Hayvan hastalığından anlayan acil yardım

Arkadaşlar düvemiz son günlerde sık sık ıkınmaya ve zayıflamaya başladı içerisinde 6-7 aylık buzağı var veteriner sindirimde sıkıntı var dedi vitamin felan vurduk ama gün gittikçe zayıflıyor buzağıyı da atmıyorr sık sık ıkınıyor bir iki saman yiyip yerine çekilip yatıyor sizce ne yapabiliriz başına gelen varsa yardım etsin

Hocam düvenin ilk danasımı birde yem veriyorsanız yemi kaç kilo veriyorsunuz?

Düvenin yattığı yerin altını düveyi kenara çekerek vermidonlu sıcak su ile yıkayın o imkan yoksa sıcak su ile yıkayın ardından kireç dökün öyle kalsın kireç çok değil eşik miktarda yayarak dökün

• Beğen
Tepkiler: dogannn
Hocam düvenin ilk danasımı birde yem veriyorsanız yemi kaç kilo veriyorsunuz?

Düvenin yattığı yerin altını düveyi kenara çekerek vermidonlu sıcak su ile yıkayın o imkan yoksa sıcak su ile yıkayın ardından kireç dökün öyle kalsın kireç çok değil eşik miktarda yayarak dökün

Evet ilk buzağısı 3 kğ süt yemi yiyor günlük yonca ve az miktarda pancar küspesi yiyor yeri oldukça temiz ama mera ya gidiyordu hastalanmadan once belki orda küflü ot felan yiyebilir

Dışkılayabiliyormu? Dışkılamada problem yoksa düşük ihtimali düşünülebilir. Vulvada kan vb bişey varmı? Veteriner hekim muayene etmiştir zaten.. çözemeyeceğine inanıyorsan hayvancılık akademisi yaz google a orda ismet türkmen hoca soruları cevaplıyor ona bi sor istersen

Dışkılayabiliyormu? Dışkılamada problem yoksa düşük ihtimali düşünülebilir. Vulvada kan vb bişey varmı? Veteriner hekim muayene etmiştir zaten.. çözemeyeceğine inanıyorsan hayvancılık akademisi yaz google a orda ismet türkmen hoca soruları cevaplıyor ona bi sor istersen

Dışkı Az yediği için az geliyor kan vb yok sadece devamlı ıkınma var iştahsızlık var dedigin kişiye bi sorayım veteriner baktı buzağı sağlam dedi sıkıntı yok dedi

Kabız olabilirmi acaba? Arkasından şırıngayla biraz zeytinyağı verin bakalım iyi gelir ihşallah.

Yok degil ya zeytin yağı içirdik soda içirdik zaten dışkı kıvamı normal sert bile değil

Tel, çivi gibi metal türü şeyler yutmuşsa mıknatıs yutturmakta fayda var.Mineral eksikliğinden kaynaklanır, yalama taşı kullanmak gerekir.Yem değişikliği yaptıysanız işkembe yeni yemlere alışık olmadığı için gazlı veya gazsız sindirim bozukluğu olur, canlı maya kültürü verilebilir, işkembe dönmesi dediğimiz olay olabilir, veteriner muayenesiyle anlaşılır, hayvanın karnına parmakla fiske vurarak karpuz olgunlaşmış mı diye baktığımız gibi kontrol edilir, operasyon gerekebilir.Küspe vermeseniz iyi olur, kuru döneme geçiş yapmanız gerekiyor, fazla küspe (sıcak, ısınmış, küflü yemler) sindirim bozukluğu yapar.Kuru çayır otu, gebe düve yemi, yalama taşı kullanmanızı öneririm.Yonca ve tuz gebeliğin son ayında verilmez.Aklıma gelenler, Allah şifa versin.

Evet ilk buzağısı 3 kğ süt yemi yiyor günlük yonca ve az miktarda pancar küspesi yiyor yeri oldukça temiz ama mera ya gidiyordu hastalanmadan once belki orda küflü ot felan yiyebilir

Hocam muhtemelen düvenin ilk danası olduğu için hamilelik ağır geliyor olabilir. Yaylım ortamında yabancı bir cisim yemiş ve bu cisim tel çivi plastik ip çuval bile olabilir. Yediği şey işkembesinde kalmışsa böyle ıkınma olmaz eğer ki bağırsaklara kadar ilerlemişse o zaman büyük sıkıntı doğurabilir.

Birde hocam dişi hayvanların bir hastalığı var adını bilmiyorum ama şöyle tarif edeyim hayvan yatınca arkadan bakın rahmin içi hayvanın cinsel organından dışarı çıkar. Başımıza geldi ve bir kez şahit oldum inek gözümün önünde eridi en sonunda kasaba gitti.

Hocam muhtemelen düvenin ilk danası olduğu için hamilelik ağır geliyor olabilir. Yaylım ortamında yabancı bir cisim yemiş ve bu cisim tel çivi plastik ip çuval bile olabilir. Yediği şey işkembesinde kalmışsa böyle ıkınma olmaz eğer ki bağırsaklara kadar ilerlemişse o zaman büyük sıkıntı doğurabilir.

Birde hocam dişi hayvanların bir hastalığı var adını bilmiyorum ama şöyle tarif edeyim hayvan yatınca arkadan bakın rahmin içi hayvanın cinsel organından dışarı çıkar. Başımıza geldi ve bir kez şahit oldum inek gözümün önünde eridi en sonunda kasaba gitti.

Cinsel orğarda çıkma felan yok çözemedik gitti bugun bi litre başka hayvandan migde suyu içirdik ama bakalım sonuç ne olacak

Sizin oralarda veteriner yok mu eğer köyde iseniz bi veteriner numarası bulamıyor musunuz? Arayın sorun burda çözüm aramak pek mantıklı değil.

Kardeş burda yazmadan önce iki veterinere gösterdim serum bağladılar vitamin vurdular ishal edici toz verdiler vs vs ama halen devem ediyor ben burdaa başına gelen vardır diye soruyorum veteriner çözüm olsa burda sormazdım zaten

Arkadaşlar düvemiz son günlerde sık sık ıkınmaya ve zayıflamaya başladı içerisinde 6-7 aylık buzağı var veteriner sindirimde sıkıntı var dedi vitamin felan vurduk ama gün gittikçe zayıflıyor buzağıyı da atmıyorr sık sık ıkınıyor bir iki saman yiyip yerine çekilip yatıyor sizce ne yapabiliriz başına gelen varsa yardım etsin
Patron aynısı benim ineğe oldu intahap vardı içinde birde memesinden hep kaymak çıkıyodu veteriner olmaz dedi kestirdik gün geçtikçe zayıflıyordu