2017-2018 sezonu nohut Ekim tecrübeleri

Bölge neresi onu da belirtmeniz mümkün mü? Ekim sonbahar da mi ilk baharda mi oluyor? Cinsi ne ektiğiniz ürünün

Rakamlar çok iddialı 260 kg çok çok iyi nohut tarımı için. Biraz daha yaptığınız izlemeler le ilgili verirseniz arkadaşlarımız faydalanır

Mart ortası gibi ektim cinsinin bi adı varmı bilmiyorum bizim bırda hep ektiğimiz beyaz nohut

Balıkesir 2 kerede arasını sürdüm ot ilacı kesinlikle atılmamalı
Aslında ot ilacı ile ilgili benim de kafamı kurcalayan şeyler yok değil.

Şöyle ki. Ben beş altı parça nohut ektim gecen yil 1 tarla hariç diğerlerine ot ilacı attım. Ot ilacı atmadığım tarlada başlangıçta ot yoktu sonradan biraz olsa da yine dd ot ilacı kullanmadım. Ot ilacı attığım tarlalar 150/190 lg arası verim verdi. Herşey aynı olmasına rağmen biraz sık olan be ot ilacı kullanmadigim tarla 280 kg verim verdi. Ben sık olmasına bağlamışım verimi ama ot ilacı atılmamasi da bir etken olabilir.

Yalnız sizin ara sürme işinde kafama takılan biverdover hasadı biraz sıkıntı olur gibi düşünüyorum. Tarlanın tesviye bozulabilir endişem var.

Sık Ekim seyrek Ekim tecrübeleri ile ot ilacı meselesi tartışalım diğer uygulayıcılar ile

Teşekkürler bilgiler için bu arada.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Demir Han ve Asol
Aslında ot ilacı ile ilgili benim de kafamı kurcalayan şeyler yok değil.

Şöyle ki. Ben beş altı parça nohut ektim gecen yil 1 tarla hariç diğerlerine ot ilacı attım. Ot ilacı atmadığım tarlada başlangıçta ot yoktu sonradan biraz olsa da yine dd ot ilacı kullanmadım. Ot ilacı attığım tarlalar 150/190 lg arası verim verdi. Herşey aynı olmasına rağmen biraz sık olan be ot ilacı kullanmadigim tarla 280 kg verim verdi. Ben sık olmasına bağlamışım verimi ama ot ilacı atılmamasi da bir etken olabilir.

Yalnız sizin ara sürme işinde kafama takılan biverdover hasadı biraz sıkıntı olur gibi düşünüyorum. Tarlanın tesviye bozulabilir endişem var.

Sık Ekim seyrek Ekim tecrübeleri ile ot ilacı meselesi tartışalım diğer uygulayıcılar ile

Teşekkürler bilgiler için bu arada.

Ot ilacı tecrübe ettiğime göre kesin zararlı durduruyor ve hastalığa dirençsiz kalıyor.patoz ile çıkartıyoruz biz biçerdöver iyi olmıyor

• Beğen
Tepkiler: Demir Han ve Asol
Arkadaşlar bu sene ilk defa nohut ekecegiz nasipse bu konuda tecrübeli arkadaşlar dan yardım ister ve şu sorularıma cevap beklerim.ekecegim yere bu aralar dip kazan çekip Kasım sonunda nadas yapsam nasıl olur.nohut kaba toprağı sever diyorlar doğru mu.nohut tohumu şimdiden ilaclanirmi.kac kg ekilir ve kac kg gübre atılır.kirac ve hiç nohut ekilmemis bir araziye ekilecektir.lutfen tecrübeli arkadaşlar beni Aydınlatır sa sevinirim

7d8145bd7edc17bb645fff2e9984edde.jpg

Biz 15 kg tohum attık 100kg verim aldık gübre hiç atmadık sadece ekim sonrası ot ilacı yaptık. Birde mantar ilacı yaptım Yer Ankara

Köyümüzde geçen yıl 150 dekar nohut tarlasına ilaclama yaptilar verim yaridan yarıya indi.
Bende bu yil ekmeyi düşünüyordum ama olmadı. Kısmet olursa seneye 80 dekar yeri ekmeyi düşünüyorum. Aksu çeşidi ilgimi çekti. Abdurahman abi, gayet guzel bir verim almışsın.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Bende bu sene nohut ekmeyi düşünüyorum çeşit olarak Azkan ekeceğim
Azkan nohut çeşidini Bursa da nereden alabilirim? Bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Bu sene 50 dekar ekmiştim dekara 13.5 kg tohum attım tohumu bayerin antrakol ile ilaçladım taban gübrelemesinde süper ekin attım 15 kg ilaçlamasında geç kaldım ve challange ile geçte olsa ilaçlama yaptım ektiğim tarlaların yarısında küsküt bastı hiç verim alamadım desem yeridir totalde ortalama 80kg verim aldım

Bu sene 50 dekar ekmiştim dekara 13.5 kg tohum attım tohumu bayerin antrakol ile ilaçladım taban gübrelemesinde süper ekin attım 15 kg ilaçlamasında geç kaldım ve challange ile geçte olsa ilaçlama yaptım ektiğim tarlaların yarısında küsküt bastı hiç verim alamadım desem yeridir totalde ortalama 80kg verim aldım

Challange işi bozmuştur hiç yaramaz nohuta