Goble ve Lift ve Hidrolik çıkışı sayısı hakkında.

Lift ters (kapalı) takılı ise işler karışır düz(açık) ise sorun teşkil edecek bir durum yok. Malı yapan, satan; sök, tak diyor. Yarın olmadı en geç C.tesi netleştiririz artık.

cekilir1efc9.jpg

2-1-1030x687.jpg

Alonewolf0143.jpg

goble1.jpg

Bunlardan hangisini seçerdiniz peki arkadaşlar.

eskıden masseyımde beyın yokken kepce havada ıken hortumu cıkarıp remorkun damper hortumunu takabılıyordum.bırde cıft hortumlu bı ekıpmanda(katlanır kepce) takılı ıken sanırım gerı donus olan kolay cıkıyor dıger hortum cıkmıyor zorluor.zorladıgında ıse hıdrolık kolunu kısa bısekılde bas cek yaptıgımda cıkıyordu gobledede bu sekıl olabılır belkı

Ekli dosyayı görüntüle 21365

İyi Akşamlar, gençler ve ihtiyarlar..
Arkadaşlar goble alacağım hatta pazarlık filan da bitti. Bir sorun var, Çift liftli 4 hidrolik çıkışı isteyen bir Zamazingo, resimdeki goblenin aynısı tek farkı arka tekeri kaldıran aradaki kol, gobleyi açan hidrolik Lifti açılınca kol yardımı ile tekerler havaya kalkıyor. Yenilik olarak arka tekerleri de liftli yapmışlar. Benim Traktör çift çıkış, sorun burada başlıyor. Şimdi tek hortumlu Römork Pompalarında hidroliği kaldırınca o hortum sökülmez yağın şanzumana alınması lazım. Çift hortumlu Liftlerde de durum böylemidir? Ben öyle değildir diye düşünüyorum.

Sebebi şu ki, ben önce iki hortumu takarak tekerleri havaya kaldırıp, söktükten sonra gobleyi ayırmak için diğer Lİftin hortumlarını bağlayacağım.

Hadi bakalım: )
Bizde bunun pistonsuz olan tipi var.cekickesen marka.uzun yillardir kullaniyoruz.fakat yaş toprakta işkence,tavli toprak veya kuruda guzel gidyor.Aciyi cok verdigin zaman ziplama yapiyor,buda zamanla mile zarar veriyor.Saganlarin sonundaki civatalar,kontrali olanlar gevsedi.bizde kaynakla stoper yaptik.Bence ortadan pistonlu tekerlekli modeller daha kullanisli,20 li,22li,24 lu modelleri var.

Bizde bunun pistonsuz olan tipi var.cekickesen marka.uzun yillardir kullaniyoruz.fakat yaş toprakta işkence,tavli toprak veya kuruda guzel gidyor.Aciyi cok verdigin zaman ziplama yapiyor,buda zamanla mile zarar veriyor.Saganlarin sonundaki civatalar,kontrali olanlar gevsedi.bizde kaynakla stoper yaptik.Bence ortadan pistonlu tekerlekli modeller daha kullanisli,20 li,22li,24 lu modelleri var.

Bizim traktöre büyük gelir onlar, sert çamur için de ön lenger, diskler çentikli yapıldı, işe yarıyorlar. Takılan sadece iki lift değil. Mil ve bilya yatakları daha kaliteli.. Tabi dediğin sebeplerden ötürü az daha dikkatli kullanmakta fayda var. Dalgalanma mili büküyor aynen, mil büküldü mü işi bitiyor. Bilya yataklarını da dediğin sebepten dolayı içe aldılar.

• Beğen
Tepkiler: talataga1
2 adet daha çıkış ekleticeksin.sayar otomotivden sipariş edicen evde traktöre montajını yapıcan.veya bu model goble almayacan ikinci el 4 5bine pistonlu klasik tip goble alıcan tarlada kullanırken iyiki almışım diyecen gardaşım.bu modeli almasan daha iyi olur gibi geliyor bana
Iskender bey traktörüm New holland 56 serisi 2 hidrolik çıkış var, çıkış sayısını arttırabilir miyim.geçen yıl Servise sordum olmaz demişlerdi.teşekkür ederim

Erinmiyorum arkadaşım. Ben Abdulhamit'ten kalma tekersiz goble kullanıyorum. O dert değil. Tekeri kaldırırken lifti açmam gerekiyor. Lift açıkken hortumu söküp, diğer hortumları takabilir miyiz. Meselemiz bu zaten. Sökmeyi göze aldık zaten.
Goble Tekerlekler uzerindeyken kilitleme mekanizmasi varmi . yani pistonu acip tekerlekleri sabitleyebiliyorsan isin cok kolay. Sabitle ve caprazi veren pistona bagla.

ff696f248fca0f3b81d3db816ffd9ce1.jpg
03c3b49ecd70de37baf2b32ef715c34d.jpg
kardeşim bak bende de var özdöken Konya yapımı 28 li aç kapayi piston yapıyorum sonra devam sıfırı bunlar 5 6 milyar onu alcana bunu al kardeşim daha iyi kesek kırar otu Kiyar diğeri Ayhan dündar marka 32 li onu da çekiyor o açılıp kapanma pistonlu 2 çıkış var bende de ama ben orta kolu da pistonlu aldi mi sok cem onu sonra orta kolunun piston girişini takacam bence bunlar hem pahalı hemde traktör yorar iyi akşamlar

O otu 2 inci çekiş de yok etti otları hemen 70 56 yormaz 26 28 32 hemde 2 çıkış olduğu için bize uygun olan bu 5 6 milyar konya da sıfırı

Bölgemizde bu tür goble kullanılmıyor, dışarıdan getirme maliyetini de hesaba katarsak civarda olanlar daha bir cazip. Ortadan tekerli çok ağır, arkadan tekerli ağır, sizin kullandıklarınız ise çok hafif. Hem çekilir, hem asılır gobleler içinde ağır şaseliler de var, onları da bizim traktörler taşıyamaz.
Diğer bir husus ise, sizin goble ile pancar sökülmüş ağır toprağa girersek bırak sürmeyi çizik bile atamayız. Toprak durumu ile elimde görsel olsa paylaşacağım ama maalesef şu an yok. Bu tür bir goble almamın nedeni fiğ ve pancardan boşalan tarlaları daha iyi sürebilme maksatlıdır. Velhan ya da herg diye tabir edilen bahardan sürülmüş bir tarla için elbette hafif şase bir goble daha uygun ama benim ekim alanlarım genellikle pancar, fiğ ve patatesten boşalan tarlalardır. Bahardan herg ettiğim tarla senede 50 dekarı geçmez.

Tüm bunların dışında diğer önemli mesele ise , fır fır, yani serpme yöntemi ile ekim yaptığım için de bu goble tercihimdir. Tohumu en iyi kapatan goble , diskaro tipi de bu tip olanlardır.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Emirdag
Ekli dosyayı görüntüle 21365

İyi Akşamlar, gençler ve ihtiyarlar..
Arkadaşlar goble alacağım hatta pazarlık filan da bitti. Bir sorun var, Çift liftli 4 hidrolik çıkışı isteyen bir Zamazingo, resimdeki goblenin aynısı tek farkı arka tekeri kaldıran aradaki kol, gobleyi açan hidrolik Lifti açılınca kol yardımı ile tekerler havaya kalkıyor. Yenilik olarak arka tekerleri de liftli yapmışlar. Benim Traktör çift çıkış, sorun burada başlıyor. Şimdi tek hortumlu Römork Pompalarında hidroliği kaldırınca o hortum sökülmez yağın şanzumana alınması lazım. Çift hortumlu Liftlerde de durum böylemidir? Ben öyle değildir diye düşünüyorum.

Sebebi şu ki, ben önce iki hortumu takarak tekerleri havaya kaldırıp, söktükten sonra gobleyi ayırmak için diğer Lİftin hortumlarını bağlayacağım.

Hadi bakalım: )
Hortumları söküp diğer hortumları takabilirsin onuda şöyle yapacaksın tekerleri kaldırıp traktörü stop edip valf kollarını hareket ettirip hortumları gevşet ondan sonra çıkar ama köşeleri nasıl sureceksin geri geri gelmen gerektiğinde

20171006_125429.jpg20171006_125634.jpg
20171006_130018.jpg20171006_125442.jpg

An itibari ile ilk görseldeki gobleyi aldım. Yaklaşık 2 sene kadar arıyorum, şimdiye kısmet oldu.

Bölgenizde CANSA bayisi vb. varsa bakmanız da tavsiyemdir. Güzel işçilik var. Parçaları sağdan soldan toplayıp yapmıyorlar, kendi tornalarında hazırlanıyor. Duymuştum namlarını ama bu kadar büyüdüklerini bilmiyordum.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan