Mısır Silajının üstüne Pancar posası atmak ?

Arkadaşlar mısır silajini traktörle sıkıştırdıktan sonra üzerine naylon branda vs kapatmadan , 30 cm pancar posası atsak nasıl olur ? Silajı bozar mı? Cevaplarinizi bekliyorum.

Biz yapiyoruz misiri iyi cignersen uzerini kapat pancar zamani uzerini ac kuspeyi dok misir kadar kuspe olmasi lazim yani uzerinde en az 1bucuk metre kalınlığında kuspe olmasi lazimki agirlik yapsin hava almasin tekrar cigne daha uzerini kapamaya gerek yok kuspe hava aldirmaz bi misir bi pancar alarak esik sekilde yedir git

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: karahasanoğlu
gereksiz, muhtemelen bozulma olur. mısır silajına zarar verir.

pancar posası, mısır silajı yem hazırlama sırasında karıştırılmalı. pancar posası 500 kg, 1000 kg, poşetli (poşet içinde) saklanmalı.

pancar posası %15-20 kuru maddeli, mısır silajı %30-35 kuru maddeli, sulu yemler daha hızlı bozulur.

Silaj olum zamanı 45 gündür.İlk günler yüksek sıcaklık oluşturur.Silajın üzerine 1 metre kalınlığında küspe atarsanız, sıcaklıktan dolayı küspenin yarısı çöker, üzerinden 10 cm kısmıda çürür.
Silaj üstü naylonla kapatılmalı ve branda çekilmelidir, kuş naylonu deliyor ve bozuluyor. Ayrıca branda üzerine ağırlık konulmalıdır.Örneğin; parke taşı, lastik, kum torbaları v.s. Ağırlık olmazsa silajın üst kısmı gevşiyor, bozulma yapabiliyor.
Fabrikadan çıkmış sıcak küspe suyla ıslatılarak ayrı bir depoda muhafaza edilmelidir.

murat bey denediniz mi?

biraz bilgi verir misin?

üstte küflenme, renk değişmesi vs oluyor mu?

mısır silajının korunmasına ne gibi bir fayda veriyor?

kullanma süresini uzatır mı?

yer üstünde yapılan silajlarda mı faydalı?
Ona sormana gerek yok biraz yukarida nasil yapilir nasil yedirilir anlattim

Silajin uzerine pancar kuspesini nasil eziyorsunuz
Traktorlemi başka ekipman ilemi

Slaj cukuruna misir slajina bagli ve getirdigin kuspeye bagli bir kamyon 20 tonda aliyor 35 tonda bir iki kamyon slajin ustunu tamamen kalin birsekilde kapatiyorsa hemsini boşalt zaten kuspe agir slajin ustunu bir birbucuk metre kadar kapatirsa yeterli fazla buyuk istemez kucuk traktorle bir iki gidersen yada ayakla cignersen yeterli kisin kar yagmur su alır islanir donar dersen uzerini laylon yada slaji kapadigin ne varsa onunla kapat misir gibi fazla ozen istemez misir bozulmaz ama kuspenin uzeri bir karis kadar bazende hic bozulmuyor kuspeyin bozuk yerini at o şekilde yedir hicbisey olmaz

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Arkadaşlar mısır silajini traktörle sıkıştırdıktan sonra üzerine naylon branda vs kapatmadan , 30 cm pancar posası atsak nasıl olur ? Silajı bozar mı? Cevaplarinizi bekliyorum.
Birşey olmaz inoculant kullanılmayan Slaj 35-40 aralığında pişer
Ben 1,5 m yüksekliğinde slajın üstünü açıp 40 cm pancar küspesi koydum ayakla ezdikten sonra slajı örter gibi örtüm üstüne havalanmasın diye aynı slajdaki gibi çıkma lastik dizdim kullanma zamanı gelince tertemiz küspe çıktı sanki paketlenmiş gibi