Arkadaşlar ilgi duyan olursa limuzin damızlık inek beslemeyle ilgili ayrıntılar vereb

Meraya salmama konusunda ayni dusuncedeyim, tel orgu bile ceksen hayvanlarin yanina birisi lazim, onun parasi bile yuk olur.

Okuduklarima gore hayvanlari doguma iki ay kala ayri yere alip rasyonu degistiriyorlar, dogum sonrasi bir kizginlik atlayip ikincide tohumlayip digerlerine yavrusuyla beraber katiyorlar. Ancak hayvanin dol tutup tutmadigini izliyorlar. Boganiz varsa buyuk ihtimal tutacak, boga kacirmiyor, ama erkek buzagi secimli sperm attirirsaniz tutmama ihtimali var yani 1 ay da oradan kaybedilebilir.

Bence hesap dogru, herkesin dedigi gibi 2500 yer falan yok bu iste, buzagi oldurmemek asil mesele.

Angus ve limuzin istetistiklerine bakinca asagiyukari ayni degerler var, limuzin icin ilk hamilelik belki birkac ay uzayabiliyor okadar.

Basarlarinin devamini dilerim, birkac fotografi cekmek icin vakit bulunca yukleyiver lutfen.

Eyvallah abi saol bu arada iran yazıyordu senin bionda benim bakıcım tacik afganlı yani farsça konuşuyor senden biraz farsça öğreniriz inşallah [emoji1]
Bu döl konularındada doğumlar aynı ayın içinde oldu yani buzağıların arasında 15 gün var kızgınlıklar daha da iyi denk geldi 40-45 gün sonra kızgınlık gösterdi hayvanlar bizde hemen tohumladık yani ilk tohumladığımızla en son tohumladığımızın arasında 10 gün var o süper denk geldi ve tohumlamalarda tuttu birdaha kızgınlık göstermediler yani bizim için büyük iş kolaylığı oldu hayvanlar hep aynı rasyonla yemlenecekler yani ayırma durumu olmayacak rasyondada değişikliğe gitmiyoruz ki abi 1 kilo yoncanın yerine 1 kilo soya küspesi veriyoruz o [emoji1] ve en önemli nokta hayvan ot ve saman yediği için çok sağlıklı ve ya cidden mutlu hayvanlar baya uysallar ki angustan biraz artısı bu
Şaroleyle kıyaslarsak şarole hiç tartışmasız daha fazla et verir yani 20-30 kg karkas farkı atar ama onların döl durumu çok sıkıntılı mesela fransada şaroleler genelde 3 yılda 2 kez buzağılayabiliyorlar döl tutmama sıkıntısı var

Sevgili kandemir yazdiklarin kismen dogru. 1000 hayvanin olur insaallah ama onlari merada dolastirmak da adam ister, ayrica hep sunu dusunuyorum bir danayi 3-4.000 e maledebileceksen kendini parcaayip 250 daha fazla icin ugrasmaya gerek kalmaz.

Ama dersenki fazla mal goz cikarmaz o da dogru, bence gerek yok.

Simmental yapip sut+besi dersen sut icin yapacagin makina ekipman yatirimi, calistiracagin elemanlar falan derken o paraya 10-15 limuzin daha al ayni hesaba cikar. Sutun ugrasisi yaninda besi cok agir gibime geliyor. Dusunsene, ziraat yapacaksin, sut ureteceksin, besi yapacaksin , bence fazla zorlama olur.

Yok abi süt de almak istiyorsa ki süt şuan 1.15 belirlenen fiyat iç anadoluda bunun üzerinde bir fiyattan kimse almaz 1.15 içinde süt üretmeye değmez bizim burda süt 1.40 buna rağmen ben bile üretmiyorum doğudaki adamın hiç üretmemesi lazım haa süt olur 1.80,2.00 o zaman simentale verdiğin rasyonu benim hayvanlarıma veririm aynı sütü onlarda verme kapasitesine sahip yani simentale gerek yok dediğim gibi simental bir balon çok yakında patlayacak

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Yani dediklerinin tabi doğruluk payı var biz şuanki yerimizde 1000 hayvana bakamayız yani ne bu bölgedeki tarla yeter ne mera yeter ne adam bulabiliriz nede şimdiki gibi kendimize vakit ayırabiliriz yani biz maximum 30 ineğe çıkarız o da maximum yani 1 ineğin verdiği dananın satış fiyatı 12-13000 tl bunun bizim üretimimizle maximum maliyeti inek ve dananın beslenmesinde 2-3000 tl li bir masrafı olacaktır ki inek başına 10.000 tl kar bırakır 20 inek olduğunda 200.000 tl lik bir kar hem bana rahat ve kazandığım parayı harcayabilecek bir hayat sunar yani ben öyle yüzlerce hayvan değilde daha butik 15-20 hayvanlık bir çiftliği tercih ederim mesela ben bizim ineklerle oyun filan oynuyorum 3-4 gün yanlarına gidemediğimde küsüyorlar filan yani ben bu ortamın devam etmesini istiyorum o klasik metal beton yüzlerce başlık çiftlikler çok irite ediyor beni o yüzden benim şuanki sistemim benim gibi bir sistem sürdürmeyi planlayan arkadaşlar için uygun yoksa öyle yüzlerce baş hayvan filan uymaz buna kaldı ki biz burda o hayvanlara bakacak adamı bulamıyoruz yani çoban dediğinde öyle kalıyo adam istemiyo ama bakıcı dediğinde belki mesela benim bakıcımı ben afganistandan getirtim yani burda bulamadık 2000 tl sigorta ev herşey dahil çalışacak adam bulamadık bizde afganistandan ithal ettik [emoji1] ama çok çok memnunuz
Ayrıca o fleckviehler için de benim rasyonuma ilave en az bak en az 8-10 kg süt yemi yada ona denk birşey vereceksin ki yani arpa mısır filan gibi 20 lt süt verecek ya biz daha 15 gün önce denedik
8 kg samanı 5 e düşürdük
14 kg silaj aynı kaldı
1 kg yoncayı 5 e çıkardık
8 kg da süt yemi verdik
Bak bu rasyona senin simental rasyonundan belki daha azdır yada aynıdır biz bu rasyonla 18-20 lt süt aldık limuzinden yani kardeşim simentaller yada montofonlar filan kombine değil montofon baya süt ırkı simentalinde et ve süt yönü gelişmiş versiyonları var et ırkı olanlar limuzin şarole kadar yüksek et vermez biraz daha düşüktür e süt ırkı simentallerde 20 lt süt veriyo yani o kadar yemi verdikten sonra benim etçi limuzinlerde 20 lt süt veriyo [emoji1] yani kardeşim simental bir balon yakında patlar
Ayrıca dediğin gibi tarla-ahır ayrımını yapmıyorum ben çünkü aynı tarlaları yıllardır ekiyoruz 15-20000 tl kar bırakıyordu limuzinler için ekip limuzini satıyoruz 100.000 tl kar oluyo yani hesap biraz karışık [emoji1] yoncayı üretiyorum 0,25 krş adam tarladan 0,4-0,5 krş a alıyor ama ben şimdi yonca almaya kalksam 0,75 kışları 1 tl o yüzden tarladan aldığımı satsam hiçbirşey almıyorum ama hayvana yedirdiğimde alıyorum yani aslında bu iş Tarım ve Hayvancılık birbirinden ayrılacak kar ı maliyeti ayrı hesaplanacak işler değil
Valla gardaşım dediklerin doğru şeyler. Sana bide şeyi sorucam ben ankara çamlıdereliyim. Yani ankaranın bolu sınirındaki ilcesi. Ne ankara kadar kirsal iklim ne karadeniz kadar yagisli iki arada bi derede biyer. Kısın -20 -30 lara kadar düşse bu mal bizi oralarda üzer mi? Şimdi süt fiyatları hala bu kadar yetistiriciyi üzecek şekilde olursa tabiki senin sistemde yapılır. Çünkü gardaşim biz müslumanız domuz yiyemiyoz o yüzden et krizimiz bitmiyecek. Avrupa domuzu alıyor domuz kanser hücresi gibi hızlıca üreyip her seyi yiyerek kolayca kesime geliyor ve et sorunu çözülüyor. Benim yapacagim isi gelecekteki piyasa belirleyecek. Yani ya süt sanayicisinin ureticiye zulmü devam edecek ya da süt uretim azlığı olacak ve fiyatlar artacak. Tahminimce üretim düşcek ve fiyatlar artcak ve simental montofon yapmak daha kârlı olucak. Ocak ayindan bu yana %18 üretim düşmüş biraz daha düşerse süt isi yapanlar paraya para demeyecek. Ama kardesim yanlis anlamadiysam siz biraz hobi olarak yapiyorsunuz sizin suan yaptiginiz limuzin isi tam size göre insallah basariniz daha cok artar ve guzel kazanclar saglarsiniz. Verdigin bilgiler icin tesekkur ederim saygilar

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Gardasim zaten merayi kiralayip uzerine yapi kuracan mesela 100 hayvana X dönüm mera 1 hafta yeter. Sen 6X mera kiralayip elektrikli tel cekecen 6 ya bolecen. Ilk yerden baslayip sonra kadar gidecen. Sonuncu padogu bitirdiklerinde en bastaki meranin uzerinden 30-40 gün gectigi icin ve orayi tekrar islah ettigimiz icin tekrar otlanabilir hale gelcek ve 6 ay boyunca bisiklet zinciri gibi devam edecek. Maliyet de yariya düşer. Mesele bu X i bulmaktan geciyor. Tel cekecen baska hayvan sokmuyacan

kandemir şu mera nasıl kiralanıyo bana da bi anlatsana ben de ankaradayım hatta yardımcı ol seni de görelim

kandemir şu mera nasıl kiralanıyo bana da bi anlatsana ben de ankaradayım hatta yardımcı ol seni de görelim
Ustam yurtdisindayim cuma gunu sabah gelecegim. Mera kiralamada öncelik kiralanacak meranın etrafindaki köylerden birisi olman lazım diye biliyorum. Tanıdıgım zengin bir fabrikatör kutahyada koyun yapmak istedi. Mera kiralamak icin basvurmus köylüden izin al demisler köylüler de pislik yapmis hem merayi kullanmiyorlar hem de vermediler para verirsen kabul ederiz gibi laflar etmisler. Şuan meralar boş yatiyor eger bunu yapmasalardi ulke uretimine katki biraz daha olacakti. Bildiklerim bu kadar. Sizin memleket neresi??

Ustam yurtdisindayim cuma gunu sabah gelecegim. Mera kiralamada öncelik kiralanacak meranın etrafindaki köylerden birisi olman lazım diye biliyorum. Tanıdıgım zengin bir fabrikatör kutahyada koyun yapmak istedi. Mera kiralamak icin basvurmus köylüden izin al demisler köylüler de pislik yapmis hem merayi kullanmiyorlar hem de vermediler para verirsen kabul ederiz gibi laflar etmisler. Şuan meralar boş yatiyor eger bunu yapmasalardi ulke uretimine katki biraz daha olacakti. Bildiklerim bu kadar. Sizin memleket neresi??

ankaradayım ben 10 inek 8 buzağım var süt ineği alaca kurbandan sonra buzağılı 10 inek daha almayı düşünüyom

Hayvanların doğum yaptıktan sonraki rasyonuna gelirsek günlük
8 kg buğday samanı
14 kg mısır silajı
1 kg yonca
1 kg buğday kepeği

Ana rasyon bu ama buna ilave edip çıkardığımız şeyler var dönemlere göre onlarda şöyle:
Kuru dönemde (bizimkiler holştaynlar gibi 2 ay değil 6 ay kuruda kalıyorlar biraz tembeller [emoji1]) yani doğumdan önceki 2 ay rasyondaki o 1 kg yoncayı çıkartıp yerine 1 kg %49 proteinli soya küspesi veriyoruz
Yani hayvanların yediği şeyler bunlar eğer istersen bunların tek tek maliyet hesabını yaptım (çoğunu kendimiz üretiyoruz bu arada) geçen sene de hayvanlar yokken bu sene ektiklerimizin aynısını ekmiştik hem geçen seneden hemde bu seneden biliyorum maliyet hesaplarını bunlarıda bilmek istersen yine yazabilirim ki hiçte burdaki birçok abinin anlattığı gibi öyle ineğin 2000 tl masrafı yok şimdi diğer sorularına geçiyorum
Bu bilgileri paylaştığın çok iyi oldu teşekkürler. Bizde limuzin alacaz. Nezamandır bu hayvanlar ne yer diye merak ediyordum,verdiğin bilgiler çok aydınlatıcı oldu. İçim ferahladı. Hayvanların yiyeceğini hazır ettik ama yerleri daha hazır değil. Elimizdekilerle bi rasyon hazırlayıp eksikleri dışardan alacaz,bu seneki ekimide dışardan bişey almayacak gibi ekmeyi düşünüyoruz. Sanada kolay gelsin.

• Beğen
Aman rasyona dikkat, sut uretimi falan deyip limuzuni yaglandirma sonra kolay dogummus, iyi dol tutmaymis isleri yatar.

Sut isi ayri is besi ayri is, ikisini birden yapmak kolay olmaz saniyorum. Bakin 10 hayvana bakici bulamamissin bir de simmnetale bakacak, sut sagacak falan ohoooo

Ziraatini yap, dok onune yemi yesin yavrusunu buyutsun-emzirsin, kolay dogursun daha ne istersin ki. Baska arayislara girip 3000 e malolan hayvani 2500 yapmak icin ugrasmaya degmez.

Fotograflari unutma lutfen .

• Beğen
Bu bilgileri paylaştığın çok iyi oldu teşekkürler. Bizde limuzin alacaz. Nezamandır bu hayvanlar ne yer diye merak ediyordum,verdiğin bilgiler çok aydınlatıcı oldu. İçim ferahladı. Hayvanların yiyeceğini hazır ettik ama yerleri daha hazır değil. Elimizdekilerle bi rasyon hazırlayıp eksikleri dışardan alacaz,bu seneki ekimide dışardan bişey almayacak gibi ekmeyi düşünüyoruz. Sanada kolay gelsin.

Derler ya korun istedigi bir goz Allah verdi iki diye, al sana aradigin bilgi. Hadi hayirlisi sende basarirsin, hareket senden bereket Allah`tan.

Valla gardaşım dediklerin doğru şeyler. Sana bide şeyi sorucam ben ankara çamlıdereliyim. Yani ankaranın bolu sınirındaki ilcesi. Ne ankara kadar kirsal iklim ne karadeniz kadar yagisli iki arada bi derede biyer. Kısın -20 -30 lara kadar düşse bu mal bizi oralarda üzer mi? Şimdi süt fiyatları hala bu kadar yetistiriciyi üzecek şekilde olursa tabiki senin sistemde yapılır. Çünkü gardaşim biz müslumanız domuz yiyemiyoz o yüzden et krizimiz bitmiyecek. Avrupa domuzu alıyor domuz kanser hücresi gibi hızlıca üreyip her seyi yiyerek kolayca kesime geliyor ve et sorunu çözülüyor. Benim yapacagim isi gelecekteki piyasa belirleyecek. Yani ya süt sanayicisinin ureticiye zulmü devam edecek ya da süt uretim azlığı olacak ve fiyatlar artacak. Tahminimce üretim düşcek ve fiyatlar artcak ve simental montofon yapmak daha kârlı olucak. Ocak ayindan bu yana %18 üretim düşmüş biraz daha düşerse süt isi yapanlar paraya para demeyecek. Ama kardesim yanlis anlamadiysam siz biraz hobi olarak yapiyorsunuz sizin suan yaptiginiz limuzin isi tam size göre insallah basariniz daha cok artar ve guzel kazanclar saglarsiniz. Verdigin bilgiler icin tesekkur ederim saygilar

Yani önce şunu söyliyim hobi olarak yapmıyoruz sadece ben milyoner filan olmak istemiyorum yani 100-200.000 liralık yıllık kar marjını hobi olarak niteleyemeyiz ben 23 yaşında hukuk son sınıftayım senide yaşıt sanmıştım ama daha gençsin sen 15-16 yaşlarındasın o yaşlardayken daha hırslı oluyor insan ve kendine acımıyor yani sen 1000 hayvan dediğinde benim burda kalbim sıkıştı yani o stresi insan taşıyamaz 1000 hayvanın stresini yaşamayı göze alıyorsan bana gün içinde onlarca insan geliyor çeşitli işlerden sana hayvancılıktan çok daha karlı işler tavsiye ederim 1000 hayvanın stresini yaşamayı göze alıyorsan niye hayvancılık yapasın ki zaten çok çok daha karlı başka bi iş yap yani ben hep derim harcayamayacağım parayı allah bana nasip etmesin sende daha yolun başındasın delikanlı daha küçük çaplı düşün yıpratma kendini unutma parayı kendin için kazanacaksın iklim konusuna gelirsek bu hayvanları o havada dağa salamazsın yani burda sadece üzeri kapalı bir ahırın diğer üç tarafı portatif brandalarla kapatıyoruz kışları yani o soğukta dışarı salmadık ama kapalı biryerde yani taş duvar değil öyle basit kapalı biryerde hiçbir sorun yaşanmaz
Ve tekrar söylüyorum simental çok sıkıntılı bir hayvan genetik problemlerin en yoğun görüldüğü ırk ve kombine filanda değil kombine diye bir ırkta yok aslında ama eger illede "kombine" ırk arıyorsan bunlar:
Limuzin
Şarole
Belçika Mavisi dir
Şöyle küçük bir hatırlatma da yapalım limuzin satışı filan yapmıyorum o yüzden kimseyi limuzine özendirmek gibi bir amacım yok yanlış anlaşılmasın hatta ben limuzin diğerlerinden 1-1,5 tl daha yüksek fiyatla kasap bulabiliyor limuzin sayısı yükseldiğinde bu ortadan kalkacaktır ki bu benim zararıma olur yani sadece deneyimlerimi aktarıyorum

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN

Derler ya korun istedigi bir goz Allah verdi iki diye, al sana aradigin bilgi. Hadi hayirlisi sende basarirsin, hareket senden bereket Allah`tan.
Allah herkesin gönlüne göre versin. Teşekkürler

Yok abi süt de almak istiyorsa ki süt şuan 1.15 belirlenen fiyat iç anadoluda bunun üzerinde bir fiyattan kimse almaz 1.15 içinde süt üretmeye değmez bizim burda süt 1.40 buna rağmen ben bile üretmiyorum doğudaki adamın hiç üretmemesi lazım haa süt olur 1.80,2.00 o zaman simentale verdiğin rasyonu benim hayvanlarıma veririm aynı sütü onlarda verme kapasitesine sahip yani simentale gerek yok dediğim gibi simental bir balon çok yakında patlayacak

Yaptığın doğru bir iş. Seni tebrik ediyorum.
Ben 21 yıldır Simental Fleckvieh kombine hayvancılık yapıyorum. Kaba yemin tamamını kesif yemin de yüzde altmışını kendim üretiyorum. Fenni yem hiç kullanmıyorum.
Ayrı bir işletme olarak senin yaptığın şekli yıllardır düşünüyorum. Ve yapmaya karar verdim. Şimdilik 6 adet SimAngus (Simental x kırmızı angus) dişi düvem var. Simental x Hereford melezleri de doğmaya başladı. Bakalım hayırlısı.
Maliyetler senin de belirttiğin gibi çok yüksek olmayacak gibi.
Limuzin çok doğru bir seçim. Başarılı bir ırk. Ben limuzin tercih etmedim çünkü ilk doğurma yaşı biraz geç. Fransız ırkları ilk doğumunu 3 yaşında yapıyor. Açıkçası bu biraz uzun geldi bana. Yoksa Fransa'da ziyaret ettiğim limuzin çiftliklerine hayran kalmıştım.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN

Çok iyi bir seçim yapmışsınız abi allah utandırmasın yanlız küçük birşey ekliyim bizimkiler saf limuzin son 60 yıllık kayıtları elimizde ve limuzinin genetiğinde diğer hayvanlara göre verilen yemden %8 ila %12 arasında daha fazla yararlanabiliyor eğer siz hayvanlarınızdan bukadar emin değilseniz %10-%15 oranında benim rasyonumu arttırabilirsiniz ama mutlaka bir tartım cihazı alın yani düzenli ölçüm yapın yağlanmasın hayvanlar. Hayırlı geceler

Çok iyi bir seçim yapmışsınız abi allah utandırmasın yanlız küçük birşey ekliyim bizimkiler saf limuzin son 60 yıllık kayıtları elimizde ve limuzinin genetiğinde diğer hayvanlara göre verilen yemden %8 ila %12 arasında daha fazla yararlanabiliyor eğer siz hayvanlarınızdan bukadar emin değilseniz %10-%15 oranında benim rasyonumu arttırabilirsiniz ama mutlaka bir tartım cihazı alın yani düzenli ölçüm yapın yağlanmasın hayvanlar. Hayırlı geceler
Daha hayvan seçimlerini yapmadık elimizden geldiğince saf seçmeye çalışacaz bu işi iyi bilenlerle [emoji4] rasyonda 💯 15 lik bi fazlalık vermekte önemli değil ben daha fazlasını gözden çıkarmıştım

Ben 21 yıldır Simental Fleckvieh kombine hayvancılık yapıyorum. Kaba yemin tamamını kesif yemin de yüzde altmışını kendim üretiyorum. Fenni yem hiç kullanmıyorum.
Ayrı bir işletme olarak senin yaptığın şekli yıllardır düşünüyorum. Ve yapmaya karar verdim. Şimdilik 6 adet SimAngus (Simental x kırmızı angus) dişi düvem var. Simental x Hereford melezleri de doğmaya başladı. Bakalım hayırlısı.
Limuzin çok doğru bir seçim. Başarılı bir ırk. Ben limuzin tercih etmedim çünkü ilk doğurma yaşı biraz geç. Fransız ırkları ilk doğumunu 3 yaşında yapıyor. Açıkçası bu biraz uzun geldi bana. Yoksa Fransa'da ziyaret ettiğim limuzin çiftliklerine hayran kalmıştım.

Abi limuzin ova ırkıdır bordo civarlarında batı sahillerinde yetişir şaroleden çok farklıdır şaroleler lyon taraflarından isviçre sınırına kadar yetişir şarolede ilkine doğum 36-39 ay ken limuzinde bu asla 28-30 ay ı geçmez mesela benim hayvanlarım 16-17 aylıkken tohumlanmış angusları 13-14 aylıkken tohumluyorlar yani 2-3 aylık bir fark var ki bunun bir önemi yok ayrıca limuzinler anguslar yada şaroleler gibi dağa salıp istediği kadar otlasın diye düşünülen bir ırk değil dediğim gibi ova ırkı yani ordaki insanlar tarımsal üretim yapıyorlar meraları çok yok o yüzden yemi iyi değerlendirmeye yönelik seleksiyon yapılmış ve limuzinler oluşturulmuş ayrıca limuzinin ana vatanı olan o güney ovalarında bu hayvanlar sağılıyor ve laktasyonda 4000 litreleri geçiyorlar ve doğumları çok kolay birçok insan bu konuda yanılıyor çünkü 45-50 kiloluk buzağılar oluyo yani 50 kiloluk buzağı kolay mı doğarmış diyorlar ama limuzin uzun bir hayvan omurgası %18-20 daha uzun o yüzden 45 kiloluk bir buzağının doğumu 30-35 kg lık bir angusun yada simentalinki gibi hatta annelerinin kalça genişliğinden dolayı çok daha kolay doğuyor

Yani önce şunu söyliyim hobi olarak yapmıyoruz sadece ben milyoner filan olmak istemiyorum yani 100-200.000 liralık yıllık kar marjını hobi olarak niteleyemeyiz ben 23 yaşında hukuk son sınıftayım senide yaşıt sanmıştım ama daha gençsin sen 15-16 yaşlarındasın o yaşlardayken daha hırslı oluyor insan ve kendine acımıyor yani sen 1000 hayvan dediğinde benim burda kalbim sıkıştı yani o stresi insan taşıyamaz 1000 hayvanın stresini yaşamayı göze alıyorsan bana gün içinde onlarca insan geliyor çeşitli işlerden sana hayvancılıktan çok daha karlı işler tavsiye ederim 1000 hayvanın stresini yaşamayı göze alıyorsan niye hayvancılık yapasın ki zaten çok çok daha karlı başka bi iş yap yani ben hep derim harcayamayacağım parayı allah bana nasip etmesin sende daha yolun başındasın delikanlı daha küçük çaplı düşün yıpratma kendini unutma parayı kendin için kazanacaksın iklim konusuna gelirsek bu hayvanları o havada dağa salamazsın yani burda sadece üzeri kapalı bir ahırın diğer üç tarafı portatif brandalarla kapatıyoruz kışları yani o soğukta dışarı salmadık ama kapalı biryerde yani taş duvar değil öyle basit kapalı biryerde hiçbir sorun yaşanmaz
Ve tekrar söylüyorum simental çok sıkıntılı bir hayvan genetik problemlerin en yoğun görüldüğü ırk ve kombine filanda değil kombine diye bir ırkta yok aslında ama eger illede "kombine" ırk arıyorsan bunlar:
Limuzin
Şarole
Belçika Mavisi dir
Şöyle küçük bir hatırlatma da yapalım limuzin satışı filan yapmıyorum o yüzden kimseyi limuzine özendirmek gibi bir amacım yok yanlış anlaşılmasın hatta ben limuzin diğerlerinden 1-1,5 tl daha yüksek fiyatla kasap bulabiliyor limuzin sayısı yükseldiğinde bu ortadan kalkacaktır ki bu benim zararıma olur yani sadece deneyimlerimi aktarıyorum
Abi ben zootekni okuyum diyorum. Yani sen hukukcu olucaksin ya mesela ben profesyonel hayvancılık yapayim diyorum. Baska is te lazim degil. Insan iliskilerim zayif sehir yasamindan uzakta olmam lazım. O yuzden 200 bas sagmal simental isletmesi kurmak istedim. Bide abi bugün avusturyadan simentalle kurulan büyük isletmelerin hepsi çok memnun. https://youtu.be/LJlOK65i8Ug
https://youtu.be/3DZ1XrUNCUU https://youtu.be/Dftbl8mv1Ys bunlar sadece örnek abi incelemek istersen bakabilirsin. Bide abi kafamdaki projede 450 dekar ryegras ekicem. Ot silajı ve kuru ot ihtiyacı için. Ryegras sezonundan sonra silajlik misir sezonu basliyor. 450 dekara ful silaj cakarim sonra ama 85 dekar benim 200 bas sagmalimin ihtiyacini gorecek. Geri kalan 365 dekarlik misir silajini satmak yerine anaç limuzin hayvanlara yedirip sadece yemleme isciligiyle besi mali temin edebilirim. Zaten 200 simentali boşa beslemiyom 100 tane erkegin de besisini yapayim diye. Geriye de ne kadar limuzin alinacaksada alinip kalan silaj ve 8-10 kilo saman ilave ederek bakabiliriz. Bence kafamdaki proje guzel. Ama ben şuan icin fazla tecrübesizim. Eger benim hatamı duzeltecek tecrube sahibi abilerim varsa degerli bilgilerini esirgemesinler. Saygilar

Abi limuzin ova ırkıdır bordo civarlarında batı sahillerinde yetişir şaroleden çok farklıdır şaroleler lyon taraflarından isviçre sınırına kadar yetişir şarolede ilkine doğum 36-39 ay ken limuzinde bu asla 28-30 ay ı geçmez mesela benim hayvanlarım 16-17 aylıkken tohumlanmış angusları 13-14 aylıkken tohumluyorlar yani 2-3 aylık bir fark var ki bunun bir önemi yok ayrıca limuzinler anguslar yada şaroleler gibi dağa salıp istediği kadar otlasın diye düşünülen bir ırk değil dediğim gibi ova ırkı yani ordaki insanlar tarımsal üretim yapıyorlar meraları çok yok o yüzden yemi iyi değerlendirmeye yönelik seleksiyon yapılmış ve limuzinler oluşturulmuş ayrıca limuzinin ana vatanı olan o güney ovalarında bu hayvanlar sağılıyor ve laktasyonda 4000 litreleri geçiyorlar ve doğumları çok kolay birçok insan bu konuda yanılıyor çünkü 45-50 kiloluk buzağılar oluyo yani 50 kiloluk buzağı kolay mı doğarmış diyorlar ama limuzin uzun bir hayvan omurgası %18-20 daha uzun o yüzden 45 kiloluk bir buzağının doğumu 30-35 kg lık bir angusun yada simentalinki gibi hatta annelerinin kalça genişliğinden dolayı çok daha kolay doğuyor

Öyle erken yaşta doğuruyorsa çok iyi. Kafamda böyle bir soru işareti olduğu için İngiliz ırklarına yöneldim.
2015 yılında Lyon bölgesindeydim. Oradaki limuzin yetiştiricileri biraz geç ergenlikten bahsetmişlerdi. Onun dışında her konuda çok memnundular. Orada çekimler de yapmıştım. Bulabilirsem burada paylaşırım.
Bu yıl da 3-7 Ekim de tekrar aynı bölgeye gideceğim. Yine çiftlik ziyeretleri ve besicilik fuarı için.
Lyon yakınlarında Clermont Ferrand şehrinde 4 Ekim günü bir Montbeliarde ve 5 Ekim günü de bir Limuzin çiftliği ziyaretim olacak.
Çekimlerimi ve öğrendiklerimi paylaşırım buradan.
Sen de birkaç görsel paylaşırsan sevinirim.

Abi senin melezlemelerine ve haddim olmayarak simentallere bir yorum yapacak olursam; bu başlıkta yazdığım diğer yazılarıda okuduysan eğer simental hakkındaki düşüncelerimi anlamışsındır cidden genetik olarak büyük bir sıkıntı simental ve simentallerin satışı avusturyada ve çek cumhuriyetinde çok arttı önemüzdeki 15 yıl içinde simentali tamamen bitirmek istiyorlar çünkü dediğim gibi genetik bir kusur simental: genetik körlük, genetik sinirsel hastalıklar, genetik davranış bozuklukları( birbirini emme, uyum sağlayamama çok öabuk strese girme...) gibi birçok sorun var ve angus limuzin şarole belçika mavisi salers oprah holstein ve simental et kalitesi olarak kıyaslandığında en son sırayı simental aldı sonra yemden yararlanma kabiliyeti holsteinden sonra en düşük hayvan iştahlı olduğu için fazla kilo alıyor sadece ki bu da bir artı değil o yüzden bende avusturya ve çek cumhuriyeti tarımsal yönlemdirmeleri gibi simentali yok edilmesi gereken bir genetik olarak görüyorum hereford ve angus gibi ırklar kendi koşulları sağlandığında daha iyi ırklarözellikşe hereford saf ve muhafaza edilmiş bir genetik ben olsaydım şuan türkiyede ciddi olarak para ediyorken tüm simentallerimi elden çıkarırdım çünkü dediğim gibi bu bir balon türkiye hayvan ithal etmek zorundaydı ve türkiyeye simentalin ne kadar mükemmel(!) bir hayvan olduğu yalanı pompalandı şuan ithal ettiğimiz ülkeler simental varlığını erittiğinde bu balon patlayacak