Süt Hayvanclığı

Aslında sorunuzun cevabı forumda var, biraz araştırırsanız bulubilirsiniz.
Büyükbaş süt hayvancılığı için JERSEY ırkını tavsiye ederim.
Abi jersey iyi olur da yavrularının para etme konusunda şuan fleckvieh simental çok revacta ne düsünürsun bu konuda? Sütü jersey kadar olmasa da kalitelidir de jerseyden çok daha fazla yakar yem giderin fazladır evet doğru ama kesileceği zaman da sıfır düve parasına kestirirsin ne diyorsun bu duruma

Abi jersey iyi olur da yavrularının para etme konusunda şuan fleckvieh simental çok revacta ne düsünürsun bu konuda? Sütü jersey kadar olmasa da kalitelidir de jerseyden çok daha fazla yakar yem giderin fazladır evet doğru ama kesileceği zaman da sıfır düve parasına kestirirsin ne diyorsun bu duruma
Gerek büyükbaş ve gerekse küçükbaşlarda bir ırkın çok yada az et-süt vermesi göreceli bir kavramdır. haybanın yediği yeme, içtiği suya, çıkartğı dışkaya ve verdiği etin-sütün kalitesine bakmak lazım. Çok masraflı bir hayvannın çok süt-et verimi ile as masraflı hayvanın et-süt verimi aslında aynı seviyelerdedir. Rabbim bunları yaratırken belli bir fıtrat koymuş ve sınır belirlemiştir. Onun için bu husulara dikkat edelim. Ha bir de A1 ve A2 geni olayı var ona girmeyeyim konu dağılır çünkü. Forumda bununla ilgili bir konu açmıştım inceleyin derim.

http://www.trakkulup.net/showthread.php/84906-a1-holstein-ve-a2-jersey-sut-hk?highlight=JERSEY

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Bu yorumu yapmanızda ki sebep ne? Doğruyu söylemek gerekirse ilk defa bu işe girişeceğim hayvancılıkla alakalı bilgim yok denecek kadar az. O yüzden her türlü fikri dinlemek isterim.
ırk seçimi yapmak için hangi bölgedesin et amaçlımı süt amaçlımı düşünüyorsun.
mısır yulaf arpa karaçim( regras) yonca gibi yem bitkilerinden yetiştirmek için ne kadar arazin var.
bu yembitkilerini yetiştirmek hayvanların bakımından daha fazla zaman ve emek gerektirecek.
şuan ne iş yapıyorsun balya taşıma ve benzeri fizik gücüne dayalı işlere alışıkmısınız.
evliyseniz eşiniz bu işin içinde olmanızdan rahatsız olurmu.
kan görmekten rahatsız olurmusunuz.
yeni doğmuş vıcık vıcık buzağıyı tutabilirmisiniz.
acil durumlarda enjeksiyon yapabilirmisiniz.
hiç bilmiyorsanız ırk seçiminden önce birkaç hafta bir yerlerde bu işin içinde aktif olarak çalışın şartları görün derim.

mısır yulaf arpa karaçim( regras) yonca gibi yem bitkilerinden yetiştirmek için ne kadar arazin var.
bu yembitkilerini yetiştirmek hayvanların bakımından daha fazla zaman ve emek gerektirecek.
şuan ne iş yapıyorsun balya taşıma ve benzeri fizik gücüne dayalı işlere alışıkmısınız.
hiç bilmiyorsanız ırk seçiminden önce birkaç hafta bir yerlerde bu işin içinde aktif olarak çalışın şartları görün derim.
Aynen abi bende öyle düsünuyorum
1) teknik bilgi
2) azim ve istek
3) çalıskanlik
Bu ücü varsa kimsenin sırtı yere gelmez

Denizli de yaşıyorum. Süt amaçlı düşünüyorum. Toplam arazimin boyutu 13 dönüm.Şuan üniversite öğrencisiyim ancak seneye yaz bu işe başlamayı düşünüyorum. Diğer konular için de bir çiftçi ile anlaşmayı düşünüyorum.

Denizli de yaşıyorum. Süt amaçlı düşünüyorum. Toplam arazimin boyutu 13 dönüm.Şuan üniversite öğrencisiyim ancak seneye yaz bu işe başlamayı düşünüyorum. Diğer konular için de bir çiftçi ile anlaşmayı düşünüyorum.
ustam senin arazi 3 yada 4 ineğin yulaf ve slaj ihtiyacını karşılar.
tarlaların durumuna göre 4 dönüm yulaf ekip balyaya biçer yerine mısır ekerseniz birazda yonca alırsanız bieyerdede çalışırsanız akmasada damlar ek gelir olur

Usta yeni giriyon sonucta. Süt değil de ilk bi besi yapsan da sonra mı süte girsen? Bu hayvancılıkta en zor iş süttür. Onu sadece buzagı uretimi yapanlar takip eder. En kolayı da besidir. Sagı solu arastır guzel mal bulabilirsen özellikle limuzin şarole falan alırken pahalı ama besi performansları iyi

Usta yeni giriyon sonucta. Süt değil de ilk bi besi yapsan da sonra mı süte girsen? Bu hayvancılıkta en zor iş süttür. Onu sadece buzagı uretimi yapanlar takip eder. En kolayı da besidir. Sagı solu arastır guzel mal bulabilirsen özellikle limuzin şarole falan alırken pahalı ama besi performansları iyi

Açıkçası her türlü fikire açığım. 2018 yaz a kadar araştırıp her türlü fikri değerlendireceğim girip girmeyeceğimi o zaman karar vereceğim o yüzden söylediğin her şeyin büyük önemi var benim için

Açıkçası her türlü fikire açığım. 2018 yaz a kadar araştırıp her türlü fikri değerlendireceğim girip girmeyeceğimi o zaman karar vereceğim o yüzden söylediğin her şeyin büyük önemi var benim için
Bu aralar süt az para ediyor bende daha isi yapmiyorum ama arastiriyoruz surekli. Sut alicilari az para veriyor ödemeyi geciktiriyor. Ama et isi öyle değil. Biz müslüman ülkeyiz helal et üretimi zor birşey. Et daima para kazandırır da uygun fiyatlı besiye alinacak hayvan bulabilirsen. Eğer hayvanları 5 6 ay kadar belese besleyecek mera varsa karstan alacağın düvelere veterinerden limuzin şarole angus gibi etçi ırk tohumları atarsan çıkacak buzağıları beslersen iyi paralar kazanabilirsin. Kars düvesi sağlamdır bu iş icin uygun. Bu duve 6 ay beles yese 6 ay günluk 5 lira yemine harcasan 1000 tl civarı bir gider demek. Biz 1500 diyelim 1 buzağınin maliyetine. 6 aylığa kadar anasıyla merada gezse onun sütünü emse guzel buzağın olur. 4500 tl ye de 20 aylığa kadar yogun besi yapsan 6000 tl ye getirirsin 1 limuzinin 20 aylığa kadarki maliyeti. 500 kg karkasın üzerinde verir ama biz 500 kg desek 26 tl den kestirsen 13.000 tl gibi rakam bir hayvandan 7 bin tl garanti kâr günumüz şartlarında. Tabi bende araştırıcıyim da genelde veriler bu şekilde. Ama kötü tarafları nedir dersen amatörlükten kaynaklı ufak düveye angus yerine limuzin atarsan dogumu cok zor olur hayvan buyudukce ayak problemi artar tirnak bakimi yapman gerekir bircok ugrastirici zorlugu var ama altindan kalkabilirsen ve isini bilerek yaparsan Allah ta seni ac koymaz

• Beğen
Tepkiler: alikaanbiyik