 yildir boyle ekim yapiyorum ve memnunum. sulfat bitkiyi serin tutarmis muhendis oyle soyledi.bizimle birlikte ayni toprak yapisina sahip komsu tarlalarda bu sene yagis azligi sebebiyle kisim kisim kumlu yerlerde yanma oldu ama bizimkinde hicbisey olmadi.ust gubresi olarakta sadece 15 kg can gubresi attim suan icin bugdaylar cok guzel Allah sonunu hayir etsin.

avugur teşekkür etti.

Selamlar. Tohum yeşerene kadar besine ihtiyaç duymaz. DAP gübresiyle bitkiye enerji için fosfor (P) vermek istiyoruz ama bu gübredeki %46 oranındaki fosforun acaba kaçını bitki alabiliyor, %25? %40? Amonyum Sülfat ise toprağın pH’sını düşürmek için epey pahalı bir yöntem. Nitrat azotu içeren, uzun ömürlü fosfor (P-Extend) formülasyonları olan YaraMila taban gübreleri ile deneme yapmak isteyen varsa bu sezon Trakya’da farklı ilçelerde deneme kurmayı planlıyoruz.

abdül34 teşekkür etti.

maygun10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

DAP da kök gübresi fazla azot az olduğu için. 21 a .s. atılarak azotu dengeleniyor.
    Tercihim Onun yerine 20200kompoze atıyoruz.Azotuda a .s .olduğunu okumuştum.

abdül34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı YaraMila Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar. Tohum yeşerene kadar besine ihtiyaç duymaz. DAP gübresiyle bitkiye enerji için fosfor (P) vermek istiyoruz ama bu gübredeki %46 oranındaki fosforun acaba kaçını bitki alabiliyor, %25? %40? Amonyum Sülfat ise toprağın pH’sını düşürmek için epey pahalı bir yöntem. Nitrat azotu içeren, uzun ömürlü fosfor (P-Extend) formülasyonları olan YaraMila taban gübreleri ile deneme yapmak isteyen varsa bu sezon Trakya’da farklı ilçelerde deneme kurmayı planlıyoruz.
    Silivri de tarim ile ugrasiyoruz. Yapraktan YaraVita Mancozin ve Safe N yaprak gubrelerini kullaniyoruz. Acikcasi YaraMila topraktan uygulanan gubrelerinizi de merak ediyoruz. Acikcasi sizinle deneme yapmak isterim.

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12