Et 9 TL ucuzlayacakmış

Abiler kars ardahan ığdır ağrı erzurum havzasında sadece buzağı almak icin uğrasan anacları merada cok ucuz maliyetle bakan insanlar var ya. Şimdi bunların çoğu montofon ve simental kırmalarıyla bu isi yapiyorlar bu hayvanlar sütü alinirken gelen yan urun buzagilar aslinda. Bakanlik makul fiyattan buranin insanina 1.5 milyon adet angus ve charollais (ikisi de mera hayvanı) dağıtsa ben bu ülkenin et sorununun ortadan kalkacağı kanaatindeyim. Lütfen devlet onu yapmaz yapsada ırkı belirsiz duveler getirir falan demek yerine projenin dogrulugunu yanlisligini yargilayin. Sizce mantiklimi? Buzagi uretimi olmazsa bu ulkede et sorunu bitmicek bunu yazin biryere

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Kastamonu tarafları simental buzağı üzerine çalışıyor.5 aylık erkek dana 5000 TL, sütün tamamını buzağı içiyor.Süt satışı çok az,3000 civarına buzağı fiyatları düşerse, sütte para etmiyor,simental hayvanı sırtındaki eti süte vermez,holstein süte verir.Anaç sığırların çoğu ete dönüşür, demedi demeyin.

Avrupa ve Amerika çiftçisi gibi 7 yılda ne alacağımızı bilsek, piyasada istikrar olsa üretim artar.Et fiyatlarını düşermeye çalışacaklarına çiftçinin girdi maliyetlerini düşürsünlerde çiftçi daha fazla hayvan bakıp üretim yapabilsin, mazot destekleri fiyasko çıktı, gübre dış ülkelerden daha ucuza temin edilebilir.
Aynı destekleri bizde görelim, bizde Dünya çiftçisi olalım.

Hocam bişiy deyim işcilik bizden 4 kat daha pahalı mazot hemen hemen aynı ama gel gor ki avrupalı bizden daha ucuza malediyor herseyi. Bunun sebebi ayni maliyetlerle yuksek verim almak midir ki? Ben batı holsteinden senede 11 ton simentalden 7-8 ton süt aliyormus dedigimde millet beni taşa tuttu. Sanirim hakliyim cunku maliyetler onlarda daha cok demekki verim fazla

Hocam bişiy deyim işcilik bizden 4 kat daha pahalı mazot hemen hemen aynı ama gel gor ki avrupalı bizden daha ucuza malediyor herseyi. Bunun sebebi ayni maliyetlerle yuksek verim almak midir ki? Ben batı holsteinden senede 11 ton simentalden 7-8 ton süt aliyormus dedigimde millet beni taşa tuttu. Sanirim hakliyim cunku maliyetler onlarda daha cok demekki verim fazla

Sen sudanida gordun turkiye ile kiyasla topraktan ne verim aliyor turkiyeyi avrupa ile kıyasla topraktan ne verim aliyor ne kadar yillik yagis aliyor
Dunya verim rekoru bugdayda ingiltere 1600 kg sulamadan
Avrupada bircok ulkernin meralar i yilin büyük kismi yesil verimli tarlalarida ot bugday sılaji yaptigi yere misir ekip yine silajdan hic sulamadan yuksek verim alabiliyor zaten silajida ilk yapan onlar kurutmak sorun olduğu icin otu
Misir silaji ot silaji bir yillik yiyebildigi kadar verebiliyorlar hayvanina cok düşürür bu maliyeti
Bize etlik hayvan et satan ulkelerin guney amerika olsun avrupa olsun yillik aldigi yağış .

Biz işin 3 kagitciligindayiz genç cifci destekleri ne döner arı aldı bi kaç kişi köyde içindeki arıları satıyorlar kovanlar kalacak arıcılık yapiyoz görünecek ler ...Kolay para nasıl kazanılır i düşünüyor milletimiz üretmeyi değil ...

• Beğen
Tepkiler: ihsanindere

972904945f57e9a9272ac62b41ffd03e.jpg

şöyle bir bakalım evet mazot ucuza almışız
d3f7a1d9813d046f3aa7ef529e72dc89.jpg

ama genel alım gücümüz ne durumda ona baktığımızda iş baya karışıyor.
Biz işin 3 kagitciligindayiz genç cifci destekleri ne döner arı aldı bi kaç kişi köyde içindeki arıları satıyorlar kovanlar kalacak arıcılık yapiyoz görünecek ler ...Kolay para nasıl kazanılır i düşünüyor milletimiz üretmeyi değil ...

Ilhan abi maliyetlerimiz ulkelerin çogundan düşük ama hepsinden pahaliya uretiyoz bunun sebebi verimlilik yakalayamamamız degilmi bence oyle

aslında sorun verim değil verimlilik yakalanıyor sorun ürünü pazarlayamamak tarım ve hayvancılık iç pazara mahkum en azından üretici boyutunda iç pazara mahkum bizim şuan Arap ülkelerine domates biber süt ürünleri et yağdırıyor olmamız gerekirdi onların üretme şansı düşük.
Ürüne pazar bulamayınca verim artışı çare olmuyor geçici olarak bi serinlik verir verim artışı ama bir yerde tıkanır.
ürrttiğin mala talep olmalı iç pazarın yoksa dışarda aramalısın örnek verdiğin ülkeler türk çiftçiler verimden değil iyi pazar bulduğundan daha çok verime yönelmiş durumdalar pazar kaygısı yok.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
aslında sorun verim değil verimlilik yakalanıyor sorun ürünü pazarlayamamak tarım ve hayvancılık iç pazara mahkum en azından üretici boyutunda iç pazara mahkum bizim şuan Arap ülkelerine domates biber süt ürünleri et yağdırıyor olmamız gerekirdi onların üretme şansı düşük.
Ürüne pazar bulamayınca verim artışı çare olmuyor geçici olarak bi serinlik verir verim artışı ama bir yerde tıkanır.
ürrttiğin mala talep olmalı iç pazarın yoksa dışarda aramalısın örnek verdiğin ülkeler türk çiftçiler verimden değil iyi pazar bulduğundan daha çok verime yönelmiş durumdalar pazar kaygısı yok.

Ilhan abi avrupada toptan süt satış fiyatları 3 aşağı 5 yukarı bizimki kadar. Ama o insanlar mı daha cok kazanıyor yoksa o kadar destek tesvik almasına ragmen bizim ciftcimiz mi daha cok kazaniyor sorusunu sorarsak avrupalı ciftciler acik ara önde bizim verim yakaladigimizi falan dusunmuyorum. Amerikada çogu ciftci danelik misirda dekara 2 ton verimi geçmiş durumda. Suanda amerikada en çok verim yakalayan de (yarismada 1. Olmus) 3.3 ton dane mısır hasat etmiş. Sen piyasayı daha iyi bilirsin de bizde bu rakamlar 1 ton 1.250 civarı. Süt te de ette de zaten verim konusunda acık ara öndeler. Yani ben kesinlikle verimde sorun olduğu kanaatindeyim. He kendi ürünümüzü pazarlasak nolur dünyanın kârını ederiz o ayrı

Ilhan abi avrupada toptan süt satış fiyatları 3 aşağı 5 yukarı bizimki kadar. Ama o insanlar mı daha cok kazanıyor yoksa o kadar destek tesvik almasına ragmen bizim ciftcimiz mi daha cok kazaniyor sorusunu sorarsak avrupalı ciftciler acik ara önde bizim verim yakaladigimizi falan dusunmuyorum. Amerikada çogu ciftci danelik misirda dekara 2 ton verimi geçmiş durumda. Suanda amerikada en çok verim yakalayan de (yarismada 1. Olmus) 3.3 ton dane mısır hasat etmiş. Sen piyasayı daha iyi bilirsin de bizde bu rakamlar 1 ton 1.250 civarı. Süt te de ette de zaten verim konusunda acık ara öndeler. Yani ben kesinlikle verimde sorun olduğu kanaatindeyim. He kendi ürünümüzü pazarlasak nolur dünyanın kârını ederiz o ayrı

Verimliliği etkileyen birçok faktör var
Atıyorum buğday iç Anadolu'da yapılan aynı işçiliği aynı tohumu kullanalım Trakya da.
İç Anadolu'da 350 kg alırsın Trakya da 500 alirsin ...Ancak iklim faktörü en büyük etken açık üretimde alabileceğiniz verim belli .Hacimmet arpadan 1 ton almıştı ancak bu verimi alabilmemiz için yine su ilaç işçilik rakamları devreye giriyor yine kar marjimiz düşüyor ...

İlk olarak Ben verimi artırmanın değilde maliyeti düşürmenin yollarını bulmaliyiz diye düşünüyorum...

şimdi bizim ülkemizin yüz ölçümü olarak fena değil. ama verimli toprak olarak tarıma elverişli arazi tarımla uğraşan kişi sayısına göre çok az.
verimli toprak olan bölgelerde tarlalar çok küçük parçalara ayrılmış durumda.
küçük parçalara bölünmesi çiftçiyi öldürmez ama güldürmez gelire hapsediyor.
sakaryada mısır tarlalarını bir görmelisin sakaryalı arkadaşlardan foto istemek lazım.
ama aynı mısırları kayseride üretemessin istediğin desteği ver toprağın değerleri belli

avrupada 450 euro olan buzağı 1847 tl
bizde 5000-6000 tl olursa yem maddeleride daha pahalı olursa
damızlık fiyatları desen gene aynı durum
eti ucuza üretme şansımız olurmu
adamlarda ırk faktörü , makina ekipmanı ucuza alma , işi benimseme kendi yapma bizde suriyeliler
Rabbim yağdırıyor adamlara sulama dertleri yok
bence konuşmaya bile gerek yok bireysel önlemini alacak herkez

avrupada 450 euro olan buzağı 1847 tl
bizde 5000-6000 tl olursa yem maddeleride daha pahalı olursa
damızlık fiyatları desen gene aynı durum
eti ucuza üretme şansımız olurmu
adamlarda ırk faktörü , makina ekipmanı ucuza alma , işi benimseme kendi yapma bizde suriyeliler
Rabbim yağdırıyor adamlara sulama dertleri yok
bence konuşmaya bile gerek yok bireysel önlemini alacak herkez
en önemlisi bireysel önlemler devlet birşeyler yapsın diye beklerseniz sadece beklersiniz.

en önemlisi bireysel önlemler devlet birşeyler yapsın diye beklerseniz sadece beklersiniz.

Bireysellik bolgeni imkanlarini tanima bilme noktasinda cok onemli ilhan hocam
İllaki simental yada illaki hostein kisinin kendi bolgesine uygun olani hangisi
Bu noktada ulkemizde ova koyleri ve dag koyleri imkanlari nasil farklı
Bu imkanlara göre hareket etmek cok onemli karlilik için
Süt sigiri olmazsa besi yada koyun yada keci olabilir yapilan yanlis yuksek maliyet demek
Yaban hayatina baktigimizda bazi yerde geyik bazi yerde bufalo antilop bazi yerde yaban kecisi bazi yerde yaban koyunu kendiliginden oluyor
Soğuğa aliskin ren geyiği afrikada yasatmak icin uygun ortam saglamaya çalışırsanız
Yada afrikaya sicaga aliskin ceylani sibiryada bakmaya çalışmak zor
Her hayvanin kendine uygun yerinde olmasi maliyet icin cok önemli ilk oncelik bu bence.

Bireysellik bolgeni imkanlarini tanima bilme noktasinda cok onemli ilhan hocam
İllaki simental yada illaki hostein kisinin kendi bolgesine uygun olani hangisi
Bu noktada ulkemizde ova koyleri ve dag koyleri imkanlari nasil farklı
Bu imkanlara göre hareket etmek cok onemli karlilik için
Süt sigiri olmazsa besi yada koyun yada keci olabilir yapilan yanlis yuksek maliyet demek
Yaban hayatina baktigimizda bazi yerde geyik bazi yerde bufalo antilop bazi yerde yaban kecisi bazi yerde yaban koyunu kendiliginden oluyor
Soğuğa aliskin ren geyiği afrikada yasatmak icin uygun ortam saglamaya çalışırsanız
Yada afrikaya sicaga aliskin ceylani sibiryada bakmaya çalışmak zor
Her hayvanin kendine uygun yerinde olmasi maliyet icin cok önemli ilk oncelik bu bence.

şimdi İsmail abi sana birşey sormak istiyorum bu yurtdışından gelen hayvanlar besilik geneli müteahit tipler aldı bu hayvanları bu kadar hayvana arpa yonca nasıl sağlıyacak bu insanlar et fiyatı düşürmeye çalışırken hayvan getirildi bizim köyde yonca 17 TL oldu tırlarla yonca arıyorlar