Çeşme de sakız koyunu yetiştiriciliği için fikir

Merhabalar.Forumda yeniyim bilmem konuyu dogru yere mi açtım.
Ben Çeşme de ögretmenim.Çiftçilik yapmak istiyorum.
Elimde istediğimi dikebileceğim iki dönüm yer var.
Ayrica altı dönüm kadar bir yer kiralamak üzereyim.
Şimdi altı dönümlük yer villa ve sitelerin arkasında .Onunda arkası makilik orman alani.
Aslında yazın sadece sebze eksem villa ve sitelere broşür dagıtsam evlere bile servis yaparım.Yazın nufüs patlamasi yaşayan bir yerdeyim.
Ama ben zevk için bu işe girmek istiyorum.
Hayvancılık ve ilerde aromatik bitkilerle ugraşmak istiyorum.Özellikle bitki yağı çıkartmak istiyorum.

Neyse uzatmayım.Şimdi 7 8 dönüme arpa ekmeyi duşünüyorum.Yazın okulların kapanışı ile 10 15 sakız koyunu 3. 4 keçi 40 50 tavuk biraz kaz bıldırcın alabilirim .bunları yaklaşık bir donümluk yerde besleyebilir miyim?
Arkam zaten makilik alan.Ama ben hiç sürü yönetmedim.
Yazın elimde 8 donümlük arpa ve saman olacak.haziranda 3. 4 dönüm e yonca korungada ekebilirim.arıda atabilirim.Kekik zengini bir alan zaten.
Biraz arı tecrübem var.2 dönüme de az az acurdu salatalık,domates ,roka,soğan ,biber eksem hepsini sitelere pazarlayabilirim.akşama doğru pikapla şöyle gezsem gider gibime geliyor.
Cok buyuk iki de incir agacı var.Ne kadar çıkar bilmiyorum.yazık incirlere baktım.Toplanmamiş dökulmüş veya üstünde çürümüş.
Biraz da zeytin var.
Bilmediğim başka agaçlarda var.
Tarlanin etrafı beton direklerle ve tellerle çevrili.Su derdi yok ,elektrik var.Kuçuk bir kulubede var.Ancak tarla çok yabanıllaşmış.
Orman resmen adım adım tarlaya girmiş.
Şimdi traktörüm yok.Almakta istemiyorum.Çapa makinasıyla ve motorlu tırmıkla calışmak istiyorum.
Şimdi sizlerden dediklerimi değerlendirmenizi istiyorum.Elhamdülillah çift maasız.Amacım para kazanmaktan öte çiftcilige girmek.
Şimdi ot bürümüş hatta yer yer makileşmiş bu tarlayı adam edebilir miyim.Traktör ilk etapta gerekli tarlayı parayla sürdürebilirim.Ama daha sonra tek başıma yûkarıda saydıklarımı yapabilir miyim.
Kafama en çok sebze ekimi takılıyor.
Diyorum para amacım yok.Sebzeyle uğraşamazsın ,enginar dik geç daha mantıklı geliyor.Her yere korunga ve yonca ekmekse inanın çok kıymetli bir yeri çok verimsiz kullanmak gibi geliyor.Arka taraf zaten makilik alan.Ama sakızda her otu yemez diyorlar.Bilmem sürüyü yönetebilir miyim.
Çok uzattım.Hakkınızı helal edin.Her türlü yorumunuzu bekliyorum.
Okuyan arkadaşlara teşekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: yasindemiralay
Öğretmen olduğunuz icin koyun keçi alırsanız yaymak gerekli yazin neyse de okullar açılınca nasil yapacaksınız. Bence sebze ekin domates biber salatalık acur patlıcan orada alan çok olur sitedekilere satarsınız. Koyun ama olabilir 3 tane ile başlayın keçi gibi sürekli yayılmayı istemez keçi bağırır gezmek ister

• Beğen
Tepkiler: Sefali
Cevaplar için çok sagolun.inanın her cevap benim için çok önemli.
Benim için önemli olan soru 10 15 sakız koyununa bir donüm yer yeter mi.
Sakız koyununun vatanındayım.hatta koyunlar sakız adasını görecekler.Zaten koyunları haziranda alacağım.Eylülde satarım ya da başka bir çare bulurum.Ama bir dönümde 10. 15 sakız koyunu olur mu.Özellikle cevaplamanızı istediğim soru bu.şayet olursa 1 dönüm yeterse ben arpa ekim hazırlıklarına başlayım.