Sayfa 19/19 BirinciBirinci ... 91516171819
284 sonuçtan 271 ile 284 arası gösteriliyor
    kandemir_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Yosimizra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle. Az önce baktım optimum kesim ağalığı 650 max. Karlas 400 max. Herşey iyi giderse. O hesapta yalan oldu yand
    Simental 500 kg karkas görene kadar beslense kâr edilir mi? Kac ayı bulur?

Alıntı KIZILTAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bosuna ugrasmayin ! Kandemir bugub simentalci, gecen hafta montofincuydu, bir ay once anguscu.

Soyle hesaplayalim, Kandemir otu satsin biraz ucuza biz alip limuzin anali danali yapalim.

Ama birakip Sudan`a da gidebilir ha !

Saka bir tarafa, hic bir is kagit uzerinde oldugu gibi degil, Ismail`in dedigi gibi bulundugun yerin sratlarina gore secmek lazim. Yerin uygundur ekersin reygrasi 4-5 bicim yaparsin 5-6 ayi onunla gecirirsin ucuza gelir, paran vardir ekmezsin ama tam zamaninda misir ve arpa alir yemini yaparsin, gun gelir para eder dana satarsin, gun gelir almazlar silajla, kendi yaptigin yemle beslersin. Herseyi bastan hesaplamak mumkun degil.
    Abi sende milletin içinde bizi gömüp duruyon ayıp diye birsey var. Büyüğümsün elini öperim saygım sonsuz ama bizde insaniz ayip ya. Montofon sütçulüğü çok yapıp ta besi de isteyen isletme icin simental besiyi cok isteyip sütü de isteyen için. Ben ikisinden yarı yarıya yapmak isterim ki her piyasaya uysun. Angusa sevgim hala devam eder ancak mera olursa. Şartlar da belli mera falan yok. Olan tek tük yerde yapılır. Çok adamın aklına geldi ahirda etci irk bakmak 100 kisiden 10 u biraz kazandı o da yemi kendi ekti yem kârıyla hayvancilik kârıni birlestirdi tum parayi hayvandan kazandım sandı kendini kandirdi. Bu ahirda anac bakma batmaz ama çikmaz da. Tutan yok denemesi bedava. Yerli ırk alın etci tohumlayin angus dogumu kolay her meradan da yer.

KIZILTAN teşekkür etti.

Alinma Kandemir saka yaptigimi yazmistim.

Tartisa tartisa dogru bukunacak, farkli fikirler iyidir.

kandemir_06 teşekkür etti.

Alıntı kandemir_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi sende milletin içinde bizi gömüp duruyon ayıp diye birsey var. Büyüğümsün elini öperim saygım sonsuz ama bizde insaniz ayip ya. Montofon sütçulüğü çok yapıp ta besi de isteyen isletme icin simental besiyi cok isteyip sütü de isteyen için. Ben ikisinden yarı yarıya yapmak isterim ki her piyasaya uysun. Angusa sevgim hala devam eder ancak mera olursa. Şartlar da belli mera falan yok. Olan tek tük yerde yapılır. Çok adamın aklına geldi ahirda etci irk bakmak 100 kisiden 10 u biraz kazandı o da yemi kendi ekti yem kârıyla hayvancilik kârıni birlestirdi tum parayi hayvandan kazandım sandı kendini kandirdi. Bu ahirda anac bakma batmaz ama çikmaz da. Tutan yok denemesi bedava. Yerli ırk alın etci tohumlayin angus dogumu kolay her meradan da yer.

100 kişi ne ara getirdi yavrusunu aldı büyüttü sattı kestirdi sonra gelip sana anlattı desem ne dersin
    %10 u biraz kazanmış oda yemi üretip kazanmış sanki hikaye anlatıyorsun
    tutturmuşsun bir mera mera olmadan olmaz merayı bedava sanıyorsun herhalde mera bakım istemez su istemez çevreye karşı koruma istemez
    mera otu verir hayvan yer üstüne birde sana buzağı hediye eder mi ?
    bu konuya bu son mesajım kalp kırmak istemiyorum açıkcası insanlar emek veriyor herşeyini koyuyor bu işe biri çıkıyor kendilerini kandırıyor diyor kim kandırıyor acaba !

Alıntı n_sayan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    100 kişi ne ara getirdi yavrusunu aldı büyüttü sattı kestirdi sonra gelip sana anlattı desem ne dersin
    %10 u biraz kazanmış oda yemi üretip kazanmış sanki hikaye anlatıyorsun
    tutturmuşsun bir mera mera olmadan olmaz merayı bedava sanıyorsun herhalde mera bakım istemez su istemez çevreye karşı koruma istemez
    mera otu verir hayvan yer üstüne birde sana buzağı hediye eder mi ?
    bu konuya bu son mesajım kalp kırmak istemiyorum açıkcası insanlar emek veriyor herşeyini koyuyor bu işe biri çıkıyor kendilerini kandırıyor diyor kim kandırıyor acaba !
    Tamam abicim yapın illaki kazanırsınız rasyon maliyetini yemlerin piyasa fiyatından hesaplarsan günde 10 tl ye elveda demek zorundasın ot olmus 70 80 kurus silaj 30 35 kurus 3650 tl verip bi buzagi uretmektense gunde 5 tllik sut versin ustune buza versin simental

Yosimizra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şunu anladım. Bu devlet üretim istemiyor. Çok iyi nabız tutuyorlar bakatılr millet damızlık üretm vs kurmaya başlıcak ithal maldaki vergiy bir kaldırdırlat benim gibi kim bilir kaç kişiyi maaliyetler yüzünden saha dışına ittiler bir anda.

kandemir_06, Umer teşekkür etti.

Gunluk 7 lira masrafla , 300 gun besliylrum anneleri 2100 eder , 60 gun kuruda 4 lira masraf , + aşisi ilaci desen yillik 2500 -2700 liraya 1 adet 7 aylik dana ya da duve veriyor karninda da 5-6 aylik buzagisi. Suan 7-8 aylik 300 kg ca simental danalar nerden baksan 6000 den az etmez . Duruma , genetige gore fiyat artar ama azalmaz. 1 inek yilda ortalama 4000 lira civari kar birakir bu hesaba gore. Gecen seneler silaji disardan aliyordum artik kendim ekecegim , silajin maliyeti de yari yariya dusunce , kar orani artacaktir. Benim ahirim 750 metrekare kapali alanda 6 padoktan olusuyor. Hedefim 40 anac civari , her yil 35 yavru hedef. Bi ara 70-80 holsteinle sutculuk yapiyorduk . En son 3 sene once baslayan son krizde sut isinden.temelli.cskilme karari aldim . Inanin isini ahlakli namuslu yapan en azindan ogrenmeye acik olan bakici bulmak cok ama cok zor. Süt isi ekip isi .

KIZILTAN teşekkür etti.

Alıntı ermns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gunluk 7 lira masrafla , 300 gun besliylrum anneleri 2100 eder , 60 gun kuruda 4 lira masraf , + aşisi ilaci desen yillik 2500 -2700 liraya 1 adet 7 aylik dana ya da duve veriyor karninda da 5-6 aylik buzagisi. Suan 7-8 aylik 300 kg ca simental danalar nerden baksan 6000 den az etmez . Duruma , genetige gore fiyat artar ama azalmaz. 1 inek yilda ortalama 4000 lira civari kar birakir bu hesaba gore. Gecen seneler silaji disardan aliyordum artik kendim ekecegim , silajin maliyeti de yari yariya dusunce , kar orani artacaktir. Benim ahirim 750 metrekare kapali alanda 6 padoktan olusuyor. Hedefim 40 anac civari , her yil 35 yavru hedef. Bi ara 70-80 holsteinle sutculuk yapiyorduk . En son 3 sene once baslayan son krizde sut isinden.temelli.cskilme karari aldim . Inanin isini ahlakli namuslu yapan en azindan ogrenmeye acik olan bakici bulmak cok ama cok zor. Süt isi ekip isi .
    Ciftlikten ve hayvanlardan fotograf olsa... bir de rasyonunuz ne , bos duve, hamile, dogum sonrasi ?

Rasyon emziren annelere 20 kg misir silaji , 1 kg yonca 2 kg arpa fig karisimi 2 kg saman , premix, yalama taşi , kurudakilere 4-5 kg arpa otu , 3-5 kg silaj , 3 kg saman , yavrular suan 6-9 aylik , gunde 3 kg silaj , 2 kg arpa fig karisimi , 0.5 kg yonca 1 kg buzagi yemi ve hala emiyorlar disi yavrulari damizlik , erkekler bu hafta besiye baslayacak hayirlisiyla .

balkesli1085 teşekkür etti.

Emdirenlere kaba yem disinda 2 kg arpa kuspe karisimi , zamanla azalarak veriliyor , kurudakilere extra 1 -2 kg kuru donem yemi veriyoruz.

Dediginiz gibi misir silaji ve pesinden arpa ekerseniz ( munavebe ) tasarruf edince en buyuk masraftan kismis olacaksiniz, daha da ucuza gelecek. 40 anac demek bu rasyona gore gunluk 20z40=800 kg silaj, buyuk para, uretince buyuk tasarruf !

Bolgenize bakinca 5-6 kesimle reygrass yapilabilen yer, denediniz mi ? Bicimde hayvanlara taze yedirirseniz hem silajdan tasarruf olur hem silaj masraf ve zahetinde azalma olur saniyorum.

Size zahmet birkac fotograf yukleseniz gozumuz gonlumuz acilir ! Basarilar dilerim.

Kolay gelsin arkadaşlar,

besi işiyle uğraşıyoruz, kaliteli besilik materyal bulmakta zorlandığımız için yerli düve ya da inek ya da sütü az ucuza holstein alarak etçi ırk sperma ile etçi sürü oluşturmak istiyoruz. Mera imkanı yok, yerli ırklar daha düşük kiloda oldukları için daha az yerler diyerek yerli ırk düşünüyorum.

Sizce yerli ırk anaçlara nasıl bir besleme yapabilirim? Amacım hiç sağım yapmamak, sütü buzağılara bırakmak.

Alıntı ermns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emdirenlere kaba yem disinda 2 kg arpa kuspe karisimi , zamanla azalarak veriliyor , kurudakilere extra 1 -2 kg kuru donem yemi veriyoruz.
    Hocam, siz simental ve holsteinları tohumlatmışsunız, yerliler hakkında bilginiz var mı? Hiç kesif yem vermeden bu hayvanları nasıl beslerim bana yardımcı olabilecek olan var mı

Şimdiden teşekkürler

Alıntı simentalci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaptığın doğru bir iş. Seni tebrik ediyorum.
    Ben 21 yıldır Simental Fleckvieh kombine hayvancılık yapıyorum. Kaba yemin tamamını kesif yemin de yüzde altmışını kendim üretiyorum. Fenni yem hiç kullanmıyorum.
    Ayrı bir işletme olarak senin yaptığın şekli yıllardır düşünüyorum. Ve yapmaya karar verdim. Şimdilik 6 adet SimAngus (Simental x kırmızı angus) dişi düvem var. Simental x Hereford melezleri de doğmaya başladı. Bakalım hayırlısı.
    Maliyetler senin de belirttiğin gibi çok yüksek olmayacak gibi.
    Limuzin çok doğru bir seçim. Başarılı bir ırk. Ben limuzin tercih etmedim çünkü ilk doğurma yaşı biraz geç. Fransız ırkları ilk doğumunu 3 yaşında yapıyor. Açıkçası bu biraz uzun geldi bana. Yoksa Fransa'da ziyaret ettiğim limuzin çiftliklerine hayran kalmıştım.
    Hocam iyi günler,

Siz simangusların düvelerini ve de ineklerini nasıl besliyorsunuz? Sadece kaba yem yeterli oluyor mu? Bir de etçi ırkların ineklerine kuru dönem uygulamaya gerek var mı? Ben sadece kaba yem ile besleyebilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

Alıntı mustafabalkes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    8-10 aydır birazda deneme maksatlı limuzin ırkı 10 adet ineğimiz ve yavruları var yani et ırkı besliyoruz süt ile alakamız yok bu konuda soruları olan aklında şüpheleri olan arkadaşlar varsa başlığın altına gelebilirler tüm ayrıntılarıyla anlatabilirim umarım birbirimize yardımcı olabiliriz.
    Merhabalar mustafa bey

Isletmenizde son durum nasil suan? Herhangi bir problem saglik sorunu yasadinizmi anaç kadroda? Emzirme donemi rasyonunuzdaki protein miktari yeterli geliyormu?

Sayfa 19/19 BirinciBirinci ... 91516171819

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)