Pulluk yerine kazayagi

Merhabalar Arkadaş lar araniza yeni katildim.bir sorum olacak pulluk yerine baharin kazayagi île derin surum yapsak ne olur sonucu

öncekı sene arpa tarlası olan anızı baharda çizelle sürüp yulaf ektık
arpa olan tarlayıda yıne aynı yöntemle arpa ektık yıne ortalama verımın altına düşmedık bu yöntem yakıttan tasarruf sağladı bize

Nasıl yorulur???
bitki sürekli toprağın üst kısmından beslenir zaman içinde ihtiyacı olanları toprakta bulamaz.
bu konularda çok bilgili değilim ama bir yıl abim anıza çizel çekerken yarıda sorun olup bırakmış bende kalan yeri sürdüm çizelle olan yerdeki yulaflar bir karış kadar kısa olmuştu istemeyerek bi test yapmış oldum.
Sürekli yırtarak toprak işleme ilerleyen yıllarda toprağın yorulmasına neden olur arada pullukla devirmek gerekir

Sürekli yırtarak toprak işleme ilerleyen yıllarda toprağın yorulmasına neden olur arada pullukla devirmek gerekir
Nail bey ben son 6 yïldır çizelle işlem yapıyorum ve inan en iyi verimi bu biçimde elde ettim.
Çizele geçmeden önce aynı tarlanının yarısını çizel yarısını pullukla işlem yapıp denedim ,son 6 yıldırda nadas yerlere son güzde cekip baharında yine çizelle ikileme yapıyorum. Benim çizel 3 sıralı belkide iyi işcilik o yüzdende olabilir
İçanadolu iklim şartları ve toprak yapısında , bence çizelle işlem daha işlevsel

Nail bey ben son 6 yïldır çizelle işlem yapıyorum ve inan en iyi verimi bu biçimde elde ettim.
Çizele geçmeden önce aynı tarlanının yarısını çizel yarısını pullukla işlem yapıp denedim ,son 6 yıldırda nadas yerlere son güzde cekip baharında yine çizelle ikileme yapıyorum. Benim çizel 3 sıralı belkide iyi işcilik o yüzdende olabilir
İçanadolu iklim şartları ve toprak yapısında , bence çizelle işlem daha işlevsel
Zayıf topraklarda yeterli gübreleme yapınca belki verim iyi olabilir fakat bu işlem uzun süre devam ettikçe bitki kök seviyesindeki minarralleri tuketecektir alttan taze toprak çıkarmak gerekecektir benim şahsi görüşüm bu

Zayıf topraklarda yeterli gübreleme yapınca belki verim iyi olabilir fakat bu işlem uzun süre devam ettikçe bitki kök seviyesindeki minarralleri tuketecektir alttan taze toprak çıkarmak gerekecektir benim şahsi görüşüm bu
bunların yanında çizel toprağı çok topaçlı bırakıyor güneşten yanmıyor.
hasat sonrası hemen pulluk ile sürülen yerler yağmur ve güneşten çok daha iyi faydalanıyor.
pulluk ile sürüp yılda birdefa gübre atıyorum.
yulaf ektiğimde hiç gübre yok ek biç o kadar.

Ben kendi şahsım adına bu zamana kadar bulunduğum yerde verim artırmak için denemediğim yöntem ,gübre çeşidi ve artık imkanlar dogrultusundaki bütün yolları denedim . bu yönteme geçmedende zaten iki,üç yıl tarlayı bölüp çizel ,pulluk işlemi yaptım ve eniyi verimi çizelle elde ettim.
İşlediğim toprakların bi kısmıda kırşehir ,boztepe tigeme sınır araziler . kraç ve nadas tarımı .

• Beğen
Tepkiler: NAİL KIZIL
Ben kendi şahsım adına bu zamana kadar bulunduğum yerde verim artırmak için denemediğim yöntem ,gübre çeşidi ve artık imkanlar dogrultusundaki bütün yolları denedim . bu yönteme geçmedende zaten iki,üç yıl tarlayı bölüp çizel ,pulluk işlemi yaptım ve eniyi verimi çizelle elde ettim.
İşlediğim toprakların bi kısmıda kırşehir ,boztepe tigeme sınır araziler . kraç ve nadas tarımı .

bende cızelı denedım gercekden verımde farklı ah bıde tarlalar taslı olmasa :)

Hem çizel hem de ikileme için pulluk yapsak nasıl olur
şahsi görüşüm önce pulluk devamında çizel Aysan( sanırım gerçek adı tiller)
toprağın yapısı ve gübreleme tercihleride çok önemli. çok fazla gübreleme yapılıyorsa çizel pulluk o kadar farketmiyor ama çizel ilk önce kullanılınca kara toprakta tesviyeyi bozuyor.
pulluk ve Aysan şeklinde olunca tesviye durumu daha iyi oluyor.
bizim köyde çizel mısır yerlerinde toprak sürüme müsait değilse pullukla sürümü kolaylaştırmak adına sürümden bir hafta önce kullanılır genel kullanımı bu yönde oluyor.
kumsal topraklarda pulluğa alternatif olarak kullanıp iyi sonuç aldığını söyleyen üyelerde çok.

• Beğen
Tepkiler: avugur

bitki sürekli toprağın üst kısmından beslenir zaman içinde ihtiyacı olanları toprakta bulamaz.
bu konularda çok bilgili değilim ama bir yıl abim anıza çizel çekerken yarıda sorun olup bırakmış bende kalan yeri sürdüm çizelle olan yerdeki yulaflar bir karış kadar kısa olmuştu istemeyerek bi test yapmış oldum.

Aktif internet kullanıcısı olarak ''Bitkilerin etkin kök derinlikleri'' gibi hususları araştırmanızı tavsiye ederim. Genelde yüzeysel kökleri olduğu varsayılan hububatlar bile 1 metreden fazla kök derinliğine sahiptirler.

Çiftçilerimizin en çok yaptıkları yanlış: tarımsal üretimi tek bir hususa / olaya bağlamalarıdır.
Örnek: Komşum tarlanın yarısına şeker gübresi kullandı, yarısına nitrat. Nitrat dan daha yüksek verim aldı, dolayısıyla nitrat şeker gübresinden iyi.

Aktif internet kullanıcısı olarak ''Bitkilerin etkin kök derinlikleri'' gibi hususları araştırmanızı tavsiye ederim. Genelde yüzeysel kökleri olduğu varsayılan hububatlar bile 1 metreden fazla kök derinliğine sahiptirler.

Çiftçilerimizin en çok yaptıkları yanlış: tarımsal üretimi tek bir hususa / olaya bağlamalarıdır.
Örnek: Komşum tarlanın yarısına şeker gübresi kullandı, yarısına nitrat. Nitrat dan daha yüksek verim aldı, dolayısıyla nitrat şeker gübresinden iyi.
ben yanlışmı anlaşıldım bitkinin beslendiği bölgeyi ne kadar derine kadar aktif işlersek o kadar mantıklı dedim. sürekli yüzeyi işlerseniz toprağın çok az kısmı bitki için uygun hazır hale gelmezmi. çizel kazayağı toprağı çevirmiyor kendi tarlamızda gördüğüm durumu paylaştım.
hububatlar konusunda gerçekten çok bilgisiz olduğumu düşünüyorum İnterneten araştırmakta bir yerde tıkanıyor.mümkün olduğunca kendi tarlalarımızda uygulamada sonuçlara göre ilerleyen yıllara nasıl bir işlem yapacağıma karar veriyorum.
01722297bc674fc3381268e56c18e3c9.jpg

tek bir defa gübre atarak yetiştirdiğim buğday bu kadar oldu.
sizce komşum gibi taban gübresi atmalımıyım yaprak gübreside atmıyorum işin garip tarafı kök boğaz ilacıda hiç atmıyorum.
neden foto atıyorum hangi uygulamalar doğru bende çok emin değilim ama çizel ile hububat yeri hazırlığı benim hiç hoşuma gitmedi.