Çiftcinin Sırtından Doyan Doyana

Tarla çiftçinin tohum ilaç çiftçinin biçmek taşımak çitçinin satarken indirirken hambaliye çiftçinin ziraat odazı aidatları çiftçinin yetmedi neyi korudukları belli olmayanların istedikleri para çiftçinin. Daha yazacağım pek çok haksızlıkları anlatacağım. Şimdilik konuya giriş yaptım.Çifçi ile kim iş yaptı ise zengin oldu ama çiftçinin zengin olanını hiç göremedim.Onun için öyle bir başlık kullandım.Bizim hakkımızı savunacak kurum da bu işn en başında

trakkulup.net

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Devlet bir gün geniş ve boş bir araziyi korumak için 700 TL maaşla bir bekçi tutar.

Bekçiye çeşitli talimatları verecek bir planlama birimi kurulur ve 2000 TL maaşla iki memur atanır.

Işlerin yürütülmesini ve kontrolünü sağlamak için iki denetmen görevlendirilir.

Bir süre sonra bunların maaşları nasıl hesaplanacak ve nasıl verilecek diye 3000 TL ye bir mali müşavir,bir katip ve bir istatistikçi tutulur.

Pekala bu görevlerin tamamından sorumlu olması için 7000 TL ye bir müdür ve 4500 TL ye iki müdür yardımcısı görevlendirilir.

Daha sonra ülkede ekonomik kriz çıkar ve masrafları kısmak için bekçi işten alınır.

Devlet bir gün geniş ve boş bir araziyi korumak için 700 TL maaşla bir bekçi tutar.

Bekçiye çeşitli talimatları verecek bir planlama birimi kurulur ve 2000 TL maaşla iki memur atanır.

Işlerin yürütülmesini ve kontrolünü sağlamak için iki denetmen görevlendirilir.

Bir süre sonra bunların maaşları nasıl hesaplanacak ve nasıl verilecek diye 3000 TL ye bir mali müşavir,bir katip ve bir istatistikçi tutulur.

Pekala bu görevlerin tamamından sorumlu olması için 7000 TL ye bir müdür ve 4500 TL ye iki müdür yardımcısı görevlendirilir.

Daha sonra ülkede ekonomik kriz çıkar ve masrafları kısmak için bekçi işten alınır.

Güzeldi Cemal

Değerli çiftçi arkadaşlarım doğduğumdan beri üreticilikle uğraşıyorum ama sorunlarımızı anlatabilcegimiz ciddi platform olarak burayı gördüm.Bakın size ekmek fiyatlarını nasıl bir organize oluyor ve istedikleri fiyatı kamuoyunada kabul ettiriyorlar ama bizim buyday fiatları geri geri geliyor.Bizim oda başkanları buyıl rekolte iyi demekle görevlerini yapmış oluyorlar.

çiftçi hariç çiftçi olmayan anlamayan herkes para kazanıyor.Sırtlan gibiler çiftçinin başında.hele ki bankalar,30 bin lıralık krediye yıllık 7 bin lira faizmi olur,bre insafsız nankörler.Devlet,tarım bakanı bunları bilmiyomu,lafa geldimi enim çiftçim benim köylüm.En güzeli satacan savıcan üretmiycen,alacan 2 daire ver kiraya,millette bulsun yesin ithal.

Kardesim bir sene ekmeyelim ihtiyacimiz disinda bir dönüm ekmeyelim insanlar bi sene ne traktor alsin ne ekipman alsin nede eksin tohumcu bize tohum satamaz tohum sirketi zarar gubre almazsin gubre sirketi zarar eder mazot almazsin petrol sirketi fazla ker etmez seker pancari ekmezsin seker fabrikası zarar eder mısır ekmezsin yem fabrikası zarar eder domates biber salatalik ekmezsin insanlar yiyecek bulamaz buğday ekmezsin tüccar alip satacak bisey bulamaz oturdugu masayi yer insanlar yiyecek ekmek bulamaz ve herseyden en onemlisi ülke ekonomisini oyle bi zarara sokariz sıkıntıya Sokariz enflasyonu öyle artırırizki devlet bize ekmemiz icin yalvarir her istediğimizi devletten aliriz bunu yapabilecek babayiğitler varmi böyle oturup ahlanip puflamaya gerek yok size çözüm tasin altina elini sokacak varmi vsrmi öyle delikanlı varmi öyle erkek

Kardesim bir sene ekmeyelim ihtiyacimiz disinda bir dönüm ekmeyelim insanlar bi sene ne traktor alsin ne ekipman alsin nede eksin tohumcu bize tohum satamaz tohum sirketi zarar gubre almazsin gubre sirketi zarar eder mazot almazsin petrol sirketi fazla ker etmez seker pancari ekmezsin seker fabrikası zarar eder mısır ekmezsin yem fabrikası zarar eder domates biber salatalik ekmezsin insanlar yiyecek bulamaz buğday ekmezsin tüccar alip satacak bisey bulamaz oturdugu masayi yer insanlar yiyecek ekmek bulamaz ve herseyden en onemlisi ülke ekonomisini oyle bi zarara sokariz sıkıntıya Sokariz enflasyonu öyle artırırizki devlet bize ekmemiz icin yalvarir her istediğimizi devletten aliriz bunu yapabilecek babayiğitler varmi böyle oturup ahlanip puflamaya gerek yok size çözüm tasin altina elini sokacak varmi vsrmi öyle delikanlı varmi öyle erkek

biizzdde ithal eeddeerriizz. kardeşim.bu kadar basit hemide bazıları para kazanır.

biizzdde ithal eeddeerriizz. kardeşim.bu kadar basit hemide bazıları para kazanır.
Laf olsun diye konusmayin bildiginiz varsa konusun Bu kadar sığ dusunuyorsunuz ekenomiden ticaretten anlamadiginiz ortada hersey ithalle cozulmez çiftçi bir sene ekmesin bir sene gobre mazot traktor ekipman almasin ulkede % 50 enflasyon % 30 issizlik olur bunu hicbir devlet göze alamaz koc gurubu urettigi traktoru kime satacak mecbur fiyatlari cekecek ya satis yapacak yada isci çıkaracak gubre fabrikalari yem fabrikalari ekipman fabrikalri onlari birak 80 milyon insani sen doyuruyon insan evsiz arabasiz yapar ama yemeksiz susuz yapamaz ciftci ekmesin insan yiyecek bulamaz kudurur ulke batar

Biz bu memleketi üreticiler kadar seven birilerinin olmadığını tartışmam bile.Ama derdimiz úlkemizi zorduruma sokmaktan ziyade Üreticilerin sorunlarına dikkat çekmek.Şu çok doğru bir tespit, bu ülkede üretim olmaz ise sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum. Demek istediğim hertarafımız sorunla çevriliyken bu ülkenin üreticisini ne olur küstürmeyin.Allah göstermesin paran olsa bile yiyecek bulamayacağın günler olur.Miili olmak ta bunu gerektirir.

Biz bu memleketi üreticiler kadar seven birilerinin olmadığını tartışmam bile.Ama derdimiz úlkemizi zorduruma sokmaktan ziyade Üreticilerin sorunlarına dikkat çekmek.Şu çok doğru bir tespit, bu ülkede üretim olmaz ise sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum. Demek istediğim hertarafımız sorunla çevriliyken bu ülkenin üreticisini ne olur küstürmeyin.Allah göstermesin paran olsa bile yiyecek bulamayacağın günler olur.Miili olmak ta bunu gerektirir.
Bizi hangi devlet hangi millet hangi insan dusunuyorki biz onlari dusunelim bizde devletimizi milletimizi seven insanlarız biz halkı yasatki devlet yasasin ahlakindan gelen insanlariz ama devlet bizi yasatmiyorki biz devleti yasatalim bizim derdimiz sıkıntımızla borcumuzla sagligimizla ilgilen yokki bizi adam yerine insan yerine koyan yokki nereye gitsek koylu diye burunlarini egiyorlar hor goruyorlar cahil goruyorlar asagiliyorlar lan biz olmasak acindan ölecek salak haberi yok insanca yasamak icin hak ettigimiz degeri saygiyi almak icin bu devletin bu milletin bu halkin ders alma zamani geldi köylü milletin kölesi degil köylü milletin efendisi oldugunu gostermenin zamani geldi

Kartalcalı kardeş kendi adam olamayan köylüyü öyle görebilir.Demek istememde aynen öz evlat aranırsa onlar biziz işte.Ama köyludeki süt bir lira sanyiciye gecip peynir olunca 20 lira hatta 30 lira olanları gördüm.Buydayın kilosu malum ekmek olunca en kötü 5 lira.Konu başındada yazdığım gibi her şey o köylünün sırtında.Hatta tüccara buyday indirirsin parasını senden keser hatta kendisinede pay çıkararak,ama ne gariptirki oda seni işvereni gibi görmez.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Laf olsun diye konusmayin bildiginiz varsa konusun Bu kadar sığ dusunuyorsunuz ekenomiden ticaretten anlamadiginiz ortada hersey ithalle cozulmez çiftçi bir sene ekmesin bir sene gobre mazot traktor ekipman almasin ulkede % 50 enflasyon % 30 issizlik olur bunu hicbir devlet göze alamaz koc gurubu urettigi traktoru kime satacak mecbur fiyatlari cekecek ya satis yapacak yada isci çıkaracak gubre fabrikalari yem fabrikalari ekipman fabrikalri onlari birak 80 milyon insani sen doyuruyon insan evsiz arabasiz yapar ama yemeksiz susuz yapamaz ciftci ekmesin insan yiyecek bulamaz kudurur ulke batar

laf olsun diye yazmadım. bu bir; ikincisi ticaretten anlamayan ve çiftçiliğin masrafını çıkaramayan sen . üçüncüsü eski konuların birinde gelin Ankara ya gidelim denildiğinde ortalarda yoktun.dördüncüsü başka bir gelirin yoksa sen hayatını nasıl devam edeceksin.daha çoook şeyler yazarımda bunları anlayamayacağından korkum var.

Esas sorun üretmemek değil üretip hakkını alabilmek.

Hadiya sen benim ne is yaptigimi ne kadar kazandigimi biliyormusunki konuşuyon iş ankaraya gitmeklemi oluyor biz sivas et ureticileri birligi olarak eski bakan faruk celigi ne zaman cebinden arasak acardi derdimizi dinlerdi biseyler yapmaya calisirdi ama adami birakmadilarki yapsin sen dil uzatirken once kiminle konustuguna dikkat et

Kartalcalı kardeş kendi adam olamayan köylüyü öyle görebilir.Demek istememde aynen öz evlat aranırsa onlar biziz işte.Ama köyludeki süt bir lira sanyiciye gecip peynir olunca 20 lira hatta 30 lira olanları gördüm.Buydayın kilosu malum ekmek olunca en kötü 5 lira.Konu başındada yazdığım gibi her şey o köylünün sırtında.Hatta tüccara buyday indirirsin parasını senden keser hatta kendisinede pay çıkararak,ama ne gariptirki oda seni işvereni gibi görmez.
Kardesim biz disimizi gostermezsek tirnagimizi gostermezsek anca kahva köşelerine dert yanar internette dert yanariz onlarda bizi inek gibi sağar esek gibi uzerimize binerler

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı

Herkes olaya kendi acisindan bakiyor. Arpa ve bugday eken malimi 85 krs degil 1 TL alin diyor, peki ozaman yem fiyati nasil ucuzlar ? Yem ucuzlamazsa besici sikintidan cikar mi ? Besici bir sekilde malini pahali satabilirse ( ki bu elinde degil ) ozaman tuketici eti pahali yiyecek enflasyon yukselecek. Tum bunlar birbirine bagli, tek birisini duzeltmek mumkun degil.

En kisa ve yapilabilecek olan verimi artirmak. Yurtdisinda bugdayda, tane misirda, silajda rekor uretimler yapilabiliyorsa bizde neden olmasin ki. Ancak bu ciftcinin tekbasina yapabilecegi sey degil. Tercume kitap bastiran orada da hata yapan arastirma falan yapmayan-yapamayan hocalardan degisik, arastiran, deneyen, ogreten universite hocalari sart. Ziraat muhendisi olup masa basinda oturanlar araziye ciktikca duzelme sansi var. Aksi takdirde buyuk sirketler ekilmeyen arazileri alip, birlestirme yapip devasa arazilere ekecekler.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Bakın arkadaşlar lütfen kimseyi kırmadan nezaketimizi koruyarak konuları konuşacağız.Hemde her yerde.Tamda ben onu fiyordum buyday ekmek olunca fiyat en az beşe katlanıyor,süt sanayiciye geçince on katına çıkıyor ama nedense enflasyon üreticinin malına fiyat isteyincemi çıkıyor.