2017 yılı çeltik fiyatları ve verimler hakkında

efe çeşidinden memnunmusunuz artı ve eksileri nelerdir ortalama verim nedir

Arkadasım bız 2 yıldır Efe ekıyoruz verımler ortalama 500/600 kg arası acıkçası bız pek memnun degılız hastalıga ve yatmaya karsı dayanıklı fakat lodostan ve asırı sıcaktan cok etkılenıyor azot yanıklarına karsı cok duyarlı
Bu sene tohumu degıstırecegız kısmetse cesıt arastırıyoruz

evet son günde 31 aralık süprizi yüxde 45 olan vergi yüzde 15 e düşmüş valla piyasayı darmadağin olabilir de olmayabilirde yalnız çeltiğin fiyatı bundan sonra yükselmeyeceği kesin eski fiyatlara verirsek bayram etceğimiz günlere geldik ben daha öncede demiştim piyasa şişti vermek lazım treni kaçırmış olabiliriz ocağın 15 ine kadar piyasa ne tepki vericek bakıcağız yanız kesin olan bir şey çeltik fiyatı bundan sonra yükselmezde düşme olasılığı yüksek

evet son günde 31 aralık süprizi yüxde 45 olan vergi yüzde 15 e düşmüş valla piyasayı darmadağin olabilir de olmayabilirde yalnız çeltiğin fiyatı bundan sonra yükselmeyeceği kesin eski fiyatlara verirsek bayram etceğimiz günlere geldik ben daha öncede demiştim piyasa şişti vermek lazım treni kaçırmış olabiliriz ocağın 15 ine kadar piyasa ne tepki vericek bakıcağız yanız kesin olan bir şey çeltik fiyatı bundan sonra yükselmezde düşme olasılığı yüksek

Sanki içime doğacak gibi yılın son gününde konuyu güncellemişim :)

Dediğiniz gibi bu saatten sonra piyasa yukarı gitmez gibi görünüyor.

Peki bu durumda sizce yurtdışından ithal çeltik mi yoksa pirinç mi gelir?

TMO nun sayfasına az önce baktım. En yüksek ithal pirinç 844 dolar.

844 * 3,80 = 3,20 TL ,

%45 ' e göre gümrük vergisi sonrası pirincin fiyatı 3,20 * 1,45 = 4,64 TL

%15 ' e göre gümrük vergisi sonrası pirincin fiyatı 3,20 * 1,15 = 3,68 TL

Neredeyse pirincin fiyatı 1 TL ucuzlamış oluyor.

Tabi ki bu fiyatların içinde nakliye, gümrükleme gibi masraflar yok.

İthal edilen çeltiklerin fiyatları hakkında bilginiz var mı?

Arkadaslar 2018 yılı ıcın celtık fıyatları beklentınız nedır?
Hangı cins tohumu tavsıye edersınız? Yerlerımız kumsal.
Abi sen çeltiğin memleketinde yaşıyosun bu yıl camio ekenler coştu baldo fiyatına mal satıyo millet ek camio baldo bak keyfine kaldıki camionun verimide baldodan yüksek diyolar

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Abi sen çeltiğin memleketinde yaşıyosun bu yıl camio ekenler coştu baldo fiyatına mal satıyo millet ek camio baldo bak keyfine kaldıki camionun verimide baldodan yüksek diyolar

Aynen oyle arkadaşım gecen sene camio 1.2 tl idi bu sene 2.7 tl den satıldı.
Gecen sene efe 1.85 tl den verdık bu sene 2.25 tl den verdık her sene fıyatlar oynuyor.
2018 sezonu için çeltık fıyatlarını kestıremiyorum

• Beğen
Tepkiler: Kallenci
Şöyle bir haber çıktı bugün: http://www.edirnehaber.org/haber/27923/celtikcinin-olum-fermanini-imzaladilar.html

TL değer kaybedince ithalat pahalı hale geldi bu da enflasyonu arttırıyor. Pek çok tarım ürününde gümrükleri aşağıya çekerek dengeyi sağlamaya çalışıyorlar. Kur artışı nedeniyle çiftçi fazla etkilenmedi. Girdilerde bir miktar artış olacak tabii ki o durum ayrı. Hükümet son kozunu oynadı, çiftçinin malının değeri daha fazla düşmez. Çeltikte de abartılı bir düşüş olmayabilir

osmancık 2tl ye düştü gibi söylentiler var arkadaşlar gitmiş fabrikaya 4 fabrikaya gidilmiş 3 ü mal almıyoruz demiş 1 i 2lira vermiş mala 58 randuman osmancık