Salma tavukçuluk

İyi gunler kuzenimle 750-1000 adet yarka alip yumurta uretimi yapmak istiyoruz 4.000m2 yesil tel citle kapali giris cikis surgulu kapisi mevcut icinde 7m-3m konteynır mevcut tarlanin bir başı buyuk sogut agaclariyla kapli ulasim imkani kolay evimizden 100m uzaklikta klavuz yumurtalarini alana kadar yumurta yemi sonrasinda arpa,bugday,mısır,yem 4lü karisim yapark vermeyi dusunuyoruz ve ayrica pazardan sebze,meyve atiklarinida toplayip vermeyide yapicaz sizce basarili olabilir miyiz ? Bu ise girmeye deger mi

Anlaşmalı olarak yapanlar var bu işleri. Zarar edeceğinizi düşünmüyorum ama kar olayı çok yüksek değil sanırım. Arkadaşımda yapmayı düşünüyor. Detaylı bilgi veren siteler mevcut bu konularda.adamlar herşeyi hesaplamış.

Amcam emekli ve gunduz yada gece konaklamasinda sorun yok bize isinizden ayrilmayin ileride duruma gore haraket edersiniz diye yardim etmeye hazir, eşim istanbuldan ve istanbul avrupa yakasina aşinayım amacim orda satmak evlerinin onunde pazar gunleri pazar kuruluyo kayinpederimin 1-2 arkadasi gunluk sut vb urunler satan dukkan sahipleri bunlari goz onunde bulundurup eger bir anlasma olursa zorluk cekmem diye dusunuyorum

• Beğen
Tepkiler: srtys
Planlamanız bence çok güzel. İnsanlar tamamen organik olayına dönmüş durumda. Kendi imkanlarınız dışında sizden belli bir miktar toptan alan bir yer olursa kafa olarak rahat olacağınızı düşünüyorum. Bir tavuk günde 100 gr yem yiyormuş.

Evet gerekli hesap kitap olayini yaptim kaba taslak tabi herseyin fiyatini alarak yapmadim ama iş rayına oturur ve sorun cikmazsa bnm yillik kazancimin 1.5 katini getiriyo tabi bunlar olayin tatli yonleri buyumekte var planimizda 20 dekar arazi işin işleyisine bagli olarak goz onunde oya tasirsak zatn en az bi 4-5 bin tavuk aliriz

1000 adetten sonra dediginiz gibi sakincali bunun icin belge damga vb seyleri yapmaniz gerekiyo bundqn haberimiz var bizde o yuzden max. Adet olarak ilktn 1000 adet dedik zatn bunun icinden illaki ilk etapta kayip oluyo

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Bir tane tavuk tuy yolma makinesi almaniz lazim ki koy tavugu satasiniz, cevrenizdeki pazara gore bir kismini yumurta bir kismini et tavugu yapabilirsiniz belki. Ismini bilmiyorum ama sizin orada bir yem fabrikasi var bayiye verdigi fiyattan dogrudan yem eriyor, sorsaniz epey karli olur, tavuk coksa yem masrafi da cok. Yeriniz uygunsa yonca, marul falan ekin iyi olur.

Evet yem firmalari var cevremizde uygun yemi bulmakta zorlanmayiz yeme kolaylik olsun diye pazarlardan sebze meywe artigini toplaya biliriz bundada sorun yok kılawuz yumurtalarini aldiktan sonra dogru gramaja gelince yem karma makinasiyla bugday,arpa,misir,yem 4ünü karistirip vermeyi dusunuyoruz

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Evet yem firmalari var cevremizde uygun yemi bulmakta zorlanmayiz yeme kolaylik olsun diye pazarlardan sebze meywe artigini toplaya biliriz bundada sorun yok kılawuz yumurtalarini aldiktan sonra dogru gramaja gelince yem karma makinasiyla bugday,arpa,misir,yem 4ünü karistirip vermeyi dusunuyoruz

buğday,arpa,mısır bunların kuru bir şekilde verilmesi tavukların vitaminsiz kalmasını sağlıyor ve tavuklar vitamin eksikliklerini giderebilmek için birbirlerini öldürmeye kadar gidebiliyor ayrıca yumurta veriminde düşme yaşanabilir.araziye yonca ekimiyle yem maliyeti düşürülebilir.