2017 erzurum tarım fuarı..

12.11.2010
16,295
22,523
48
Erzurum

2017 tarım fuarındada değişen bişey yok..
allayıp pullayıp çiftçiye sunuyorlar..
fiyatlar tavan yapmış..
bf8b8e170172904add401ee37f21fc14.jpg

0cda103a7f57538e6ec50ad7db4e27ea.jpg

93c409ba80b2a1c47b745875498a99b6.jpg

5b321606397f686c164547268df6e552.jpg

c7da11f37284dc9201d0763c096a8fdb.jpg
bf3f2cea09aa07ecd022b4542e8f7167.jpg
cc56f64c2d71094212cb0ea50e86f654.jpg
b1a5976f15f9f5700d0544b652aaf9ee.jpg

Denizbank yetkilisi fuardaydı..
işler nasıl dedim ..
beklentilerimizi karşılamıyor bu sene dedi...
dedimki..
çiftçiye kolay kredi verdiniz..
bir taraftan siz bir taraftan bayiler çiftçiyi borç batağına ittiniz..
heveslendirdiniz,destek verdiniz..
20 dekar araziye 100 bin tl'lik traktörü bayi uygun gördü siz reva gördünüz..
şimdi yolun sonu oturup bekleyin..
kimse gelmez...
zaten herkes borçlu.. ne ödesin..
hasatı,ürünü para etmemiş..
neyi ödeyip tekrar ne alsın..
uzayıp gitti nazik bir sitemle....
ama adamlar umursamıyor..
sıkıldı benden ve döktü içini
cevap...
beyefendi dedi.... biz sonuna kadar kredi vermeye çiftçiyi borçlandırmaya devam edecez.. yoksa kurum ayakta kalamaz..
o kadar çalışanımız ne yapar...
Çiftçi eninde sonunda faiziyle,cezasıyla 3-5 yılda olsa getirip borcunu bi şekilde ödüyor..
çiftçinin tarladan başka gidecek yeri yokkkk...
sen rahat ol (dedi).. :(
foto çekmeyi bırakıp çıktım..
kimki çiftçinin cebindeki o helal alın terine nasibine göz dikmiş ise gözü su gibi Aksın çiftçinin o kutsal toprağına..

Son düzenleme:
Paylasim icin tesekkurler abi
O bankalar yokmu o bankalar milletin kanini kene gibi emiyolar
30 bn liralik borcu yalvar yakar 140 bine odedik birde kefillikten bidaha kredimis kefillikmis benden uzak olsun banka kefillik isinde ne evde ne tarlada hicbiyerde huzur kalmiyo yapcan iside yapamiyon daha cok sey yazcamda konu dagilmasin
Yeni nh de yakismis abi 😊

Eline sağlık Yusuf abi.
Traktör veya araba satanlardan şöyle finansmanını da sağlayanlar ne kadar iyi kalpli firmalardır. Allah eksikliklerini vermesin (!)
Traktörü satarlar oradan kâr ederler, kredisini verir faiziyle oradan da kat kat kazanırlar. Böylelikle hem traktör hem para satarlar. Allah bunlara vicdan, merhamet versin, ne diyeyim.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Bankalar kredi veriyor diyede herkes gider traktör falan alırsa birazda kişinin ahmaklığı abi kusura bakmayın. ihtiyacı olmayan adamda çiftçeker alıyor ve alan kişinin tarla falan yok iş ödemeye gelince zor duruma düşüyor. insanlar ihtiyaçlarına göre traktör alsa ve ödeyebileceğini düşünüyorsa alsın tabi ama kimse banka kredi veriyor diye gidipte hemen motor almasın..bankalar ne kadar suçluysa biz insanlarda hatalıyız

Bankalar kredi veriyor diyede herkes gider traktör falan alırsa birazda kişinin ahmaklığı abi kusura bakmayın. ihtiyacı olmayan adamda çiftçeker alıyor ve alan kişinin tarla falan yok iş ödemeye gelince zor duruma düşüyor. insanlar ihtiyaçlarına göre traktör alsa ve ödeyebileceğini düşünüyorsa alsın tabi ama kimse banka kredi veriyor diye gidipte hemen motor almasın..bankalar ne kadar suçluysa biz insanlarda hatalıyız
Katiliyorum. Ihtitac fazlasi lükstür her alanda milletimiz lüks seviyor. Hep daha fazlasi heo daha iyisi diye diye borçlarda artıyor

Zor durumda olup traktör sahibi olanlarda var.
Sene 2011, %5 sabit kredi kullanılıp, 15000 eski motor, 45000 yeni motor, 30000 kredi 35000 şeklinde 5 senede ödendi.Çalışan işini hakkıyla yapan için kolaylıktır.
4 sene bekledim, biriktirdim, peşin aldık.Aşırı fiyat dalgalanmalarında elimde sermayem vardı, olmasa otu yaprağı yoldurur.Herkesin kantarı belindedir.

İstikrarlı olup işini hakkıyla yapan hesabını iyi bilen çiftçi için traktör kredisi iyi bir şey. Ama ortada saatli bomba gibi gezen çiftçiler gırla mevcut, bu adamlar traktör kredisini ödemek için başka bankadan kredi çekiyor. Böyle adamlar için kötü haliyle. Sonu traktöre el koymaya kadar gider. Ben bankacıya kızmıyorum. Her şeyin sorumlusu hesabını bilmeyen adamdır. Kimse sana zorla para satmıyor.

ömrümde hiç kredi çekmedim.

ama bir ara herkez ödüyor senmi ödeyemeyeceksin dedim.
bankacı bir arkadaşım aksine gibi kredi uzmanı 😄
ne yapacaksın traktör alacam.
oturdu anlattı vazgeçirdi.
kredi kullandığınız zaman o parayı çok iyi kullanmalısınız önünüzde getirisi yüksek bir iş vardır takımlarımız yetersizdir kredi kullanılır. ama bu eski yenileyelim gelir gider dengesini bozuyorsa hiç gerek yok.
yapacağınız işlerin getirisi faizi göz ardı ettirecek kadar yüksek olmalı ki kredi kullanalım.

Krediyi alamayacağın birşey almak için değil, alabileceğin birşey mali dengeni bozmamasi için kullanmalıyız. Alman gereken bir ekipman var, alırsan kar marjinal ciddi artacak ama elindeki tüm sermayeyi yiyecekse, sermayenin olmadan ekemeyecek veya besi süresini tamamlayamayacaksan kısa sürede ödemek için kredi alınabilir. Devletin hibe ve tesviklerindeki hatalı yönlendirme insanları kredi tuzağına düşürüyor. Düşük faizli traktör kredisi çiftçiye değil traktör satana yarar. Ipard hibesi müteahhitlere yarar. Destek verecekse taban fiyat desteği versinler, üretilen para etkinlik çiftçi kendi istediği yatırımı istediği gibi kendi yapsın.