Traktör dünyasında kırılamayan önyargılar...

Çin ve hint malının kötü ünü sebebiyle oluyor bunlar. Birçok firma birçok ülkede kendi parça ve ürünlerini ürettirebiliyor. Bu DANA denilen firma baya kaliteli ki birçok firma tercih etmiş. Yoksa hiçbir firma kötü malı kendi markasıyla satmak istemez.

aynı güç sınıfında bir jd ve mahindranın şanzıman ve motor ömürleri nedir.
aynı firmaya dingil yaptırıyorlar diye tüm tasarım aynı kaliteye indi yani.

bu konu resmen düz mantık fıkrası olmuş

Temel bir yarışmaya katılır ve
kazanır. Kendisine bir kitap hediye edilir. Kitabın adı da 'düz mantık' tır.
Temel hediyeyi alırken sorar;
-Bu kitapta ne yazıyor?
-Okuyunca öğrenirsin...
-Ben onunla uğraşamam, anlat bakayım
sen bana.
-Ok bak şimdi; senin evinde akvaryum
var mı mesela?
-Evet var...
-O zaman içinde su da vardır?
-Evet var...
-İçinde su varsa balık da vardır....
-Evet var...
-Balık varsa hayvanları da
seviyorsundur sen?
-Evet....
-Hayvanları seviyorsan insanları da
seversin her halde?
-Evet...
-O zaman senin sevgilin de vardır?
-Evet var.
-Yaşlı görünüyorsun o zaman sen
evlisindir?
-Evet.
-E karın olduğuna göre de,
homoseksüel değilsindir?
-Evet.
-Bak gördün mü?...
Temel çok etkilenir. Kitabı alır
koltuğunun altına eve doğru giderken Dursun'u görür.
Dursun sorar;
-Temel o ne?
-Düz mantık kitabı!
-Nasıl bir şey anlat bakiiim.
-Bak şimdi; sizin evde akvaryum var
mı?
-Yook!
-O zaman sen ib.esin...

bizim ilçede jd servisi yok mahindra servisi zaten yok
civar köylerde üç tane mahindra var.
benim bildiğim 20 civarı jd var.
sanayide daha bir defa motoru sökülü jd görmedim iki defa mahindra gördüm.
iş dingilden kaynaklı değil ön yargı falan yok ortada.

gelelim sonalika motorlara
biz punta makinası üretiyoruz üzerine hepsinin etiketi çakıyoruz.
Almanya'dada satılıyor irandada bayide üzerine kendi adını vuruyor.
aynı güçte 40binede var 120binede hangi kaliteyi istersen onu yapıyoruz alıncada test ediyorsun öyle alıyon.
jd ve mahindra ikiside ne sipariş ettiyse onu teslim alıyor.
o ölçüdede pazara sahipler.
buna bence şöyle bakmalı bu dingili üreten marka bu işin uzmanı gibi geldi bana emsal ürünü piyasada aynı kaliteyi rakiplerinden ucuza yapıyordur.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Onceliklie su cin mali mubabbeti , bence galerilerin markayi bklamasi , yani soyle dusununun , iphonelerin arkasinda designed in califorina , assambeled in china yazar , kaliforniyada dogdu , cinli oldu demek [emoji23][emoji23]. Smdi iphone cin mali diye dandik kimse almam demiyor . Keza amarok arjantinde uretiliyor ama alman arabasi diye aliyoruz . O yuzden cinli arkadaslar siz ne isterseniz onu yapiyorlar , ben sanmiyorum ki dana firmansinin dandik diffransiyel yaptiracagini . Zira benim manitoularda dana diffrsansiyel var . Masallahi var tak demediler daha .

Onun disinda ,

Bizim burada olan bi hadise new holland cok yakar diyen 2 3 kisiyle karsilastim

Sordum neye gore abicigim diye

Adamda td75 ve 85 4wd var daha omce 240 varmis , birisinde de 135 varmis onla kiyasliyor cok yaktigini idda ediyor . Amca dogru soyluyorsun dedim saygilar dedim kalktim gittim [emoji23][emoji23]

Malesef kara duzen is yapiliyor . İstatik yok veri yok , kahvede milletten duyum almakla bu is olmaz .

Onceliklie su cin mali mubabbeti , bence galerilerin markayi bklamasi , yani soyle dusununun , iphonelerin arkasinda designed in califorina , assambeled in china yazar , kaliforniyada dogdu , cinli oldu demek [emoji23][emoji23]. Smdi iphone cin mali diye dandik kimse almam demiyor . Keza amarok arjantinde uretiliyor ama alman arabasi diye aliyoruz . O yuzden cinli arkadaslar siz ne isterseniz onu yapiyorlar , ben sanmiyorum ki dana firmansinin dandik diffransiyel yaptiracagini . Zira benim manitoularda dana diffrsansiyel var . Masallahi var tak demediler daha .

Onun disinda ,

Bizim burada olan bi hadise new holland cok yakar diyen 2 3 kisiyle karsilastim

Sordum neye gore abicigim diye

Adamda td75 ve 85 4wd var daha omce 240 varmis , birisinde de 135 varmis onla kiyasliyor cok yaktigini idda ediyor . Amca dogru soyluyorsun dedim saygilar dedim kalktim gittim [emoji23][emoji23]

Malesef kara duzen is yapiliyor . İstatik yok veri yok , kahvede milletten duyum almakla bu is olmaz .
atla eşeği yarıştırmak gibi birşey olmuş o.

defalarca burada tartışılan ve iyi hoş olmasına rağmen bazı markaların tutulmayışı servis ağı nedenine bağlandı.

bizim ilçe için konuşursak.
sonalika motorlu erkunt58
sonalika motorlu başak 60
ikisininde servisi mevcut
jd servisi yok
same servisi yok
jd ve sameden daha fazla erkunt ve başak mevcut.
mahindra tarım ilçelerine servis açacaktır ve erkunt kadarda satış yapacaktır.
birde alım gücü mevzusu var parası bol biri için macera yapıp tutulmayan motor alıp sonra değiştirmek kardan zarar.
tek atımlık şansı olan dişten tırnaktan arttırıp alan adam servisi olmayan bir marka riskine giremez.
u.özkan bana kalırsa Çin olmuş çek olmuş buna çok fazla takılan yok.
servis ağına karşı bir korku var.
aslında kanunen birctraktör dağıtıcısı bir bölgeye bayilik verdiğinde servis açmıyor ve belli bir süre yedek parça temini için kontrat imzalamıyorsa satış izni verilmemesi gerekir.

atla eşeği yarıştırmak gibi birşey olmuş o.

defalarca burada tartışılan ve iyi hoş olmasına rağmen bazı markaların tutulmayışı servis ağı nedenine bağlandı.

bizim ilçe için konuşursak.
sonalika motorlu erkunt58
sonalika motorlu başak 60
ikisininde servisi mevcut
jd servisi yok
same servisi yok
jd ve sameden daha fazla erkunt ve başak mevcut.
mahindra tarım ilçelerine servis açacaktır ve erkunt kadarda satış yapacaktır.
birde alım gücü mevzusu var parası bol biri için macera yapıp tutulmayan motor alıp sonra değiştirmek kardan zarar.
tek atımlık şansı olan dişten tırnaktan arttırıp alan adam servisi olmayan bir marka riskine giremez.
u.özkan bana kalırsa Çin olmuş çek olmuş buna çok fazla takılan yok.
servis ağına karşı bir korku var.
aslında kanunen birctraktör dağıtıcısı bir bölgeye bayilik verdiğinde servis açmıyor ve belli bir süre yedek parça temini için kontrat imzalamıyorsa satış izni verilmemesi gerekir.

Servis cok onemli bir konu dediginiz gibi , sonucta bu traktor calisacagi zaman calismak zorunda zira hava kosullari biizm traktorun arizasini beklemiyor . Parcasi bol olan ve servisi olan traktor o yuzden tercih ediliyor . Bizim burada germencikte en cok new holland tutuluyor , ona butcesi yetmeyenler tumosan aliyor .

Birde en onemlisi kullanicilarin gercekten galericilerin insafina ve kualktan dolma bilgilerle degilde , ciftcilerin gercekten bilgilenmesi sart . Tuketici bilgili olursa ureticide piyasada kalmak icin kaliteyi yukseltmek zorunda kalir .

Servis cok onemli bir konu dediginiz gibi , sonucta bu traktor calisacagi zaman calismak zorunda zira hava kosullari biizm traktorun arizasini beklemiyor . Parcasi bol olan ve servisi olan traktor o yuzden tercih ediliyor . Bizim burada germencikte en cok new holland tutuluyor , ona butcesi yetmeyenler tumosan aliyor .
en basitinden örnek vermek gerekirse
https://www.google.com.tr/search?...id-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

https://www.google.com.tr/search?...4.845...0j0i67k1j0i7i5i30k1.191.Df2sV6zjz04

tarlada tuttu biri geri çıkarken kepçeyle radyatöre girdi diyelim.
İnternete girip nerede var diye baktık nereden bulucaz bu radyatörü
özellikle radyatörü yazdım fren sistemiyle alakalı bir parça arayın görün.

traktör seçiminde maddiyat zaten ilk sırada gelen kriter işe uygun gücü yettiği servisi parçası olan alınıyor.

tümosanı alan adam belki biraz konfordan feragat ediyor ama yedek parça korkusu yaşamak istemiyor.

çiftçimiz her istediğini alacak maddi güçte olsa kriteri sürüş keyfi olabilirdi ama şuan az arıza kolay yedek parça fiyat az yakıt bu kriter sırasıyla gidiyor.
marka fanatikliği yapacak sürüş keyfi düşünecek kazançları yok zaten.
servisi olmasada mahindra alıcam nh den daha iyi yük kaldırıyor diyemez bizim çiftçi mahindra açar servisini yedekparça dağıtıcım bu firma der köylüde alır o zaman bu bizim işimizi görür der çünkü alım kriterlerini karşılamaya başlar.

evet İLK ve EN önemli faktör bayi/servis galiba..

bu yüzden yarın birgün hepimiz Mahindracı olabiliriz demedi demeyin:)

hintliler piyasaya bi girdimi olay biter..
olacağına bakın adamlar erkunt gibi aile şirketi değil hazır servis ağı olan firma satın aldılar.
vede güçlü bir holding rakiplerine karşı sağlam satış hamleleri yapacaklardır.
fiyat olarak iyi bir başlangıç yaparsalar kısa sürede kendini benimsete bilirler.
türkiye pazarı için gerekli doğru adımları attılar.

MF 285 S 4x4

12bd5aed7e2f546cf813ecf9d2b4eab0.jpg

• Beğen
Tepkiler: altanasc

Bence nerde üretildiğinden çok nasıl malzeme ve nasıl tasarım yapıldığıdır.john deere ninde türkiyede dökülen büyük döküm parçaları var.dediğim gibi önemli olan malzeme kalitesi ve tasarım.