Kanola Biçimi CLAAS MEDION 340....

: Kanola Biçimi CLAAS MEDION 340....

Bunlarda Videolar....

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=vSIcTjntTO8[/youtube]
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=M6YH9v6RwVM[/youtube]
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=PJMSo47XZ9M&feature=related[/youtube]

@Mustafa:Bu kanoladan Biyodizel yapmada kullanılıyor...Normal yemeklik yağ içinde kullanılıyordu fakat yasaklandı....Daha sonradan bu yasak kalktı ve yine yemeklik yağ olarak tek tükte olsa bazı yerlede satılıyor...Bazı yerlerdede ayçiçek yağıyla karıştırıyorlar...Bu kanola aynı ayçiçeği gibi yağlı bir bitki...Bunun kışlık ve yazlık olarakta çeşitleri var...Biz bu sene 300 dönüm kışlık ektik...Fakat sert kışı olan bölgelerde kanola tavsiye edilmiyor...Kanola 10 numara saçma büyüklüğünde küçücük bişey....Tohumu 1 cm derinliğe atıyoruz...Yerin işlenmesi çok kolay ve masrafsız...Buğday biçilmiş tarlayı iki sefer goble sonrada bi aysan geçtimi yer hazırlanıyor...Ekim öncesi ve ekim sonrası merdane çekilmesi gerekiyor...Dönüme yani 1000 m2 ' ye verimi ortalama 300 kg...Hava koşullarına bağlı olarak 200 ile 400 arası değişiyor...Fiyatı ise biz yazın sattığımızda 600 ykr ' di..Fakat şuan 800 Ykr olmuş die duydum...Ayçiçeğinden daha az masraflı ve karlı olduğundan bu sene biz baya ektik...Bizim buralarda en çok eken biziz....

Sanırım yeterince bilgi verdim...

-silivrilimeriç- link=topic=1164.msg9212#msg9212 date=1202928985' Alıntı:
@Sulama falan yok bizim burda hiç bi bitkide sulama olmuyor yeterli su kaynağı yok çünkü...

Sulama yoksa zaten sizin orda çiftçiliğin hiçbir zorluğu yokmuş. :) En nefret ettiği şey sulama işidir, buğdayları, mısırları sularken feleğim şaşıyor...

Evet, benim dayım Balıkesir ' de çiftçilik yapıyor, onlarda da sulama yok. Ben buğdayları suluyoruz dedim mi şaşırıp kalıyor. Ama dediğin gibi verimde ona göre. Buğdaydan 1000 m2 ' ye 300-400 alıyorlar, biz iyi sulayıp bakarsak 700-800 alıyoruz...

Sulama gibi iş sevilmez mi...Biz senede 100-150 dönüm balkabağına toplam 6 defa su veriyoruz.1 seferde 2 dönüm yer sulansa en azından 350-400 defa boruların yerini değiştiriyoruz....Keşke bütün tarlalarda su bulabilsek....

mfgunes link=topic=1164.msg9219#msg9219 date=1202930510' Alıntı:
Sulama gibi iş sevilmez mi...Biz senede 100-150 dönüm balkabağına toplam 6 defa su veriyoruz.1 seferde 2 dönüm yer sulansa en azından 350-400 defa boruların yerini değiştiriyoruz....Keşke bütün tarlalarda su bulabilsek....

Abi sulamanın nesini seveceğim ya, bir değil iki değil. Biz bir sene mısırları her 3 haftada suladığımızı bilirim, biçilene kadar her üç haftada sulamak ne demek ya? Birde biz salma suluyoruz, yağmurlama değil, artık kürek ve çizmeyle akraba oluyor insan. :)

Mustaf-a Eskisehiri link=topic=1164.msg9222#msg9222 date=1202931376' Alıntı:
mfgunes link=topic=1164.msg9219#msg9219 date=1202930510' Alıntı:

katılıyorum biz yağmurlama yapmamıza rağmen bende hiç sevmiyorum gün aşırı suluyoduk bizde bu sene yok allahtan msır
2defa çekirdeği suladık mı tamam gerçi öyle çok bi suda yok az bir su var sadece 10dönümlük yer için yetiyo ama yinede o borularla uğraşmak beter iş

[tt][glow=red,2,300]güzel resim ve videolar meriç paylaşım için sağol...Mustafa sana Allah sabır versin.... :D çiftçilik kolay iş değil...sen ne kadar emek verirsen Allah sana ona göre verir....[/glow][/tt]

Biz 10 seneden beri kanola ekeriz.Bu sene dekara 500 kg ' ı buldu bizim kanolalar.Ayrıca kanola sapının parçalanması gerekir.Yani biçerdöverin arkasına parçalayıcı lazım.Parçalayıcısız o saplar sürmekle de olmaz goble çekmekle de.Ayrıca kanola yağı isteyenler Trakya ' da bulunan Önder Çiftçi Dernekleri ' nden alabilirler.Yemeklere konunca ayrı bir tat veriyor.