2x5 SAĞIM SİSTEMİ ALACAM ACİL YARDIM...

Değerli kardeşlerim tkdk projesi kapsamında inşaa ettiğimiz çiftlik için 2x5 sağım sistemi+3 tonluk soğutma tankı+transfer pompası+sürü yönetim sistemi alacağım 49 baş için. Delaval ve mosttan fiyat aldım ancak yüksek geldi. Sizin tavsiye edebileceğiniz marka veya başka önerileriniz var mı? Acilen yorumlarınıza ihtiyacım var.

Değerli kardeşlerim tkdk projesi kapsamında inşaa ettiğimiz çiftlik için 2x5 sağım sistemi+3 tonluk soğutma tankı+transfer pompası+sürü yönetim sistemi alacağım 49 baş için. Delaval ve mosttan fiyat aldım ancak yüksek geldi. Sizin tavsiye edebileceğiniz marka veya başka önerileriniz var mı? Acilen yorumlarınıza ihtiyacım var.

Proje hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Maliyet ne oldu? Tkdk ne kadarını karşıladı?
Proje yapımı ne kadar sürdü?
Hayvan ırkı seçiminde ne düşünüyorsunuz?

Şimdiden teşekkürler.

Proje hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Maliyet ne oldu? Tkdk ne kadarını karşıladı?
Proje yapımı ne kadar sürdü?
Hayvan ırkı seçiminde ne düşünüyorsunuz?

Şimdiden teşekkürler.

Çok şanssız bir yıla denk geldik. Darbe girişimi ve diğer olumsuzluklar nedeniyle hem geç açıklandı hemde maliyetler çok yükseldi. Mesela inşaat demiri proje teslim ettiğimizde 1.29 TL/kg dı şu an 2.45 TL/kg. Doların artışı maliyetleri çok yüksellti. Kurumda fiyat güncellemesi yapmadığı için %70 olan hibe oranı fiiliyatta %55 e düştü. Daha inşaatın temelindeyiz. Irk olarak gönül isterki simental olsun ama montofon düşünüyoruz şimdilik. Zaman neyi gösterir bilemem.

Çok şanssız bir yıla denk geldik. Darbe girişimi ve diğer olumsuzluklar nedeniyle hem geç açıklandı hemde maliyetler çok yükseldi. Mesela inşaat demiri proje teslim ettiğimizde 1.29 TL/kg dı şu an 2.45 TL/kg. Doların artışı maliyetleri çok yüksellti. Kurumda fiyat güncellemesi yapmadığı için %70 olan hibe oranı fiiliyatta %55 e düştü. Daha inşaatın temelindeyiz. Irk olarak gönül isterki simental olsun ama montofon düşünüyoruz şimdilik. Zaman neyi gösterir bilemem.

Allah utandırmasın, inşallah emeğinizin karşılığını alırsınız.

Allah yardimciniz olsun
Sağım sisteminde gonul ister ki ithal olsun ama yerli firmalarda cok güzel makine yapiyor
20 bas civari isletmemde bereket kullaniyorum memnunum
100 bas alti ise isletmede ithal gereek yok bence
Sagimcilikta diger konularda onemli
Isletme sahibinin bigi tecrubesi
Sagimcinin bilgi tecrubesi
Yemleme konulari
Rasyon dengesi
Isletmenin dogru yapilmis olmasi hayvan ve bolge iklimi acisindan
Bunlar hep etkiler sagimci liği
Ben 20 yili gecti sagimcilik yapiyorum 20 bas civari

Abi neden simental istiyorsunuz da montofon düsünüyorsunuz? Biraz bahseder misiniz

Allah yardimciniz olsun
Sağım sisteminde gonul ister ki ithal olsun ama yerli firmalarda cok güzel makine yapiyor
20 bas civari isletmemde bereket kullaniyorum memnunum
100 bas alti ise isletmede ithal gereek yok bence
Sagimcilikta diger konularda onemli
Isletme sahibinin bigi tecrubesi
Sagimcinin bilgi tecrubesi
Yemleme konulari
Rasyon dengesi
Isletmenin dogru yapilmis olmasi hayvan ve bolge iklimi acisindan
Bunlar hep etkiler sagimci liği
Ben 20 yili gecti sagimcilik yapiyorum 20 bas civari

Çabalayacağız başarılı olmak için. Allahım utandırmaz İnşallah. Bereket marka nerenin malı araştırayım biraz. ?

Hem dayanıklılığı hemde ithal getireceğimiz için maliyeti açısından.
Abi kafanızı bulandırmak istemiyorum ama montofonun sütü kıymetlidir onun sütüne yeterli kıymeti vermeyen insana süt vermeyin. Zaten montofon düveler simental kadar cok havada kapılmıyor ayrıca besi de de simantal daha ileri. Montofon yapıyorsanız muhakkak sebebi sütü olmali. Biliyorsunuzdur ki bircok yetistiricimiz ucuz süt vermekten şikayetci. Eğer sizde aynı duruma maruz kalacaksanız montofonun çok da bir avantajı kalmıyor sanki. Malum artık insanlar parayı sütten değil yavrudan kazanıyor. Yavruda da en birincisi simental. Ama dayanıklılık ve kanaatkârlık dedimmi işin rengi biraz olsun değişir ancak en nazlı hayvan olan holstein bile biraz özenli bakımda gayet rahat olabiliyor.

Abi kafanızı bulandırmak istemiyorum ama montofonun sütü kıymetlidir onun sütüne yeterli kıymeti vermeyen insana süt vermeyin. Zaten montofon düveler simental kadar cok havada kapılmıyor ayrıca besi de de simantal daha ileri. Montofon yapıyorsanız muhakkak sebebi sütü olmali. Biliyorsunuzdur ki bircok yetistiricimiz ucuz süt vermekten şikayetci. Eğer sizde aynı duruma maruz kalacaksanız montofonun çok da bir avantajı kalmıyor sanki. Malum artık insanlar parayı sütten değil yavrudan kazanıyor. Yavruda da en birincisi simental. Ama dayanıklılık ve kanaatkârlık dedimmi işin rengi biraz olsun değişir ancak en nazlı hayvan olan holstein bile biraz özenli bakımda gayet rahat olabiliyor.

Yorumun için teşekkür ederim. Sütü değerlendirmek açısından sıkıntı çekmemiz ikisinde de muhtemel zaten. Ancak şöyle bir durum var ikisi arasında 1000 Euro fark var. Simental daha kombine bir ırk. Ancak bizde biliyoruz ki danaya çalışacağız. E neden 1 dana parası fazla ödeyeyim. Memleket zaten dışardan getirip beslemek için sıra beklerken dana elimizde kalmaz. Ha şuda var 900 dekar yer ekeceğiz hayvanları beslemek için. Danaları satar mıyız ayrı konu. Zaten ilerdeki amaç 100 baş süt ineğini geçmemek. Ekip biçtiğimizle ne kadar etçil dişi hayvan, onların erkek danaları ile montofonlardan olan erkek danaları beslemek. Nasip olur İnşallah

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06