Solucan gübresi

hiç araştırmadım ama kendi tarlanız için uğraştığınıza değermi solcanları tarlaya salsak kendi halinde takılsalar olmazmı
super olur ustadim fakat malesef kimyasallarimiz ve canavar traktorlerimiz sebebiyle yasayabileceklerini sanmiyorum. Isin esprisi de burda.. Toprakta orijinalde olmasi gerekipte soyledigim sebepler neticesinde kaybettigimiz bu nimeti haricte guvenlik altinda hazirlayip topraga sunmak. Keske tum ciftcilerimiz kendi imkanlariyla uretip topraklarina karistirabilse..

• Beğen
Tepkiler: acemi_
super olur ustadim fakat malesef kimyasallarimiz ve canavar traktorlerimiz sebebiyle yasayabileceklerini sanmiyorum. Isin esprisi de burda.. Toprakta orijinalde olmasi gerekipte soyledigim sebepler neticesinde kaybettigimiz bu nimeti haricte guvenlik altinda hazirlayip topraga sunmak. Keske tum ciftcilerimiz kendi imkanlariyla uretip topraklarina karistirabilse..
şimdi baktım İnternete onun mamasını toprağa atsam zaten direk gübre etkisini alır solucanda maşallah dana parasına.
meşakatli birşey.
dereden bizim normal yerli solucan toplasak olmuyomu hadi yerli inek verimsiz yerli koyun verimsiz yerli solucanlardamı dandik yaw[emoji16]

şimdi baktım İnternete onun mamasını toprağa atsam zaten direk gübre etkisini alır solucanda maşallah dana parasına.
meşakatli birşey.
dereden bizim normal yerli solucan toplasak olmuyomu hadi yerli inek verimsiz yerli koyun verimsiz yerli solucanlardamı dandik yaw[emoji16]
[emoji2]

Yok abicim aslinda bu solucanlarin yerlisi yabancisi yok. Mesele şu; rivayete gore bu solucanlarin tür/verimlilik gibi calismalari California universitesinde yapildigindan isim California diye kalmis. Hatta youtubeta biri "californiadan bilmemkac tane solucan getirtti kose oldu" gibi bi video vardi trajikomik.:)

Yani bildiginiz anadoluda da bulunan toprak solucanini laboratuvar kosullarinda ayirdetmisler ve en verimli iki tanesini one cikarmislar. Mesele bu.

Israilin amerikanin 60 yildir kullandigi rivayet edilir. Dogrudur da.. Bu gavurun yemeyecegi halt yok. Insallah bizde de oturur bu sistem.

Mama kismina gelince;
dogru fermentasyonda gercekten mukemmel bir duzenleyici ve zenginlestirici olur.

Fakat anaerobik dedigimiz karistirilmadan yakma maliyeti dusuk olsa da zararkli parojenleri de topraga karistirmasiyla ilgili bikac makale okumustum. Bu yuzden aerobik yani oksijenli fermentasyon en sagliklisi ve verimlisi diye dusunuyorum.

Ha solucanlar da bunu taçlandiriyor oyle dusunun

İnternette yada sosyal medyada takip ettiğim kadarıyla genellikle solucan, yardımcı malzeme, ekipman vs. satışı var. Elde edilen gübreyi satan neredeyse yok gibi. (Varsa da ben görmemiş olabilirim). Bu durumda ya gübre üretip satarak gelir sağlayan azınlıkta yada solucan üretip satmak daha karlı.

İnternette yada sosyal medyada takip ettiğim kadarıyla genellikle solucan, yardımcı malzeme, ekipman vs. satışı var. Elde edilen gübreyi satan neredeyse yok gibi. (Varsa da ben görmemiş olabilirim). Bu durumda ya gübre üretip satarak gelir sağlayan azınlıkta yada solucan üretip satmak daha karlı.
suan henuz maalesef Turkiyede sistem oturmamis durumda. Ortalik gubreci degil solucanci kayniyor. Bi acikli bi durum. Biz 1 yil kadar once basladik ve ilk gubre satislarimizi sivi formda. yakin cevremize bu yaz sulama donemlerinde verdik. Pazarlamayla ilgili yeterli atilimi onumuzdeki aylarda gerceklestirecegiz ins.

Ama yok ayda milyonlar kazaniyor filan, kazin ayagi oyle degil tabii ki. detaylar paylasicam insallah

• Beğen
Tepkiler: Edirne'li