Arkadaşlar ilgi duyan olursa limuzin damızlık inek beslemeyle ilgili ayrıntılar vereb

8-10 aydır birazda deneme maksatlı limuzin ırkı 10 adet ineğimiz ve yavruları var yani et ırkı besliyoruz süt ile alakamız yok bu konuda soruları olan aklında şüpheleri olan arkadaşlar varsa başlığın altına gelebilirler tüm ayrıntılarıyla anlatabilirim umarım birbirimize yardımcı olabiliriz.

Oo tam benim konu üstadım. Nasıl yapıyorsunuz? Sorularımı şöyle siralayim:
1) meranız varsa kaç ay merada bakıyorsunuz ve tüm otlatma dönemi boyunca otlar yesil mi?
2) hangi şehirde hangi ilçede yapiyorsunuz?
3) hastalık durumları nasıl 10 ineğin yıllık sağlık harcaması nedir?
4) ahirda baktiginiz dönemlerde ineklerin rasyonunda hangi üründen kac kilogram var tek tek söylermisiniz?
5) besiyi kendiniz mi yapiyorsunuz günlük canlı ağırlık artıslari nasil?
6) disi yavruları büyütüp düve olarak satabiliyor musunuz? Satıyorsaniz kactan gidiyor?

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: erhanoguzhan
Şimdi bu hayvanlar hiç meraya çıkmıyor 12 ay 365 gün ahırdalar.
Biz balıkesirdeyiz kendi yerimizdeyiz hayvanlar dediğim gibi 8-10 aydır bizdeler doğumlarını burda yaptılar yavrular şuan 3-4 aylık sağlık harcaması sadece hamileyken koruma aşıları ve buzağı doğduğunda yapılan klasik aşılardı onun haricinde 10 doğum oldu hiçbirinde biz dokunmadık sadece birinde yardım ettik ondada sadece 2 kişi asılıp çıkardık buzağıyı 10 tane sağlıklı buzağımız oldu ve hiç ishal olmadılar yani hiçbir sağlık harcamamız olmadı sadece klasik aşılar ( o klasik aşılarıda veteriner arkadaşım yeni çiftlik hediyesi olarak yaptı o yüzden fiyatlarını hiç bilmiyorum ama tüm hayvanlara yapılan aşılar bunlar limuzine özel değil
İlk 3 sorunun cevabı olarak bunlar yeterli olmuştur umarım kardeşim şimdi rasyonu anlatıcam

Hayvanların doğum yaptıktan sonraki rasyonuna gelirsek günlük
8 kg buğday samanı
14 kg mısır silajı
1 kg yonca
1 kg buğday kepeği

Ana rasyon bu ama buna ilave edip çıkardığımız şeyler var dönemlere göre onlarda şöyle:
Kuru dönemde (bizimkiler holştaynlar gibi 2 ay değil 6 ay kuruda kalıyorlar biraz tembeller [emoji1]) yani doğumdan önceki 2 ay rasyondaki o 1 kg yoncayı çıkartıp yerine 1 kg %49 proteinli soya küspesi veriyoruz
Yani hayvanların yediği şeyler bunlar eğer istersen bunların tek tek maliyet hesabını yaptım (çoğunu kendimiz üretiyoruz bu arada) geçen sene de hayvanlar yokken bu sene ektiklerimizin aynısını ekmiştik hem geçen seneden hemde bu seneden biliyorum maliyet hesaplarını bunlarıda bilmek istersen yine yazabilirim ki hiçte burdaki birçok abinin anlattığı gibi öyle ineğin 2000 tl masrafı yok şimdi diğer sorularına geçiyorum

1 tane bakıcımız var ineklerle o ilgileniyor ayrıca ben şehir dışında okulda değilsem yada babamında işi yoksa bizde gidiyoruz.canlı ağırlık artışını şimdilik bilemiyorum çünkü yavrular daha 3-4 aylık ama biz inekleri emekli bir fransızca öğretmeninden aldık istanbuldan onun tuttuğu kayıtlar ve veriler elimde 15-16 ayda 700 kg canlı ağırlığa ulaşıyorlar ve 450 kg karkas veriyorlar ki normal bir simental holstein montofon 700 kg a ulaştığında( o kg a 18-20 ayda filan gelirler sanırım yada o kg ı görmeden kesiliyorlar) bu kadar karkas vermiyorlar yani deri ayak işkembe firesi yüksek o ırklarda limuzinde randıman %62-63 lerde ki holsteinlarda %55 in üstüne kolay kolay çıkmaz ve limuzinlerin bir avantajı da 4 sağda 4 solda olmak üzere 8 kaburgası daha var diğer ırklardan fazla yanı etin en değerli olan sırt bölgesi ve bonfile limuzinde daha fazla o yüzden burda bi kasapla konuştuğumda "büyüdüklerinde bana getir normal kilogram fiyatından 1 tl daha fazlaya ben alırım dedi" tabi ben pazarlık yapıp derisini cigerini böbrek dalak işkembe gibi normalde kasabın hiçbir ek ücret ödemeden aldığı sakadatları da vermedim kasap kabul etti yani bu gibi çok iyi avantajlarıda var.
Son soruna gelirsek şuan 8 erkek 2 dişi buzağımız var o dişilerde bize kalacak zaten yani satmıyoruz heralde önümüzdeki bi 20 yıl da satmayız [emoji1]
İnşallah sorduklarının cevabını vermişimdir kardeşim başka merak ettiğin şeyleride çekinmeden sorabilirsin

Delikanli hemen gecmeeeee..

Bu rasyonu lutfen fiyatlandir.

Dogum sonrasi ananin bakim masrafi ne oluyor ?

Bakim icin kac kisi ne sureyle calisiyor ?

Anne sutu yavrular icin kafimi ? Ek fabrika yemi yiyorlar mi ?

Sadece sut iciyorlarsa anneler yeme alistirmak icin birseyler yapiyor mu ?

Dogum agirliklari ve periyoduk tartimlar nelerdir ?

Ben yazmaya calisirken sen bazilarini cevaplamissin bile, tesekkurler.
Mera yoksa bakilmaz bu irk diyenler haklimi degil mi siz yazdikca gorecegiz.

Kac hayvan kac metrekarelik acik alandalar.

Simdiden tesekkurler, bol fotograf lutfen.

Valla abi bu iş yapılmaz değil haa guzel iş vesselam:) mera büyük avantaj sağlar bize şöyle kaliteli islah edilmis icinden ufak da olsa akarsu gecen yani kolay sulanabilir bi mera olsa kesin yapilir bence abi sen ne duşünüyorsun?
1 tane bakıcımız var ineklerle o ilgileniyor ayrıca ben şehir dışında okulda değilsem yada babamında işi yoksa bizde gidiyoruz.canlı ağırlık artışını şimdilik bilemiyorum çünkü yavrular daha 3-4 aylık ama biz inekleri emekli bir fransızca öğretmeninden aldık istanbuldan onun tuttuğu kayıtlar ve veriler elimde 15-16 ayda 700 kg canlı ağırlığa ulaşıyorlar ve 450 kg karkas veriyorlar ki normal bir simental holstein montofon 700 kg a ulaştığında( o kg a 18-20 ayda filan gelirler sanırım yada o kg ı görmeden kesiliyorlar) bu kadar karkas vermiyorlar yani deri ayak işkembe firesi yüksek o ırklarda limuzinde randıman %62-63 lerde ki holsteinlarda %55 in üstüne kolay kolay çıkmaz ve limuzinlerin bir avantajı da 4 sağda 4 solda olmak üzere 8 kaburgası daha var diğer ırklardan fazla yanı etin en değerli olan sırt bölgesi ve bonfile limuzinde daha fazla o yüzden burda bi kasapla konuştuğumda "büyüdüklerinde bana getir normal kilogram fiyatından 1 tl daha fazlaya ben alırım dedi" tabi ben pazarlık yapıp derisini cigerini böbrek dalak işkembe gibi normalde kasabın hiçbir ek ücret ödemeden aldığı sakadatları da vermedim kasap kabul etti yani bu gibi çok iyi avantajlarıda var.
Son soruna gelirsek şuan 8 erkek 2 dişi buzağımız var o dişilerde bize kalacak zaten yani satmıyoruz heralde önümüzdeki bi 20 yıl da satmayız [emoji1]
İnşallah sorduklarının cevabını vermişimdir kardeşim başka merak ettiğin şeyleride çekinmeden sorabilirsin
Başkan şimdi bu hayvanları merada baksak 1 anaç hayvan+buzağsı icin 6 ay otlatılmak uzere kac donum mera gerekir ki bunun cevabını verebilir misin malum ulkemiz sartlarinda o kadar da genis mera yok o dönüm hesabıyla mera kiralasak islah falan etsek 6 ay bedavaya merada baksak nasi olur sence

Zaten gardaşım 15 aylikken keseceksen angus yapacan angus hemen besiyi alır ve biter sonra yağlanir her ay sonu limuzini tartacan canli agirlik kazanimi ne zaman 35 e düşmüsse kesecen ulkede zaten iyi etci irk hayvan kitligi var sonuna kadar kullanmalıyiz yanlıs dusundugumu dusunen varsa yazsin ki hatami ögreneyim saygilar

• Beğen
Tepkiler: sürücü

Bide gardaşim senin o rasyonda samanla silajı 25 kurustan yoncayi 60 kurustan kepegi 80 kurustan alsak sadece yem maliyeti 3 bin tl yi geciyor daha farkli bir sisteme gitseydiniz daha ucuza beslenirdi sanirim bu konuda zooteknistler size yardimci olur

Rasyonu fiyatlandırıcam arabada hesap defteri onu alim tam hesap çıkar ortaya şimdi diğer sorulara geçicem

Dediğim gibi herhangi bir doğum sonrası masrafı yok yani hayvanlar ketozis mide dönmesi yada hipokalsemi filan yaşamadılar o yüzden bir sağlık masrafı yok hiç yok

Bakım için 1 kişi çalışıyor.

Anne sütü baya yeterli biz denemek birkaç kez için yavruları 24 saat annelerinden ayırıp sütlerini sağdık ilk 15-20 gün 4-5 litre 1-3 ay arası ortalama 6-8 litre süt veriyorlar şuandada yaklaşık öyle 6-7 litre yani yavruya yetiyor hatta arada bizde sağıyoruz çok koyu bir süt %4.5 larda filan yağ oranı
Dediğim gibi fabrika yemi yok
8kg saman,14kg mısır silajı,1 kg yonca 1kg kepek yani tek kesif yem o kepek o da fosfor ihtiyacı için zaten fosfor takviyesi yapsam onun yarı fiyatına gelecek bari kepekde yesinler diye ekledim ben [emoji1]
Yavruların başını sokabilecekleri yerde sınırsız yonca var zaten ayrıca benim hazırladığım bir yem de var baya yüksek proteinli( %30 larda filan protein oranı) ve extra kalsiyumlu onlardan yiyorlar
Ayrıca benim ve bakıcımızın elinden melas ve kuru üzüm( baya ucuza bulmuştuk 1 ton filan bizde yavrulara yediriyoruz [emoji1]) yiyorlar
Bizim hayvan tartımız olmadığı için tartım olmuyo ama 3 tane yavruyu normal insan baskülünde tarttım yani çok uğraştırdı beni birdaha da hayatta yapmam öyle birşey [emoji1] ama 1-3 günlük yavrular yani doğum ağırlıkları 45 kg civarları doğumunda bizi zorlayan buzağı 51 kg dı
Yani abi meraya salıp meradan hayvanın yiyeceği 3-500 kilo ot için alacağın hastalık riskine hiç değmez

Bizim yerimiz 2.300 metre kare bunun 1000 metre karesi ev bahçe filan kalanında hayvanlar var

Şuan istanbuldayım ders kayıtları için döndüğümde fotoğraf atarım bolca

Bide gardaşim senin o rasyonda samanla silajı 25 kurustan yoncayi 60 kurustan kepegi 80 kurustan alsak sadece yem maliyeti 3 bin tl yi geciyor daha farkli bir sisteme gitseydiniz daha ucuza beslenirdi sanirim bu konuda zooteknistler size yardimci olur

Hemen rasyon maliyetini yazıyorum defterimi aldım iyi dinle [emoji1]

Rasyonu fiyatlandırıcam arabada hesap defteri onu alim tam hesap çıkar ortaya şimdi diğer sorulara geçicem

Dediğim gibi herhangi bir doğum sonrası masrafı yok yani hayvanlar ketozis mide dönmesi yada hipokalsemi filan yaşamadılar o yüzden bir sağlık masrafı yok hiç yok

Bakım için 1 kişi çalışıyor.

Anne sütü baya yeterli biz denemek birkaç kez için yavruları 24 saat annelerinden ayırıp sütlerini sağdık ilk 15-20 gün 4-5 litre 1-3 ay arası ortalama 6-8 litre süt veriyorlar şuandada yaklaşık öyle 6-7 litre yani yavruya yetiyor hatta arada bizde sağıyoruz çok koyu bir süt %4.5 larda filan yağ oranı
Dediğim gibi fabrika yemi yok
8kg saman,14kg mısır silajı,1 kg yonca 1kg kepek yani tek kesif yem o kepek o da fosfor ihtiyacı için zaten fosfor takviyesi yapsam onun yarı fiyatına gelecek bari kepekde yesinler diye ekledim ben [emoji1]
Yavruların başını sokabilecekleri yerde sınırsız yonca var zaten ayrıca benim hazırladığım bir yem de var baya yüksek proteinli( %30 larda filan protein oranı) ve extra kalsiyumlu onlardan yiyorlar
Ayrıca benim ve bakıcımızın elinden melas ve kuru üzüm( baya ucuza bulmuştuk 1 ton filan bizde yavrulara yediriyoruz [emoji1]) yiyorlar
Bizim hayvan tartımız olmadığı için tartım olmuyo ama 3 tane yavruyu normal insan baskülünde tarttım yani çok uğraştırdı beni birdaha da hayatta yapmam öyle birşey [emoji1] ama 1-3 günlük yavrular yani doğum ağırlıkları 45 kg civarları doğumunda bizi zorlayan buzağı 51 kg dı
Yani abi meraya salıp meradan hayvanın yiyeceği 3-500 kilo ot için alacağın hastalık riskine hiç değmez

Bizim yerimiz 2.300 metre kare bunun 1000 metre karesi ev bahçe filan kalanında hayvanlar var

Şuan istanbuldayım ders kayıtları için döndüğümde fotoğraf atarım bolca
Gardasim zaten merayi kiralayip uzerine yapi kuracan mesela 100 hayvana X dönüm mera 1 hafta yeter. Sen 6X mera kiralayip elektrikli tel cekecen 6 ya bolecen. Ilk yerden baslayip sonra kadar gidecen. Sonuncu padogu bitirdiklerinde en bastaki meranin uzerinden 30-40 gün gectigi icin ve orayi tekrar islah ettigimiz icin tekrar otlanabilir hale gelcek ve 6 ay boyunca bisiklet zinciri gibi devam edecek. Maliyet de yariya düşer. Mesele bu X i bulmaktan geciyor. Tel cekecen baska hayvan sokmuyacan

Hayvanların yediği yem ve bunların maliyetlerini tek tek yazıyorum

Biz buğday samanını kırşehirden aldık yani babam ordan aldı
Tonu 130 tl den nakliyesiyle birlikte 180 e geldi kilosu 0.18 tl
Hayvan yılın 365 günü saman yiyor günlük:
8x0,18= 1,5 tl
Silajlık mısırı ben kendim üretiyorum dekalb in tohumundan aldım öyle tanelik yüksek nişastalı filan değil en çok boylananından aldım benim için önemli olan besleyicilik filan değil yeterki verim yüksek olsun
1kg silajın bana maliyeti 3 kuruş yanlış yazmadım 0,03tl günlük:
14x0,03= 0,5 tl
Yoncayıda kendimiz üretiyoruz maliyeti 0,25 tl
Günlük
= 0,25 tl
Kepeği Bir ay önce bandırmadan aldık 45 kuruştan yani günlük
= 0,45 tl
Soya küspesi için bu sene çok küçük bi alana ektim ordan çıkartıcam küspeyi ama küspeyi de 1.1 tl den aldım
Onuda 60 gün yiyor sadece yani yıllığı 70 tl onu ayrıca ekliycem yıllık hesaba şimdi günlük maliyeti yazıyorum
1,5+0,5+0,25+0,45 =2,7 tl
2,7x365=985 tl + 70 tl soya küspesi = 1150 tl
Yıllık maliyet 1150 tl
Ayrıca biz daha almadık ama buzağının 400 tl desteklemesi de var onu düştüğümüzde 1 ineğin yıllık maliyeti 700 tl
=700 tl

• Beğen
Tepkiler: Yosimizra
Gardasim zaten merayi kiralayip uzerine yapi kuracan mesela 100 hayvana X dönüm mera 1 hafta yeter. Sen 6X mera kiralayip elektrikli tel cekecen 6 ya bolecen. Ilk yerden baslayip sonra kadar gidecen. Sonuncu padogu bitirdiklerinde en bastaki meranin uzerinden 30-40 gün gectigi icin ve orayi tekrar islah ettigimiz icin tekrar otlanabilir hale gelcek ve 6 ay boyunca bisiklet zinciri gibi devam edecek. Maliyet de yariya düşer. Mesele bu X i bulmaktan geciyor. Tel cekecen baska hayvan sokmuyacan

Kardeşim o maliyetleri yazdığım gönderimi okursan bu mera işine hiç gerek kalmadığını anlayacaksın
Ayrıca kendi tarlanı yada icar tuttuğun tarlayı mera yapmak hiç karlı birşey değil birkere şunu unutma büyükbaş hayvan o merayı mahvediyo ürünün en az %30 u zayi oluyo en az eziyor üstüne pisliyor çiğniyor üstüne yatıyor bunlara hiç gerek yok o mera yapacağın alanı normal bir şekilde eksen suluysa bizim gibi 2 ürün kuruysa 1 ürün alsan çok daha karlı olduğunu görürsün dışarıdaki normal meraya salmaya gelince biz balıkesirdeyiz hastalıklardan türkiye çapında en ari bölgelerden biridir balıkesir biz bile salmıyoruz kaldıki sivasta konyada ankaradaki biri o meraya salıp kar etmeye çalışırsa ki hesabı yazdım zaten günlük maliyeti 2,7 tl ne gerek var meraya ordan bir hastalık kapsa bu hayvan onun tedavisine 6 aylık merada otlatıp vermediğin yem parasını verirsin o yüzden merayı Limuzin,Şarole,Belçika Mavisi için unut diğerleri belki tartışılır

Kardeşim o maliyetleri yazdığım gönderimi okursan bu mera işine hiç gerek kalmadığını anlayacaksın
Ayrıca kendi tarlanı yada icar tuttuğun tarlayı mera yapmak hiç karlı birşey değil birkere şunu unutma büyükbaş hayvan o merayı mahvediyo ürünün en az %30 u zayi oluyo en az eziyor üstüne pisliyor çiğniyor üstüne yatıyor bunlara hiç gerek yok o mera yapacağın alanı normal bir şekilde eksen suluysa bizim gibi 2 ürün kuruysa 1 ürün alsan çok daha karlı olduğunu görürsün dışarıdaki normal meraya salmaya gelince biz balıkesirdeyiz hastalıklardan türkiye çapında en ari bölgelerden biridir balıkesir biz bile salmıyoruz kaldıki sivasta konyada ankaradaki biri o meraya salıp kar etmeye çalışırsa ki hesabı yazdım zaten günlük maliyeti 2,7 tl ne gerek var meraya ordan bir hastalık kapsa bu hayvan onun tedavisine 6 aylık merada otlatıp vermediğin yem parasını verirsin o yüzden merayı Limuzin,Şarole,Belçika Mavisi için unut diğerleri belki tartışılır
Gardaşım iyi diyorsun da şunu atlama rasyon hazırlanirken girdiler piyasa fiyatından yazılır. Tarla ayrı bir ticarethanedir ahır ayrı. Eğer tarla maliyetinden hayvana verirsen bu yanıltır. Şunu düşünmelisin ben bu silaji yoncayı satsam ne elde ederdim hayvanıma yedirdim ne elde ettim? Bunu kendine sormalısın. Çok farklı dallarda ticaret yapılan ortamlarda bulundum ve ettiğim tecrübe bu. Bide gardaşım mera icin dediklerin doğru hayvan içine ediyor😂😂 ama espri şu: mera demek tarıma elverişi olmayan yeri hayvancılık yaparak bir şekilde degerlendirmektir. Eğer geniş, 6 ay yeşil kalabilen, kalmıyorsa bile bikac kucuk dokunusla yesil kalabilen, hayvanın ihtiyaclarini rahat karsilayabilecek bir mera varsa kesinlikle orda yapilmali. Simdi sen 10 hayvan yapiyorsun yarin ben 1000 hayvan yapsam aradaki asıl fark ortaya çıkar. Yılın 6 ayı merada geçse avantajları saymakla bitmez. Ben eğer ekip bicecegim tarlam olsa ve orada hayvanıma yem yetistirecek olsam avusturya simentali (fleckvieh) tercih ederdim. Erkeği zaten iyi kötü besiye geliyor. Disi düvesini havada kaparlar. Kendisi de 25 litre süt veriyor 30 tlye satarsın. Hayvan başı 2.25 dekar ryegras ekerim bir bicimini silaja bir bicimini kuru balyaya ayiririm. Ayrica sonrasinda da ryegrastan sonra direk mısır silajı ekerim. Ama misır silaji ihtiyacim daha az oldugu icin hayvan basi 2.25 dekar fazla gelecektir. Bunu da sattigim takdirde ryegrasin ve misirin tarla giderini büyük ölçüde karsilayacaktir. 700 kilo agirlikta 24 litre %5 yağlı süt veren simental'e 15 kg ryegras silajı 7 kg misır silaji 5 kg kuru ryegras 2 kg yonca silajı 3.5 kg bira posası 5 kg 18p süt yemi 1 kg saman vermeyi planlıyorum. Tabiii bunların hepsi gerçeklesmeyi bekleyen planlar önümde daha 2 sene lise ardindan 4 yil zootekni 1-2 sene de staj calismam lazim 7-8 seneden asagi ben ciftlik miftlik acamam😂😂 yanlisim varsa duzelt. Kızıltan abi sen ne diyorsun bu dediklerim hakkında??

Meraya salmama konusunda ayni dusuncedeyim, tel orgu bile ceksen hayvanlarin yanina birisi lazim, onun parasi bile yuk olur.

Okuduklarima gore hayvanlari doguma iki ay kala ayri yere alip rasyonu degistiriyorlar, dogum sonrasi bir kizginlik atlayip ikincide tohumlayip digerlerine yavrusuyla beraber katiyorlar. Ancak hayvanin dol tutup tutmadigini izliyorlar. Boganiz varsa buyuk ihtimal tutacak, boga kacirmiyor, ama erkek buzagi secimli sperm attirirsaniz tutmama ihtimali var yani 1 ay da oradan kaybedilebilir.

Bence hesap dogru, herkesin dedigi gibi 2500 yer falan yok bu iste, buzagi oldurmemek asil mesele.

Angus ve limuzin istetistiklerine bakinca asagiyukari ayni degerler var, limuzin icin ilk hamilelik belki birkac ay uzayabiliyor okadar.

Basarlarinin devamini dilerim, birkac fotografi cekmek icin vakit bulunca yukleyiver lutfen.

Sevgili kandemir yazdiklarin kismen dogru. 1000 hayvanin olur insaallah ama onlari merada dolastirmak da adam ister, ayrica hep sunu dusunuyorum bir danayi 3-4.000 e maledebileceksen kendini parcaayip 250 daha fazla icin ugrasmaya gerek kalmaz.

Ama dersenki fazla mal goz cikarmaz o da dogru, bence gerek yok.

Simmental yapip sut+besi dersen sut icin yapacagin makina ekipman yatirimi, calistiracagin elemanlar falan derken o paraya 10-15 limuzin daha al ayni hesaba cikar. Sutun ugrasisi yaninda besi cok agir gibime geliyor. Dusunsene, ziraat yapacaksin, sut ureteceksin, besi yapacaksin , bence fazla zorlama olur.

Meraya salmama konusunda ayni dusuncedeyim, tel orgu bile ceksen hayvanlarin yanina birisi lazim, onun parasi bile yuk olur.

Okuduklarima gore hayvanlari doguma iki ay kala ayri yere alip rasyonu degistiriyorlar, dogum sonrasi bir kizginlik atlayip ikincide tohumlayip digerlerine yavrusuyla beraber katiyorlar. Ancak hayvanin dol tutup tutmadigini izliyorlar. Boganiz varsa buyuk ihtimal tutacak, boga kacirmiyor, ama erkek buzagi secimli sperm attirirsaniz tutmama ihtimali var yani 1 ay da oradan kaybedilebilir.

Bence hesap dogru, herkesin dedigi gibi 2500 yer falan yok bu iste, buzagi oldurmemek asil mesele.

Angus ve limuzin istetistiklerine bakinca asagiyukari ayni degerler var, limuzin icin ilk hamilelik belki birkac ay uzayabiliyor okadar.

Basarlarinin devamini dilerim, birkac fotografi cekmek icin vakit bulunca yukleyiver lutfen.
Abi benim yazdığım simental isine ne diyorsun hem sütü işletmeyi cekip cevirir hem üstüne para kazanır buzagisinda iyi besiye gelir limuzin tohumu atsan besi kabiliyeti artar gene simental tohumlasan düveleri 10-12 bin tl lere gidiyor. Sadece iscilik ve saglik giderleri daha fazla ama kazanci da ona göre fazla. Bence bu etci ırk isini iki kisi yapmalı
1) sütü para etmeyen isletmeler bu kardesimizin yaptigi gibi yapabilir
2) ya da guzel merası olanlar yapabilir
Esref sekerli diyor ya bu isi yapacaginiza simental yapin diye. Bende ilk siz gibi dusunuyordum da esref beyin dedigini biraz düsününce mantikli geldi. Ayrıca hayvanların şap vb aşiları tamsa ve biz "kiraladığımiz" meraya çit çekersek hastalıklar ciddi oranda düşer. Zaten artik çogu insan mera hayvanciligini birakti. Islah ve sulamayla 6 ay belese besleriz. Bisey de olmaz allahın izniyle

Gardaşım iyi diyorsun da şunu atlama rasyon hazırlanirken girdiler piyasa fiyatından yazılır. Tarla ayrı bir ticarethanedir ahır ayrı. Eğer tarla maliyetinden hayvana verirsen bu yanıltır. Şunu düşünmelisin ben bu silaji yoncayı satsam ne elde ederdim hayvanıma yedirdim ne elde ettim? Bunu kendine sormalısın. Çok farklı dallarda ticaret yapılan ortamlarda bulundum ve ettiğim tecrübe bu. Bide gardaşım mera icin dediklerin doğru hayvan içine ediyor[emoji23][emoji23] ama espri şu: mera demek tarıma elverişi olmayan yeri hayvancılık yaparak bir şekilde degerlendirmektir. Eğer geniş, 6 ay yeşil kalabilen, kalmıyorsa bile bikac kucuk dokunusla yesil kalabilen, hayvanın ihtiyaclarini rahat karsilayabilecek bir mera varsa kesinlikle orda yapilmali. Simdi sen 10 hayvan yapiyorsun yarin ben 1000 hayvan yapsam aradaki asıl fark ortaya çıkar. Yılın 6 ayı merada geçse avantajları saymakla bitmez. Ben eğer ekip bicecegim tarlam olsa ve orada hayvanıma yem yetistirecek olsam avusturya simentali (fleckvieh) tercih ederdim. Erkeği zaten iyi kötü besiye geliyor. Disi düvesini havada kaparlar. Kendisi de 25 litre süt veriyor 30 tlye satarsın. Hayvan başı 2.25 dekar ryegras ekerim bir bicimini silaja bir bicimini kuru balyaya ayiririm. Ayrica sonrasinda da ryegrastan sonra direk mısır silajı ekerim. Ama misır silaji ihtiyacim daha az oldugu icin hayvan basi 2.25 dekar fazla gelecektir. Bunu da sattigim takdirde ryegrasin ve misirin tarla giderini büyük ölçüde karsilayacaktir. 700 kilo agirlikta 24 litre %5 yağlı süt veren simental'e 15 kg ryegras silajı 7 kg misır silaji 5 kg kuru ryegras 2 kg yonca silajı 3.5 kg bira posası 5 kg 18p süt yemi 1 kg saman vermeyi planlıyorum. Tabiii bunların hepsi gerçeklesmeyi bekleyen planlar önümde daha 2 sene lise ardindan 4 yil zootekni 1-2 sene de staj calismam lazim 7-8 seneden asagi ben ciftlik miftlik acamam[emoji23][emoji23] yanlisim varsa duzelt. Kızıltan abi sen ne diyorsun bu dediklerim hakkında??

Yani dediklerinin tabi doğruluk payı var biz şuanki yerimizde 1000 hayvana bakamayız yani ne bu bölgedeki tarla yeter ne mera yeter ne adam bulabiliriz nede şimdiki gibi kendimize vakit ayırabiliriz yani biz maximum 30 ineğe çıkarız o da maximum yani 1 ineğin verdiği dananın satış fiyatı 12-13000 tl bunun bizim üretimimizle maximum maliyeti inek ve dananın beslenmesinde 2-3000 tl li bir masrafı olacaktır ki inek başına 10.000 tl kar bırakır 20 inek olduğunda 200.000 tl lik bir kar hem bana rahat ve kazandığım parayı harcayabilecek bir hayat sunar yani ben öyle yüzlerce hayvan değilde daha butik 15-20 hayvanlık bir çiftliği tercih ederim mesela ben bizim ineklerle oyun filan oynuyorum 3-4 gün yanlarına gidemediğimde küsüyorlar filan yani ben bu ortamın devam etmesini istiyorum o klasik metal beton yüzlerce başlık çiftlikler çok irite ediyor beni o yüzden benim şuanki sistemim benim gibi bir sistem sürdürmeyi planlayan arkadaşlar için uygun yoksa öyle yüzlerce baş hayvan filan uymaz buna kaldı ki biz burda o hayvanlara bakacak adamı bulamıyoruz yani çoban dediğinde öyle kalıyo adam istemiyo ama bakıcı dediğinde belki mesela benim bakıcımı ben afganistandan getirtim yani burda bulamadık 2000 tl sigorta ev herşey dahil çalışacak adam bulamadık bizde afganistandan ithal ettik [emoji1] ama çok çok memnunuz
Ayrıca o fleckviehler için de benim rasyonuma ilave en az bak en az 8-10 kg süt yemi yada ona denk birşey vereceksin ki yani arpa mısır filan gibi 20 lt süt verecek ya biz daha 15 gün önce denedik
8 kg samanı 5 e düşürdük
14 kg silaj aynı kaldı
1 kg yoncayı 5 e çıkardık
8 kg da süt yemi verdik
Bak bu rasyona senin simental rasyonundan belki daha azdır yada aynıdır biz bu rasyonla 18-20 lt süt aldık limuzinden yani kardeşim simentaller yada montofonlar filan kombine değil montofon baya süt ırkı simentalinde et ve süt yönü gelişmiş versiyonları var et ırkı olanlar limuzin şarole kadar yüksek et vermez biraz daha düşüktür e süt ırkı simentallerde 20 lt süt veriyo yani o kadar yemi verdikten sonra benim etçi limuzinlerde 20 lt süt veriyo [emoji1] yani kardeşim simental bir balon yakında patlar
Ayrıca dediğin gibi tarla-ahır ayrımını yapmıyorum ben çünkü aynı tarlaları yıllardır ekiyoruz 15-20000 tl kar bırakıyordu limuzinler için ekip limuzini satıyoruz 100.000 tl kar oluyo yani hesap biraz karışık [emoji1] yoncayı üretiyorum 0,25 krş adam tarladan 0,4-0,5 krş a alıyor ama ben şimdi yonca almaya kalksam 0,75 kışları 1 tl o yüzden tarladan aldığımı satsam hiçbirşey almıyorum ama hayvana yedirdiğimde alıyorum yani aslında bu iş Tarım ve Hayvancılık birbirinden ayrılacak kar ı maliyeti ayrı hesaplanacak işler değil