Arcanda arpa ve pehlivan buğday hakkında bilgisi olan arkadaşlar....

Herkese hayırlı kazançlar öncelikle...
sertifikalı arpada aydanhanım ve arcanda arasında kaldım..
buğdayda da ekiz ve pehlivan arasında kaldım...
eken veya bilen arkadaşlar verimi, boyu (samanı), yatmaya ve hastanlanmaya karşı dayanıklılıkları hakkında bilgilerinizi aktarmayı bekliyorum...
Yer Afyonkarahisar...

Arcanda geçen yıl ektim boyu kısa eğer kışa çimlenmeden girerse tohumda kayıp oluyor eksileri bunlar
Artı yönleri ise yatma olmuyor verimi güzel yemlik kalitesi güzel eğer çimlenirde topraktan çıkarsa soğuğa iyi dayanıyor taban araziye gayet iyi olur

Arcanda geçen yıl ektim boyu kısa eğer kışa çimlenmeden girerse tohumda kayıp oluyor eksileri bunlar
Artı yönleri ise yatma olmuyor verimi güzel yemlik kalitesi güzel eğer çimlenirde topraktan çıkarsa soğuğa iyi dayanıyor taban araziye gayet iyi olur

O zaman tek yapacağımız şey dekara 23-25 kg arası yerine 30 kg atmak ve yağmurları beklemek... yağmurlar yağmadan 1-2 gün içinde ekilirse sıkıntı olmaz o zaman...

Humik asit ekmeden önce 1000 m2 ye 2 litre holder ile, herbisit ilacı yapar iken max power potasyum içerikli, ve 1 sulama ile 900 kg aldık,

Ustam ben mühendisle konuştum o da ekince ilaçları attıktan hemen sonra humik asit uygulaması yap dekara 500 gr dedi... ayrıca arcanda için kooparatif müdürüne aldığı firmayı arattım soğuk alması konusunda.. oradaki yetkili yağmurları takip edip ekin tohum patladıktan sonra isterse kışın en kralı bile olsa korkmayın dedi.