BUĞDAYLARIMI PULLUK KULLANMADAN EKECEĞİM

Bu yıl değişiklik yaptım: mercimek , nohut ve buğday hasadından hemen sonra tarlayı Pullukla sürdüm sonbaharda ( birkaç gün sonra) goble ile tekrar sürüp tohum yatağını hazırladıktan sonra mibzerle inş ekecegim.

EVET ARKADAŞLAR BİR ÇOK ÇİFÇİ 15 YILDAN BERİ BÖYLE EKİM YAPIYORMUŞ AMA BU BİLGİYİ BURAYA AKTARAN YOKTU ÇÜ
NKÜ YÜZDE 50 MAZOTTAN YÜZDE 50 İŞÇİLİKTEN TASARRUF VE DE VERİM OLARAK YÜZDE 50 DAHA FAZLA ALIYORSUN
BÖYLE GÜZEL BİLGİYİ KİMSE KİMSEYLE PAYLAŞMIYOR BEN ÇİFÇİ ARKADAŞLARIN BİLGİ GİZLEDİĞİNİ BİLİYORDUM KÖYÜMDE BUNLARA TANIK OLDUM ÖRNEĞİN EKİN EKERKEN 20 20 DEYİL 18 46 KULLANIYORLARMIŞ BU YIL ÖĞRENDİM SELAMLAR

Tavuklarımız ve sığırlarımız var, yem lazım, arazi az sayılır.:)

ALLAHIMA ŞÜKÜRLER OLSUN İLK YAĞMURUMUZ AKŞAM 2 SAAT YAĞDI KUVETLİ ŞEKİLDE
ŞİMDİ İNŞALLAH KAZAYAĞINLA ANIZLARI ÇOK RAHAT SÜRECEZ BU YIL EKİNLERİMİZİ ERKEN EKMİŞ OLUCAZ
TÜM ÇİFÇİ ARKADAŞLARIMIZA BOL BEREKET DİLERİM

Geçen sene çizelle bi düz bi ters sürüp ektim yerler çok ot yaptı ince bi sürm yapmanızı tavsiye ederim

HEMŞERİM TAVSİYENE TEŞEKKÜR EDERİM AMA BENDE BU DENEMEDEN VAZ GEÇMEDİM AYIN 10 DA ÇİZERL ÇEKİP IZGARA YAPTIM
22 EKİMDE TEEKRAR IZGARA YAPTIM EKİM İŞLERİNİ TAMAMLADIM
DURUMU KONTROL EDECEĞİM
OTLARIN BİR ÇOĞU ÇIKMIŞTI 12 GÜNDE IZGARA ÇEKİNCE HEPSİ YOK OLDU
TABANA 20 KG 18 46 ATTIM 10 KG ÜRE ATTIM ARALIK AYININ 15İNDE
10 KG AMANYUM SULFAT ATACAM
ŞU ANDA İNCE İNCE YAĞMUR BAŞLADI ÇİFÇİ ARKADAŞLARA BOLBEREKET DİLERİM
SELAMLAR

arkadaşlar ben yağmura kadar yetiştirebilmek ayçiçek için sürmeden ektim kimi yerlere tiller çektim kimilerine goble çekip ektim her gece 70dönüm tiller çekip tırmalayıp gündürde ektim tillerlerin aralarında hep çiğ yerler kaldı pıtırak sapları dikiliyor arkamda :) çok veresiye iş oldu mibzer balta ayak biraz o topraği işledi :) hayırlasıyla yağmura kadar bitirdim şimdi yağmuru izliyorum :)

• Beğen
Tepkiler: metemet
HEMŞERİM TAVSİYENE TEŞEKKÜR EDERİM AMA BENDE BU DENEMEDEN VAZ GEÇMEDİM AYIN 10 DA ÇİZERL ÇEKİP IZGARA YAPTIM
22 EKİMDE TEEKRAR IZGARA YAPTIM EKİM İŞLERİNİ TAMAMLADIM
DURUMU KONTROL EDECEĞİM
OTLARIN BİR ÇOĞU ÇIKMIŞTI 12 GÜNDE IZGARA ÇEKİNCE HEPSİ YOK OLDU
TABANA 20 KG 18 46 ATTIM 10 KG ÜRE ATTIM ARALIK AYININ 15İNDE
10 KG AMANYUM SULFAT ATACAM
ŞU ANDA İNCE İNCE YAĞMUR BAŞLADI ÇİFÇİ ARKADAŞLARA BOLBEREKET DİLERİM
SELAMLAR
merhaba sevgili üyemiz..
lütfen iletilerinizi küçük harf kullanarak yazınız.

• Beğen
Tepkiler: Ali ÖZAYDIN
çifçi arkadaşlarım kazayağınla sürdüğüm ızgarayla ektiğim tohumlar çok dalgalı çıktı şeritler halinde
örneğin iki metre çok güzel çıkış dört beş metre genişinde boydan boya çok seyrek 25 ve ya 30 cm aralıklarla çıkmış
eken arkadaşlara sordum biraz derin kaçmış dedi daha sonra çıkanlar olur dedi
başka arkadaşta çok hızlı ızgara çekmiş dedi tohumlar savrulmuştur
neticede bu çıkışta düzelme olurmu
selamlar

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
çifçi arkadaşlarım kazayağınla sürdüğüm ızgarayla ektiğim tohumlar çok dalgalı çıktı şeritler halinde
örneğin iki metre çok güzel çıkış dört beş metre genişinde boydan boya çok seyrek 25 ve ya 30 cm aralıklarla çıkmış
eken arkadaşlara sordum biraz derin kaçmış dedi daha sonra çıkanlar olur dedi
başka arkadaşta çok hızlı ızgara çekmiş dedi tohumlar savrulmuştur
neticede bu çıkışta düzelme olurmu
selamlar
üzerine toprak örettüyse kesin cıkar.yağmurda yağdı zaten .bazen bende de oluyor derine kacıyor toğum sonradan toparlıyor..

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Buğday ekilecek araziyi "pulluka sürme" gibi bir zorunluluk mu var? Öncelikle pulluk ne için kullanılır onu öğrenmek gerekir.

Benim şahsi görüşüm: bir arazi pullukla sürülecekse çeşitli kriterler ve tarım şekli göz önünde bulundurularak bu işlem yapılır.

1. Arazide bolca ot ve saman kalıntısı gereği en son başvurulacak işlem olarak pulluk çekilir.

2. Mısır,ayçiçeği gibi sulu tarıma yakın ya da sulu tarım bitkilerinin tamamı ve nohut gibi derin kök yapısına sahip kuru tarım ürünlerinin birinci toprak işleme ekipmanı pulluktur.

3. Tarım arazilerine organik madde vermek ve toprak yapısını düzeltmek için 2-3 yılda bir arazi yüzeyine pulluk çekilir. Bu işlemden önce arazi üzerinde yeşil ya da kuru ot,sap kalıntıları olabileceği gibi hayvan gübreside olabilir.

4. Üst üste ekimlerin yorduğu yüzeysel arazi en az 3 yılda bir alt-üst edilerek yenilenmelidir.

Not: pulluk sürümünde toprak devirme işlemi kusursuz olmalıdır.

Evet arkadaşlar bu saydıklarımın dışında araziye pulluk ne için çekilir,farklı bir görüşü olan var mı?
Yani neden boş yere mazot yakalım,gerek kalmadıkça.

Buğday ekilecek araziyi "pulluka sürme" gibi bir zorunluluk mu var? Öncelikle pulluk ne için kullanılır onu öğrenmek gerekir.

Benim şahsi görüşüm: bir arazi pullukla sürülecekse çeşitli kriterler ve tarım şekli göz önünde bulundurularak bu işlem yapılır.

1. Arazide bolca ot ve saman kalıntısı gereği en son başvurulacak işlem olarak pulluk çekilir.

2. Mısır,ayçiçeği gibi sulu tarıma yakın ya da sulu tarım bitkilerinin tamamı ve nohut gibi derin kök yapısına sahip kuru tarım ürünlerinin birinci toprak işleme ekipmanı pulluktur.

3. Tarım arazilerine organik madde vermek ve toprak yapısını düzeltmek için 2-3 yılda bir arazi yüzeyine pulluk çekilir. Bu işlemden önce arazi üzerinde yeşil ya da kuru ot,sap kalıntıları olabileceği gibi hayvan gübreside olabilir.

4. Üst üste ekimlerin yorduğu yüzeysel arazi en az 3 yılda bir alt-üst edilerek yenilenmelidir.

Not: pulluk sürümünde toprak devirme işlemi kusursuz olmalıdır.

Evet arkadaşlar bu saydıklarımın dışında araziye pulluk ne için çekilir,farklı bir görüşü olan var mı?
Yani neden boş yere mazot yakalım,gerek kalmadıkça.

Benim bildiğimden değil de toprak daha iyi havalanır diyorlar

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp

tarlaya pullukmu çizelmi kazayağımı çekileceğinden çok toprağın neye ihtiyacı olduğu önemli daha öncede defalarca bu konuyu tartıştık.
tarla hangi üründen çıktı ekilecek ürünün kök yapısı toprağın içindeki organik madde durumu susuyu ne kadar tutabiliyor. herkes tarlasını iyi kötü tanıyor bizim bzyır tarlalar pulluk sürümü olunca daha iyi su tutuyor adamın toprak yapısı bölgenin yağmır durumu iyidir suyu tutar organik madde miktarı iyidir direk anıza bile ekse olur.
toprak su tutmaz ona göre kabartırsın hava almasını sağlarsın organik madde takviyesi hayvansal gübre ister çevirirsin. illaki bu takımla ekilir diye bir kurala bağlamak yanlış oluyor.
ben genelde sürüm iyi diye düşünüyorum ama kendi toprak yapımıza göre konuşuyorum.
işin özü toprağa tohuma göre takım seçilir.