Güngör 24 ayak 3 metre mibzer yardım !!!

tırmıkları kullanmayacakmısin kullanırsan lastik izi falan kalmaz bence sen küçük tarlada en kolay yolu tek dragaman açip tarla bitene kadar hiç dragamana ellemeden tarlanın etrafını döne döne ek en kolay böyle makinenin tırmıkları olduğu için akşam güneşi oldugunda veye gece ekiminde dragamansız kariştırırsın

Haklısın akşam güneşinde karışıyor ben en sondaki tırmıkları havaya kaldırıp ip ile bağladım şu an lastik izi görünüyor fakat iz dışındanmı iz üstündenmi gidecem onu çözemedim servisten bi arkadaş traktör lastik ölçülerini istedi en doğrusunu onlar bilir ama iz kenarından gidilicek büyük ihtimal

İyi akşamlar arkadaşlar benim de mibzerle ilgili sorunum var. Ekim esnasında hidroliği kaldırınca makaralarin arasından cok tohum dökülüyor. Sebebi ne olabilir acaba Yardımcı olursanız sevinirim

İç taraftaki klape kolu bizde 3 numarada duruyor da hidrolik kaldırınca hafif bir biriktirme oluyor bizde de sanırım o hareket devam ederken uca gelen tohumlar hidroliği kaldırınca açıdan dolayı bir kaç tane dökülüyor çok az bir miktar zararı olmayacaktır. ama çok fazla dökülme varsa klape kolundandır büyük ihtimal çok açıktır sonuna kadar açınca zaten depoda ne varsa iner aşağı.

Bizde İrtem UD3000 var

İç taraftaki klape kolu bizde 3 numarada duruyor da hidrolik kaldırınca hafif bir biriktirme oluyor bizde de sanırım o hareket devam ederken uca gelen tohumlar hidroliği kaldırınca açıdan dolayı bir kaç tane dökülüyor çok az bir miktar zararı olmayacaktır. ama çok fazla dökülme varsa klape kolundandır büyük ihtimal çok açıktır sonuna kadar açınca zaten depoda ne varsa iner aşağı.

Bizde İrtem UD3000 var
İç taraftaki klepe buğday ayarında ve bir numarada.tarlada setlerden geçerken çok fazla dökülüyor.makine birazda öne eğimli olduğumu bu olay dahada çok oluyo

Aynı ölçülerde mibzer alıp deneyince konuya destek olayım dedim Hafta sonu Nail abimle bu markör olayını çözdük çok basit bir hesaplama ile gayet güzel ekim yapılıyor....

Örneğin : iş genişliği 3 m olan minderler için : 300cm

Kullanılan traktörün ön tekerlerin dıştan dışa cm cinsinden ölçümü 180 cm olsun

Hesaplama : iş genişli - ( ön tekerlerin dıştan dışa ölçümü / 2 )

300 - ( 180/2)
300- 90
210 cm

Traktörün orta kolundan yada makinanın tam orta noktasından merköre doğru 210 cm ayarlanmalı Markörün bastığı yerin ekipmanın mibzerin orta noktasına olan uzaklığı 210 cm olacak

Sonuç olarak markör bu şekilde ayarlanırsa traktörün tekeri markörün izine bastığın sürece güzel ölçülü ekim yapar....