Arkadaşlar ilgi duyan olursa limuzin damızlık inek beslemeyle ilgili ayrıntılar vereb

Dediginiz gibi misir silaji ve pesinden arpa ekerseniz ( munavebe ) tasarruf edince en buyuk masraftan kismis olacaksiniz, daha da ucuza gelecek. 40 anac demek bu rasyona gore gunluk 20z40=800 kg silaj, buyuk para, uretince buyuk tasarruf !

Bolgenize bakinca 5-6 kesimle reygrass yapilabilen yer, denediniz mi ? Bicimde hayvanlara taze yedirirseniz hem silajdan tasarruf olur hem silaj masraf ve zahetinde azalma olur saniyorum.

Size zahmet birkac fotograf yukleseniz gozumuz gonlumuz acilir ! Basarilar dilerim.

Kolay gelsin arkadaşlar,

besi işiyle uğraşıyoruz, kaliteli besilik materyal bulmakta zorlandığımız için yerli düve ya da inek ya da sütü az ucuza holstein alarak etçi ırk sperma ile etçi sürü oluşturmak istiyoruz. Mera imkanı yok, yerli ırklar daha düşük kiloda oldukları için daha az yerler diyerek yerli ırk düşünüyorum.

Sizce yerli ırk anaçlara nasıl bir besleme yapabilirim? Amacım hiç sağım yapmamak, sütü buzağılara bırakmak.

Emdirenlere kaba yem disinda 2 kg arpa kuspe karisimi , zamanla azalarak veriliyor , kurudakilere extra 1 -2 kg kuru donem yemi veriyoruz.

Hocam, siz simental ve holsteinları tohumlatmışsunız, yerliler hakkında bilginiz var mı? Hiç kesif yem vermeden bu hayvanları nasıl beslerim bana yardımcı olabilecek olan var mı :)

Şimdiden teşekkürler

Yaptığın doğru bir iş. Seni tebrik ediyorum.
Ben 21 yıldır Simental Fleckvieh kombine hayvancılık yapıyorum. Kaba yemin tamamını kesif yemin de yüzde altmışını kendim üretiyorum. Fenni yem hiç kullanmıyorum.
Ayrı bir işletme olarak senin yaptığın şekli yıllardır düşünüyorum. Ve yapmaya karar verdim. Şimdilik 6 adet SimAngus (Simental x kırmızı angus) dişi düvem var. Simental x Hereford melezleri de doğmaya başladı. Bakalım hayırlısı.
Maliyetler senin de belirttiğin gibi çok yüksek olmayacak gibi.
Limuzin çok doğru bir seçim. Başarılı bir ırk. Ben limuzin tercih etmedim çünkü ilk doğurma yaşı biraz geç. Fransız ırkları ilk doğumunu 3 yaşında yapıyor. Açıkçası bu biraz uzun geldi bana. Yoksa Fransa'da ziyaret ettiğim limuzin çiftliklerine hayran kalmıştım.

Hocam iyi günler,

Siz simangusların düvelerini ve de ineklerini nasıl besliyorsunuz? Sadece kaba yem yeterli oluyor mu? Bir de etçi ırkların ineklerine kuru dönem uygulamaya gerek var mı? Ben sadece kaba yem ile besleyebilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

8-10 aydır birazda deneme maksatlı limuzin ırkı 10 adet ineğimiz ve yavruları var yani et ırkı besliyoruz süt ile alakamız yok bu konuda soruları olan aklında şüpheleri olan arkadaşlar varsa başlığın altına gelebilirler tüm ayrıntılarıyla anlatabilirim umarım birbirimize yardımcı olabiliriz.
Merhabalar mustafa bey

Isletmenizde son durum nasil suan? Herhangi bir problem saglik sorunu yasadinizmi anaç kadroda? Emzirme donemi rasyonunuzdaki protein miktari yeterli geliyormu?