Sizce Tümosan da 115 Hp üzeri ne zaman çıkartılması planlanıyor?

Arkadaşlar Tümosan'ın yeni dizel ailesini geçtiğimiz 30 Mart 2017 tarihinde tanıttığını aşağıda verdiğim kaynaktan biliyoruz. X6 motorunun tanıtımını da yakın zamanda yaptılar.Peki Tümosan da 115 Hp üzeri ne zaman çıkartılması planlanıyor? Yeni modeller nasıl olacak hiç bir tasarım yada faaliyet bilgisi görünmüyor. Devlet sırrı gibi mübarek. Bilen yetkililer varsa bize de bilgi versin lütfen.

Kaynak:

http://aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/otomotiv/tumosan-yeni-nesil-dizel-motor-ailesini-tanitti/636505

http://www.tumosan.com.tr/tr/haberler/tumosan-yeni-nesil-dizel-motor-ailesini-tanitti

Son düzenleme:
180 hp 6 silindir motor yapmışlar ama tork 340 Nm belki başka bir proje için geliştirilmiş bir motor olabilir ama 110 hp bir traktör motorundan daha düşük torku var tarktörde kullanım için uygun deil

http://www.tumosanpower.com/vehicle_type/6-silindir-motorlar/

Sanırım bu askeri araçlar için olan tip olabilir. Yada genel kullanım maksatlı da olabilir. Tümosan da traktörlerle ilgili bir gelişme olsa keşke merakla bekliyorum 115 hp üstünü.

Umarım bir an evvel 115 hp üzerini çıkarmaya başlarlar. Massey de bulunan stage 6 ve Stage 7 tarzı makineler lazım diye düşünüyorum. Yoksa Türkiye ye yeni gelen modellerle yarışamayacak hale gelecekler. Buda kulvarda geride kalmalarına sebep olur.

http://www.tumosanpower.com/wp-content/uploads/2015/12/1-6DT-58I6DT-58T-yeni.pdf

55 kg.m*9,81=540 n.m motor torku var.6 sınıfı makineye gidecek motordur.Yalnız ithal gelen motorlarda tork bandı ve güç bandları var.Ayrıca Power bulge (güç arttırımı) var.9115 üzerine konacak motor bence, gayette uygun olur.

Bence 115 üstüne yeni modeller tasarlamaları gerekli, güç potansiyelini iki ivmeye dağıtabilecek kademe dişlileri yapılırsa ön ve arka pto sistemi devreye girebilecek şekilde olmalı ki örneğin önde biçim işi yaparken arkada yaş balyalama veya kurutma çalışabilsin. Buda iş verimini ve hızı arttırır. Dünya traktörlerine bakıldığında Amerika hariç hiç biri gücü çok yüksek kapasitelerde tutmuyor. Amaç çok işlevsellik, çok verim, az yakıt sarfiyatı. Amerika da alanlar geniş ve yakıt ucuz uzun süreler büyük alanlarda hararetsiz ve güç düşmesi yaşanmaması açısından büyük motorlara ihtiyaç duyuyorlar. Bizde orta düzey motorlar yapmalıyız. 155 üstü örneğin 280 veya 300 hp kadar bir kaç seri oluşturulmalı bence buda bize Avrupa motorlara karşı eşdeğer bir averaj kazanmamızı ve dış pazarda aktif olmamızı sağlar diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Tümosan 120 beygir üstü traktörü olsa kim alır bende 115 maksima var 2015 model 85,000 tl istiyorum makinaya 95,000 tl kredi çıkıyor ziraat bankasından yinede satılmıyor. sorun motor gücünde değilki aktarma organlarında kalite istiyor çiftçi. 150 beygir olsun tarlada bunu toprağa aktaramıyorsan yada aktarırken sürekli vites şanzuman debrej arızası veriyorsan olmaz. 1998 model 82,80 traktörün aynı kalitesini arıyoruz 80-66 fiatın kalitesini mavilerde bulamadığımız gibi.

Maksima var , hemde çok kalıplı tratör, yetmiyor mu?

Evet maxima gayet güzel bir makina çok beğeniyorum. Hatta hayalimdeki traktör diyeyim. lakin Tümosan'ın pazar payını arttırması için ve Avrupa ligiyle aynı standartlara gelebilmesi için bu seriyi oluşturması şart. Olmazsa olmaz bunlar. Ayrıca sadece makinanın iriliği değil işlevselliği de önemli makinada yüksek beygir gücü 2 işi yaparken düşük hararet olmasını sağlar. Örneğin sen önden otu biçerken arkadan yaş paketleme yaptığını farz edelim. Biçme makinası makina senden min. 60 hp 540 Rpm güç istediğini baz alalım bunun yanısıra arka pto'ya takılı bir sıktırmalı toplayıcı olduğunu düşünelim 120 hp 1000 (d/dk) istediğini göz önüne alalım e bu makinanın 10 ton üstü olan tipleri var. Bunun haricinde Traktörün hareket ivmesi var. Birazda meyilli bir alana denk geldiğini düşün, Maxima bunlar için yetersiz kalır. Bu sebeple en az 280 - 300 hp lerde makina serileri oluşturulması gerekli. Aksi halde Avrupa traktörlerle rekabetin çok güç olur.

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Tümosan 120 beygir üstü traktörü olsa kim alır bende 115 maksima var 2015 model 85,000 tl istiyorum makinaya 95,000 tl kredi çıkıyor ziraat bankasından yinede satılmıyor. sorun motor gücünde değilki aktarma organlarında kalite istiyor çiftçi. 150 beygir olsun tarlada bunu toprağa aktaramıyorsan yada aktarırken sürekli vites şanzuman debrej arızası veriyorsan olmaz. 1998 model 82,80 traktörün aynı kalitesini arıyoruz 80-66 fiatın kalitesini mavilerde bulamadığımız gibi.

Hımm yani diyosun ki pto milinde verilen güç yetersiz kalıyor. Ama çoğu zaman pto dan gelen gücün iyi olduğu söyleniyor. Evet bende daha önce vites kutusu yani şanzıman sorunlarını çok duydum. Galiba bu konuya biraz eğilmeleri gerekli ama pto milinin iyi olduğunu düşünüyorum. Sadece elektronik shuttle sistemi üzerine biraz düşmeleri gerektiğini düşünüyorum. Aktarım organlarındaki sorunu nasıl çözerler bilmiyorum ama bence iyi makinalar üretiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: landini_ankara
türk çiftçisi avrupalı çiftçinin kazandığının 4/1 ni kazanıyor ama istekleri avrupalılar dan daha çok konfor istiyor akıllı şanzıman istiyor otamatik akıllı dönüş istiyor ön aks süspansiyonu ön pto istiyor bunları isterken gidip hiç bir avrupa traktörde olmayan hava komprosörüne traktör içi iki tane saklama kabına hidrolik orta kola hidrolik yan kola vesaire tutulup traktör alıyor. Sen asıl istediklerini elde etmen için bu işten para kazanman lazım. Ankarada büyük beygir süper özellikli avrupa traktörler ankaranın tarlası para eden yakın köylerinde kahveye gidip gelmek için kulanılırken asıl pancar soğan eken mücadele içindeki çiftçi hala yerli traktörle 2 gün sanayide 3 gün tarlada arıza ile uğraşıyor. Bu işteki garipliği bir düşünün bizim kalkınmamız için sağlam mekanik traktörlere ihtiyacımız var biz 4x4 elle geçen ileri geriye debrejle geçen traktör kulanmalıyız bişeyleri yalan yanlış kopyalarak bende yaptım diye traktör satmanın anlamı yok.

Evet maxima gayet güzel bir makina çok beğeniyorum. Hatta hayalimdeki traktör diyeyim. lakin Tümosan'ın pazar payını arttırması için ve Avrupa ligiyle aynı standartlara gelebilmesi için bu seriyi oluşturması şart. Olmazsa olmaz bunlar. Ayrıca sadece makinanın iriliği değil işlevselliği de önemli makinada yüksek beygir gücü 2 işi yaparken düşük hararet olmasını sağlar. Örneğin sen önden otu biçerken arkadan yaş paketleme yaptığını farz edelim. Biçme makinası makina senden min. 60 hp 540 Rpm güç istediğini baz alalım bunun yanısıra arka pto'ya takılı bir sıktırmalı toplayıcı olduğunu düşünelim 120 hp 1000 (d/dk) istediğini göz önüne alalım e bu makinanın 10 ton üstü olan tipleri var. Bunun haricinde Traktörün hareket ivmesi var. Birazda meyilli bir alana denk geldiğini düşün, Maxima bunlar için yetersiz kalır. Bu sebeple en az 280 - 300 hp lerde makina serileri oluşturulması gerekli. Aksi halde Avrupa traktörlerle rekabetin çok güç olur.
Olması gerekenleri boşver, sende kaç hp traktör var, 100 lük 110 luk traktör var da yetmiyor mu, 150 hp ye mi ihtiyaç duyuyorsun?
Eğer sana lâzım değilse Tümosan 115 hp üstü traktörü cikaracagini fabrika düşünsün.
İç anadoluda toplulaştırma sonralarinda 150 hp traktörler verimlilik ve tasarruf icin lâzim edecek ama landini ankara arkadaşın dediği gibi önce kaliteli fakat shuttle vb. Lüks ayrintilardan uzak makine lâzım, bence 200 binlik traktör çok ama çok lüks.
Otomobil alırken megane focus alanlar traktör için mercedes bmw almaya çalişiyor.

Olması gerekenleri boşver, sende kaç hp traktör var, 100 lük 110 luk traktör var da yetmiyor mu, 150 hp ye mi ihtiyaç duyuyorsun?
Eğer sana lâzım değilse Tümosan 115 hp üstü traktörü cikaracagini fabrika düşünsün.
İç anadoluda toplulaştırma sonralarinda 150 hp traktörler verimlilik ve tasarruf icin lâzim edecek ama landini ankara arkadaşın dediği gibi önce kaliteli fakat shuttle vb. Lüks ayrintilardan uzak makine lâzım, bence 200 binlik traktör çok ama çok lüks.
Otomobil alırken megane focus alanlar traktör için mercedes bmw almaya çalişiyor.

Çok güzel söylemişsin " Otomobil alırken megane focus alanlar traktör için mercedes bmw almaya çalışıyor." çok doğru bir söz. Neden bunu yapıyor peki? Açıklamaya çalışayım. Öncelikle benim bir traktörüm yok inşaAllah seneye elimden gelenle bir şeyler alıp yapmayı çok istiyorum. Ve kafamdaki ilk traktör Tümosan 2. traktör imkanım olursa Zetor diye düşünüyorum ama Tümosan daha iyisini üretirse niye Tümosan olmasın. Şimdi niye otomobili seçerken renault markasını seçenler traktörde mercedes, bmw seçiyora gelince. Biz evvela geçmişten bu güne lüks sevdası olan bir milletiz olmuşken her şeyin en iyisi en rahatı olsun isteriz. Ama bunu yaparken arkasını düşünürüz veya düşünmeyiz. Elimizde imkanlarımızla 200 TL alıp konuşabilecek telefonumuz varken biz seneye yenisi çıkan samsung du iphone idi kıçındaki don deliktir, don alacak parası yoktur adamın 5000 - 8000 neyse verir alırız onu. Hadi diyelim bu zevk için telefon, belki göreceli ama traktör bir zevk makinesi değil. Bir iş makinesidir. Traktör alırken işleyeceğin alandan alacağın verime yakıtına,yedek parça ve servis imkanına, taşıyacağı yük potansiyeline, çalışma kabiliyetine, vs. işinle alakalı ne var ise ona bakarak almamız gerek. "Olaması gerekenleri boş ver" demişsin olması gerekenleri boş veriyorsak millet satsın traktörleri alsın birer manda sürsün, çeksin, eksin tarlasını. Bana ne lazıma gelince, onu fabrika değil ben düşüneyim bırak da. Sen sana lazım olanı elde ettiysen boşa kürek çekmene gerek yok burada. Es keza olur ya lazım olursa o zaman dertlenirsin benim söylediklerime. Ben hem Tümosan'ın gelişmesini ve üst modeller çıkartarak daha iyi ve üst düzey modeller ile bu piyasada bulunmasını hemde kendi ihtiyacımı nasip olur da ilerde genişletirsem avrupa veya uzak doğu bir traktör almak yerine Türk malı üretimi olan bir traktör markasını 2. bir traktör olarak görmeyi istiyorum. Senin için 200 binlik traktör çok lüks olabilir. Ama bide benim açımdan bak belkide benim için değil. İşte bu yüzden Üreterek güçlenen Tümosan'ın ürünlerini tercih etmek istiyorum. Belki seneye imkanlarım daha geniş olacak ve toprağı 250 dönüm düşünüyorsam 500 dönüm yapacağım, 140 bin liralık traktör yerine 250 bin liralık traktör alacağım bu benim ihtiyacım ve hasıl olan olanaklarıma bağlı bir şey. Bu ne seni nede bu olayın içeriğini ilgilendiren bir şey. Ha sen diyorsan ki ben avrupa veya uzak doğu model traktör markasının savunucusuyum o başka. Fabrikaya bırak demişsin fabrika dediğin üretimi yapar. Lakin fabrika ihtiyaca hasıl olanları üretir. Bence Türkiye de 110 Hp üzeri makinelere ihtiyaç var. Sence yoksa sen elindekilerle idare et. Tümosan da nasipse daha iyisini üretsin, milletimize sunsun ve milletimiz parayı avrupaya ve uzak doğuya yatıracağına ülke içinde değerlendirsin. Lüks ihtiyacına gelince lüks evet ihtiyaç mıdır sorusu hep sorulur. Ama cevap daima görecelidir. Bu soruyu sormak neden gerekli ki oda göreceli, benim milletim de, benim ülkemde üretilen iyi ve lüks bir traktöre laik değil midir. Sen kendini laik görürsün, görmezsin bence bu senin sorunun, ben milletimi, çiftçimi hem lüks hemde güçlü traktörlere laik görüyorum. Ve inanıyorum çok kısa bir zamanda Tümosan bu modelleri üretecektir. Bmw ve Mercedese gelince bu herkesin kendi sorunu sanırım. Evet tümosan traktörlerinde bazı arızalar oluyor ama Tümosan hala gelişmeye devam eden bir firma ve firmalar hatalarla büyür. Edison bile lambayı bulurken "lambanın nasıl yakıldığını değil, 500 kez nasıl yıkılamadığını öğrenerek buldum" demiş. Eminim onlarda bu hataları tartarak biçerek düzelteceklerdir. Çok lükse gelince bu konu hala çok göreceli kime ve neye göre lüks. Neyse daha fazla konuyu dağıtmadan Sana da kolay gelsin arkadaşım.

Ben isterim ki %100 yerli firma türkiyedeki bütün segmentteki traktörleri (20-30 hp lik 4x4leri bile) kaliteli üretebilsin ve pazar hakimi olsun, fakat illâ tümosan olsun diye kaygım yok. Bunları üretirken de lüks donanim isteyene sunabilsin, o ayrı. Bunlar konu hariciydi.
Esas eleştirim Tümosan in veya başka yerli firmanın 115hp üstü traktorü üretmesini Trakklüpte veya başka mecralarda dile getirirsek sesimizi duyar da belki üretir düşüncesine. Türkiyede ve dunyada traktörlerin satıs adeti ve segmentlerinin ayrintili istatistik bilgileri var, fabrika mühendisleri bi zahmet satilan traktörlerin güç araliklarıni incelesin.115 üstü kac adet satildiğindan hesap kitap yapsınlar ki zaten yapiyorlar ve biliyorlar, bizim bilmediklerimizden kat kat fazlasını hemde. Niye yapmadiklarini bilmiyorum, kendilerince sebepleri vardır. Bu işler cikolatayi marketinizden ısrarla isteyiniz le olmaz düsüncesindeyim.

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K
Ben isterim ki %100 yerli firma türkiyedeki bütün segmentteki traktörleri (20-30 hp lik 4x4leri bile) kaliteli üretebilsin ve pazar hakimi olsun, fakat illâ tümosan olsun diye kaygım yok. Bunları üretirken de lüks donanim isteyene sunabilsin, o ayrı. Bunlar konu hariciydi.
Esas eleştirim Tümosan in veya başka yerli firmanın 115hp üstü traktorü üretmesini Trakklüpte veya başka mecralarda dile getirirsek sesimizi duyar da belki üretir düşüncesine. Türkiyede ve dunyada traktörlerin satıs adeti ve segmentlerinin ayrintili istatistik bilgileri var, fabrika mühendisleri bi zahmet satilan traktörlerin güç araliklarıni incelesin.115 üstü kac adet satildiğindan hesap kitap yapsınlar ki zaten yapiyorlar ve biliyorlar, bizim bilmediklerimizden kat kat fazlasını hemde. Niye yapmadiklarini bilmiyorum, kendilerince sebepleri vardır. Bu işler cikolatayi marketinizden ısrarla isteyiniz le olmaz düsüncesindeyim.

Mantıklı ama ağlamayan bebeğe emzik vermezler. Yapmama sebepleri vardır elbet. Ama gelişmek istiyorlarsa bu piyasada söz hakkı sahibi olmak istiyorlarsa ve satışları geliştirmek ve arttırmak istiyorlarsa bunu yapmalılar. Sen segmentin bir kısmına hakim olacağım deyip diyer parsaları başkalarına kaptırırsan müşteri segmentlere en çok hakim olana gider. Sonuçta sen olmayan bir çikolatayı marketten istersen market senden marka ister. Ama fabrikaya bunu üretmelisiniz dersen elbet ki bunların üzerinde belirli bir fizibilite çalışması yapılmıştır ve elbet ki bu üründe piyasaya sürülecektir ben desem de demesem de lakin bir süreç vardır. Çünkü tarım alanları genişliyor ve büyüyor. Dikkat ettiyseniz son zamanlarda tarım alanlarına yapılan yatırımlar Türkiye de önem arz edecek derecede büyümüştür. Neden çünkü önümüzdeki yüzyılda artık tarım sürecinin gelişmesi ve mükemmelleştirilmesi gerekmektedir. Sebep ülkeler daima ilk yatırıma tarımdan, eğitim ve savunmadan başlarlar, sanayide sonraki adımdır. Her süreç büyüme ve gelişme sürecine katkı sağlar. Bir ülke gelişmek istiyorsa önce karnını doyurabilmeli, sonra eğitim almış elemanlarla savunmasını geliştirebilmeli, sonrada sanayisini kalkındırarak ayakta durabilmelidir. Bu üç ivme doğru orantılı olmazsa çöküş süreci başlar. Sanayinin yürümesi için tarımın, eğitimin ve üretimin güçlendirilmesi lazım. Aksi halde yaptığımız yatırımlar tamamen boşa çıkar. Umarım tarımda teşvik ve yatırımlar gelişir. Ve bu konuyla ilgili eğitimler ve yanı sıra büyük konferanslar verilerek çiftçilerimizin daha bilinçli ve daha iyi yatırımlar yapmaları sağlanır. Bu sayede sanayi ve ekonomi büyür. Sektör gelişir, çeşitlilik ve verim artar. Buda bize her açıdan refah, ferah ve güçlü bir ülke olarak geri dönüş sağlar. Gönül ister ki yeni üretilecek olan yerli otomobil gibi traktörlerde olan vergilerde kaldırılsın ve çiftçimiz elinde olan traktörleri daha güçlü verimli ve tasarruflu sistemlerle değiştirebilsin, yenilesin daha çok kazansın ve gelişsin, daha çok kazansın ve refaha erişsin. Çiftçinin refahı halkın refahı dır. Bu yüzden %100 yerli malı olan tüm tarım ürünlerini her zaman destekliyorum. Umarım bir gün bu imkanları da görmek nasip olur.

Bence 115 üstüne yeni modeller tasarlamaları gerekli, güç potansiyelini iki ivmeye dağıtabilecek kademe dişlileri yapılırsa ön ve arka pto sistemi devreye girebilecek şekilde olmalı ki örneğin önde biçim işi yaparken arkada yaş balyalama veya kurutma çalışabilsin. Buda iş verimini ve hızı arttırır. Dünya traktörlerine bakıldığında Amerika hariç hiç biri gücü çok yüksek kapasitelerde tutmuyor. Amaç çok işlevsellik, çok verim, az yakıt sarfiyatı. Amerika da alanlar geniş ve yakıt ucuz uzun süreler büyük alanlarda hararetsiz ve güç düşmesi yaşanmaması açısından büyük motorlara ihtiyaç duyuyorlar. Bizde orta düzey motorlar yapmalıyız. 155 üstü örneğin 280 veya 300 hp kadar bir kaç seri oluşturulmalı bence buda bize Avrupa motorlara karşı eşdeğer bir averaj kazanmamızı ve dış pazarda aktif olmamızı sağlar diye düşünüyorum.

Oldukça cengaver seriler var.Hatta Fendth 37 hp/kg, 13 n.m/kg serileri var.Bu motor sadece kendini taşımayacak, ekipmanda taşıyor.Hem çok güçlü hemde çok fonksiyonel aletler.:)

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K
115 HP uzeri model cikacak,bu seneki tank motoru calismalari ile motor konusunda gelisme gosterdiler.125-135 cikabilir yani gelecek yil belki konya fuarinda yeni modelide gosterebilirler.Stage 3 normal Eski tip enjeksiyon sistemini artik kaldiracaklar Yeni sistem olan "Common Rail" Motora gecilecek,belki daha performansli ve tasarruflu olacaktir,sanziman olsun,difransiyel olsun,debriyaj balatasi olsun,Bunlara gene cozum uretemezler gibi cunku kac yildir bi arpa boyu kadar saglamlikta gelismeye calismiyorlar ha bellimi olur belki yeni bir sayfadan yeni hedeflerle baslarlar,iste ozaman belki guvenilir bir MARKA haline donusur.[emoji6]
https://youtu.be/VPE014OcmAU