süt verimi yardım lütfen

14.04.2012
141
57

arkadaşlar 15 ineğim var rasyonum hep aynı 1 ay önce 230 kg süt sağıyodım bugün 140 kilo süt sağdım bu düşüşün sebebini bitürlü bulamadım yardımcı olabilecek arkadaş var mı

15 inek rasyonu şu şekilde 100 kilo cp süt 18 yem 225 kilo mısır silajı 10 kilo kepek 10 kilo pancar küspesi kuru 30 kilo saman 2 kilo premix

• Beğen
Tepkiler: erdem59
Gebelikler ilerlemis olsa bu kadar hizli düşüş olmaz
Meme hastalığı olabilirmi ?
Sağım makinesinde sorun olabilirmi ?
Hayvanlar uzun süredir sendemi ?
Sağımi kendinmi yapıyorsun?
Rasyondan hariç çayıra cimene salma yok herhalde

Maastitise hemen mdahale ediyoz kardeş sağım makinesine ne gibi bi problem olabilir benimn gördüğüm biproblem yok süt bitene kadar sağıyoz sağımı çoban yapıyo hayvanların hiç biri yayılmıyo hayvan ların çoğu yeni doğum yaptı 1 - 4 ay sadece beş hayvanım gebe diğerlerinin bir kısmına tohum attırdık

Tahmini konusuyaruz tabi Sağım makinesi bakimlari önemli basinci nasil
Memelik lastikleri degisiyormu
Rasyon istediğin verim için uygunmu onu rasyon bilen arkadaşlar yazabilir
Birde hayvanlarin irklari önemli bazi irklar gebelesince hızlı azaliyor sütü

kardeş bugün özellikle sağım makinesini kontrol ettim 80 basınçla sağım yapıyo herhangi bi sorun göremedim
hayvanlarımın çoğu holştayn 3 4 tane simental var deiğim gibi gebelikleri ilerlemiş değil

Sagim makinesi sadece bir ihtimal
Sağım makinesinin yuksek basincta olmasindan çok basincin sagim sirasinda memeliklere ulasmasi önemli
Yaglanma veya başka sebepten süt borusu yada hava borusu yarim tıkanmışsa makine basinc göstergesi basinci yuksek görünür ama memelik te istenen basinc olmaz
Süt yada hava borularnin yarim tıkalı olduğunu anlamak için çalışan makineyi bosa çıkarırsan
Makine boşta olduğu halde basinc düşmez devamli yuksek olur basınç
Sökülüp parca parça özellikle ince borularin ve ek yerlerinin firca ile temizlenmesi gerek belli sürelerde
Sadece deterjan ve ve su yetrli gelmiyor
Bunlari yaziyorum belki birilerinin işine yarar sakin yanlis anlama
Sadece makine degil verimin düşmesine sebep baska srbeplerde olabilir

• Beğen
Tepkiler: Amator
Sagim makinesi sadece bir ihtimal
Sağım makinesinin yuksek basincta olmasindan çok basincin sagim sirasinda memeliklere ulasmasi önemli
Yaglanma veya başka sebepten süt borusu yada hava borusu yarim tıkanmışsa makine basinc göstergesi basinci yuksek görünür ama memelik te istenen basinc olmaz
Süt yada hava borularnin yarim tıkalı olduğunu anlamak için çalışan makineyi bosa çıkarırsan
Makine boşta olduğu halde basinc düşmez devamli yuksek olur basınç
Sökülüp parca parça özellikle ince borularin ve ek yerlerinin firca ile temizlenmesi gerek belli sürelerde
Sadece deterjan ve ve su yetrli gelmiyor
Bunlari yaziyorum belki birilerinin işine yarar sakin yanlis anlama
Sadece makine degil verimin düşmesine sebep baska srbeplerde olabilir

Hocam yanlış mı anlıyorum makine çalışrken memelerden başlıkları çıkartıyrum basıncı kontrol ediyorum basınçç düşmezse makine normal düşerse makine de hata var doğru mu

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

Makine boşta calisirken basınç düşmesi gerektiği zaman düşüyormu
Yükselmesi gerektigi zaman yukseliyormu
Yoksa hep yüksek basinctami çalışıyor
Hep yüksekte çalışıyorsa demek istedigim bu sorun var demek
Biraz karışık oldu kusura bakmayin buradan anlasmak zor

Makinanın rutin kontrollerisart bazen ufacık çatlak dışarıdan hava almasına sebep oluyor sizde sağım devam ediyor sanıyorsunuz bittiginde memelikleri sokup alıyorsunuz ama memenin birinde sut kalıyor sonra verim düşüyor çeşitli hastalıklar oluyor bilgisayar kontrollü sağım Nasil çalışır bilemem

Makinanın rutin kontrollerisart bazen ufacık çatlak dışarıdan hava almasına sebep oluyor sizde sağım devam ediyor sanıyorsunuz bittiginde memelikleri sokup alıyorsunuz ama memenin birinde sut kalıyor sonra verim düşüyor çeşitli hastalıklar oluyor bilgisayar kontrollü sağım Nasil çalışır bilemem

Kardeş yarından itibaren bütün inekleri makneden sonra bir deelle sağacağım bakalım bişey farkedecek mi

Tahmini konusuyaruz tabi Sağım makinesi bakimlari önemli basinci nasil
Memelik lastikleri degisiyormu
Rasyon istediğin verim için uygunmu onu rasyon bilen arkadaşlar yazabilir
Birde hayvanlarin irklari önemli bazi irklar gebelesince hızlı azaliyor sütü
mastitis sorunu olmuyorsa makinada sorun yoktur diye tahmin ediyorum.
muhtemelen gebeleşen hayvanlar etçi ırklar.

etçi ırklar gebelilikle birlikte süt veriminde çok ciddi düşüş yaşarlar.

İsmail abi sende safkan simental varsa holştayn ile simental arasında gebelikle oluşan süt farkını farketmişsindir.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Kardeş pancar küspesi 50 kğ ya yakın vermeni öneririm bizim hayvanlardan düşüş oldu ama havadan ve ileri gebelikten dolayı makinede sıkıntı olduğunu düşünüyorsan önce sağım bittikten sonra hayvanlarını kontrol et 5-6 çekimlik süt kalır normalde eger fazla kalıyorsa baş parmaklarını sağmayı dene makine ile düzgün bi ritimde parmaklarını sıkması ve içine çekmesi gerek

mastitis sorunu olmuyorsa makinada sorun yoktur diye tahmin ediyorum.
muhtemelen gebeleşen hayvanlar etçi ırklar.

etçi ırklar gebelilikle birlikte süt veriminde çok ciddi düşüş yaşarlar.

İsmail abi sende safkan simental varsa holştayn ile simental arasında gebelikle oluşan süt farkını farketmişsindir.

bunun gebelikle ilgili olduğunu sanmıyorum ilhan abi ben de bisorun var çükü 25 30 kilo verimle aldığım inekler 1 ay zarfında neredyse yarı yarıya sütlerini düşürüyo

bunun gebelikle ilgili olduğunu sanmıyorum ilhan abi ben de bisorun var çükü 25 30 kilo verimle aldığım inekler 1 ay zarfında neredyse yarı yarıya sütlerini düşürüyo
hayvanların keyifleri nasıl.
şöyle sırtta tüylerde uzama vs varmı.
hava şartlarında ani soğuma varmı.
bazen ahırda örümcek ağı gibi tozlu pislikler sırtlarına dökülür ve uyuz olmuş gibi huzursuz olurlar süt verimini kötü yönde etkiler.
gebelikten değilse ve yeterli besleniyorlarsa huzursuz oldukları dış etkenlerden düşer.

hayvanların keyifleri nasıl.
şöyle sırtta tüylerde uzama vs varmı.
hava şartlarında ani soğuma varmı.
bazen ahırda örümcek ağı gibi tozlu pislikler sırtlarına dökülür ve uyuz olmuş gibi huzursuz olurlar süt verimini kötü yönde etkiler.
gebelikten değilse ve yeterli besleniyorlarsa huzursuz oldukları dış etkenlerden düşer.

kardeş buzağolarım mantar olmuştu hepsi boyna kaşınıyolardı mantar ilacı yapyım geçti ancak ineklerde böyle bi belirti olmadı acba bu ilaçtan onlara da yapsam mı

kardeş buzağolarım mantar olmuştu hepsi boyna kaşınıyolardı mantar ilacı yapyım geçti ancak ineklerde böyle bi belirti olmadı acba bu ilaçtan onlara da yapsam mı
ustam hastalık yoksa ilaca gerek yok.
ineklerin bakımını kendiniz yapmıyorsunuz.
süt verimi neden düşeri en iyi bakan kişi fark eder.
eksiklik veya sorun her neyse mutlaka bir belirti ip ucu vardır.
bunu bakıcısı fark etmesi gerekir.
şunu sorayım bir ay kısa bir süre değil yelinde küçülme varmı gebelik kaynaklı bir düşme varsa meme yapısında gözle görülür bir küçülme olur.
gözünüze batan hiç bir tuhaf durum yokmu.
süt verimi gebelik kaynaklı düşüyorsa rasyonu zenginleştirmekte eski verimi yakalatmaz.
bu söylediklerim kendi gözlemlerim sonucu doğru bildiğimi düşündüklerim.
süt üzerinden para kazanıyorsanız veterinizde bu konuda bakıcıya birkaç soru sorarak eski verimi yakalamasa bile düşüşe engel olacaktır.

ustam hastalık yoksa ilaca gerek yok.
ineklerin bakımını kendiniz yapmıyorsunuz.
süt verimi neden düşeri en iyi bakan kişi fark eder.
eksiklik veya sorun her neyse mutlaka bir belirti ip ucu vardır.
bunu bakıcısı fark etmesi gerekir.
şunu sorayım bir ay kısa bir süre değil yelinde küçülme varmı gebelik kaynaklı bir düşme varsa meme yapısında gözle görülür bir küçülme olur.
gözünüze batan hiç bir tuhaf durum yokmu.
süt verimi gebelik kaynaklı düşüyorsa rasyonu zenginleştirmekte eski verimi yakalatmaz.
bu söylediklerim kendi gözlemlerim sonucu doğru bildiğimi düşündüklerim.
süt üzerinden para kazanıyorsanız veterinizde bu konuda bakıcıya birkaç soru sorarak eski verimi yakalamasa bile düşüşe engel olacaktır.

abi gebelik kaynaklı değil ondan eminim çünkü ben inekleri yavrusuyla beraber aldım 2 aylık yavrulu 3 aylık yavrulu şu anda sadece 4-6 ay önce aldıklarım dan 4 tanesi 3 - 4 aylık gebe bazılarını daha yeni aşılattım gebe olup olmadıklarını bile bilmiyoz inek bazlı bişey de değil her aldığım inek 1 ay için de süt veriminde aşırı bir kayıp yaşıyo bütün ineklerde oldu bu

abi gebelik kaynaklı değil ondan eminim çünkü ben inekleri yavrusuyla beraber aldım 2 aylık yavrulu 3 aylık yavrulu şu anda sadece 4-6 ay önce aldıklarım dan 4 tanesi 3 - 4 aylık gebe bazılarını daha yeni aşılattım gebe olup olmadıklarını bile bilmiyoz inek bazlı bişey de değil her aldığım inek 1 ay için de süt veriminde aşırı bir kayıp yaşıyo bütün ineklerde oldu bu
ustam o zaman beslenmede bir eksiklik var.
bir kaç yıldır inek olmadığı için rasyon konusunda bir şey söylemem mümkün değil fakat rasyonunuzda yonca veya regras gibi kuru otlar görmedin süt verimini ne kadar etkiler bilemiyorum.
denemek için ekstradan biraz kuru yonca alın bir hafta kadar yem karmaya atmadan verin size geldiklerinde olması bana göre beslenmede eksiklik olduğunu işaret ediyor.
kuru yonca yediklerinde biraz daha fazla su içmeye başlarlar söylediğiniz sürelere bakarsak kızgınlık gösterme süreleride gecikmiş gibi duruyor.