Eskiler

Abilerim eskiden rahmetli dedemlerde 600 baş koyun varmış. Yani ailemiz koyunculuktan gelme. Anliyoruz bu isten. Bi ben anlamiyom. Yani anliyomda az bisey. Simdi size sorum babam dedi bu isi yapariz dedi. 100 basla basliycaz bi tek erkek kuzulari besleyip kurbanda satcaz disiler damizlik olcak. Kac sene sonra 500 koyuna ulasiriz. Not mera sorunu su sorunu tarla sorunu ekipman sorunu yok. Sadece ne kadar surede ulasabiliriz bu sayiya

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Abilerim eskiden rahmetli dedemlerde 600 baş koyun varmış. Yani ailemiz koyunculuktan gelme. Anliyoruz bu isten. Bi ben anlamiyom. Yani anliyomda az bisey. Simdi size sorum babam dedi bu isi yapariz dedi. 100 basla basliycaz bi tek erkek kuzulari besleyip kurbanda satcaz disiler damizlik olcak. Kac sene sonra 500 koyuna ulasiriz. Not mera sorunu su sorunu tarla sorunu ekipman sorunu yok. Sadece ne kadar surede ulasabiliriz bu sayiya

Bizde çok küçük çaplı romanov-charollailerle deneme amaçlı ilgileniyoruz romanovlarla denersen 5-6 yılda bunu görürsün ama yerli ırklarla kıvırcık akkaraman pırıt koyunuyla filan ömür yetmez o sayıya gelmesine

Hmm peki sakiz

Ben balıkesirliyşm sakız bu bölgenin koyunu izmir manisa ve balıkesirde yoğunlukla yaşar ama 20-30 baştan büyük sakız sürüsü hiç görmedim yürüme kabiliyeti ve dayanıklılığı olmayan hayvanlar sakızlar yani bursada bile sakızı besleyemediler adapte olamadı hayvanlar ki trakyada hiç yaşayamazlar o yüzden sizin için sakızlar bir seçenek olamaz

Peki bana bi 100 bas icin bi agil olcusu soylermisin

Yani bunu söyleyemem çünkü bilmiyorum bizim elimizde 20-25 baş karışık koyunlar var ve bunlar çok büyük bir alanda yani ekonomik olmaz o ahır o yüzden bir koyuna ne kadar alan gerekir planı ne olmalıdır bu konuda bir bilgim yok

Biz sey dusunuyoz 5 metrelik kalaslar alip onlara yere 1 m kadar gommek iste diger baglantilar felan disinida branda cakarak catiyada ondolin koymak istiyoz zaten tahminen bi 3 4 sene dayanir

Yani mantıklı görünüyor kalasları koruyucularla filan kapladığınızda daha çok bile dayanır tahminimce

Zaten bi 25 30 koyun bakcagimiz icin bu kadar yeter zaten bizim taraflarda oyle yapiyorlar bizim akrabalar bu sekilde 700 tane koyuna bakiyo

Kardeşim bence tahirova alın bölgenizdede yada çanakkale balıkesirden temin edebilirsiniz çok kıymetli bir geneti doğu friz koyunlarıyla marmaranın yerli koyunu olan kıvırcıkları aşamalı olarak melezlediler ve tahirova koyunu elde edildi bu koyun dayanıklı otlama kabiliyeti ve sürü uyumu güzel bir hayvan
Benim kuzenim ve ailesi 5 yıl önce tahirova aldılar ve şuan hala devam ediyorlar. Üzün süre laktasyonunu sürdürebilen hayvanlar yani koyun sütünün cidden yükselmesi ve kuzu etinin düşmesi durumunda ilk 2 ay anneyi kuzu emer ve sonraki 3-4 ay sağıldığında 120 lt ler görülüyor ve döl verimi %160-180 dolaylarında ki bu iyi bir rakam gelişim olarak da 3 ay-100 gün gibi bir sürede 35 kg lar görülüyor yani tahirovayı düşünün derim