süt verimi yardım lütfen - Sayfa 2

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
26 sonuçtan 16 ile 26 arası gösteriliyor

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Cevap: süt verimi yardım lütfen

Alıntı AHBAG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunun gebelikle ilgili olduğunu sanmıyorum ilhan abi ben de bisorun var çükü 25 30 kilo verimle aldığım inekler 1 ay zarfında neredyse yarı yarıya sütlerini düşürüyo
    hayvanların keyifleri nasıl.
    şöyle sırtta tüylerde uzama vs varmı.
    hava şartlarında ani soğuma varmı.
    bazen ahırda örümcek ağı gibi tozlu pislikler sırtlarına dökülür ve uyuz olmuş gibi huzursuz olurlar süt verimini kötü yönde etkiler.
    gebelikten değilse ve yeterli besleniyorlarsa huzursuz oldukları dış etkenlerden düşer.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı ilhan_mkp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayvanların keyifleri nasıl.
    şöyle sırtta tüylerde uzama vs varmı.
    hava şartlarında ani soğuma varmı.
    bazen ahırda örümcek ağı gibi tozlu pislikler sırtlarına dökülür ve uyuz olmuş gibi huzursuz olurlar süt verimini kötü yönde etkiler.
    gebelikten değilse ve yeterli besleniyorlarsa huzursuz oldukları dış etkenlerden düşer.
    kardeş buzağolarım mantar olmuştu hepsi boyna kaşınıyolardı mantar ilacı yapyım geçti ancak ineklerde böyle bi belirti olmadı acba bu ilaçtan onlara da yapsam mı

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

kardeş buzağolarım mantar olmuştu hepsi boyna kaşınıyolardı mantar ilacı yapyım geçti ancak ineklerde böyle bi belirti olmadı acba bu ilaçtan onlara da yapsam mı
    ustam hastalık yoksa ilaca gerek yok.
    ineklerin bakımını kendiniz yapmıyorsunuz.
    süt verimi neden düşeri en iyi bakan kişi fark eder.
    eksiklik veya sorun her neyse mutlaka bir belirti ip ucu vardır.
    bunu bakıcısı fark etmesi gerekir.
    şunu sorayım bir ay kısa bir süre değil yelinde küçülme varmı gebelik kaynaklı bir düşme varsa meme yapısında gözle görülür bir küçülme olur.
    gözünüze batan hiç bir tuhaf durum yokmu.
    süt verimi gebelik kaynaklı düşüyorsa rasyonu zenginleştirmekte eski verimi yakalatmaz.
    bu söylediklerim kendi gözlemlerim sonucu doğru bildiğimi düşündüklerim.
    süt üzerinden para kazanıyorsanız veterinizde bu konuda bakıcıya birkaç soru sorarak eski verimi yakalamasa bile düşüşe engel olacaktır.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı ilhan_mkp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ustam hastalık yoksa ilaca gerek yok.
    ineklerin bakımını kendiniz yapmıyorsunuz.
    süt verimi neden düşeri en iyi bakan kişi fark eder.
    eksiklik veya sorun her neyse mutlaka bir belirti ip ucu vardır.
    bunu bakıcısı fark etmesi gerekir.
    şunu sorayım bir ay kısa bir süre değil yelinde küçülme varmı gebelik kaynaklı bir düşme varsa meme yapısında gözle görülür bir küçülme olur.
    gözünüze batan hiç bir tuhaf durum yokmu.
    süt verimi gebelik kaynaklı düşüyorsa rasyonu zenginleştirmekte eski verimi yakalatmaz.
    bu söylediklerim kendi gözlemlerim sonucu doğru bildiğimi düşündüklerim.
    süt üzerinden para kazanıyorsanız veterinizde bu konuda bakıcıya birkaç soru sorarak eski verimi yakalamasa bile düşüşe engel olacaktır.
    abi gebelik kaynaklı değil ondan eminim çünkü ben inekleri yavrusuyla beraber aldım 2 aylık yavrulu 3 aylık yavrulu şu anda sadece 4-6 ay önce aldıklarım dan 4 tanesi 3 - 4 aylık gebe bazılarını daha yeni aşılattım gebe olup olmadıklarını bile bilmiyoz inek bazlı bişey de değil her aldığım inek 1 ay için de süt veriminde aşırı bir kayıp yaşıyo bütün ineklerde oldu bu

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

abi gebelik kaynaklı değil ondan eminim çünkü ben inekleri yavrusuyla beraber aldım 2 aylık yavrulu 3 aylık yavrulu şu anda sadece 4-6 ay önce aldıklarım dan 4 tanesi 3 - 4 aylık gebe bazılarını daha yeni aşılattım gebe olup olmadıklarını bile bilmiyoz inek bazlı bişey de değil her aldığım inek 1 ay için de süt veriminde aşırı bir kayıp yaşıyo bütün ineklerde oldu bu
    ustam o zaman beslenmede bir eksiklik var.
    bir kaç yıldır inek olmadığı için rasyon konusunda bir şey söylemem mümkün değil fakat rasyonunuzda yonca veya regras gibi kuru otlar görmedin süt verimini ne kadar etkiler bilemiyorum.
    denemek için ekstradan biraz kuru yonca alın bir hafta kadar yem karmaya atmadan verin size geldiklerinde olması bana göre beslenmede eksiklik olduğunu işaret ediyor.
    kuru yonca yediklerinde biraz daha fazla su içmeye başlarlar söylediğiniz sürelere bakarsak kızgınlık gösterme süreleride gecikmiş gibi duruyor.

The_Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    4 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Hayvan bakıcı seçer, yemleme eksiğiniz olabilir, doğumdan sonra enerji açığı fazla olur, propilen glikol ile işkembe sindirime alıştırılır.İç,dış parazit ,solunum yolu enfeksiyonları, kalsiyum eksikliği, yataklık durumu, sulama, yemleme azsa Simental sütünü azaltır,Holstein kalsiyumu kendi kemiklerinden alarak zayıflar,1 .ayda yemleme yüksek 2.3.4. aylarda sütü oranında yemleme gerekir.İnek başı günlük 20 kg silaj gerekir, hayvanların meme yapısı makineye uyumsuz olabilir.Afaki tahmin yürütüyoruz, resim koymanız iyi olur.

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı The_Hoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayvan bakıcı seçer, yemleme eksiğiniz olabilir, doğumdan sonra enerji açığı fazla olur, propilen glikol ile işkembe sindirime alıştırılır.İç,dış parazit ,solunum yolu enfeksiyonları, kalsiyum eksikliği, yataklık durumu, sulama, yemleme azsa Simental sütünü azaltır,Holstein kalsiyumu kendi kemiklerinden alarak zayıflar,1 .ayda yemleme yüksek 2.3.4. aylarda sütü oranında yemleme gerekir.İnek başı günlük 20 kg silaj gerekir, hayvanların meme yapısı makineye uyumsuz olabilir.Afaki tahmin yürütüyoruz, resim koymanız iyi olur.
    hocam ilk mesajda yem radyonu yazılmış ve yonca yulaf regras hiç yok.
    inekler üç aydan fazla boş gezmiş gibi duruyor bizdeki simentaller 45 gün civarı kızgınlık gösteriyordu arkadaşın söylediklerine bakarsak 90 günü geçmiş inekler var.
    özellikle dikkatimi çeken kuru yonca yulaf regras yemlemede hiç yok.
    yoncaları bozduğumuz yıllar yonca satın alamazdık inekler kızgınlığı çok geç gösterirdi.
    bolluk içinde hayvancılık yapmadık yapadık eksikliklerin sonuçlarını gözlemlemeye çok fırsat oldu

The_Hoca teşekkür etti.

tiresavranciftligi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

arkadaşlar 15 ineğim var rasyonum hep aynı 1 ay önce 230 kg süt sağıyodım bugün 140 kilo süt sağdım bu düşüşün sebebini bitürlü bulamadım yardımcı olabilecek arkadaş var mı

15 inek rasyonu şu şekilde 100 kilo cp süt 18 yem 225 kilo mısır silajı 10 kilo kepek 10 kilo pancar küspesi kuru 30 kilo saman 2 kilo premix
    Merhaba ineklerinizi nerden aldınız? Yanlış anlamayin.Bunu sormamin sebebi bazı üçkâğıtçı dolandırıcılar ineklere bir aşı vuruyorlarmis inekleri sütlü göstermek icin.İlacin etkisi geçtikten sonra sütte ciddi bir düşüş oluyormuş.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı tiresavranciftligi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ineklerinizi nerden aldınız? Yanlış anlamayin.Bunu sormamin sebebi bazı üçkâğıtçı dolandırıcılar ineklere bir aşı vuruyorlarmis inekleri sütlü göstermek icin.İlacin etkisi geçtikten sonra sütte ciddi bir düşüş oluyormuş.
    İNEKLERİ FARKLI YERLERDEN ALDIM KARDEŞ

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Küçük işletmelerde süt verimini fazla yükseltmeye çalışmamalı bence

CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Abi sana tavsiyem inekleri 0-10 hafta
    10-21 hafta
    21- 44 hafta ve
    Kuru dönem olmak üzere ayirarak besle
    Misal doğumdan sonra 3-8 haftalarda süt verimi pik yapar ama kuru madde tüketimi azalir bu devrede enerjice yüksek yemle beslemen lazım eğer sen bu ineği 4-5 ay önce doğum yapmış ineğin rasyonuyla beslersen inek zayıflar ve süt verimi kuru döneme kadar hep duşük seyreder

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog