Ahır taslak projesini ekledim henüz taslak aşamasında eksik yani fakat şimdiden yorum

Resimlerdeki ahır çizimleri taslak aşamasında çizim geliştikçe yenilerini eklerim fakat lütfen eksik ve hataları yorumlarsanız sevinirim. ÜST.JPGKESÄ°T.JPG3D.JPG

e61fbcfee0bcc6657fad32fbd483a334.jpg
f966a440c577304277cac12c47c77b1b.jpg
ca8274a5198d632555e05b97a3cc3d50.jpg

Resimlerdeki ahır çizimleri taslak aşamasında çizim geliştikçe yenilerini eklerim fakat lütfen eksik ve hataları yorumlarsanız sevinirim. Ekli dosyayı görüntüle 21485Ekli dosyayı görüntüle 21486Ekli dosyayı görüntüle 21487

e61fbcfee0bcc6657fad32fbd483a334.jpg
f966a440c577304277cac12c47c77b1b.jpg
ca8274a5198d632555e05b97a3cc3d50.jpg
Bu ahırda ne besleyeceksin? Kg a göre sınıflandırmışsın besi hayvanı desem doğumhane& buzağı kulübesi falan var. Süt desem padoklar neye göre bölündü? Birde 2.ci fotoğrafta 2 tarafı da yem yolu demişsin. Eğimli kısım dinlenme alanı sanırım

Teşekkür ederim. 2. Resimdeki yatak olucaktı yanlış olmuş. Burası besi üretim çiftliği olucak
Yani damızlık ta bulunduracaksın... anaçları ayrı bi yer planlamalısın. Revir, kantar gibi besi için gerekli bölümler bulunmalı. Ayrıca alan hesabı önemli alan fazla olursa kilo alımı yavaşlar, az olursa kavga, yaralanma vs artar. Yükleme rampası lazım.

Yani damızlık ta bulunduracaksın... anaçları ayrı bi yer planlamalısın. Revir, kantar gibi besi için gerekli bölümler bulunmalı. Ayrıca alan hesabı önemli alan fazla olursa kilo alımı yavaşlar, az olursa kavga, yaralanma vs artar. Yükleme rampası lazım.
Yükleme rampası silaj çukuru vb dışarıda olucak çizim hala yapıyorum. Tekrar yayınlıycam. İdeal olan ölçü nedir yani projede gözüktüğü gibi hayvan başına kaç m2 ideal olur

Ayrıca dinlenme alanında eğim fazla değil mi? %2 olması gerek diye hatırlıyorum. Emin değilim ama aklımda öyle kalmış

Yükleme rampası silaj çukuru vb dışarıda olucak çizim hala yapıyorum. Tekrar yayınlıycam. İdeal olan ölçü nedir yani projede gözüktüğü gibi hayvan başına kaç m2 ideal olur
Rakamları hatırlamıyorum okul bitti proje işlerini bıraktık :) internetten bi kaynak bulup bakabilirsin. Ergin hayvanlar için 6-7 metrekare aklımda kalmış

• Beğen
Tepkiler: mali26
Hocam resimde az anlaşılır olsada yazdım çizdim üzerlerine.
Mavi alan arka yatak geniş olmasının sebebi hayvanlar arkada yatar önde değil.
Kırmızı alan ise üzerine ızgara binecek alan yaniızgara genişliği 3m
Sarı alan ise ön yatak

Hocam orda verdiğim yüzdeler yanlış olmuş cm yazacakdım. Eğimler arkada yatak ızgaradan 12 cm yüksek ön yatak 10 cm yüksek

Resimler ve ekler

• IMG_8492.JPG
    IMG_8492.JPG
    3 MB · Görüntüleme: 180

Hocam resimde az anlaşılır olsada yazdım çizdim üzerlerine.
Mavi alan arka yatak geniş olmasının sebebi hayvanlar arkada yatar önde değil.
Kırmızı alan ise üzerine ızgara binecek alan yaniızgara genişliği 3m
Sarı alan ise ön yatak

Hocam orda verdiğim yüzdeler yanlış olmuş cm yazacakdım. Eğimler arkada yatak ızgaradan 12 cm yüksek ön yatak 10 cm yüksek
Anladım hocam teşekkür ederim. Birde sizce arka taraftaki yatak betonmu olmalı toprakmı. Toprak olursa ızgaraya gerek olurmu

Ya arkadeaşlar sizde hiç akıl fikir yokmu? Alt tarafı besi hayvancılığı için bu kadar yatırıma ne gerek vat. Buna vereceğim parayla canlı hayvan (gebe düve yada buzağı) alırım daha karlı olur ve baştan kar etmeye başlarsın. Beside bir hayvan toplam 2 sene ya kalır ya kalmaz kesime gider. Süt hayvancılığı olsa hadi neyse diyeceğim. Beside üsttü kapalı yanlardan açık bir sundurma ve etrafı elektrikli çitle çevrili bir gezinti-otlama alan olması yeterli. Su ve hazır yem yerleri de oldumu al sana bir besi çiftliği. İlk 5 yıl kar edeceğim diye düşünmeyin, gitti mi hayatınızdan 5 yıl boşuna? Başka bir şey demiyorum gari.

• Beğen
Tepkiler: acemi_