mısır samanı

Çok iyi kuruması gerekiyor, yaş veya çiğli bağlanmamamsı lazım, küf yaparsa hayvanı zehirleme durumu var.2-3 cm uzunlukta kozalaklar olsada hayvan yer, fazla kalın olmamalı,3-5 cm uzunlukta haşpaydan geçirilmelidir.Balye makinesi toprak almaması gerekiyor, bağlama grubunu zorlar.Zahmetli iştir. 22-23 kg ağırlıkta balyeler bağlanmalıdır, fazla sıkı olursa paket gibi oluyor, sökerken sıkıntılı oluyor.Biraz gevşek bağlanmalıdır. Buğday samanından daha güzel ve iştahlı yerler, yemliklerde %10 gibi kozalak artığı kalabilir, temizlik gerekir.
Lodos estimi 2-3 gün ardından gevrek olarak bağlanır, bembeyaz resim gibi balye çıkar..

• Beğen
Tepkiler: ibrahimmese
Çok iyi kuruması gerekiyor, yaş veya çiğli bağlanmamamsı lazım, küf yaparsa hayvanı zehirleme durumu var.2-3 cm uzunlukta kozalaklar olsada hayvan yer, fazla kalın olmamalı,3-5 cm uzunlukta haşpaydan geçirilmelidir.Balye makinesi toprak almaması gerekiyor, bağlama grubunu zorlar.Zahmetli iştir. 22-23 kg ağırlıkta balyeler bağlanmalıdır, fazla sıkı olursa paket gibi oluyor, sökerken sıkıntılı oluyor.Biraz gevşek bağlanmalıdır. Buğday samanından daha güzel ve iştahlı yerler, yemliklerde %10 gibi kozalak artığı kalabilir, temizlik gerekir.
Lodos estimi 2-3 gün ardından gevrek olarak bağlanır, bembeyaz resim gibi balye çıkar..
Bizim buralarda yapıyorlar kimisi iyi oluye diyor kimisi tavsiye etmiyor veterinere çalışırsın diyor fiyat olarak ucuz buğday samanı 15 lira mısır samanı 5 lira karar veremedim

Feyz sütün sahibi sencer beye sormustum ben kullanıyorum kaliteli bir saman demisti mısır samanı icin. Çok eskiden esref sekerlinin programında kendi ciftligini cekerken o da mısır samanının normal samana göre çok daha ucuz ve çok daha kaliteli olduğunu belirtmişti. Ancak kıyılmasi lazım. Birde şunu da duymustum mısır ve sekerkamışı yakın bitkiler oldugundan mısır sapında cok az bir miktar şeker varmıs bu da az da olsa enerji demek. Sonuç olarak zahmetli ama buğday samanından cok daha iyi bir saman oldugunu bu sektörün önde gelen isimlerinden duydum. Tecrübe sahibi değilim. Saygılar

Balye makinesini çok yoruyor, haşpaylı 2 TL buğday samanı bağlanıyorsa 3 TL mısır samanı bağlansa gözüm kalmaz.İklimin çok müsait gitmesi gerekiyor.Hava uymadı sapta yerde kalırsa, tarla terbiyesi zorlaşıyor.

Olanagin varsa ben sana istemediğin kadar vereyim 250 dekar benim danelik mısırın var gel götür.istersen üste para bile veririm :)
Teşekkür ederim abi sağol daha arastiriyoruz öyle insallah yapacagim :) simdi abi sana 3 sorum var
1-danelik mısırı biçecek bicerdöveri bulmak, buğday bicecek bicerdöveri bulmak kadar kolaymıdır? Mısır biçen biçeri bulmak zor diye duydum doğrumu?
2- dekara kaç kg sap çikar?
3-siz sapları değerlendirmiyor musunuz?

Teşekkür ederim abi sağol daha arastiriyoruz öyle insallah yapacagim :) simdi abi sana 3 sorum var
1-danelik mısırı biçecek bicerdöveri bulmak, buğday bicecek bicerdöveri bulmak kadar kolaymıdır? Mısır biçen biçeri bulmak zor diye duydum doğrumu?
2- dekara kaç kg sap çikar?
3-siz sapları değerlendirmiyor musunuz?
Biçer sıkıntı olmuyor bizim burada.bugday arpa zaman biçim yapan biçerdöver ler.tablalarini değiştirip mısırlarımizi biçmeye geri geliyor hem yerli biçercilerde çok.misir ekimi yoğun olduğu için sıkıntı yok.
Sap ise Şöyle soyleyim ben sadece ihtiyaçim kadar balya yaptıriyorum 600 700 adet.tahminim 20 dekardan da o balya çıkıyor l.

Biçer sıkıntı olmuyor bizim burada.bugday arpa zaman biçim yapan biçerdöver ler.tablalarini değiştirip mısırlarımizi biçmeye geri geliyor hem yerli biçercilerde çok.misir ekimi yoğun olduğu için sıkıntı yok.
Sap ise Şöyle soyleyim ben sadece ihtiyaçim kadar balya yaptıriyorum 600 700 adet.tahminim 20 dekardan da o balya çıkıyor l.
Anladım abi sağol. Birgün sizin oraya mısır samanı toplamaya geleceğim o zaman:) mısır samaniyla güzel rasyonlar buldum istersen incele 20180816_194837.jpg

• Beğen
Tepkiler: mustaa42

Hocam mısır sapı satın almak istesek bulmak zor mudur? Fiyatlar nerelerde bilginiz varmı?

Adana bölgesi mısırı genelde erken biçiyor, bizde Ekim ayları gibi biçilir, Hava her zaman müsait olmuyor, fazla yağış alan bir bölgedeyiz.Talaşın iyi kuruması gerekiyor, ve gevrek bağlanması gerekiyor, yaklaşık 22 kg iyi olur. Balyeye yaş parçalar girerse küf yapar ve hayvanı zehirleme riski var, titiz çalışmak gerekir.Bu yüzden bazı hayvancılar mısır talaşına sıcak bakmaz fakat güzel işçilik yapılırsa buğday samanından iki kat iyidir.Haşpaysız olarak bağlanıp yem karma ile parçalayarak kullanıyoruz.Yem karmaya önce ot, mısır talaşı silaj atılıp karıştırıyoruz, samanı daha geç atıyoruz, rasyonun un gibi olması istenmez, hayvan geviş getirmelidir.
Dekardan 20-30 balye arası çıkar, fiyatlar konusu dalgalıdır, piyasada saman az olunca genelde rağbet görür fakat buğday samanı fiyatlarını geçmez.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06