Yonca çıkmama problemi yardım

Arkadaşlar merhaba yeni ektiğimiz yoncanın bir kısmında toprağın debiz yani sulandıktan sonra sertleşen bir yapısı var üstü kaysak yapıyo ıslak tutuyoruz ama yoncalar çok yavaş çıkıyor sprinkle suluyoruz toprak öbür gün taş gibi oluyor biz bunu böyle ıslak tuta tuta çıkarcaz ama bu sürede tohum bozulur mu bozulursa ne kadar sürede bozulur bilenler bu konuda yardımcı olursa sevinirim

7ad84901b858b7be128a8d9ae3973616.jpg

Bi çıksa hepsi tohumuda çok attık ve çok pahalı üzüyor beni :)))

Yonca ekimi için ilkbahar havaları daha güzel olur.İlkbahar geç donlarından korunmak ister.Havalarda inceden yağışlı giderse çıkış harika olur.Tohum yatağı için önceki yıldan Ağustos bozması sürüm,Kasımda ikileme sürüm veya kaz ayağı, Mart başları gibi ikinci kaz ayağı Nisan başlarında ekim yapılır, bölgeye göre zamanlama biraz değişebilir.
Toprağı Güneş'te iyice havalandırıp yakmadığınız için toprak sımsık, havasız kalmış, sulamadan dolayı kaymak tabakası oluşturuyor.Sonbahar geç donlarından etkilenme durumunuzda olabilir.
Bitiş normal görünüyor, havalar haftaya ısınacak, orta nitelikte bir çıkış olacak gibi , ileriki yıllarda kökler sağlamlaşınca çatal yapması için tırmık atılabilir.
Tohum yatağı iyi hazırlanmalıydı ve bahar ekimi tercih edilmeliydi, fikrim.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Yonca ekimi için ilkbahar havaları daha güzel olur.İlkbahar geç donlarından korunmak ister.Havalarda inceden yağışlı giderse çıkış harika olur.Tohum yatağı için önceki yıldan Ağustos bozması sürüm,Kasımda ikileme sürüm veya kaz ayağı, Mart başları gibi ikinci kaz ayağı Nisan başlarında ekim yapılır, bölgeye göre zamanlama biraz değişebilir.
Toprağı Güneş'te iyice havalandırıp yakmadığınız için toprak sımsık, havasız kalmış, sulamadan dolayı kaymak tabakası oluşturuyor.Sonbahar geç donlarından etkilenme durumunuzda olabilir.
Bitiş normal görünüyor, havalar haftaya ısınacak, orta nitelikte bir çıkış olacak gibi , ileriki yıllarda kökler sağlamlaşınca çatal yapması için tırmık atılabilir.
Tohum yatağı iyi hazırlanmalıydı ve bahar ekimi tercih edilmeliydi, fikrim.

Yani bu tohum yatağını bizden iyi hazırlayan varsa gerçekten ben merak ediyorum nasıl bi hazırlık yapıyorlar 1 yıldır araziyi boş tuttuk pullukla sürdük yaz boyunca goble çektik karıştırdık toprağı 2 kere tesviye çektik ekmeden önce merdane çektik ektik arkasından merdane çektik tohumu kesinlikle 1 cm ye düşürdük üstünden ıslattık 2 şer saat sprinkle ıslattık ama toprağın bir kısmı var kaysak yapmıyor daha doğrusu taş gibi donuyor kalıyor biz bu yoncayı yıllardır ekeriz işi ticari boyuta taşıdık ve hep sonbaharda ektik ve mükemmel yoncalarımız var ve bu bizim hazırlık hatamız ekim zamanı hatamızdan kaynaklı değil çünkü sadece köşede bir kısmı böyle bu toprağın yapısında bozukluk var suyu gördümü taş gibi oluyor traktörün teker izi olmuyor üstüne bastığı zaman böyle anlatıyım

• Beğen
Tepkiler: hasandurmaz86
Anız yerine dekara 5 ton etlik tavuk kümes gübresi yayıyorum.Ağustos bozması sürüm, ikileme , kazayağı ve Nisan'da ekim yapıyoruz.3 yıl suni gübre hiç kullanmıyoruz,Kasım ayında 2 ton 2 senede bir ara gübreleme yapıyoruz.Dekar verimi kuru balye 1 ton/yıl civarı oluyor.
Tarlada humus eksiğiniz var sanırım.

• Beğen
Tepkiler: sbnkyncu
Yonca altta filizlenmiş yukardaki sert topraktan dolayı mı çıkamıyor? Eğer öyleyse kaymak kırma makineleri var nette videoları da mevcut işinize yarar mı onlar bir bakın
Hocam kaymak problemi değil ya toprağın bir kısmı suyu yedikten 1 gün sonra böyle bildiğiniz beton dökülmüş gibi oluyo toprak resmen donuyor üstüne traktör basıyo boru yüklü araba geçiyor izi çıkmıyor yere kaymak kırma makinası burda iş yapcağını sanmıyorum

Muhtemelen tesfiyede kazinip ham toprak çıkarılan yer bu
Organik madde yönünden zayif
Hayvan gubresi en uygun cozum uzun vadede
Kisa vadede kimyasallar tesirli olabilir belki denemedim
Cimlenme icin ıslatma kadar sıcaklıkta önemli bu noktada ilk bahar son bahar seçimini iyi yapmak gerek nasil olsa sulama imkani var

Sıcaklıklar şu an için yeterli çinlenmeyi engelliycek bir sıcaklık düşüşü henüz yok

Su göllenmesi olmazsa, tohum kolay-kolay bozulmaz.
Tavsiyem: sık-sık ve miktar olarak sadece 1-2 parmak derinliği ıslatacak kadar sulama.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıyorum zaten bu dediğim toprakta su duran yerler oldu oraların hepsi çıktı yumuşak kaldığı için su durutsam mı diye düşündüm sonradan sağlıklı bir fikşr gibi gelmedi vazgeçtim