Çiftçilikten nasıl kâr edilir?

Selamın aleyküm değerli trakkulüp ailesi. Yaşım 24 düne kadar öğrenciydim daha yeni mezun olmuş biriyim.

Başka meslek grubuna dahil olmama rağmen çiftçiliğe ilgim çok fazla senelerdir bu işi babamın yanında öğrendim artık kendim yapmaktyım.

Bunca sene hep babamın çeşitli bankalardan aldığı kredilerden dolayı hep borç ödüyoruz.
Hal böyle iken duruma el koydum gelir-gider şuan bende. Ve ben bu işten nasıl kâr edilir diye sorsalar şunu söylerim.

Massey 265 traktörüm var köyde geliyorlar diyorlar sen bu traktörü değiştirmicek misin çiftçeker alsana? Tamam 2. El bi makina aldığımı düşünürsek 60 bin vermem lazım benim motor 20 bin üste kalıyor 40 bin nakit param yok banka kredisiyle alsam 3-4 sene vadeli ödeyeceğim para 60-70 bin diyorum. Ee ne oldu benim motoru bank almış oldu neden alayım çiftçeker motor bu işimi görürken çiftçi neden batıyor gaza geldiği için.
Ve şu olay var benim motorun masrafı senelik max. 200 lira büyük motor alsam senelik masrafı daha fazla yani cebimden daha faxla para çıkacak.

Çeşitli bankaların kartları var mazotu şimdi al 0 faizle 5-6 ay sonra öde. O kartlardan bizdede var ödemeye gelince yok sigorta ücreti yok kart aidatı( hemde senede 2 defa kestiği oluyor itiraz ettim bi bankaya önce öde hesab geççek dedi ağustosta itiraz etmeme rağmen para ekimde geçecekmiş hesabıma ne alaka? Benim paramı neden kullanıyorsun arkadaş haksıx yere 2. Ye almışsın suç kimin?
Sonuç olarak 100 lira mazot alıyorsan cebinden 120 lira çıkıyor ortalama.

Bunca sene tarım krediden vadeli gübrr vs aldık. Hasat sonu ödemeye gidiyorum yok dosya masrafı yok faiz. 1000 liralık gübre 1250-1300 liraya geliyor.

Artı piyasada peşin 1000 liraya alabileceğin gübre orda 1050-1100 liraya satılıyor.

Bu hesaplamaları yapıp baktıkki bize hiçbirşey kalmıyor çünkü para bankaya faize oraya buraya gidiyor...
Bu işi yapmayıp icar versek tarlaları daha fazla kazanacağız hesap öyle...

Şimdi bu borçlarımı kapatıp bankalarla olab bağımı kopardım( yüzde 95 ini kalan 5 seneye bitecek)

Artık mazotumu gübremi her şeyimi peşin aldım bu sene.

20.20 gübre ekim veya kasımda lazım oluyor dekara ne kadar atacağım totalde lazım olan miktar belli mi belli o zaman neden ekim zamanı alayım fiyatı artacağı belli gittim ağustosta aldım ordan bir kâr ettim.

Mazot; sezonda az çok ne kadar kullacağım belli ki bozulmayan birşey depoma aldım şuan hepsi hazır( gelen zamlardan etkilenmedim litre başı 50 kuruş avantajlı aldım)

Dün de üre gübresini alacaktım ağustosta 1000 liraydı almadım nakitim yok diye baktım 1100-1150 lira olmuş bulup aldım hepsi peşin.
Üre atacağımjz zaman 1300-1400 olacak.

Buğday hasatına kadar artık tek alacağım ilaçlar ki onlarda belli kök boğaz vs onlarıda en yakın zamanda alacağım çünkü 2018 olduğunda fiyatlar artıyor neden aynı ürüne fazla para vereyim
Şuan talep yok ilaca fiyatlar uygun...

Hasat ettiğimde bir sonraki senede yapacağım masrafı kenara koyup gübremi mazotumu hemen alacağım.

Bu döngü böyle gitmeli ki kâr edilsin.

Devlet desteklerine bakıyorum(ayçiçeği ve buğday için söylüyorum) burda amacım siyaset değil.

Benim yaptığım masrafın yarısını ben senede destek alıyorum. Ee yarısını da sen ver kardeşim yakınma.

Hesabını bilen için çiftçilikten böyle kâr ediliyor yoksa kahvede oturup çiftçilikte para yok çiftçiyi batırdılar dersin.

Deme! Hesabını iyi yap! Bankalara faize bulaşma sayın çiftçim!

Son olarak telefonla ürün karşılığı vs gübre alan biriyle konuştum kaç liradan aldın? Bilmiyorumki alacağımdan kesecek dedi.
Arkadaş sorsana kaça aldığını belki daha uygununu bulacaksın.

Aldığın ürünü çıkardığın hasatı da bi dosya yapıp neyi kaça aldığını yaz belgele!!

Saygılar...

Gercekten bravo ! Ister ziraat, ister sutculuk ister besi farketmiyor, matematik bilmeyen kazanamaz. Ekeceginiz urunun kar-masraf oranina bakip karar verebilirsiniz, durumunuza gore depolayip daha uygun satilabilecek mal avantajlidir. Ufak bir sera kurup sebzecilik yapabilirseniz, pazarda dogrudan satmak kaydiyla ve birkac cesit olmasi halinde masraflariniza katki saglar.

Ilk önce ekonomi yonetimi
Sonra vaktini iyi kullanabilmek
İş ile ilgili bilgi tecrube
300 kg verim alan biri ornek olarak
1. Bu depoya koyuyor birikimli gecen seneki malin parası cebinde para edince satiyor
2. 300 kg verim aliyor bu sene bictigini bu sene satiyor
3 . 300 kg verim aliyor ama masraflar bankadan alınmış
Belkide tuccardan avans bile almış
Şimdi bunlarin ücüde aynı verimi almış
Hayvanciliktada boyle uygun alip uygun satmak önemli
Bsbaya kızma sakin
Senin daha guzelini dogrusunu yapma firsatin var

Televizyonda feyz programini seyrediyorum ( ciftcitv ) gecen hafta tane misir ekiminde yaptiklarini anlatiyordu, dekara 2000 kg ustu bekliyor, bu denemelerden sonra daha da artaracaktir. Bu calismalari izlemek, bildigini saklamadan anlatan bu insanlari dinlemek cok onemli.

• Beğen
Tepkiler: ağayamüsade
Merhaba,

Güzel bir testip bu şekilde yaparak maliyetleri düşürmen güzel olmuş.
Peşin Gübre, mazot alırsan köyde üç dört kişi birleçip aldığında %5 ile %7 arası daha indirim veriyorlar bilgin olsun.
Malını satarken de tüccara verdiğinde de birleşip satarsan %5 - %7 daha fazlaya verebilirsin. ben bu şekilde yapıyorum.

Herşeyi devletten beklememek gerekir. bu şekilde yaparsak maliyetlerimiz düşmüş oluruz.

1000 dönüm buğday 150 200 dönüm nohut 150 dönüm pancar eken biri olarak, bende şu şekilde yapıyorum , bu sene 70bin liralık nohut sattım buğdaya yaptığım masrafı aşağı yukarı karşılıyor, tohumu giderden saymıyorum. 400 kilo ortalama aldım ayrıyeten pancarda var gelir olarak. Anlamadığım çiftçi para kazanamıyorum diyor çünkü 1. Ürününe alternatif ürün ekmiyor.

Sikayetleri 3 kisimda gozlemliyorum,

Bugday ve arpa ekenler
Besi yapanlar
Sut uretenler

Hayvancilik kisminda kendi kaba yemini ureten, zamaninda pesin para daneleri alip kendi yemini yapanlardan cok sikayet yok.
En cok sikayet edenler bugday ve arpa ekenler, sanirim verimi artirici calismalara girmeleri, ikinci urun konusunda dikkatli olmalari gerekiyor.

Dikkat ceken bir nokta daha var, sebze yetistirenler ve seracilar. Bu kesimlerden sizlanan yok. Bugday ekenler ki burada araziler zaten buyuk olmak zorunda, birkac dekari sebze ile deneyemez mi, birkac dekar sera yapamaz mi ? Yapamaz mi yoksa bunlara nazaran cok az calisma isteyen bugday kolaylarina mi geliyor ? Kolay is = az kazanc !

• Beğen
Tepkiler: mehmetmanisa
1000 dönüm buğday 150 200 dönüm nohut 150 dönüm pancar eken biri olarak, bende şu şekilde yapıyorum , bu sene 70bin liralık nohut sattım buğdaya yaptığım masrafı aşağı yukarı karşılıyor, tohumu giderden saymıyorum. 400 kilo ortalama aldım ayrıyeten pancarda var gelir olarak. Anlamadığım çiftçi para kazanamıyorum diyor çünkü 1. Ürününe alternatif ürün ekmiyor.

Nohutu gerçekten iyi fiyata satmışsın tebrikler hocam. Nohut herhalde 1'e 7-8 verdi sanırım

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K
Nohutu gerçekten iyi fiyata satmışsın tebrikler hocam. Nohut herhalde 1'e 7-8 verdi sanırım
Ucuza bile gitti. 2000 çinik nohut aldım 150 dönümden şuan bekletseydik tohuma çiniği 60a 65e satabilirdik. 40 liraya verdim 1,5 ay önce. Birazda tohum bıraktım. Pişmanlık duymuyorum bu bile çok iyi para, bekletseyim tüccara değil şahısa satardım tohumluk parça parça olurdu belki parayı alamazdım.

Ucuza bile gitti. 2000 çinik nohut aldım 150 dönümden şuan bekletseydik tohuma çiniği 60a 65e satabilirdik. 40 liraya verdim 1,5 ay önce. Birazda tohum bıraktım. Pişmanlık duymuyorum bu bile çok iyi para, bekletseyim tüccara değil şahısa satardım tohumluk parça parça olurdu belki parayı alamazdım.
Hocam ektiginiz nohut cinsi nedir biz tenekisini sahisa 80 liraya verdik pazarda 150 liraya sattık niye ucuz verdiniz

Bence eski ekipmani ve traktoru bakimla birkac sene daha kullanip tarla almak daha iyi, ne olursa olsun bir kar verecek. Ekonomik durgunluk ve isi birakanlari dikkate alirsaniz ucuz ikinci el ekipman ve traktor bulunur. Leasing yapmak ve borcu 4 yila yaymak da mumkun ekipman icin.

• Beğen
Tepkiler: ağayamüsade

Hesaba göre ortalama 1'e 6.5 vermiş gayet iyi. Madem 2000 çiniğin vardı niye bekletmedin ki hocam ? Ödemelerin falan vardı yoksa . Bizde çiniğini 47 liraya verdik.

Merhaba,

Güzel bir testip bu şekilde yaparak maliyetleri düşürmen güzel olmuş.
Peşin Gübre, mazot alırsan köyde üç dört kişi birleçip aldığında %5 ile %7 arası daha indirim veriyorlar bilgin olsun.
Malını satarken de tüccara verdiğinde de birleşip satarsan %5 - %7 daha fazlaya verebilirsin. ben bu şekilde yapıyorum.

Herşeyi devletten beklememek gerekir. bu şekilde yaparsak maliyetlerimiz düşmüş oluruz.

Köyde ekimde atacağım gübreyi hasat sonrası alalım desem kimse bana katılmaz ürünümü de tüccara değil tmo ya veriyorum 100-150 lira arası tonda fazla veriyor tüccara göre :)

Köyde ekimde atacağım gübreyi hasat sonrası alalım desem kimse bana katılmaz ürünümü de tüccara değil tmo ya veriyorum 100-150 lira arası tonda fazla veriyor tüccara göre :)
bizim köyde en dikkatimi çeken budur.
işi düzgün çiftçi ve hayvancılık yapanlar.
gübreyi hasat zamanı alan et pazarını borsa gibi takip eden yonca ve slajı en ucuz dönemi fazlasıyla alanlar.
köyümüzde 150 dönüm yeri steyr 768 ile işleyen işi düzgün çiftçide var.
40 dönüm yeri olup bir dört çeker bir tek tek çekeri olup gırtlağa kadar borçlu olanda var.