YEMLEME, RASYON

Kandemir yorumlarında belrtirsen arastirdigini cok guzel olacak
Cok heveslisin maşallah
Ama yasin genc olduğu icin hayat insanin karşısına farkli isler cikarabilir
Hayvancilikla ilgili cok tecrubeli arkadaşlar var burada her konuya yorum yazmasalarda
Teorik bilgi başka pratik bilgi başka
Ben bu rasyon konusunu önemsiyorum çünkü bana ve cevremdekilere cok kan kaybettirdi
Bugday kırmasından danalarin gözü kör oldu pancar kuspesinden doguran inek yatti kaldi
Dengesiz fazla eksik vermekten
Evet abi bende öyle dusunuyorum cok önemli diyorum ve burdaki tecrübe sahibi abilerede saygım sonsuz seninle de cok kez konusmustuk en ufak bi saygısızlık yok sayma oldu mu? Benim söylediğim şu: dediğim yanlışsa düzelt doğruysa doğru de ama adam resmen senin konuşma hakkın yok diyor. Birkac yerde daha aynisini yapti baska insanlarla da boyle konusuyor denk geldim bikac sefer ama ayıp diye bisey var adam it muamelesi yapıyor

Evet abi bende öyle dusunuyorum cok önemli diyorum ve burdaki tecrübe sahibi abilerede saygım sonsuz seninle de cok kez konusmustuk en ufak bi saygısızlık yok sayma oldu mu? Benim söylediğim şu: dediğim yanlışsa düzelt doğruysa doğru de ama adam resmen senin konuşma hakkın yok diyor. Birkac yerde daha aynisini yapti baska insanlarla da boyle konusuyor denk geldim bikac sefer ama ayıp diye bisey var adam it muamelesi yapıyor
Kandemir kardeş yaşın genç olsa da bakma sen başkalarına. Bu tip forumların senin gibi hevesli gençlere ihtiyacı var.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Bakin siz biseyleri ogrenmekle ogrenmeye calismakla bilmediginiz bikonuyu illa bu dogrudur dememeki farki anlamiyorsunuz bu cocucun yaptigi bilmediği tecrube sahibi olmadigi konu hakkinda bir iki sey duyarak okuyarak izleyerek illa bu dogrudur demesine takigim bundan baska bir iki kisi daha var aynisini yapiyor bakin yuz ik8yuz degil bir iki hayvani olupta bakana saygim sonsuzdur yaparak ogrenmistir onunla herseyi konuşurum tv bakiyorum veterinerler zoteknisyenler bile farkli seyleri savunuyor biri birinin dedigini kabul etmiyor yanlis diyor kime inanacaz size basimdan geçen olayi anlatayim buzagilar biberonla besleniyor kapali yerde ayri ayri yerleri var burada kisin eksi otuzu gorur usumesinler diye ufolarla yerleri isitiliyor ceyran yok soguk yok yinede buzagilar oksuruk oluyor uc bes gun oksuruyor birden bire ölüyorlar kullanmadigim ilac kalmadi veteriner geçirir diyor fayda yok koyde bi arkadas dedidiki bideronla emzirmez eski ahiri var üç bes hayvana bakar dediki biberondan oluyordur cigerine kaciyordur dedi bideronlara baktim uclari biraz acilmis gevsemis hepsini degistirdim yine ayni seyler oldu ayni arkadas ememiyordur cigerine kaciyordur dedi sonunda fark ettimki biberonlar yuksekte duruyor buzagilar hizli emince biberonun acısı fazla oldugundan sut fazla gelirmis sut cigere cakarmis buzaginin emme acısı annenin memesi kadar olacakmis duzeltince herseyde duzeldi simdi bana bunu bilen kac kisi var soylesin bunu uc hayvani olan adamdan ogrendim saygimda sonsuzdur anlayan anlamistir artik Kuranda derya hic bilenle bilmeyen bir olurmu

Bakin siz biseyleri ogrenmekle ogrenmeye calismakla bilmediginiz bikonuyu illa bu dogrudur dememeki farki anlamiyorsunuz bu cocucun yaptigi bilmediği tecrube sahibi olmadigi konu hakkinda bir iki sey duyarak okuyarak izleyerek illa bu dogrudur demesine takigim bundan baska bir iki kisi daha var aynisini yapiyor bakin yuz ik8yuz degil bir iki hayvani olupta bakana saygim sonsuzdur yaparak ogrenmistir onunla herseyi konuşurum tv bakiyorum veterinerler zoteknisyenler bile farkli seyleri savunuyor biri birinin dedigini kabul etmiyor yanlis diyor kime inanacaz size basimdan geçen olayi anlatayim buzagilar biberonla besleniyor kapali yerde ayri ayri yerleri var burada kisin eksi otuzu gorur usumesinler diye ufolarla yerleri isitiliyor ceyran yok soguk yok yinede buzagilar oksuruk oluyor uc bes gun oksuruyor birden bire ölüyorlar kullanmadigim ilac kalmadi veteriner geçirir diyor fayda yok koyde bi arkadas dedidiki bideronla emzirmez eski ahiri var üç bes hayvana bakar dediki biberondan oluyordur cigerine kaciyordur dedi bideronlara baktim uclari biraz acilmis gevsemis hepsini degistirdim yine ayni seyler oldu ayni arkadas ememiyordur cigerine kaciyordur dedi sonunda fark ettimki biberonlar yuksekte duruyor buzagilar hizli emince biberonun acısı fazla oldugundan sut fazla gelirmis sut cigere cakarmis buzaginin emme acısı annenin memesi kadar olacakmis duzeltince herseyde duzeldi simdi bana bunu bilen kac kisi var soylesin bunu uc hayvani olan adamdan ogrendim saygimda sonsuzdur anlayan anlamistir artik Kuranda derya hic bilenle bilmeyen bir olurmu
Bak mesele o değil. Mesele konuşurken karşındakini insan yerine koymaman. Bide profesyonellik gerektiren konulara girmiyorum farkindaysan basit konularda acizane fikrimi belirtiyorum. Ama sen "ooo son hoyvon gormomosson no gonosop doroyon" diye konusuyon adami cildirtiyon. Bak burda bissuru tecrubeli abilerimiz var hepsinin elini öper basima korum ama senle daha oncede yasadik aynisini kim olursa olsun karsinda insan var

Abi rasyon hikaye olur mu? O senin dediğin hayvanı cok sağlikli bir bicimde yetistirir ancak biz hayvanat bahçesi değiliz ki verim ihtiyacımız var. Hayvan kendi gezse 25 litre ortalamayla süt verecek hayvan 5 6 litreye düser. O dediğin is olsa olsa kendisinden bi verim beklemedigimiz sadece senede bir buzağısını istedigimiz anac etci irk hayvanlarda olabilir. Misal ryegras otundan suni mera yapsan hayvanları salsan hayvanlar meranın icine eder. O yuzden süt veya besi icin verim bekledigimiz hayvanlardan ryegras yonca fiğ yulaf otu gibi yem bitkileriyle bir denge olusturmaliyiz. Ama kaba yemlerle öyle güzel bir denge hazirlamaliyiz ki kesif yem ihtiyacimiz minimize edilsin. Verim ancak öyle olur. Zaten bizim ülkemiz meraya uygun degil sadece bayburt sarkışla erzurum kars ığdır ağrı artvin ardahan gibi yerlerde dedigin olur. Ic anadoluda mera yok suni mera yapsam desen normal tarlaya yagmur yagmiyor sulu tarlada yapayim desen genis bi sulu tarla dunya para. Hic gerek yok
BuNlar senin sozlerin degilmi bu hayvan besleyen biraz bilgi birikimi tecrubesi olan insanin soyleyecegi seyler seni kac kere uyardim hala ahkam kesiyorsun lafi dolandirmadan insanlarin anlamasi icin sen hayvan besliyormusunki konusuyorsun diyerek noktayi koydum aradaki farki anla . Insanlarla konusurken deki boyle soyluyorlar bu sekilde beslenmeli diyorlar de insanlarda ne demek istedigini anlar seni kale alip almayacaklarini anlar oyle konusurlar sanki elli yillik hayvanciymissin gibi konusuyon bilmeyende bisey zannediyor

BuNlar senin sozlerin degilmi bu hayvan besleyen biraz bilgi birikimi tecrubesi olan insanin soyleyecegi seyler seni kac kere uyardim hala ahkam kesiyorsun lafi dolandirmadan insanlarin anlamasi icin sen hayvan besliyormusunki konusuyorsun diyerek noktayi koydum aradaki farki anla . Insanlarla konusurken deki boyle soyluyorlar bu sekilde beslenmeli diyorlar de insanlarda ne demek istedigini anlar seni kale alip almayacaklarini anlar oyle konusurlar sanki elli yillik hayvanciymissin gibi konusuyon bilmeyende bisey zannediyor
Bak bana o kadar çamur attın ama söylediğin şeyler yanlış diyemedin hic. Zaten insanlara ben ne yapmaları gerektiğini söylemiyorum fikrimi belirtiyorum adamlar benim lafımla hareket edecek halleri yok ya. Eyvallah sende tecrübe sahibi insansın ama benim dediklerim yanlış mı? Bak 10 trilyon kere dedim yanlışsa düzelt diye.

Bak bana o kadar çamur attın ama söylediğin şeyler yanlış diyemedin hic. Zaten insanlara ben ne yapmaları gerektiğini söylemiyorum fikrimi belirtiyorum adamlar benim lafımla hareket edecek halleri yok ya. Eyvallah sende tecrübe sahibi insansın ama benim dediklerim yanlış mı? Bak 10 trilyon kere dedim yanlışsa düzelt diye.
Yanlis olmasa zaten bisey demem soylediklerinin hepsi yanlis az bi kismi dogru sen fikrini beyan eden insanlara internette tv gorduklerinle sadece bu dogrudur diyorsun bende sana diyorumki dogru yanlis diyebilmen icin once iki hayvan al besle durumlari gor ondan sonra hangisi dogru yanlis oyle soyle seninki internete beyin ameliyati izleyipte beyin ameliyatı yapmaya calismak

Yanlis olmasa zaten bisey demem soylediklerinin hepsi yanlis az bi kismi dogru sen fikrini beyan eden insanlara internette tv gorduklerinle sadece bu dogrudur diyorsun bende sana diyorumki dogru yanlis diyebilmen icin once iki hayvan al besle durumlari gor ondan sonra hangisi dogru yanlis oyle soyle seninki internete beyin ameliyati izleyipte beyin ameliyatı yapmaya calismak
Peki doğrusunu söyler misin? Kesinlikle bi artniyetim yok gercekten dogrusunu öğrenmek icin soruyorum.

Yemleme kisiye mevcut duruma eldeki imkana gore degisir hayvana gorede degisir inek dana duve tosun farkli beslenir irka gorede degisir hayvan besleme ozellikle inek sahibinin tercihine aliskanligina gore beslenir aliskanlik derken farkli anlama burda herseyden once karlilik onemli para kazanmak onemli nasıl besleyip ne kadar kar ettigin onemli ona gore beslemelisin sen diyorsunki inek misir silaji yonca kesif yemle beslenir gucu yani parasi olmayan ciftci dagin basinda suyun olmadigi sadece yagmur suyuyla tarım yapılan yerde yasiyorsa misir yonca ekemiyor sa satin almak istese ben misiri 200 tl yonca balyasi 10tl yem 55 tl ye aliyorsam o adam nakliyeden dolayi misiri 350 tl yoncayi 25 tl yemi70 tl ye aliyorsa ben sutun litresini 1 tl mal edip 1.4 tl ye satiyorsam o adam sutu 1.4 tl mal edip 1.5 tl satiyorsa o sekilde yapmamali elindeki saman kuru ot yem ile besleyip sutu 0.7 tl mal edip 1.5 tl satiyorsa ve hayvanlarinda hicbir sikinti hastalik dert yasamiyor hayvanlar gebe kaliyorsa inegini saman ot ile beslemeli yada yaylima birakip sadece yesil ot yiyeyek 35 litrelik inek 20 litre veriyorsa 0 maliyetle sutu 1.4 tl satiyorsa o sekilde yapmali yada misir silaji ot yonca bugday falan filan silajiyla hayvanıni besleyip 1lt sütü 1 tl mal edip 1.4 tl satiyorsa o sekilde yapmali simdi anladinmi burda hersey karlilikla alakali hayvan illa onu istiyor diye bisey yok neyi ne kadara mal edip ne kadara sattiginla alakali

Yemleme kisiye mevcut duruma eldeki imkana gore degisir hayvana gorede degisir inek dana duve tosun farkli beslenir irka gorede degisir hayvan besleme ozellikle inek sahibinin tercihine aliskanligina gore beslenir aliskanlik derken farkli anlama burda herseyden once karlilik onemli para kazanmak onemli nasıl besleyip ne kadar kar ettigin onemli ona gore beslemelisin sen diyorsunki inek misir silaji yonca kesif yemle beslenir gucu yani parasi olmayan ciftci dagin basinda suyun olmadigi sadece yagmur suyuyla tarım yapılan yerde yasiyorsa misir yonca ekemiyor sa satin almak istese ben misiri 200 tl yonca balyasi 10tl yem 55 tl ye aliyorsam o adam nakliyeden dolayi misiri 350 tl yoncayi 25 tl yemi70 tl ye aliyorsa ben sutun litresini 1 tl mal edip 1.4 tl ye satiyorsam o adam sutu 1.4 tl mal edip 1.5 tl satiyorsa o sekilde yapmamali elindeki saman kuru ot yem ile besleyip sutu 0.7 tl mal edip 1.5 tl satiyorsa ve hayvanlarinda hicbir sikinti hastalik dert yasamiyor hayvanlar gebe kaliyorsa inegini saman ot ile beslemeli yada yaylima birakip sadece yesil ot yiyeyek 35 litrelik inek 20 litre veriyorsa 0 maliyetle sutu 1.4 tl satiyorsa o sekilde yapmali yada misir silaji ot yonca bugday falan filan silajiyla hayvanıni besleyip 1lt sütü 1 tl mal edip 1.4 tl satiyorsa o sekilde yapmali simdi anladinmi burda hersey karlilikla alakali hayvan illa onu istiyor diye bisey yok neyi ne kadara mal edip ne kadara sattiginla alakali
Ya zaten o dediklerin dogru. Ben öteki abi rasyon falan hikaye deyince dedimki hikaye olurmu rasyon gerekli dedim. Cunku sut ve besi malında verim payı ihtiyacları yasam payi ihtiyacindan cok daha fazla. Merada yayarak bu ihtiyaclari turkiye şartlarında zor karsilariz. Ama hayvandan verim beklemiyorsak saglikli bir sekilde buzagi bekliyorsak isimiz buzagi uretmekse bunu da en iyi sekilde mera karsilar cunku yasam payini cok saglikli bi sekilde cok ucuz bi sekilde karsilamis oluruz. Ama sadece normal bir yaylada hayvanı yayarak 5 litrenin ilerisine bi süt alacagimizi dusunmuyorum. Zaten oyle birsey olsa kimse 8 10 kilo yemi ineklere vermezki. Ama kârlilik konusunda dedigin dogru bi yere yonca ve misir gidemiyorsa oradaki ürünlerle bu cözulmeli. Zaten bizim ulkemizin hayvanciliginin para kazanmama sebeplerinin basinda geliyor bu is. Mesela avrupali ryegras otunu ekiyor surekli yagis alan bi iklim var hava da musait surekli ryegras biciyor. Ama gel turkiyeye yagmur ilkbaharda biraz yagiyor sonra duruyor. 2 3 bicimi bile zor aliyorsun oda sulamayla buda ek maliyet demek. Avrupanin ryegrasi yaptigi gibi bizim de kendi ulkemize uygun bi ot gelistirmemiz lazim. Sen belki görmüşündür kiziltan abi var anac limuzin konusuyorduk o bilgili bir insan arastirmis ve avrupada anac limuzinlerin hep o otla beslendigini gormus bana da anlatti. Bende şunu düşündüm orada ot cok kolay temin ediliyor turkiyede bu olay zor. O yuzden oyle bir ot olmali ki dekardan maksimum tonajla maksimum degerleri yakalamaliyiz. Örnek veriyorum ryegras gibi cok bicilmesin ama senede 1 bictigimizde 2 3 ton kuru ot versin dekardan. Suyu cok istemesin. Ciddi bir çalısma ile boyle bir tohum gelistirilebilicegine inaniyorum. Bizim de kendi ulkemize uygun yem maddeleri cikarabilirsek belki maliyetlerimiz ciddi duser. Bak bu avrupa kendine o otu gelistirmis o kadar yuksek maliyete ragmen hala o eti bizden daha ucuza temin ediyor. Bu fikrim hakkinda goruslerin nedir yanlisim varsa duzeltirmisin

Herseyden once bizlerde dogru duzgun hayvan yok anac yok islah edilmis irkiniz yok ahira giriyorsun hepsi karman corman bazi yerlerde var ama ulkenin genelinde yok ne yaparssk yapalım verim alamayiz once duzgun hayvanlar olacakki duzgun yemleyesin ben her çeşit inek besledim montofon simental hostayn daha neler heosine ayni yemi vererek denedim sadece saman yonca biraz arpa pamuk kusbesi sut yemi bu yemle hostayn 30 litreden fazla sut veriyordu digerleri beri batiracakti hayvanin ne yedigi degil irki onemli elinizde duzgun hayvanlar olsa insanlar herseyi yaparca kimisi bilmiyor kimisi biliyor imkani sarti yetmiyor kimisi yapmak istemiyor herseyin sebebi bu

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Her ticaret ve uretimin temeli belli, ucuza malet ama kaliteyi düşürme. Satış fiyatı elinde olmadığından baska yol yok.

Bu arada aklıma bir fıkra geldi, Nasrettin Hoca"nın bır eşeği varmış, Hoca hayvanın yemini hergün azalta azalta vermis sonunda hiç yem vermemeye başlamış. 2-3 gün sonra hayvan ömüş. Hoca demiş ki, hayvan hiçbirşey yemeden çalışmaya tam alışmıştı ömrü vefa etmedi.

Hayvanları ucuza sadece otla falan besler yine de süt alırız derken dikkatli olmalı ömrü vefa etmezse kötü.

Iste tam bu noktada hayvan besleme bilgisi onemi çıkıyor ortaya
En doğru beslemeyi yapmak için verdiklerimizin enerji protein değerlerini bilip dengeli besleme hem uzun vadede hayvanin sagligini korumak hem kisa vadede iyi verim almak icin hemde doğru yontemi bulup isin karlılığı icin önemli
Tabi bu saydiklarim hazir besleme konusunda meracilik başka

Herseyden once bizlerde dogru duzgun hayvan yok anac yok islah edilmis irkiniz yok ahira giriyorsun hepsi karman corman bazi yerlerde var ama ulkenin genelinde yok ne yaparssk yapalım verim alamayiz once duzgun hayvanlar olacakki duzgun yemleyesin ben her çeşit inek besledim montofon simental hostayn daha neler heosine ayni yemi vererek denedim sadece saman yonca biraz arpa pamuk kusbesi sut yemi bu yemle hostayn 30 litreden fazla sut veriyordu digerleri beri batiracakti hayvanin ne yedigi degil irki onemli elinizde duzgun hayvanlar olsa insanlar herseyi yaparca kimisi bilmiyor kimisi biliyor imkani sarti yetmiyor kimisi yapmak istemiyor herseyin sebebi bu
Valla o olay gercekten can sıkıcı bir olay. Islah edilmis 1 ırkımız bile yokken fransızların 22 ırkı olduğundan bahsediliyor. Bu ıslah meselesi nasıl çözülebilir fikriniz varmı? Birde siz şuan ne tür hayvancılik yapiyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: EnesDrgn
Iste tam bu noktada hayvan besleme bilgisi onemi çıkıyor ortaya
En doğru beslemeyi yapmak için verdiklerimizin enerji protein değerlerini bilip dengeli besleme hem uzun vadede hayvanin sagligini korumak hem kisa vadede iyi verim almak icin hemde doğru yontemi bulup isin karlılığı icin önemli
Tabi bu saydiklarim hazir besleme konusunda meracilik başka
Abi bak mesela avrupada bu dediğin hayvan besleme bilgisi insanlarda cok oldugu icin ucuza maledebiliyorlar. Fransada pancar posası çok yaygınmış. Almanyada bira posası yaygın. Herkes yakıninda cevresinde ne tur yem maddeleri varsa onlardan super bir rasyon hazirlayabiliyor. Ama bizim insanimizda bu bilgi daha az oldugu icin bi rasyon buluyo tamam rasyon guzel de adamin bulundugu yerde yonca yok ta aksaraydan tonlarca yonca cekiyor. Bu bir ornek. Herkes bu isin ne kadar detayli bir is oldugunu bilmeli.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17