2017-2018 sezonu nohut Ekim tecrübeleri

Normalde yabani hardal için dekara üzerinde yazan 8 dönüm öneriyor hatta gönül hardal ise 6.5 dönume 1 kg öneriyot baya az atmışsınız bence IMG_20180309_151522.jpg

Bir de çıkış öncesi ilaçlar tam etkili olmuyor iklim şartlarına göre %20/30 civarı geri çıkıyor otların. Merlin atan arkadaşım var tekrar şimdi Bayer challenge atmak zorunda kaldı.
siz kışın ekim yapıyorsununuz dolayısıyla yağış çok sıcaklık düşük nohut yavaş gelişiyor. Baharlık ekimlerde yağış az sıcaklık fazla nohut hızlı gelişip otu kapatıyor. Biz sivasta baharlık ekiyoruz merlin yeterli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Abdurrahman.kapl
Arda cinsi olan tarla... Bakla işi %80 tamam.... Mantar durumu belli bir yoğunluk yok ama diplerde hafif renk değişiklik var ama artık kendini kurtarır diye ümit ediyorum.

Bu parça 17/18 kg/da sıklıkta ekildi. 13 Aralık Ekim tarihi.

Dar ve geniş yapraklı ilaçlaması hariç bir uggylama için tarlaya girilmedi.

Boyu 50/60 cm civarı şuan... Verim değerlerini kontrol için biraz sık attım tohumu o da diplerin havalanmasini engelleyor ama verim ne olacak bakacağız 45 güne inşallah IMG_20180501_141523.jpg_20180501_145938.jpg_20180501_145922.jpg_20180501_145734.jpg_20180501_145857.jpg

Arda cinsi olan tarla... Bakla işi %80 tamam.... Mantar durumu belli bir yoğunluk yok ama diplerde hafif renk değişiklik var ama artık kendini kurtarır diye ümit ediyorum.

Boyu 50/60 cm civarı şuan... Verim değerlerini kontrol için biraz sık attım tohumu o da diplerin havalanmasini engelleyor ama verim ne olacak bakacağız 45 güne inşallah Ekli dosyayı görüntüle 26874Ekli dosyayı görüntüle 26875Ekli dosyayı görüntüle 26876Ekli dosyayı görüntüle 26877Ekli dosyayı görüntüle 26878
200 kg üzeri olabilir bence durumu güzel. Ama hardal çok ilaç etki etmedimi?

Boyu 50/60 cm civarı şuan... Verim değerlerini kontrol için biraz sık attım tohumu o da diplerin havalanmasini engelleyor ama verim ne olacak bakacağız 45 güne inşallah Ekli dosyayı görüntüle 26874Ekli dosyayı görüntüle 26875Ekli dosyayı görüntüle 26876Ekli dosyayı görüntüle 26877Ekli dosyayı görüntüle 26878
hocam allah bereketini versin insallah. size bu konu hakkinda danışmak istiyorum. gelecek yıl bahar ayinda elektrikli çit cevirip nohut ekmeyi dusunuyorum.bulundugumuz yer bilecik sogut. hem marmara iklimi hem ic anadolu iklimi mevcut. nohut cinsi olarak ne onerirsiniz. gubreleme ve ilaclama takvimini nasil yapiyorsunuz. donume kac kg aliyorsunuz ve satis fiyati nedir? bugday ekiyorum ama masrafi cok oluyor. o yuzden baska mahsule yonelmem lazim yavas yavas

hocam allah bereketini versin insallah. size bu konu hakkinda danışmak istiyorum. gelecek yıl bahar ayinda elektrikli çit cevirip nohut ekmeyi dusunuyorum.bulundugumuz yer bilecik sogut. hem marmara iklimi hem ic anadolu iklimi mevcut. nohut cinsi olarak ne onerirsiniz. gubreleme ve ilaclama takvimini nasil yapiyorsunuz. donume kac kg aliyorsunuz ve satis fiyati nedir? bugday ekiyorum ama masrafi cok oluyor. o yuzden baska mahsule yonelmem lazim yavas yavas
Ekim tecrübelerini ayrıntılı olarak isterseniz ilk sayfalara bakabilirsiniz. Birçok kişi paylaştı...

Nohut işi riskli zarar da edebilirsiniz buğdayın 2 katı da kazanabilirsiniz.

Biz erken Ekim yapıyoruz veriler geçen yıl 170/200 civarı oldu. 4.5/5 tl ye satıldı. Dekar başı 700/900 arası tl oldu...

Bu sene ne olur bilemiyorum verimleri takip edersen o bu başlıkta ben paylaşıyorum geçen yılda paylaştım... Fiyat konusunda bu sene benim tahminim temmuz itibari ile 3.5 ile 4.5 arası açılış olur sezon...

Sizin oraların verimi tohumun cinsi, iklim, sıklık, tarla yapısı, bakım besleme gibi birçok faktörle ilgili 70 kg de alabilirsiniz 300de... Bu işin çok faktörü var buğday gibi değil tarla mantara yakalanır 0 kg de alırsınız

• Beğen
Tepkiler: erhan11
Ekim tecrübelerini ayrıntılı olarak isterseniz ilk sayfalara bakabilirsiniz. Birçok kişi paylaştı...

Nohut işi riskli zarar da edebilirsiniz buğdayın 2 katı da kazanabilirsiniz.

Biz erken Ekim yapıyoruz veriler geçen yıl 170/200 civarı oldu. 4.5/5 tl ye satıldı. Dekar başı 700/900 arası tl oldu...

Bu sene ne olur bilemiyorum verimleri takip edersen o bu başlıkta ben paylaşıyorum geçen yılda paylaştım... Fiyat konusunda bu sene benim tahminim temmuz itibari ile 3.5 ile 4.5 arası açılış olur sezon...

Sizin oraların verimi tohumun cinsi, iklim, sıklık, tarla yapısı, bakım besleme gibi birçok faktörle ilgili 70 kg de alabilirsiniz 300de... Bu işin çok faktörü var buğday gibi değil tarla mantara yakalanır 0 kg de alırsınız
saolun elinize saglik.basladim okumaya guzel bilgiler paylasmissiniz tesekkurler bereketli olsun

Nohut cinsi bizim yörede Aksu etkiliyor. İç Anadolu da genelde azkan etkiliyor.... Tohum işi riski sevmez bilmediğiniz kişiden bilmediğiniz tohumu kesinlikle almayın gerekiyorsa 2 katı verin sertifikali tohum alın bu işe girecekseniz... Bu sene biri tohum zamanı 8e almadı 6.5a ucuz aldım diye sevindi adamın nohutlari anyroknoza yakalandı hepsi kurudu... Tohum seçimi coook cok önemli

• Beğen
Tepkiler: erhan11

Bu nohutlara çiçekten beri aralıklarla 3 yağmur yağdı şuan bakla dönemi ve 2 gündür yağıyor günde ortalama 2 saat ve 10 gün hava durumu bu şekilde aralıklı yağışlı ısrarla ilaç atmıyoruz bakalım nasıl olacak... Buna mantar ilacı atsam da zaten hergun tarlaya girmem gerekiyor ki fiziksel olarak mümkün değil. Yani mantar ilaçları için iklimin de müsaade etmesi lazım bence ilaç atacağım birgun sonra tekrar yağmur... Ve yine ilaç ve yine yağmur.... Kısır döngü gibi biraz...

İlaçlama bir kere yağmur yağdı iki kere yağdı tamam ama bu sene de geçen yıl gibi bizde maşallah yağmur eksik olmuyor

Küçük bir parçada (3/4 dekarlık parça) iki farklı tohum karıştırmıştim 1 m2 civarı bir alanda 7/8 kökte antroknoz belirtisi var ben de hastalıklı olanları söktüm tarladan uzaklaştırdım. Söktüğüm numuneler resimde....

Yayılmayacagini ümit ediyorum.... Ekli dosyayı görüntüle 26174Ekli dosyayı görüntüle 26175Ekli dosyayı görüntüle 26176

bereketin bol olur insallah abdrrahman abi biz son bahar da ekiyoruz demissin kislar sert gecmiyormu sizin orda

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.hayırlı bereketli bir yıl olur hepimiz için inşallahbiz bu yıl ilk defa nohut ektik yer sivas kangalın 1800 rakımlı köyünde 7 nisanda 70 dönüm kadar ektik. Tarla güzden sürülmüştü bir hafta önce kültavotor çekilip dekara 16 kg kadar şakalar mibzerle ektik. Daha sonra merdane çektik ve Merlin flexx artık.Cinsi azkan dekara 7 kg kadar dap attık ekerken .ektiğimiz tohumun yaklaşık %70 i çıktı kalanlarda sanırım bu yağmurlardan sonra çıkar. Sorum şu sıvı gübre olarak ne atalım ve ne zaman atalım özellikle marka ismi verirseniz sevinirim.

Tüm üreticilerimiz ürünlerine çok iyi baksınlar. Aşağıdaki linkte diyor ki en büyük nohut üreticisi Hindistan'da bu sene olağanüstü hava koşullarından dolayı son iki seneye göre %70 rekolte düşmüş. Avustralya da da kuraklıktan benzer sıkıntılar var. Gemi üzerine yüklenmiş hali ile fiyatlar 1150-1250 $/ton civarında ve artıyor. Gümrük, iç nakliye ıvır zıvır ek masraflar hariç. Hindistan bildiğim kadarıyla ocak-şubat gibi hasat yapıyor. Şu an Ramazan ayı sebebiyle Ortadoğuda da talep yükselmiş.
https://www.goift.com/news/140404-p...abuli-chickpea-harvest-in-four-years-higgins/

Tüm üreticilerimiz ürünlerine çok iyi baksınlar. Aşağıdaki linkte diyor ki en büyük nohut üreticisi Hindistan'da bu sene olağanüstü hava koşullarından dolayı son iki seneye göre %70 rekolte düşmüş. Avustralya da da kuraklıktan benzer sıkıntılar var. Gemi üzerine yüklenmiş hali ile fiyatlar 1150-1250 $/ton civarında ve artıyor. Gümrük, iç nakliye ıvır zıvır ek masraflar hariç. Hindistan bildiğim kadarıyla ocak-şubat gibi hasat yapıyor. Şu an Ramazan ayı sebebiyle Ortadoğuda da talep yükselmiş.
https://www.goift.com/news/140404-p...abuli-chickpea-harvest-in-four-years-higgins/
Teşekkür ederiz böyle moral Verici haberlerden varsa teyit amaçlı paylaşımlar bekliyoruz uluslararası piyasa anlamında